Jump to content


Πως αφαιρούμε την κιτρινίλα απο τα πλαστικά μέρη των PC;


Recommended Posts

L1 ακόμα δεν δοκίμασες το σουάζ?

Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει σε κουτί υπολογιστή που ήταν κίτρινο από τσιγαρίλα και ήρθε κάπως ξανά στο χρώμα του.

Απλός θέλει αρκετό τρίψιμο αν δεν βλέπεις διαφορα κατευθείαν.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...
On 20/5/2009 at 6:59 ΜΜ, το μέλος fotme έγραψε:

τι ειναι το σουαζ? Το βρισκεις στα σουπερ μαρκετ (Σκλαβενιτης το εχει) στην λαικη...αρκετα δυνατο καθαριστικο κανει μπιχλιασμενες ζαντες κουκλα ...

 

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± ÏοÏαζ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δε συνηθιζω να ποστάρω στα σοβαρά σε θέματα 10ετίας, εάν η κιτρινίλα οφείλεται σε υπεριώδη ακτινοβολία, διάφοροι youtubers έχουν εξελίξει μεθόδους με οξυζενέ με την οποία τα κιτρινισμένα από τον ήλιο πλαστικά επανέρχονται στην αρχική τους κατάσταση.

 

Βέβαια υπάρχει ακόμα το ερώτημα εάν ξανακιτρινίζουν ή εάν η μέθοδος αυτή έχει επιπτώσεις στο πλαστικό σαν υλικό.

 

Όσοι ενδιαφέρεστε ψάξτε για retrobright

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θα σου φύγουν τα γράμματα, άσε το οξυζενέ. Βγάζεις τα πλήκτρα ένα ένα με την προϋπόθεση ότι ξέρεις/μπορείς να τα ξαναβάλεις. Προσοχή σε μεγάλα πλήκτρα όπως το Enter και το Spacebar. Τα κάνεις μπάνιο σε χλιαρό νερό, αν χρειάζεται με λίγο σαπούνι και τρίψιμο με σφουγγάρι. Τα αφήνεις αιώνες να στεγνώσουν απολύτως, να μην υπάρχει ίχνος υγρασίας. Αιώνες. Θα φαίνονται στεγνά αλλά δεν θα είναι, πρόσεχε μην τα βάλεις ενώ έχουν υγρασία μέσα. Το υπόλοιπο πληκτρολόγιο, πάρα πολύ προσεκτικά, με μικρό σφουγγάρι ή ελάχιστα υγρό πανάκι.

Link to comment
Share on other sites

On 5/20/2009 at 5:36 PM, LevelOne said:

Μιλάω για την επίμονη κιτρινίλα/τσιγαρίλα που στερεί απο το πλαστικό το αρχικό λευκό του χρώμα.

Μέχρι στιγμής έχουμε και λέμε:

AZAX = No Go

Λιποκαθαριστής = Νο Go

Πανάκι υγρό με ινες = No Go

Ασετόν = (Μην το δοκιμάσετε) Θαμπώνει το πλαστικό

Νερο = Yeah, right...

Οινοπνευμα = Είχα πολλές ελπίδες αλλα με απογοήτευσε

Το μονο που απομένει είναι χλωρίνη. Εχει δοκιμάσει κανεις τιποτε αλλο;

 

Μάθε μπαλίτσα από τον αρχηγό

(BTW best retro channel ever)

 

 

 

Επίσης όταν μιλάμε για βρωμιά βγαίνει με κοινές μεθόδους. Η κιτρινίλα που αναφέρεσαι είναι από αντίδραση που γίνεται σε βάθος χρόνου με το φως (εξαρτάται και από την ποιότητα του πλαστικού)

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος PetrosD έγραψε:

Έπλυνα χτες ένα παλιό (30 περίπου ετών) μηχανικό πληκτρολόγιο και ψάχνοντας είδα αυτό το θέμα. Επειδή έχω κιτρινίλες, θα δοκιμάσω τη μέθοδο με οξυζενέ.

 

Για ποιο ακριβώς πληκτρολόγιο μιλάμε; Έχω την εντύπωση ότι τα Model M δεν κιτρινίζουν.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, salde said:

με την προϋπόθεση ότι ξέρεις/μπορείς να τα ξαναβάλεις

 

Γιατί προσβάλλεις έτσι ρε φιλαράκι;

 

21 minutes ago, GriGaS said:

 

Για ποιο ακριβώς πληκτρολόγιο μιλάμε; Έχω την εντύπωση ότι τα Model M δεν κιτρινίζουν.

 

Ένα Tulip είναι, δεν ξέρω από πότε το έχω ή πότε το απέκτησα. Έτσι γράφω από χτες που το έλυσα. Τυφλό σύστημα! :hehe:

 

0-02-0a-344edb465f276ec620db03ff8e59bbb6ea807bbd40cf4867dd8af6cbb71335b9_a954b647.thumb.jpg.993980abfa5e6ece9dbaafac70676056.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, PetrosD said:

Γιατί προσβάλλεις έτσι ρε φιλαράκι;

Έχεις δίκιο όπως το έγραψα, δεν πήγαινε σε σένα αλλά στο πληκτρολόγιο, αν βγαίνουν με το συνηθισμένο τρόπο ή αν ήταν τίποτα διαφορετικό όπου μπορεί να μη γινόταν να βγουν έτσι. 

 

2 hours ago, PetrosD said:

Στο βίντεο δεν έφυγαν τα γράμματα.

Κάντο όπως στο βίντεο τότε, θα σου έλεγα να τα έπλενες πρώτα με νερό κι αν δεις ότι δεν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα να δοκίμαζες μετά τους τρόπους που δείχνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχω δει αμέτρητα video επί του θέματος, μάλλον στην περίπτωση σου καλύτερα θα κάτσει ο συνδιασμος οξυζενέ με θερμοκρασία πάρα με ήλιο. Στη θέση σου θα δοκίμαζα σε ένα πλήκτρο για αρχή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήγα στο Hondo και πήρα το οξυζενέ που ξανθαίνουν τα μαλλιά, νούμερο 40 με 12% οξυζενέ. Δοκίμασα πρώτα το spacebar και άσπρισε! Μετά δοκίμασα όλα τα πλήκτρα από το κανονικό μου Logitec πληκτρολόγιο αυτό που χρησιμοποιώ τα τελευταία 10++ χρόνια, (όχι το παραπάνω) και άσπρισαν χωρίς να πάθουν το παραμικρό τα γράμματα. Αυτά έγιναν περασμένο Σαββατοκύριακο που είχε ήλιο. Σήμερα έβαλα τα F και του αριθμητικού πληκτρολογίου πλήκτρα του TULIP καθώς και το καπάκι του Logitec. Όλα άσπρισαν χωρίς να πειραχτούν τα γράμματα.

Αύριο θα βάλω τα καπάκια από ένα ποντίκι Microsoft με 5 πλήκτρα.

 

Όπως καταλάβατε είμαι κατενθουσιασμένος με τη μέθοδο και το αποτέλεσμα.:happy:

Ξέρω.... θέλετε φωτό...

Αύριο.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.