Jump to content


Project ''Plexi'' - Part -37. LevelOne router mod. Part -4


Recommended Posts

Άπαιχτο.Πολύ όμορφο.Το Plexi με τι το κόβεις τόσο τέλεια και ευθεία;

Καταρχας για το κοψιμο του, αγοραστε λαμες σεγας της bosch για ψιλη λαμαρινα, ειναι Νο.1!!!

Κατα το κοψιμο μην τρεχετε την σεγα και να κοβετε σε χαμηλες σχετικα στροφες, γιατι

ζεσταινεται η λαμα και λιωνει το plexi, πραγμα που επαθα!

Για το γυαλισμα δεν χρησιμοποιησα dremmel, οτι δειτε ειναι στο χερι με πολυ κοπο.

Βασικη αρχη του καλου γυαλισματος ειναι να φυγουν στα πρωτια σταδια της διαδικασιας,

τα σημαδια που αφηνει ο τροχος οταν κοβει το plexi.

1) Για να γινει αυτο ξινουμε την περιοχη με την αναποδη μερια ενος μαχαιριου η μιας φαλτσετας,

μεχρι να να νιωσουμε οτι η λαμα γλιστραει πια και δεν φρεναρει.

2) Σειρα εχει το υαλοχαρτο. Ξεκιναμε με 200, μετα 400, μετα 800.

Αναμεσα στα νουμερα σκουπιζουμε με βαμβακερο πανι. Οταν τελειωσουμε με το 800αρι

και δουμε ακομα χαρακιες καθετες στο plexi, ξαναγυριζουμε στο (1) και παλι απ' την αρχη!

3) Συνεχιζουμε με 1200, 1500, 2000νερου και τελειωνουμε με 3000νερου.

4) Τελευταιο σταδιο και πιο σημαντικο το γυαλισμα.

100% βαμβακερο πανι ποτισμενο με WD-40, τριψιμο, υπομονη.... και γινεται τζαμι!!!

Αντι του WD-40 εγω χρησιμοποιησα οδοντοκρεμα κλασσικη λευκη (ΟΧΙ GEL) της Colgate.

Εχει τα ιδια αποτελεσματα και φευγει ευκολα με απλο νερακι.

:)

Link to comment
Share on other sites

Part -9. PSU.

Να εξηγησω εδω κατι γιατι θα πεσει κραξιμο...το βλεπω!:laughing:

Ολοι φυσικα θα ρωτησετε....'' Καλα δεν εκανες mod σε ενα σοβαρο τροφοδοτικο και εβαλες Noname???''.

Σας απαντω οτι το ξεκινησα με τρομερη επιφυλαξη (πρωτη φορα ανοιξα psu), γι' αυτο και δεν πηρα ενα καλο.

Τελικα πιστευω πως βγηκε απο τα καλυτερα κομματια του project , αν και δεν εχει τελειωσει οριστικα.

Χρειαζεται ακομα ενα νεο sleeve, ενα temp. meter και εναν 12αρι fan.

Θα υπαρξει προσεχως και psu part-2...

Αρχικα το τροφοδοτικο λυθηκε.

1000693y.jpg

1000696l.jpg

Ξεκινησε το κοψε-ραψε με κολητηρι, και sleeving με μακαρονι.

1000697l.jpg

1000700u.jpg

Σιγα-σιγα συμμαζευεται αλλα εκανα την 1η μ@λ@κι@...

Την πρασινη γραμμη για τους δισκους ξεχασα να την κανω sata, ενω μου βγηκε και κοντη!

1000701m.jpg

Μ@.....κι@ Νο.2!

Εβαλα 80αρι fan γιατι ειχα εναν προχειρο.

Ειχε κοκκινα leds, τα αλλαξα με λευκα και τα γυρισα αναποδα, για να φωτιζουν την πλακετα.

1000711.jpg

Τελειωσε και το sleeving και ο fan.

1000715kz.jpg

Σειρα εχουν τα plexi. Πρωτα φτιαχτηκε το καπακι.

1000716.jpg

1000717rx.jpg

1000718t.jpg

Ακολουθει η βαση.

1000704.jpg

1000720a.jpg

1000721c.jpg

1000722e.jpg

1000724x.jpg

Ετοιμα τα βασικα κομματια.

1000703q.jpg

Παμε για το μονταρισμα.

Εφτιαξα μια extra γειωση, που θα μπει στο σασι ''just in case''.

1000727q.jpg

Κουμπωσε η πλακετα πανω στα γνωστα ουπα-αποστατες, μπηκε και η extra γειωση.

Το μαυρο καλωδιο που διακρινεται, ειναι η αναμονη 220volts για τον μετα/στη που

θα οδηγησει τους fans.

1000728.jpg

1000729n.jpg

1000730i.jpg

1000731w.jpg

Τελειωσαν τα καλωδια, μπηκε και η πλεξουδα στην θεση της.

1000732f.jpg

Ετοιμο.:happy2:

1000733i.jpg

1000734.jpg

1000735.jpg

1000736n.jpg

1000737c.jpg

1000740z.jpg

Νυχτερινες φωτο....ολα τα λεφτα!

1000749a.jpg

1000750x.jpg

1000753t.jpg

1000760d.jpg

1000761g.jpg

Το τροφοδοτικο τοποθετημενο στο κουτι.

1000785.jpg

1000786o.jpg

Μπηκε και η γειωση.

1000787.jpg

Τελικο αποτελεσμα.

1000789.jpg

Αναμενεται και Part -2.

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Lakiss εξαιρετικός μέχρι στγμής.

Μια ένσταση μόνο.Στο sleeving.Το πολύχρομο λίγο με χαλά.Κατα τα άλλα είναι απίθανο φίλε.Έχω μείνει.

Πάντως αν θες σύντομα θα έχω στα χέρια μου αρκετό τέτοιο.

Πιστεύω ένα πιο ποιοτικό sleeving θα το απογειώση κι άλλο.Συνέχισε το απίθανο mod σου.

Link to comment
Share on other sites

Mηπως με χλωροφορμιο?

Μηπως ειναι δυσκολο να το βρεις??? :tongue:

Βλεπω στις φοτο καλο αποτελεσμα και ρωταω ελπιζοντας να πει ναι γιατι εχω κατι στο μυαλλο μου :laughing: Epoxy μπορω να βρω, χλωροφορμιο οχι.

Αν ξερεις παντως καπου που εχουν και να στο δινουν πες μου. Πριν κανα χρονο που το χα ψαξει δεν βρηκα

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι δυσκολο να το βρεις??? :tongue:

Βλεπω στις φοτο καλο αποτελεσμα και ρωταω ελπιζοντας να πει ναι γιατι εχω κατι στο μυαλλο μου :laughing: Epoxy μπορω να βρω, χλωροφορμιο οχι.

Αν ξερεις παντως καπου που εχουν και να στο δινουν πες μου. Πριν κανα χρονο που το χα ψαξει δεν βρηκα

Σε οσα φαρμακεία και αν εχω παει..με δικο μου μπουκαλάκι..(γυάλινο)..μου εχουν δωσει..

Μην πεις ομως οτι το θες για ληστεία...αλλα για την κατασκευη απο πλεχυ που θα κανεις στην πτυχιακη σου.:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαστορα το ειχα γραψει και τοτε που εψαχνα στο OOS. Ειχα παει σε 3 φαρμακεια και μου ειχαν πει οτι πλεον εχει απαγορευτει να το πουλανε. Τι να πω, ισως λεγανε ψεματα για να αποφυγουν να δωσουν και σε αλλα να δινουν. Θα το ξαναψαξω...

P.S: Πολυ καλη ιδεα η πτυχιακη!:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Το χλωροφορμιο λιωνει το plexi οποτε τα δυο κομματια που θες να κολλησεις γινονται ενα. Το κολαει τοσο καλα σε σημειο που (αν εχεις χερι βεβαια) εξαφανιζει ακομα και τα ραγισματα χωρις να αφησει κανενα ιχνος, αρκει να μπορεσει να διεισδυσει σε ολο το βαθος. Αν ψαξεις λιγο στο net θα δεις οτι ειναι το πιο καταλληλο και το χρησιμοποιουν και οι επαγγελματιες.

Παντως το αποτελεσμα αυτης της κολλας φαινεται παρα μα παρα πολυ καλο, και βλεπω απο το ταμπελακι οτι ειναι και λεπτορευστη, που ειναι ενα απο τα θετικα του χλωροφορμιου.

Μπορεις να μου πεις που μπορω να την βρω?

Link to comment
Share on other sites

Μην νομιζεις οτι ειναι και παρα πολυ καλη.

Μερικα κομματια χρειαστηκε να τα κολλησω δυο φορες. Θα ψαξω να βρω την καρτα του μαγαζιου

και θα σου στειλω pm. , εκτος και αν επιτρεπεται να postαρω στοιχεια του μαγαζιου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.