Jump to content


espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

Καλά, εννοείται είναι ακριβή - το point του video ήταν άλλο. :)

 

Πάντως, για την ιστορία, τη συγκεκριμένη Krups την έχω πετύχει προσφορά κάτω από 500 ευρώ σε κάποιο Amazon (νομίζω ήταν το .co.uk).

Δε μπορούσα να δικαιολογήσω το έξοδο όσο και να με έτρωγε η τσέπη μου (κάνω μια χαρά τη δουλειά μου με Illy Iperespresso και monoarabica κάψουλες), αλλά, εαν κάποιος ενδιαφέρεται, αξίζει να την παρακολουθεί.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, dellman said:

γιατί δε παίρνεις μια Podstar με illy ese μερίδες και είσαι κομπλέ για γραφείο?

Aκριβές βγαίνουν οι original μερίδες ρε συ, και απο ποικιλία θέλει ψάξιμο...

Έχω βρεί εδω τον πατριώτη τον Valcafe και είμαι ευχαριστημένος απο ποιότητα και τιμές, απλά να πάω σε κόκκους θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρησιμοποιώ τις κάψουλες iperespresso illy στην μηχανή Francis Francis Y3 . Τώρα τελευταία, παρατηρώ ότι στο κάτω μέρος του φλιτζανιού μένουν αρκετοί κόκκοι καφέ. Παλιότερα το είχα ξανασυναντήσει αλλά νομίζω ότι τώρα είναι λίγο πιο έντονο, να είναι θέμα τις παρτίδας με τις κάψουλες ή σας αφήνει κ εσάς;

Έγινε επεξεργασία από george-gp
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, george-gp said:

Καλησπέρα χρησιμοποιώ τις κάψουλες iperespresso illy στην μηχανή Francis Francis Y3 . Τώρα τελευταία, παρατηρώ ότι στο κάτω μέρος του φλιτζανιού μένουν αρκετοί κόκκοι καφέ. Παλιότερα το είχα ξανασυναντήσει αλλά νομίζω ότι τώρα είναι λίγο πιο έντονο, να είναι θέμα τις παρτίδας με τις κάψουλες ή σας αφήνει κ εσάς;

Το πιο πιθανό είναι ότι φταίνε οι κάψουλες. Η άλλη πιθανότητα είναι ότι έχει χαλάσει ο μηχανισμός κλειδώματος που "σφραγίζει" πάνω στην κάψουλα. Το νιώθεις να έχει χαλαρώσει καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν φαίνεται χαλαρός ο μηχανισμός. Το μόνο που άλλαξα ήταν να ρυθμίσω το κουμπί του φουλ cap ώστε να τρέχει καφέ λίγη παραπάνω ώρα, μιας και μόνο αυτό δουλεύω.

 

Υπαρχει περίπτωση να σχετίζεται; μιας και είναι υπό πίεση παραπάνω ώρα;

 

Θα δοκιμάσω να κάνω και έναν μονό να δω.

 

εχεις την ίδια και δεν σου αφήνει καθόλου κόκκο;

Έγινε επεξεργασία από george-gp
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, george-gp said:

οχι, δεν φαίνεται χαλαρός ο μηχανισμός. Το μόνο που άλλαξα ήταν να ρυθμίσω το κουμπί του φουλ cap ώστε να τρέχει καφέ λίγη παραπάνω ώρα, μιας και μόνο αυτό δουλεύω.

 

Υπαρχει περίπτωση να σχετίζεται; μιας και είναι υπό πίεση παραπάνω ώρα;

 

Θα δοκιμάσω να κάνω και έναν μονό να δω.

 

εχεις την ίδια και δεν σου αφήνει καθόλου κόκκο;

Υπό κανονικές συνθήκες δεν παίζει ρόλο ο χρόνος εκχύλισης. Παρότι πλέον δεν την χρησιμοποιώ συχνά, δε μου άφηνε καθόλου κόκκο. Εξαίρεση μία φορά που μου είχε πέσει μία κάψουλα στο πάτωμα και όταν της ασκήθηκε πίεση έσκασε :).

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος PetrosD έγραψε:

Πάρε χαρτί κουζίνας και βάλτης δάχτυλο μέσα να καθαρίσεις το λάστιχο που σφραγίζει.

Δε νομίζω να είναι από κει, αλλά από την κάψουλα, όμως.

Εννοείς την πλαστική ροδέλα που μέσα είναι η ακίδα και τρυπάει την κάψουλα;;

 

γιατί λαστιχάκι δε βλέπω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.