Jump to content


espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

όχι ο καφές καθορίζει το πάχος του κοψίματος. στις περισσότερες απο αυτές τις μηχανές έχει επιλογή να το αλλάξεις αλλα λίγες επιλογές . εγώ είχα πάρει μεταχειρισμένη μια Jura impressa που είναι μία απο τις top μαρκες και είχε 4 επίπεδα κοψίματος αλλά δεν είχε ρύθμιση ποσότητας καφέ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια θελω να αγορασω μια μηχανη espresso για το σπιτι και δεν ξερω πια να κοιταξω μιας και δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα.

Δεν θελω να ξεφυγω σε κοστος και σκεφτομαι κατι γυρω στο 150αρι μαξ.

Υπαρχει κατι αξιοπρπες σε αυτην την τιμη η να μην ασχοληθω καν?

Link to comment
Share on other sites

αν θες μύλο τόσο κάνει ο μύλος. και με αλεσμένο πάει μέχρι ένα σημείο οπότε και πολύ καλή  μηχανή να πάρεις περιορίζεσε πρωτείνω ή να δώσεις καμία 80άρα να πάρεις μία καλή ή μετά να ανέβεις σε ποσό.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, 9000+rpm said:

Υπαρχει κατι αξιοπρπες σε αυτην την τιμη η να μην ασχοληθω καν?

αν αναφερόμαστε σε κανονικό espresso, δυστυχώς όχι. Μπορείς να πάρεις σε αυτά τα χρήματα και λιγότερα μηχανή με κάψουλες (π.χ. Nespresso και τα ανταγωνιστικά) αλλά πρώτον το παρασκεύασμα δεν θα είναι espresso (αρκετοί δεν ενοχλούνται από αυτό και ο καφές που πίνουν λένε πως τους αρέσει) και δεύτερον τα χρήματα που θα δώσεις στη διάρκεια ζωής του μηχανήματος σε κάψουλες θα είναι σημαντικά περισσότερα.
Αν σε ενδιαφέρει να εμβαθύνεις στο θέμα, στο greekespresso θα βρεις πολλές σχετικές πληροφορίες. Παρομοίως αν πας πιο πίσω στο θέμα εδώ, θα βρεις συζήτηση για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των μηχανών με κάψουλες. Να επαναλάβω, σε αρκετά παιδιά αυτή η μέθοδος αρέσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2016 at 19:51, το μέλος salde έγραψε:

 

 

On 9/3/2016 at 19:32, το μέλος filthy_dwarf έγραψε:

αν θες μύλο τόσο κάνει ο μύλος. και με αλεσμένο πάει μέχρι ένα σημείο οπότε και πολύ καλή  μηχανή να πάρεις περιορίζεσε πρωτείνω ή να δώσεις καμία 80άρα να πάρεις μία καλή ή μετά να ανέβεις σε ποσό.

 

 

Βασικα απο την διατυπωση που κανεις δεν πολυκαταλαβαινω τι ακριβως λες.

Λεω οτι θελω να παρω κατι γυρω στο 150αρι, και μου λες τοσο μονο εχει ο μυλος-που δεν θελω μυλο θα το παιρνω αλεσμενο ετοιμο καφε- και μετα μου λες να δωσω μια 80αρα να παρω μια καλη:p

 

On 9/3/2016 at 19:51, το μέλος salde έγραψε:

αν αναφερόμαστε σε κανονικό espresso, δυστυχώς όχι. Μπορείς να πάρεις σε αυτά τα χρήματα και λιγότερα μηχανή με κάψουλες (π.χ. Nespresso και τα ανταγωνιστικά) αλλά πρώτον το παρασκεύασμα δεν θα είναι espresso (αρκετοί δεν ενοχλούνται από αυτό και ο καφές που πίνουν λένε πως τους αρέσει) και δεύτερον τα χρήματα που θα δώσεις στη διάρκεια ζωής του μηχανήματος σε κάψουλες θα είναι σημαντικά περισσότερα.
Αν σε ενδιαφέρει να εμβαθύνεις στο θέμα, στο greekespresso θα βρεις πολλές σχετικές πληροφορίες. Παρομοίως αν πας πιο πίσω στο θέμα εδώ, θα βρεις συζήτηση για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των μηχανών με κάψουλες. Να επαναλάβω, σε αρκετά παιδιά αυτή η μέθοδος αρέσει.

Μπα δεν θελω με καψουλες.

Απο οσο διαβασα στο link Που μου εστελες απο το greekespresso forum πολυ προτεινουνε σε οικονομικη μηχανη την philips saeco και σε ακριβοτερες ηδη οτι πολυ λενε πολυ καλα λογια για την gazzia classic.

Aυτη η philips στα 90 ευρω θα κανει κατι το αξιοπρπες η θα βγαζει νερο αντι για espresso:p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, 9000+rpm said:

Aυτη η philips στα 90 ευρω θα κανει κατι το αξιοπρπες η θα βγαζει νερο αντι για espresso

Δεν γνωρίζω, υποψιάζομαι ότι δεν θα έχει καλό αποτέλεσμα. Να προσέχεις τις ημερομηνίες όταν διαβάζεις μηνύματα εκεί, επιδή κατά καιρούς γίνονται αλλαγές στα μοντέλα και κάτι που όταν γράφτηκε θεωρούνταν καλό, μετά τις αλλαγές μπορεί να μην θεωρείται τέτοιο. Νομίζω η Gaggia classic έχει κάνει σημαντικές αλλαγές προς το χειρότερο στα τελευταία μοντέλα. Διαβάζω ότι μιλούν με καλά λόγια για κάποιο μοντέλο της Lelit εκεί, αλλά ξεφεύγει από το όριο χρημάτων σου.

Τον μύλο μην τον υποτιμάς κι αν σε ενδιαφέρει πολύ το αποτέλεσμα αργά ή γρήγορα θα πρέπει να τον συμπεριλάβεις στο κόστος. Δε γνωρίζω και την άλλη μηχανή που αναφέρει ο dellman. Η γνώμη μου σε γενικές γραμμές είναι ότι είτε κάποιος ανεβάζει κατά πολύ τον αρχικό προϋπολογισμό και πηγαίνει σε πιο ενδεδειγμένες λύσεις είτε καλύτερα να αποφύγει τον espresso και να πάει σε μεθόδους παρασκευής τύπου brew όπου τα κόστη είναι σημαντικά μικρότερα και το αποτέλεσμα των καφέδων καλό.

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2016 at 5:51 PM, salde said:

...αλλά πρώτον το παρασκεύασμα δεν θα είναι espresso (αρκετοί δεν ενοχλούνται από αυτό και ο καφές που πίνουν λένε πως τους αρέσει)...

Παλαιότερα, μαζευτήκαμε 6 άτομα ο καθένας με τη μηχανή του και φτιάξαμε 10 καφέδες. Μπήκαν όλοι στα ίδια φλιτζάνια, χωρίς ζάχαρη. Οι 3 ήταν από τη Nespresso, οι άλλοι 7 από διάφορες μηχανές, μεταξύ των οποίων και μία Jura Impressa, μια Philips Saeco και μια Gaggia Classic. H "πρόκληση" ξεκίνησε με αφορμή αυτό το post που είχε γίνει 2 χρόνια πριν.

 

Κανείς από την παρέα δεν ήταν ικανός να ξεχωρίσει τους Nespresso από τους άλλους, απλά όλοι πέτυχαν να ξεχωρίσουν τον δικό τους (λογικό, γνώριμη γεύση).

Σε όλους κάποιοι καφέδες άρεσαν, κάποιοι ήταν αδιάφοροι και κάποιοι χάλια. Στους χάλια υπήρχαν και καφέδες που ο "ιδιοκτήτης" του set μηχανή/μύλος/ποικιλία θεωρούσε ότι ήταν ότι καλύτερο έχει πιεί.

 

Και πέραν αυτού, έρχομαι και ρωτάω, γιατί δεν είναι παρασκεύασμα espresso ο Nespresso και τι είναι αυτό που κάνει τον καφέ διαφορετικό; Με απλά λόγια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Wizard! said:

γιατί δεν είναι παρασκεύασμα espresso ο Nespresso και τι είναι αυτό που κάνει τον καφέ διαφορετικό;

ο τρόπος παρασκευής, θερμοκρασία, πίεση. Σε κανένα αξιόπιστο μέρος που έχω διαβάσει δεν τον θεωρούν μέλος της κατηγορίας των espresso. 

Για το αν αρέσει ή όχι σε κάποιους, στο έχω ξαναγράψει εδώ, το επιχείρημα «μου αρέσει» είναι παντού και πάντοτε ακαταμάχητο χωρίς να περιορίζεται στα δύο που λέμε εδώ πέρα. Αν εμφανιστεί παραδίπλα ένας και σου λέει «εμένα μου αρέσει ο βαπορίσιος» δεν υπάρχει τίποτε να του απαντήσεις. Στο αν οι δύο τρόποι βγάζουν αποτέλεσμα που δεν είναι δυνατόν να το ξεχωρίσει κάποιος σε τυφλή δοκιμή να μου επιτρέπεις να διατηρώ σοβαρές αμφιβολίες. Όχι για την αλήθεια των όσων γράφεις -που θεωρώ αυτονόητη- όσο για το κατά πόσον είναι αξιόπιστη η μέθοδος κυρίως ως προς την παρασκευή των espresso αλλά και την ποικιλία (κακώς γίνεται σύγκριση με διαφορετικούς καφέδες αν ο σκοπός είναι η σύγκριση τρόπων παρασκευής). Δεν αρκεί απλώς ο μύλος κι η μηχανή για να πάρεις καλό αποτέλεσμα, υπάρχει και διάβασμα/εξάσκηση και ενασχόληση περισσότερη από το «πατάω ένα κουμπί». Δεν είναι δεδομένο ότι με 500€ αρχικά έξοδα θα πάρεις χωρίς δική σου συμμετοχή φλυτζάνι που να σου αρέσει.
Στους espresso που κάποιος πίνει εκτός σπιτιού, οι περισσότεροι φτιαγμένοι από πανάκριβες μηχανές, μύλους κλπ, μπορείς κάλλιστα να καταλάβεις ότι  ένα σωρό δεν αξίζουν. Χωρίς να φταίνε τα μηχανήματα για αυτό. Μόλις πιουν κάποιον αξιόλογο αμέσως οι περισσότεροι άνθρωποι θα καταλάβουν διαφορά.
Σε εμένα όποτε ήπια από κάψουλα δεν μου άρεσε περισσότερο από απλό Νες με αρκετές φορές να τον θεωρώ και χειρότερο. Το δε κόστος παρασκευής μπορεί να ανέβει αρκετά ψηλά. Απλώς θα το πληρώνει κάποιος υπό μορφή διοδίων σε όλη τη διάρκεια χρήσης.

Η ερώτηση που κάνει ο 9000 είναι η ίδια που έχουμε σχεδόν όλοι μας στο μυαλό όταν αρχίσουμε να το ψάχνουμε για espresso στο σπίτι. Γίνεται με λίγα χρήματα να πάρουμε αποτέλεσμα espresso;  Πιστεύω ότι οι υποψήφιοι αγοραστές καλό είναι να ενημερώνονται σχετικώς ώστε να μην πέσουν στην παγίδα να δώσουν αρχικά 150άρια για να καταλήξουν πολύ σύντομα να πληρώνουν 500άρια+. Αν το κάνουν τουλάχιστον να το έχουν κάνει αφού το έχουν σκεφτεί πρώτα ώστε να μην πάνε απροειδοποίητοι, ιδιαιτέρως αν ζορίζονται οικονομικά (όπως οι περισσότεροι από εμάς). Αν το ερευνήσουν και καταλήξουν ότι τους ικανοποιεί η κάψουλα, more power to them. Επίσης καλό είναι να ξέρουν αν δεν το γνωρίζουν ήδη ότι θα χρειαστεί περαιτέρω ενασχόληση με το άθλημα και δεν θα είναι μία απλή διαδικασία «πατώ κουμπί, πίνω καφέ». Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι διατεθειμένοι να το υποστούν ακόμη κι αν τους αρέσει ο espresso, όπου σε τέτοια περίπτωση δεν χρειάζεται να πληρώσουν 500άρια αδίκως (το μόνο καλό είναι ότι θα καταφέρουν να μεταπωλήσουν και το 500άρι δεν θα πάει όλο στα σκουπίδια αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα υπέρ του να κάνει κάποιος άστοχες αγορές). Δηλαδή να πάρουν την όποια απόφαση πριν αρχίσουν να πληρώνουν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα γράφεις, εκτός από τη μεθοδολογία της δοκιμής. Το λέω, γιατί οι 3 από την παρέα, είναι οι "ψαγμένοι" της υπόθεσης, με ειδικές ποικιλίες, μύλους, ρυθμίσεις στις μηχανές τους κλπ. Δεν είναι επιστημονικό συμπέρασμα, αλλά αντικατοπτρίζει το μέσο καταναλωτή κι εκεί είναι το θέμα. Με τη φθηνότερη μηχανή της Nespresso, ~100€, παίρνεις, εύκολα, γρήγορα, καθαρά τον ίδιο πάντα καφέ. Πολύ σημαντικό πλεονέκτημα για αυτόν που βαριέται την όλη διαδικασία, από την έρευνα αγοράς, μέχρι την παρασκευή, τη διαλογή της ποικιλίας και το καθάρισμα.

 

26 minutes ago, salde said:

ο τρόπος παρασκευής, θερμοκρασία, πίεση. Σε κανένα αξιόπιστο μέρος που έχω διαβάσει δεν τον θεωρούν μέλος της κατηγορίας των espresso. 

 

Και για να δούμε αν τελικά με αυτή τη μηχανή παίρνεις espresso, σύμφωνα με τον επίσημο ορισμό, espresso είναι:

 

Quote

A full-flavored, concentrated form of coffee that is served in “shots.” Espresso is made by forcing pressurized, hot water through very finely ground coffee beans. This process is called “pulling a shot.” Unlike most coffees, espressos have “crema,” a flavorful, aromatic, reddish-brown froth made when air bubbles combine with fine-ground coffee’s soluble oils. The strong presence of crema indicates a quality, well-ground coffee and a skilled barista (professional coffee maker).

 

Ο Nespresso ανήκει σε αυτή ακριβώς την κατηγορία. Ακόμα και τον τρόπο παρασκευής να βάλεις (περνάει νερό σε σωστή θερμοκρασία με πίεση μέσα από πιεσμένο, αλεσμένο καφέ), δε διαφέρει σε τίποτα από τις υπόλοιπες μηχανές.

 

Parameter Value
Portion of ground coffee 7 ± 0.5 g (0.25 ± 0.02 oz)
Exit temperature of water from unit 88 ± 2 °C (190 ± 4 °F)
Temperature in cup 67 ± 3 °C (153 ± 5 °F)
Entry water pressure 9 ± 1 bar (131 ± 15 psi)
Percolation time 25 ± 5 seconds
Volume in cup (including crema) 25 ± 2.5 ml (0.85 ± 0.08 US fl oz)

 

Εδώ μάλιστα μπορεί κάποιος να σου πει, ότι ο παραδοσιακός ιταλικός espresso, που φτιάχνεται στα moka pots, ιδιαίτερα διαδεδομένα στην Ιταλία ειδικά, δεν πληρεί τις παραπάνω προδιαγραφές, άρα δεν είναι espresso και ας θεωρείται ο παραδοσιακός. 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Wizard! said:

ότι ο παραδοσιακός ιταλικός espresso, που φτιάχνεται στα moka pots, ιδιαίτερα διαδεδομένα στην Ιταλία ειδικά, δεν πληρεί τις παραπάνω προδιαγραφές, άρα δεν είναι espresso και ας θεωρείται ο παραδοσιακός. 

ακριβώς αυτό, δεν τον θεωρούν espresso. Δεν είναι btw ο παραδοσιακός, αρχικά ο espresso φτιαχνόταν εκτός οικίας κι ο σκοπός του ήταν να πίνεται και να καταναλώνεται πολύ γρήγορα στα πλαίσια των μικρών διαλειμμάτων εργασίας εργατών. Ακόμη όμως και στην αρχική μορφή από όπου και ξεκίνησε ο όρος, επειδή στην πίεση έπαιζε ρόλο η μυϊκή δύναμη του χειριστή του μηχανήματος και δεν πλησιάζει τα σύγχρονα όρια όπου η πίεση δεν έχει να κάνει με ανθρώπινη δύναμη, τεχνικώς δεν τον θεωρούν espresso. Είναι σαν να υπάρχουν δυο εποχές, πριν και μετά. Τα moka pots αν διαβάσεις θα δεις ότι δεν τα υπολογίζουν στους espresso.

Το έχω ξαναγράψει και το επαναλαμβάνω,  όταν γράφω «το Χ δεν είναι espresso» δεν το γράφω υποτιμητικά, ούτε για τις μεθόδους παρασκευής (ακόμη και για εκείνες όπου το τελικό ρόφημα δεν μου αρέσει όπως οι κάψουλες) και φυσικά επ' ουδενί για τα πρόσωπα που τις προτιμούν. Απλώς το σκεπτικό μου είναι ότι αν μεν κάποιος θέλει μικρά κόστη ή ευκολία στην παρασκευή έχει καλύτερες/φθηνότερες εναλλακτικές από τις κάψουλες, αν δε κάποιος θέλει espresso στο σπίτι τότε θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να περάσει σε άλλο επίπεδο αρχικού κόστους και -κυρίως- σε άλλο επίπεδο ενασχόλησης.

Επειδή ο espresso έχει πολύ περιορισμένους χρόνους εκχύλισης, για να επιτευχθεί καλό αποτέλεσμα χρειάζεται μεγάλη ακρίβεια. Ακόμη και μικρές αστοχίες δεν συγχωρούνται στο φλυτζάνι. Μηχανήματα που προσφέρουν την επιθυμητή ακρίβεια και ακριβότερα είναι -όπως παντού- και απαιτούν ενδεδειγμένους χειρισμούς από τον χρήστη. Αυτή είναι κι η βασική αιτία για το ότι δεν υπάρχουν πάμφθηνες και καλές συσκευές στην αγορά. Στα μηχανήματα, την ακρίβεια στην απόδοση την πληρώνεις «ακριβά». Νομίζω ότι όποιος πάει να το αποφύγει αγοράζοντας «φθηνά» καταλήγει στο τέλος να το πληρώνει ακριβότερα. Όλες αυτές οι μηχανές δεν έχουν καμιά διαστημική, κρυφή τεχνολογία. Μπορούν να ανοιχτούν και να αντιγραφούν από ανταγωνιστές. Μπορείς να είσαι σίγουρος ότι αν υπήρχε τρόπος να δώσουν οι κάψουλες το επιθυμητό αποτέλεσμα θα είχαν επικρατήσει πλήρως.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα εκπλαγείς αν έρθεις να δεις τη μηχανή μου, με πόσο μεγάλη ακρίβεια παράγει τον καφέ. Ο χρόνος, η θερμοκρασία, η διάρκεια και η ποσότητα που βγάζει (φαντάζομαι, συνεπάγεται και η πίεση αφού τα άλλα είναι σταθερά) είναι πάντα, μα πάντα τα ίδια. Δεν το έχω δει αυτό, ούτε στη Jura του κολλητού μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Wizard! said:

Θα εκπλαγείς αν έρθεις να δεις τη μηχανή μου, με πόσο μεγάλη ακρίβεια παράγει τον καφέ.

χα, εκεί που πήγες αν έρθω για τη μηχανή θα καταλήξω να πίνω Guinness ή καμιά άλλη σε φρέσκια αν υπάρχει. Κι αυτές εναλλακτικές του καφέ είναι :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wizard! said:

Θα εκπλαγείς αν έρθεις να δεις τη μηχανή μου, με πόσο μεγάλη ακρίβεια παράγει τον καφέ. Ο χρόνος, η θερμοκρασία, η διάρκεια και η ποσότητα που βγάζει (φαντάζομαι, συνεπάγεται και η πίεση αφού τα άλλα είναι σταθερά) είναι πάντα, μα πάντα τα ίδια. Δεν το έχω δει αυτό, ούτε στη Jura του κολλητού μου.

jura υπεραυτόματη; αν ναι και αυτές δεν τις βάζω σε κατηγορία καλού καφέ γιατί αυτόματο συνεπάγεται σε περιορισμούς

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.