Jump to content


espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

πριν 39 λεπτά, το μέλος ΣτοΠαραΠεντε έγραψε:

Για φρέντο καπουτσίνο τι είδος καφέ χρησιμοποιούμε;

Βρήκα αυτό το βιντεάκι και μου φάνηκε πολύ εύκολο στην παρασκευή. 

υπάρχουν κάτι έτοιμα μείγματα για καπουτσίνο και δεν ξέρω τι είδους καφέ έβαλε... μα έτσι όπως το έφτιαξε, σαν φραπέ με αφρόγαλο φάνηκε.. 

ο καπουτσίνο έχει εσπρέσο κ χωρίς μηχανή, δύσκολα... 

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουνε και έτοιμα για καπουτσίνο που βγάζει και τη κρέμα με το που ρίξεις το νερό αλλά αν θες να βάλεις εσύ το αφρόγαλο και απλά ρωτάς τι καφέ έβαλε ο τύπας, τότε μάλλον της νεστλε τον στιγμιαίο εσπρέσο έβαλε.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, ΣτοΠαραΠεντε said:

Για φρέντο καπουτσίνο τι είδος καφέ χρησιμοποιούμε;

Βρήκα αυτό το βιντεάκι και μου φάνηκε πολύ εύκολο στην παρασκευή. 

 

 

Βάλε κι άλλη ζάχαρη, λίγο έβαλες, βάλε, βάλε!! Βάλε λίγο ακόμα. Εντάξει, καλά είσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, PetrosD said:

 

Βάλε κι άλλη ζάχαρη, λίγο έβαλες, βάλε, βάλε!! Βάλε λίγο ακόμα. Εντάξει, καλά είσαι.

Εγώ 2-3 δάχτυλα ζάχαρη βάσω στο σέικερ για φραπέ! Και μετά τρέχω να τον αραιώσω με νερό, παγάκια και γάλα! Χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, filthy_dwarf said:

μέτριος όσο καφές ζάχαρη , γλυκός διπλάσια η ζάχαρη. ο φρέντο είναι διπλή δόση καφέ οπότε 2 ζάχαρες ο μέτριος .

Ο καφές γίνεται μέτρος με τη ζάχαρη.

Γλυκό, άμα βάζεις πολύ ζάχαρη.

Ο φρέντο, χαλάει με τη ζάχαρη (όπως και ο espresso)

Ειδικά όταν ακούω κάτι σούπερ ντούπερ ψαγμένους, με τη Χ μηχανή, τα ειδικευμένα ανταλλακτικά, το κορυφαίο χαρμάνι, το σωστό μύλο και μετά πάνε και βάζουν ζάχαρη, με πιάνουν τα γέλια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλα ναι. και εγώ μόνο σκέτους. απλά αυτός είναι ο κανόνας στο πόσο ζάχαρη βάζεις. μεταξύ μας εγώ πάντα βάζω κάπως λιγότερο ζάχαρη . ειδικά αν μου πουν γλυκό με μαύρη. άστα να πάνε, δεν χτυπιέται και αναγκαστικά χαλάς τον καφέ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Προσωπικά έχω μια οικιακή μηχανή Espresso (Ronshon R-967),συνήθως πίνω freddo espresso με μαύρη ζάχαρη στην μύτη.

Δέν παίρνω απο τα SuperMarket, έχω βρεί απο καφεκοπτείο καφέ έτοιμο κομμένο.Έχει μεγάλη διαφορά τιμής

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, meletis_m said:

Προσωπικά έχω μια οικιακή μηχανή Espresso (Ronshon R-967),συνήθως πίνω freddo espresso με μαύρη ζάχαρη στην μύτη.

Δέν παίρνω απο τα SuperMarket, έχω βρεί απο καφεκοπτείο καφέ έτοιμο κομμένο.Έχει μεγάλη διαφορά τιμής

και παίρνεις και καλλίτερη ποιότητα καφέ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τα μπρίκια εσπρέσο λένε τίποτα; Ψάχτηκα για πολυκαφετιέρα για χύμα καφέ, αλλά είναι αρκετά ακριβές και αναξιόπιστες. Οι κριτικές στα προϊόντα του Κωτσόβολου είναι χαρακτηριστικά απογοητευτικές. Και δε θέλω να δώσω ένα σκασμό λεφτά για κάτι που ίσως χαλάσει πρόωρα.  Σκέφτομαι να πάρω ένα μπρίκι που είδα στο skroutz για 10 φλιτζάνια. Δεδομένου ότι σχεδόν όλοι στην παρέα μου πίνουν εσπρέσο φρέντο ή φρέντο καπουτσίνο, γιατί όχι; Οι μηχανές εσπρέσο δεν έχουν τόσο μεγάλη χωρητικότητα. Η μικρότερη πίεση που παρέχει το μπρίκι υποβαθμίζει και την ποιότητα του καφέ; Έχει δοκιμάσει κανείς; 

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαραΠεντε
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, ΣτοΠαραΠεντε said:

Η μικρότερη πίεση που παρέχει το μπρίκι υποβαθμίζει και την ποιότητα του καφέ;

Απλά φτιάχνει διαφορετικό καφέ. Ειδικά για φρέντο, που ψύχεται και αραιώνεται με τα παγάκια, μπορεί να μη σας κάνει καμία διαφορά. Υπάρχουν και πιο περίτεχνα μπρίκια (με ρυθμιζόμενη βαλβίδα πίεσης) που ανεβάζουν μεγαλύτερη πίεση από τα παραδοσιακά, με αποτέλεσμα πιο πλούσια κρέμα και γεύση πιο κοντά στον εσπρεσο μηχανής.

 

Πάντως, θέλει και τη σχετική διαδικασία του το moka pot και ελαφρώς πιο χοντροκομμένο καφέ από ό,τι μια εσπρεσιέρα υψηλής πίεσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 29/2/2016 at 11:17 AM, filthy_dwarf said:

υπεραυτόματες λέγονται αλλιώς. ευκολία αλλά έχει περιορισμούς σε πάχος κοψίματος γραμμάρια καφέ και πάτημα. αν θες να το ψάξεις δηλαδή δεν σου κάνει

 

Βρήκα μια saeco odea go εδώ που είμαι σε πολύ χαμηλή τιμή (45 ευρώ).

Έχει διαβαθμίσεις κοψίματος του καφέ, αλλά έχει μόνο 1 ρύθμιση της ποσότητας του καφέ, 8,5 γραμμάρια*. Είναι 15 bar και ρυθμίζει ο χρήστης την ποσότητα του νερού για κάθε φλυτζάνι.

 

Πόσο μείον είναι αυτό, για τα χρήματα που θέλει;

 

*Άλλο μοντέλο ρυθμίζει από 7 μέχρι 10,5 γραμμάρια καφέ.

Σε αυτή τη σελίδα έχει smart rating 79

 

http://espresso-machines.homeowl.com/

 

τη στιγμή που η Gaggia Classic έχει 66.

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, PetrosD said:

 

Βρήκα μια saeco odea go εδώ που είμαι σε πολύ χαμηλή τιμή (45 ευρώ).

Έχει διαβαθμίσεις κοψίματος του καφέ, αλλά έχει μόνο 1 ρύθμιση της ποσότητας του καφέ, 8,5 γραμμάρια*. Είναι 15 bar και ρυθμίζει ο χρήστης την ποσότητα του νερού για κάθε φλυτζάνι.

 

Πόσο μείον είναι αυτό, για τα χρήματα που θέλει;

 

*Άλλο μοντέλο ρυθμίζει από 7 μέχρι 10,5 γραμμάρια καφέ.

Σε αυτή τη σελίδα έχει smart rating 79

 

Compare Espresso Makers by Reviews and Specs

 

τη στιγμή που η Gaggia Classic έχει 66.

 

Εάν μπορούσα να εξασφαλίσω ότι δεν έχει κάποιο κουσούρι, εγώ δεν θα την φοβόμουν. Μπορεί να μην έχει πολλή παραμετροποίησιμη αλλά και μόνο με το χαρμάνι, το κόψιμο και την ποσότητα νερού θα κάνεις δουλειά καλύτερη από τα χρήματα που ζητάει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα και την είδα. Ο τύπος την είχε στο υπόγειο χωρίς ρεύμα. Τελικά μου την έβαλε στην πρίζα αλλά δεν είχε καφέ, για να μου δείξει ότι λειτουργεί. Είχα δει όμως βιντεάκι πώς να κάνω διαγνωστικό τεστ. Δεν δούλευε ο κόφτης...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο δε θυμάμαι αν είσαι Γερμανία ή Ελβετία και οι δυο χώρες είναι από τις καλές περιοχές της Ευρώπης για να ψάχνεις μεταχειρισμένη μηχανή, είναι «ζωντανή» η αγορά τους. Το καλό είναι ότι έτσι μπορεί να πετύχεις κάτι φτηνότερο σε αξιοπρεπή κατάσταση. Το κακό ότι ακριβώς επειδή η αγορά λειτουργεί είναι αρκετά δύσκολο έως απίθανο να πετύχεις κελεπούρια τύπου «με 45€ βρήκα κάτι που αξίζει 300».

Κατά τη γνώμη μου μην κάνεις το λάθος να κοιτάς στη φτηνή κατηγορία ή υπεραυτόματες μηχανές. Πάρε κάτι για παρασκευή είτε με μέθοδο drip (π.χ. Hario) ή French Press είτε κάποιο τύπου Moka Pot (π.χ. Bialetti). Στο εν τω μεταξύ μάζευε λεφτά κι όποτε νιώσεις έτοιμος κάνε το άλμα για κανονικό σύνολο espresso και μύλο. Αυτά με 15bar πίεση και παρόμοια είναι καθαρό marketing μην τους δίνεις σημασία. Παρομοίως οι πολλοί αυτοματισμοί είναι σε βάρος του προϊόντος, γευστικά κυρίως αλλά και ως προς το επιρρεπές σε βλάβες.

Να γράψω και κάτι όχι πλέον ως απάντηση στον φίλο που ρωτούσε για μπρίκι τον Ιούνιο, απλώς να υπάρχει εδώ για όποιον τύχει να διαβάσει: τα μπρίκια (Moka pots) καλό είναι να αγοράζονται για την χωρητικότητα που πρόκειται να χρησιμοποιούνται, αν πρόκειται να φτιάχνει κάποιος σε σταθερή βάση καφέ για 2 άτομα είναι σφάλμα να αγοράσει μπρίκι για 10 άτομα.

 

ΥΓ σημείωσε ότι περί μύλων καφέ δεν ψάχνεις για «κόφτες» (ουσιαστικά τέτοιους έχουν οι πολύ φτηνοί μύλοι) αλλά για αλεστικά. Να αλέθεις θες όχι να κόβεις.

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

Γερμανία είναι, 60 χιλιόμετρα από τα σύνορα με Ελβετία.

Επειδή δεν γνωρίζω τους όρους που μου είπες, έκανα μια αναζήτηση. Βρήκα ότι μέθοδος drip είναι κάτι σαν κι αυτό:

slow-drip-coffee-291x300.png

που παρασκευάζει καφέ φίλτρου, σαν την αυτόματη καφετιέρα για "Γαλλικό" που έχω στην Ελλάδα.

Επίσης, είδα ότι η French Press είναι αυτό

4014%20Bodum%20Brazil-215x215.jpg

το οποίο έχω στην Ελλάδα και φτιάχνω "Γαλλικό" καφέ.

 

Δεν θέλω τίποτα από τα 2, αλλιώς θα αγόραζα (ή θα μου χάριζαν μιας και φίλοι μου εδώ δεν τη θέλουν) μια καφετιέρα με χάρτινα φίλτρα και θα τελείωνε η υπόθεση.

 

Το Moka Pot είναι αυτό:

cost-plus-world-market-silver-6-cup-stov

Το οποίο έχω στην Ελλάδα και του βάζω καφέ esspresso και φτιάχνω εσπρεσάκι για 1 άτομο. Και από αυτό δεν είμαι ικανοποιημένος.

 

Αυτό που θέλω, για να μπεις για λίγο στη θέση μου και να με καταλάβεις, είναι το εξής:

Ξυπνάω περίπου 4 το πρωί, πάω στην κουζίνα, ανάβω τη μηχανή, πάω τουαλέτα, πάω κουζίνα πατάω το κουμπί για να βγει ο καφές, πάω ντύνομαι, πάω κουζίνα, πίνω, φεύγω.

Έχω καταλήξει σε αυτόματη μηχανή, beans to coffee και από ότι λίγα είδα, μπορώ να ρυθμίσω κόψιμο, ποσότητα καφέ, ποσότητα νερού, και σε μερικές και θερμοκρασία νερού. Αυτά μου αρκούν.

Έχω βρει μερικές ακόμα αγγελίες από μηχανές από 120-180 ευρώ, θα επανέλθω.

 

salde, αν θυμάμαι καλά, είχες βάλει παλιότερα ένα link από κάποιο φόρουμ εξειδικευμένο στους καφέδες. Μπορείς να το ξαναβάλεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.