Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

16 hours ago, karmen1983 said:

Παιδες εχει δοκιμασει κανεις espresso taf?

έχω δοκιμάσει αρκετούς single estate και έχω στο μαγαζί ένα premium blend του. έχει πολύ καλούς καφέδες αλλά για να μπορέσεις να τους αξιοπιήσεις όπως πρέπει θες το κατάλληλο εξοπλισμό γιατί είναι specialty. δηλαδή καλό μύλο για εσπρέσο ( να μην είναι με λεπίδες δηλαδή)  και σίγουρα ένα σωστό καλαθάκι στο group της μηχανής.
Non-pressurised_basket_z_CMCR.jpg

 

θες αυτά που φαίνονται στο κάτω μέρος της φωτογραφίας 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μπορείς και σε οικιακές αλλά σε ποιο ακριβές όπως gaggia. οι επαγγελματικές ναι έρχονται με αυτό. αν θες καφέ taf για να σερβίρεις σε μαγαζί καλύτερο θα είναι να πας σε κάποιο blend μιας και οι single estate δεν είναι σταθεροί και θέλει συχνά αλλαγή πάχος καφέ και γραμμάρια.. γενικά έχει πολύ ψάξιμο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλά για τις μηχανές, μύλους κλπ το περίμενα λίγο πολύ μιας και δουλευα σε καφε αλλά έχουν περάσει και 10 χρόνια.

Πλέον δεν εχω ιδέα από όλους αυτούς τους καφέδες που υπάρχουν. Στην Κρήτη τα πράγματα ήταν απλά προ 10ετιας

Εσπρέσο, φρέντο, καπουτσίνο και καλησπέρα σας :p 

 

πρέπει να βρω επειγόντως έναν καλό barista για να σωσω ότι έμεινε από εγκέφαλο :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ διαβασμα θα σου πω ότι έχουν καταλήξει, στο γεγονός ότι οι δοσολογίες στο πρώτο ποστ θέλουν αλλαγή :p 

 

 

Σε άλλα νέα από μηχανές ξέρω ότι οι wega είναι "αθάνατες". Δουλευα με τέτοια. Βλέπω μία μάρκα belogia που νομιζω με λίγο ψάξιμο είναι ελληνικής κατασκευής. Εχει κανείς να δώσει feedback από belogia?

 

Και συνεχίζω το διαβασμα :p 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.