Jump to content


espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

ο Ταλούμης (το Τ του taf) ξέρει από καφέδες. Πάνω κάτω είναι όπως στα λέει ο filthy. Επειδή φέρνουν διάφορους καφέδες κι όχι πάντα τους ίδιους (αγοράζουν π.χ. ενίοτε σε δημοπρασίες) δεν είναι ένα πράγμα. Ειδικά αν ενδιαφέρεσαι για κατάστημα κι επαγγελματική χρήση το καλύτερο είναι να τους ρωτήσεις απευθείας. Άρχισε από το κατάστημα στην Εμμ. Μπενάκη όπου μπορείς να δοκιμάσεις και μόνη σου κι αν χρειαστεί περισσότερη συζήτηση νομίζω τα κεντρικά τους είναι προς Διόνυσο μεριά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, karmen1983 said:

Ε πες και άποψη. Με το τσιγκέλι θα στα βγάλω; :p 

Τα είπα όλα ο νάνος ! :p

Έχω δοκιμάσει:

Fazenda Daterra Sweet Blue (Brazil)

El Quizarra Micromill Jardin de Aromas (Costa Rica)

Helsar Magdalena (Costa Rica)

El Pilon (Costa Rica) - Αλλά δε κατάφερα ποτέ να τον πετύχω, μια φορά πήρα μόνο

και έναν που λεγόταν Sunrise (Brazil ?) - δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν τον έχουν πια

 

Γενικά εγώ πίνω Brazil - Costa Rica όπως βλέπεις :p

 

*Sorry για το delay και για τη λειψή απάντηση...

 

Έγινε επεξεργασία από papajim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, salde said:

ο Ταλούμης (το Τ του taf) ξέρει από καφέδες. Πάνω κάτω είναι όπως στα λέει ο filthy. Επειδή φέρνουν διάφορους καφέδες κι όχι πάντα τους ίδιους (αγοράζουν π.χ. ενίοτε σε δημοπρασίες) δεν είναι ένα πράγμα. Ειδικά αν ενδιαφέρεσαι για κατάστημα κι επαγγελματική χρήση το καλύτερο είναι να τους ρωτήσεις απευθείας. Άρχισε από το κατάστημα στην Εμμ. Μπενάκη όπου μπορείς να δοκιμάσεις και μόνη σου κι αν χρειαστεί περισσότερη συζήτηση νομίζω τα κεντρικά τους είναι προς Διόνυσο μεριά. 

αγιο στέφανο. καλύτερα εκεί να μιλήσει. στη μπενάκη είναι απλά καφέ και όταν ψαχνόμουν και ρώτησα εκεί δεν ξέραν να μου πουν 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω για ποιο πράγμα ενδιαφέρεται, στην αρχική ερώτηση για τη γνώμη περί καφέδων TAF το κατάστημα της Μπενάκη σου δίνει την ευκαιρία να κάνεις κάποιες δοκιμές χωρίς να τρέχεις μακριά. Είδα εσχάτως ότι έχουν/συνεργάζονται και με κάποιο στο Μοναστηράκι αλλά δεν έχω ιδέα πώς είναι εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα στην παρέα. 

Ξεθάβω το καφεδοθρέντ, μιας και έγινα κάτοχος μίας απλής μηχανής με κάψουλες (inissia dellonghi για Nespresso) σε προσφορά 49€,  κυρίως επειδή θα την χρησιμοποιώ μόνο τα Σαββατοκύριακα, και είπα να μοιραστώ την "εμπειρία".

Έχω κόψει τον φραπέ που έπινα μαχαίρι και ήθελα κάτι "στα γρήγορα". 

 

Spoiler

20180120_211820.jpg

 

Στα πολύ θετικά, οι πολλές συμβατές κάψουλες που μπορεί να βολέψουν όσους θέλουν να γλιτώσουν κάτι από το συνολικό κόστος, η αρκετά γρήγορη παρασκευή καφέ, το καθάρισμα και η εμφάνιση/μέγεθος. Έχω βρει τις κάψουλες που μου αρέσουν περισσότερο so far και κάποιες από αυτές είναι συμβατές (ευτυχώς γιατί οι άλλες της nespresso κάνουν 0.48€ αν και δυστυχώς είναι μακράν καλύτερες). 

 

Σε περίπτωση που κάποιος θέλει καθημερινά 1-2 καφέδες, προφανώς και δεν ενδείκνυται η μηχανή (και καμία άλλη με κάψουλες δηλαδή). Οι καφεδιάρηδες του thread θα το γνωρίζουν καλύτερα από μένα. 

Ωστόσο έχω μείνει ευχαριστημένος με την ευκολία που μου παρέχει η συγκεκριμένη, δεδομένης της τιμής της και της χρήσης που κάνω.

 

Θα είμαι "άγρυπνος" παρόλα αυτά, γιατί οκ, αυτή είναι μία πρώτη επαφή με εσπρέσο στο σπίτι, αλλά αν θελήσω κάτι καλύτερο (κανονική μηχανή και μύλο ίσως), προφανώς και απευθυνθώ εδώ για να με κατατοπίσετε ως προς την επιλογή μου, καθώς και τι να προσέξω στην αγορά καφέ/κόκκων καφέ :) 

Link to comment
Share on other sites

Δούλευα σε εταιρεία espresso πέντε χρόνια και απέκτησα πιστοποίηση μπαρίστα.Λίγα λόγια απο την εμπειρία μου.Οι 9 στις 10 καφετέριες που πήγαινα δεν ήθελαν να βγάζουν καλό καφέ.Ρύθμιζα το μύλο τους για αργή εκχύλιση και αυτοί τον χαλούσαν με συνέπεια ο καφές να βγαίνει σε 5 δευτερόλεπτα με τη δικαιολογία οτι δεν προλαβαίνουν τον κόσμο.Άλλοι μου έλεγαν δε με νοιάζει,ο κόσμος δεν ξέρει τι πίνει και άλλοι δεν ήθελαν να κάνουμε ούτε αφαλάτωση στις μηχανές τους.Θέλω να πω οτι ελάχιστοι σέβονται τον κόσμο και έχουν καλό καφέ ανεξάρτητα απο τη μάρκα.Σαν γεύσεις υπάρχουν αρκετά καλοί καφέδες.Δοκιμάστε Kimbo Gran Gourmet, Lavazza Crema e Aroma και Buondi Prestige.Επίσης Portioli και Jacobs έχουν καλό καφέ όπου έχω πιεί αλλά δεν γνωρίζω ποιότητες.Γενικά είναι θέμα γούστου αν και για μένα καφέδες σαν τον dimello δεν έπρεπε να υπάρχουν.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος edward έγραψε:

Γενικά είναι θέμα γούστου αν και για μένα καφέδες σαν τον dimello δεν έπρεπε να υπάρχουν.

Λόγω του γούστου σου ή για κάποιον άλλον λόγο; Αν γνωρίζεις, πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Jacobs για μένα είναι από τους χειρότερους καφέδες. Buondi prestige και hausbrand academia καλοί από τους ποιο ιταλικού στιλ . Μετά παίζει και Ipanema εξαιρετικός. Από εκεί και πέρα πάμε σε specialty όπως taf underdog kudu. Εγώ προσωπικά έβαλα taf στο μαγαζί και ας μην έχω πολύ κατανάλωση

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Λόγω του γούστου σου ή για κάποιον άλλον λόγο; Αν γνωρίζεις, πες μας.

 

Σε δυο μεγάλες καφετέριες που ξέρω οτι μπήκε,δεν άρεσε σε κανέναν.Επίσης εμένα δε μου αρέσει όταν μια εταιρεία δίνει χρήματα σε μια καφετέρια για να βάλει τον καφέ της μέσα.Αν έχεις ποιότητα σε ψάχνουν τα μαγαζιά δεν πάς χρηματίζοντας το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 4/2/2018 at 6:39 ΜΜ, το μέλος edward έγραψε:

Γενικά είναι θέμα γούστου αν και για μένα καφέδες σαν τον dimello δεν έπρεπε να υπάρχουν.

Eιναι θεμα γουστου τι σ αρεσει.

Εγω εχω δοκιμασει αρκετους καφεδες (μιλαω για δοκιμη σε μηχανη σε σπιτι) και περισσοτερο απ ολους μου αρεσε ο dimello espesso forza dark roast.

Bγαζει μια "γλυκια υπογευση" που μου αρεσει απιστευτα, επειδη συνηθιζω παντα τον καφε να τον πινω σκετο, και εχω κολλησει.

 

*α καλα μολις ξεθαψα thread 1 ετους τωρα το δα μην με παρετε με τις ντοματες??

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, 9000+rpm said:

Bγαζει μια "γλυκια υπογευση" που μου αρεσει απιστευτα, επειδη συνηθιζω παντα τον καφε να τον πινω σκετο, και εχω κολλησει.

 

Αυτό εμένα δε μου αρέσει. Προτιμώ να αφήνει πικρή επίγευση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

 

Αυτό εμένα δε μου αρέσει. Προτιμώ να αφήνει πικρή επίγευση.

Για αυτο ξεκινησα το ποστ λεγωντας ειναι θεμα γουστο τι σ αρεσει.

Παραδειγμα ο lavazza rossa o κοκκινος που επαιρνα παλαιοτερα, αφηνει  πικρη επιγευση, εμενα πχ δν μου αρεσε αυτο.Δεν υπαρχει ωραιο και ασχημο, ειναι καθαρα θεμα γουστου τι αρεσει στον καθενα.

 

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2018 at 9:38 AM, tommybertsen said:

Καλημέρα στην παρέα. 

Ξεθάβω το καφεδοθρέντ, μιας και έγινα κάτοχος μίας απλής μηχανής με κάψουλες (inissia dellonghi για Nespresso) σε προσφορά 49€,  κυρίως επειδή θα την χρησιμοποιώ μόνο τα Σαββατοκύριακα, και είπα να μοιραστώ την "εμπειρία".

Έχω κόψει τον φραπέ που έπινα μαχαίρι και ήθελα κάτι "στα γρήγορα". 

 

  Hide contents

20180120_211820.jpg

 

 

Μπαινω και γω στο θεμα καθως αγορασαμε την παραπανω μηχανη πριν λιγο καιρο (προσφορα με ....~2500 καψουλες :P)

Η γυναικα τη χρησιμοποιει καθημερινα. 1-2 καφεδες.

Εγω... 1-2 καφεδες τη βδομαδα.

 

Εχουμε δοκιμασει ολες τις καψουλες της Nespresso και καταληξαμε πως η ποικιλια Colombia ειναι η καλυτερη και η Dharkan η χειροτερη (γουστα ειναι αυτα). Δεν ειναι κακη η τελευταια αλλα ειναι τρομακτικα intense/δυνατη που αν πιω εγω θα κανω ενα μηνα να κοιμηθω και θα ειμαι καπως ετσι...

uchVLS.gif

 

Δε δοκιμασαμε καφεδες αλλης μαρκας αν και υπαρχουν καψουλες παντου.

Για το αν συμφερει δε ξερω. Δεν το υπολογισα ποτε (προφανως γιατι δε πινω καφεδες τοσο συχνα).

 

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

Η γυναικα τη χρησιμοποιει καθημερινα. 1-2 καφεδες.

Εγω... 1-2 καφεδες τη βδομαδα.

1-2 καφέδες την ημέρα = no go για κάψουλες. Το κατάλαβα επειδή ναι μεν έκανα καφέδες σπάνια και μόνο το ΣΚ στο σπίτι, ελέω δουλειάς, αλλά και στη δουλειά που είχαμε μία ίδια, δεν μας συνέφερε. Για κρύο καφέ, θέλεις 2 κάψουλες. Μία κάψουλα = 1 εσπρεσάκι = ούτε βρέχω την γλώσσα μου :bleh: 

 Καλύτερα μία κανονική μηχανή, φτηνή όπως αυτή που έχω πάρει εδώ και 3 μήνες και ξεμπέρδεψα.

20181221_214442.jpg

 

Απλή, 60€ από το πλαίσιο, από ότι έμαθα την φτιάχνει η Crown (έχει και με το όνομα Crown την ίδια). Παίρνεις καφέ κομμένο στο 1.9 ή 2.0, όχι πιο χοντρό (θα βγει αρκετά πιο αραιός), όχι πολύ ψιλό (ο ψιλός δεν θα βγει καν από την μηχανή ή θα ζορίζεται - έπεσα σε ένα τέτοιο συσκευασμένο - Ζαπατίστικο - και αναγκάστηκα να τον κάνω blend με άλλον του σούπερ μάρκετ για να μην πάει χαμένος - παραδόξως το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό ? ).

 

Παίρνω είτε από Coffee Island τον κλασικό του, είτε από ένα άλλο καφεκοπτείο στα Εξάρχεια και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Για το σπίτι παίρνω LAvazza oro ή Dimello που ενώ είχα τρομάξει όταν διάβασα πιο πάνω πως "δεν θα έπρεπε να υπάρχει" , είναι ο πιο σωστός καφές αναλογικά, για οικιακές μηχανές. Γευστικά, κοντά στα γούστα μου. Ο illy πάλι, δεν ξέρω, δεν βγαίνει σωστά ?

 Δοκίμασα και Mrs Rose αλλά είναι αδικαιολόγητα πανάκριβος. (9€ τα 250g, ο μαη γκοντ).

 

Πήραμε την ίδια και στη δουλειά και έχουμε γλιτώσει αρκετά από κάψουλες αλλά και από παραγγελίες καφέ από έξω. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.