Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

Σε λίγο καιρό θα ψάχνεις αυτόματη ή ημιαυτόματη. Θα βαρεθείς να πλένεις τα φίλτρα και τα βάλε-βγάλε καφέ. Εγώ πίνω 2 καφέδες την ημέρα και έπειτα από 1 χρόνο με εσπρεσιέρα με φίλτρο της Delonghi, είμαι ήδη σε αναζήτηση αυτόματης (με μύλο και σύστημα αφρόγαλου). Στη δουλειά έχουμε αυτόματη και πίνω καφέ σε 1 λεπτό. Σπίτι θέλω 4-5 λεπτά μέχρι να κάνω όλη τη διαδικασία. Θα μου πεις first world problems. Αλλά πρωι πρωί είναι τεράστια ευκολία η αυτόματη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον 3 άτομα που ξέρουν από καφέ μου είπαν να αποφύγω τις αυτόματες. Not really sure why. Από ότι ξέρω μια χαρά παράγεται ο καφές. Είχα βάλει μία στο μάτι, αλλά είπα "let's try something else, first". 

Δεν με ενοχλεί καθόλου το να κάνω 4-5 λεπτά για τον καφέ. :) Τόσο μου παίρνει και στην δουλειά, αλλά πάω πάντα νωρίτερα και πάντα έχω χρόνο να ετοιμάσω καφέ, πρωινό κλπ κλπ. :p 

Όπως κατάλαβες πρώτα πάω στην δουλειά, και μετά πίνω καφέ :hehe: (παίρνω τα ΜΜΜ και μπορώ να κοιμάμαι άνετα όρθιος σε αυτά :bleh: )

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Eιναι θεμα γουστου τι σ αρεσει.

Εγω εχω δοκιμασει αρκετους καφεδες (μιλαω για δοκιμη σε μηχανη σε σπιτι) και περισσοτερο απ ολους μου αρεσε ο dimello espesso forza dark roast.

Bγαζει μια "γλυκια υπογευση" που μου αρεσει απιστευτα, επειδη συνηθιζω παντα τον καφε να τον πινω σκετο, και εχω κολλησει.

 

*α καλα μολις ξεθαψα thread 1 ετους τωρα το δα μην με παρετε με τις ντοματες??

 

 

Τώρα να σου πω οτι τον έχω υποτιμήσει τον Dimello.Είναι και θέμα barista.Πίνω σ'ενα καφέ κοντά στη δουλειά και ο τύπος φτιάχνει ωραίο espresso.Για να διαφημίσω και ένα μικρό καφέ στην Αθήνα που έχω πιεί καφέ κανά δυο φορές και οι άνθρωποι το έχουν κάνει επιστήμη, όσοι περάσετε απο το yellow cafe εκεί κοντά στην Πανόρμου,πάρτε ένα στο μαγαζί και ένα για το δρόμο.Ο καλύτερος.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@edward Σπίτι πίνω dimello. Είναι ότι πιο κοντινό στις γευστικές μου προτιμήσεις (buth then again, γούστα είναι αυτά ). 

Το καφεκοπτείο που παίρνω από τα Εξάρχεια μου φέρνει Guatemala, ακριβός, πλην αρκετά δυνατός και διαφορετικός από τον Dimello. 

Αυτός που θέλω να δοκιμάσω είναι ο Hausbrandt, αλλά όπου τον βρήκα, κόστιζε και αυτός ακριβά και δεν θεωρώ ότι αξίζει τόσα λεφτά. Για αυτό θα συνεχίσω με Dimello και Coffee Island, ενίοτε, που είναι πιο νορμάλ σε σχέση γεύση/ποιότητα/τιμή).

Θα έχω στον νου και το καφέ που προτείνεις σε περίπτωση που βρεθώ προς τα εκεί :) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2019 at 9:03 PM, tommybertsen said:

Τουλάχιστον 3 άτομα που ξέρουν από καφέ μου είπαν να αποφύγω τις αυτόματες. Not really sure why. Από ότι ξέρω μια χαρά παράγεται ο καφές. Είχα βάλει μία στο μάτι, αλλά είπα "let's try something else, first". 

Δεν με ενοχλεί καθόλου το να κάνω 4-5 λεπτά για τον καφέ. :) Τόσο μου παίρνει και στην δουλειά, αλλά πάω πάντα νωρίτερα και πάντα έχω χρόνο να ετοιμάσω καφέ, πρωινό κλπ κλπ. :p 

Όπως κατάλαβες πρώτα πάω στην δουλειά, και μετά πίνω καφέ :hehe: (παίρνω τα ΜΜΜ και μπορώ να κοιμάμαι άνετα όρθιος σε αυτά :bleh: )

 

Τι manual ρε σεις; Εδώ ο άλλος στη δουλειά εχει συνδέσει arduino στην αυτόματη και όταν βαράει το ξυπνητήρι το πρωί, η μηχανή ξεκινάει αυτόματα και του κάνει καφέ.

Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2019 at 7:42 PM, trib said:

Στη δουλειά έχουμε αυτόματη

 

Ποιά μηχανή έχετε;

 

On 3/3/2019 at 9:01 PM, filthy_dwarf said:

στα ίδια λεφτά παίρνετε taf παιδιά

 

Έχει κάτι ιδιαίτερο, για να τον προτιμάμε;

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, PetrosD said:

Ποιά μηχανή έχετε;

 

Delonghi Magnifica ESAM 4000

https://www.skroutz.gr/s/41776/Delonghi-Magnifica-ESAM-4000.html

 

Πολλά πλαστικά μέρη, κράτσα-κρούτσα ακούς παντού γενικά (σπίτι κοιτάω κάποιες τις Krups πιο σοβαρές) αλλά ικανοποιητικός καφές. Μόνο το ακροφύσιο για το αφρόγαλα είναι στα μειονεκτήματα που δεν πείθει. Δλδ η Delonghi με φίλτρο που έχω τώρα στο σπίτι, το ακροφύσιο σκοτώνει. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, trib said:

 

Delonghi Magnifica ESAM 4000

https://www.skroutz.gr/s/41776/Delonghi-Magnifica-ESAM-4000.html

 

Πολλά πλαστικά μέρη, κράτσα-κρούτσα ακούς παντού γενικά (σπίτι κοιτάω κάποιες τις Krups πιο σοβαρές) αλλά ικανοποιητικός καφές.

 

Την ξέρω αυτή, την κοίταγα αυτή πριν 2 χρόνια που ήθελα να πάρω. Ε, γενικά ακούς θορύβους από τις αυτόματες, είναι η λειτουργία τους έτσι, δεν είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, PetrosD said:

Την ξέρω αυτή, την κοίταγα αυτή πριν 2 χρόνια που ήθελα να πάρω. Ε, γενικά ακούς θορύβους από τις αυτόματες, είναι η λειτουργία τους έτσι, δεν είναι πρόβλημα.

 

Όχι ο θόρυβος στην παραγωγή καφέ. Γενικά στη συγκεκριμένη, πατάς το πλήκτρο πχ και ακούς ένα τεράστιο "κρααατς" λες και πάτησες άδεια σακούλα από πατατάκια. Ποιοτικά δλδ πάσχει. Βέβαια γι'αυτό κοστίζει και λιγότερο. Θα μου πεις στη δουλειά φτιάχνει 150 καφέδες την ημέρα. Δεκτό. 

Link to comment
Share on other sites

Θα θέλει κάνα καλό καθάρισμα. Πριν κάνα δίμηνο έκανα 3 ώρες να λύσω και να καθαρίσω τη δικιά μου, αφού από βλακεία μου την γέμισα καφέ μέσα. Αλλά έγινε καινούρια.

Επίσης, Την Κυριακή έκανα καθαρισμό με ταμπλέτα, που περιοδικά θέλει.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, PetrosD said:

 

Ποιά μηχανή έχετε;

 

 

Έχει κάτι ιδιαίτερο, για να τον προτιμάμε;

speciality καφές, όχι υπερβολικά ψημένος. σε blend πας σε pianeta light blue αλλά  έχει και signle estate καφέδες που αν έχεις μύλο και καλή μηχανή κάνει καφεδάρες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Έχει κάτι ιδιαίτερο, για να τον προτιμάμε;

Ποιοτικά πολύ καλύτερος, κατά τη γνώμη μου, συν το ότι ψήνεται Ελλάδα και στο σακουλάκι αναφέρει και το Roasting Date όποτε ξέρεις πόσο φρέσκο είναι αυτό που αγοράζεις!

Εξίσου καλοί είναι και των Underdog, Kudu...υπάρχουν και άλλοι αλλά δεν μου έρχονται τώρα!
Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2019 at 2:29 PM, PetrosD said:

Θέλουμε να μην είναι πολύ ψημένος; Ποιά είναι η διαφορά στη γεύση;

όταν παραψήνεται ο καφές χάνει πολλά απο γευση! ειδικά όταν τον βλέπεις και γυαλίζει απο έξω και είναι κατάμαυρος ΜΑΚΡΙΑ . συνήθως τους παραψήνουν ώστε να έχουν ισορροπία και σταθερότητα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.