Jump to content



espressακι κανεις; (CoffeeLab)


Recommended Posts

[MENTION=1347]jpavly[/MENTION]

imo κάτω από 200€ για καφετιέρα δεν αξίζει. Επίσης κάψουλες και χάρτινες βλακείες είναι όλα gtp.

Φτηνοί στα λάχανα, ακριβοί στα πίτουρα λέει ο πατέρας μου. Αν σκεφτείς πόσους καφέδες θα πιεις την επόμενη τριετία, αξίζει να δώσεις τα λεφτά. Δώστα μία φορά να πάρεις μια ΕΣΠΡΕΣΙΕΡΑ κανονική, και τέλος. Αν δεν έχεις τόσα, μην πάρεις.

Από κάψουλες, μόνο το σύστημα της Nespresso αξίζει και αυτό επειδή είναι compact. Decent καφές με μειονέκτημα τις ακριβές κάψουλες, αλλά αν δεν έχεις χώρο δεν έχεις και πολλές επιλογές.

no offence αλλά έχω κουραστεί να ακούω από κόσμο που την έχει πατήσει από ψευτοκαφετιέρες που μετά από λίγο βγάζουν προβλήματα, και βγάζουν και μάπα καφέ.

Εδώ είσαι... gaggia - Καφετιέρες | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Mόνο 3.5 bar ;

Εμείς έχουμε αυτή --> United EM 8196 | Skroutz.gr

Για φτηνή λύση , ειναι πραγματικά εξαιρετικά τίμια και φτιάχνει μια χαρά καφέ. Μόνο μειονέκτημα το οτι κάνει λιγο παραπάνω θόρυβο από αλλα μοντέλα, αλλά προσωπικά δεν με νοιάζει και ιδιαίτερα.

ΟΚ Ζαννή, την βάζω στα υπόψιν. :)

Δεν ξέρω πόσο θόρυβο εννοείς, αλλά και η Nespresso μου αλέθει πέτρες όταν λειτουργεί :p

Αν έχει κάποιος άλλος άποψη επί τούτου ας πει.

[MENTION=1347]jpavly[/MENTION]

imo κάτω από 200€ για καφετιέρα δεν αξίζει. Επίσης κάψουλες και χάρτινες βλακείες είναι όλα gtp.

Φτηνοί στα λάχανα, ακριβοί στα πίτουρα λέει ο πατέρας μου. Αν σκεφτείς πόσους καφέδες θα πιεις την επόμενη τριετία, αξίζει να δώσεις τα λεφτά. Δώστα μία φορά να πάρεις μια ΕΣΠΡΕΣΙΕΡΑ κανονική, και τέλος. Αν δεν έχεις τόσα, μην πάρεις.

Δεν ξέρω τι εννοεί ο πατέρας σου, αλλά με αυτή τη λογική θα έπρεπε όλοι να είχαμε Turbo Cayenne, 60άρες τηλεοράσεις και μεζονέτες, αλλιώς να μην είχαμε αυτοκίνητο, τηλεόραση ή σπίτι.

Να πεταχτώ σαν την γιούτσα και να πω πως παίζει ένα κονέ με -40% για νεσπρέσσο για μερικά κομμάτια...

Αν θέτε, ξέρετε που να με βρείτε.

Έτσι όπως πάει σε λίγο θα τις χαρίζουν, ήδη παίζουν προσφορές του στυλ με κάθε καφετιέρα δώρο 50€ κάψουλες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εννοεί ο πατέρας σου, αλλά με αυτή τη λογική θα έπρεπε όλοι να είχαμε Turbo Cayenne, 60άρες τηλεοράσεις και μεζονέτες, αλλιώς να μην είχαμε αυτοκίνητο, τηλεόραση ή σπίτι.

Ακριβώς αυτό εννοούσε. Γιαυτό και σου είπα δώσε 7000€ και πάρε επαγγελματική καφετιέρα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1347]jpavly[/MENTION]

Γιάννη αν θες τη γνώμη μου, οκ πολύ καλή η προσφορά της Nespresso αλλά σαν ποιότητα καφέ (αν και έχει πολλές ποικιλίες) τη θεωρώ αισθητά κατώτερη από τον κομμενο (όχι του super market, αλλά του coffee way πχ).

Ασε που μετά, η κάθε κάψουλα έχει τουλάχιστον 40 λεπτά (πολύ ακριβά κατά τη γνώμη μου), και θα πρέπει να πληρώνεις και μεταφορικά για να στις φέρουν (εκτός αν κάνεις παραγγελίες πάνω από 100€ νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάπου στη μετάφραση χάθηκε το ότι εχω ήδη μια nespresso :p

Απλά δεν θέλω άλλο το concept 0,82+ € την ημέρα για καφέδες.

Posted from my mobile.

Έχω μια αρχαία Krups και κάνω τη δουλειά μου. Δυστυχώς δεν υπάρχουν φτηνές εύκολες και αξιόπιστες λύσεις ταυτόχρονα.

Την στήνεις πχ εδώ με το χρήμα στο χέρι και περιμένεις την ευκαιρία

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως πάει σε λίγο θα τις χαρίζουν, ήδη παίζουν προσφορές του στυλ με κάθε καφετιέρα δώρο 50€ κάψουλες κλπ.

Δεν ξέρω τι λες αλλά έχω χύσει πολύ ιδρώτα για αυτό το 40%

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Πήγα Nespresso να πάρω κάψουλες, γιατί ξέχασα να παραγγείλω και ήταν ΣΚ και ήμουν στην ουρά το νο 16... Δεν κάνει εκπτώσεις, πουλάει σα φρέσκο κουλούρι.

Η Ν μπορεί να μην έχει τον καλύτερο καφέ, αλλά για εμένα είναι overal η καλύτερη λύση. Εύκολη, γρήγορη, ΚΑΘΑΡΗ, με την ίδια ποιότητα ΚΑΘΕ φορά. Ναι, είναι ακριβότερη από άλλες, αλλά έχω δοκιμάσει τις άλλες (κάψουλες) και είναι για πέταμα. Όσον αφορά στον αλεσμένο καφέ, εκτός από βρώμικος (για την κατάσταση της μηχανής μιλάω), δεν πετυχαίνεις πάντα το ίδιο αποτέλεσμα. Για να φτάσεις να πίνεις ποιοτικό καφέ, θέλει ψάξιμο και μηχανή στα 600+ €. Να μου λείπει. Είχα και Jura των 1200€ και την πούλησα αφού μου είχε σπάσει τα νεύρα, τόσο εμένα όσο και των καλεσμένων: Πως τον πίνεις; Ψιλό, χοντρό, καβουρδισμένο, λίγο, πολύ, μέτριο, βαρύ....; (έκοβε η ίδια τον καφέ) Όταν χάλασε, την πήγα για service και ήθελαν 120€ μόνο για έλεγχο, χωρίς τα ανταλλακτικά που ίσως χρειαζόταν. Πήρα τη Delonghi με 350€ και δεν έχει κάνει κιχ. Μόνο μια αφαλάτωση μετά από 3 χρόνια χρήσης και αυτή προληπτικά, πριν παρουσιάσει θέμα.

[MENTION=1347]jpavly[/MENTION] Γιάννη, τίποτα δε χαρίζουν. Οι τιμές είναι στο Θεό και απλά κάνουν δώρο μερικές κάψουλες. Αυτό.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αν έχεις Ν, το πάσχα θα κάνω το κονέ για -10% για κάψουλες και για τον Αντώνη, αν θες σε φτιάχνω μάναμ.

Δυστηχώς το 40% ειναι μηχανές, το 10% ειναι σε κάψουλες, ούτε στους υπαλλήλους δεν κάνουν παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ να προσθέσω ότι την Spidem my coffee την έχω ακόμη :p

Επίσης εδώ βρίσκω κόκους με 2 λίρες το πακέτο και γενικά ποτέ δεν είχα παράπονο για ποικιλία!

Μια ωραία μηχανή που έχει περίπου τον ίδιο μηχανισμό με τη δικιά μου είναι η Philips Xsmall. Στο Amazon την είχε 220 λίρες και επειδή έχουμε μία στη δουλειά πάει αρκετά καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θελω να παρω για το γαμο ενος φιλου μια καφετιερα,αλλα ειμαι ασχετος..

εχουν μια νεσπρεσσο για την ωρα,αλλα δεν γουσταρουν τις καψουλες,λογω κοστους και θελουν να δοκιμαζουν και διαφορες γευσεις απο χυμα καφε..

βλεπω προτεινετε gaggia,αλλα εχω χαθει με τα διαφορα μοντελακια..baby,classic,deluxe..

ψαχνω κατι μεταξυ 150-200 λιρες..

αξιζει να παρω κατι απο αγγλια ,θα εχω θεμα με εγγυηση κτλ αν παρω πχ μια gaggia from amazon?

ή να τους παρω καμια απο κοτσωβολο να τελειωνω:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Gran Gaggia την πήρα πριν λίγες μέρες σε προσφορά από Buldoza. Κάνει καλό καφέ, το steamer δε δοκίμασα λόγω εποχής, αλλά είμαι ευχαριστημένος από αυτή.

[ame=http://www.amazon.co.uk/Gaggia-RI8327-Prestige-Espresso-Machine/dp/B009CVSTTW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1370023013&sr=8-1&keywords=gaggia+gran+gaggia]αυτη?[/ame]

εγω σκεφτομουν

[ame=http://www.amazon.co.uk/Classic-RI8161-Machine-Professional-Stainless/dp/B0000C72XS/ref=sr_1_fkmr0_1?s=kitchen&ie=UTF8&qid=1370023140&sr=1-1-fkmr0&keywords=gaggia+%CF%88%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B9%CF%88]αυτη[/ame]

μιας και βλεπω επεσε λιγο η τιμη

Link to comment
Share on other sites

Espresso κανονικός σημαίνει καλή μηχανή+μύλος (οπωσδήποτε)+φρεσκοκαβουρντισμένος καφές+μεγάλο learning curve+διαδικασία που δεν κρατά λιγότερο από 5-10 λεπτά αφού τα έχεις μάθει όλα.

Από τις Gaggia σε χαμηλές κατηγορίες καλύτερη θεωρείται η Gaggia Classic (συνήθως αγορά από αγγλικό Amazon) πιο πάνω πάς σε καταστάσεις τύπου Rancilio Silva (500+ μαζί με την αγορά μύλου) ή χειροκίνητες LaPavonni ή μεταχειρισμένες.

Οι κάψουλες έχουν σημαντικά μεγαλύτερο κόστος χρήσης (βγαίνει 50+ το κιλό ενώ καλοί φρεσκοκαβουρδισμένοι καφέδες Specialty πάνε από 25-40 το κιλό) και δεν θεωρούνται κανονικός espresso.

Φτηνές μηχανές espresso δεν έχουν νόημα, αν κάποιος θέλει οπωσδήποτε να μείνει στη σφαίρα των 100€ κόστος αγοράς (συσκευή+χειροκίνητος μύλος) πας αναγκαστικά σε άλλες μεθόδους παρασκευής (French Press, Chamex, Hario κλπ).

Για καλύτερες πληροφορίες περί espresso διαβάζεις εδώ http://www.greekespresso.gr/ (έχει και θέματα με τις διαφορές στα φτηνά μοντέλα Gaggia)

Μαγαζιά στην Αθήνα για να αγοράσεις/δοκιμάσεις φρεσκοκαβουρντισμένους καφέδες κλπ το Taf (στη Μπενάκη ανάμεσα Πανεπιστημίου-Ακαδημίας), το Tailor Made (πλατεία Αγ. Ειρήνης στην Αιόλου), πρέπει να υπάρχει και στην Πανόρμου κάποιο (νομίζω Reed λέγεται αλλά ξεχνώ). Πουλάνε κιόλας κάποιες συσκευές και στέλνουν καφέδες πανελλαδικά. Υπάρχουν κάποια καλά μαγαζιά και σε άλλες περιοχές της Ελλάδας.

http://www.cafetaf.gr/

Home | Tailor Made

Να το ξανατονίσω, ο μύλος είναι πολύ σημαντικός κι αν κάποιος θέλει να φτιάχνει espresso στο σπίτι δε γλυτώνει την αγορά του.

Edit: Επειδή οι καλές μηχανές+μύλοι κοστίζουν αρκετά στο αρχικό στάδιο (έχουν πολύ καλύτερο Total Cost of Ownership σε βάθος χρόνου) κι επειδή θέλουν ενασχόληση που αρκετός κόσμος δεν είναι διατεθειμένος να προσφέρει, δεν είναι κατά τη γνώμη μου καλά δώρα γάμου εκτός αν γνωρίζει κάποιος ακριβώς ότι θέλουν ένα συγκεκριμένο μοντέλο.

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.