Jump to content


Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Επειδή με το κινητό μου συνήθως καταγράφω τις διαδρομές θέλω να πάρω μια θήκη για το ποδήλατο... Μέσα στην τσέπη μου είναι άβολο... πατιούνται κουμπιά κτλ και δεν το βλέπω καν παρά μόνο αν σταματήσω

Ποια χρησιμοποιείτε εσείς? (Αν είναι αδιάβροχη είναι προτιμότερο... Ζω στα Γιάννενα :( )

Eγω εχω αγορασει αυτο σε αλλο χρωμα. Με βολεψε αρκετα μπορω να πω.

Ειναι νομιζω αυτο που ψαχνεις αφου θα το βλεπεις συνεχως το κινητο σου και παιρνει και διαφορα πραγματακια μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται αν και χοντροκομμένο... κάτι σε πιο minimal υπάρχει?

Μπορείς να χρησιμοποιείς το κινητό όταν είναι εκεί μέσα? αν δουλεύει το touch δηλαδή...

Εαν το κινητο σου εχει οθονη 3,5 ιντσες οθονη και πανω, δε νομιζω να βρεις κατι μικροτερο. Εγω με 3,5 ιντσες οθονη, ηταν μια χαρα.

Το touch δουλευει με γυμνα χερια αλλα εαν φορεσεις γαντια σε εμενα δεν δουλευε. Εδω βεβαια εφταιγαν τα γαντια.

Μια σημαντικη λεπτομερεια: στην κατω πλευρα στο τσαντακι που ακουμπα στον σκελετο, το τσαντακι ειναι καλυμενο με δεματινι. Κανοντας λοιπον mtb εγω και με την τριβη μεταξυ τσαντακι-σκελετου, μου εκανε πολυ μικρες γρατζουνιες στο σκελετο.

Προσεξε το αυτο γιατι ειναι κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα,

στο mtb έχω avid elixir 1 και το πίσω φρένο έχει κολλήσει, δεν πατιέται σχεδόν καθόλου η μανέτα και ο τροχός είναι σχεδόν λοκαρισμένος. Λογικά θέλει bleeding? Αξίζει να αγοράσω κανένα σετάκι ή να το πάω στο μάστορα. Να σημειωθεί ότι το έχω λιγότερο από χρόνο, λέτε να έχει καμιά εγγύηση καλής λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

- Το είχες σε ακινησία πολύ καιρό; μπορεί να έχει κολλήσει κάποιο πιστονάκι, βγάλε τα τακάκια και κοίταξέ το.

- Μήπως ανέβασε μεγάλες θερμοκρασίες και τα έπαιξε κάποια τσιμούχα πάλι στα πιστονάκια και κόλλησαν;

Αν είναι κολλημένα καθάρισε καλά και ρίξε λίγο υγρό φρένων.

Δες πρώτα αυτά γιατί δεν θα μπορείς να κάνεις και σωστή εξαέρωση μετά.

Έγινε επεξεργασία από thanos*
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε, καθάρισε καλά και βάλε λίγο υγρό φρένων. Το πρόβλημα με τα Elixir είναι ότι η τσιμούχες στα πιστονάκια δεν είναι συμβατές με το DOT 5.1 και φθείρονται πολύ γρήγορα. Εγώ έχω παρόμοιο θέμα με το ένα πιστονάκι που δεν γυρνάει στη θέση του και έγινε μετά από πολύ χρήση και μεγάλες θερμοκρασίες 99% έχω χαλασμένη τσιμούχα, σε λίγο καιρό θα κάνω ένα rebuilt, το κιτ με πιστονάκια/τσιμούχες δεν είναι ακριβό (~$10).

Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου και θες να ασχοληθείς δες αυτόν τον οδηγό είναι πολύ εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω το μαχητικό από τον Τσέχο ποδηλατά, αφού πήγε για αλλαγή κάποιων κομματιών και βλέπω τα ταχυτητο-καλώδια βαλμένα ανάποδα.

Yy2M5Za.jpg

Η απάντηση του:

"the cables are installed properly. It prevents them from rattling and it is also much more better for angle of wires in front of the bike. The shifting is smoother. It is common on much more expensive bikes than yours τι είπε μην του γα..σω, for example Trek made it common od their top ends bicycles."

Το έχει δει κανείς αυτό; Ψάχνω και δεν βρίσκω τίποτα παρόμοιο

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σου λέει βλακείες για να δικαιολογήσει την βλακεία του :p

Καταρχάς αν ακουμπάνε τα συρματόσχοινα μεταξύ τους θα φθείρονται με την αλλαγή ταχύτητας, πάτημα φρένου (;)

Edit: Τελικά είχε όντως λόγο που το έκανε. Δες εδώ. Τι να πω, πάντως εγώ πρώτη φορά το βλέπω, αλλά όσο ζεις μαθαίνεις που λένε.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα φαγωθούν οι οδηγοί στη μεσαία τριβή.

edit: να το τολμήσω; εδώ τα επώνυμα τακάκια έχουν 18-20 ευρώ http://www.ebay.com/itm/181416566840?_trksid=p2055119.m1438.l2649&var=480392265077&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

http://www.ebay.com/itm/140807279985?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

μια φορά είχα βάλει noname τακάκια και ντίζες στο mtb και το μετάνιωσα στην πρώτη κατάβαση.

μόλις ζεστάθηκαν λίγο, άρχισαν τα γρατσα-γρουτσα και στο τέλος δεν έπιαναν η δε ντίζα είχε ήδη αλλάξει χρώμα

βάλτα να σου φύγει η απορία

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε, καθάρισε καλά και βάλε λίγο υγρό φρένων. Το πρόβλημα με τα Elixir είναι ότι η τσιμούχες στα πιστονάκια δεν είναι συμβατές με το DOT 5.1 και φθείρονται πολύ γρήγορα. Εγώ έχω παρόμοιο θέμα με το ένα πιστονάκι που δεν γυρνάει στη θέση του και έγινε μετά από πολύ χρήση και μεγάλες θερμοκρασίες 99% έχω χαλασμένη τσιμούχα, σε λίγο καιρό θα κάνω ένα rebuilt, το κιτ με πιστονάκια/τσιμούχες δεν είναι ακριβό (~$10).

Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου και θες να ασχοληθείς δες αυτόν τον οδηγό είναι πολύ εύκολο.

Τα φρένα της avid είναι συμβατά ΜΟΝΟ με dot 5.1

Μήπως αυτό ήθελες να γράψεις;

Link to comment
Share on other sites

Τα φρένα της avid είναι συμβατά ΜΟΝΟ με dot 5.1

Μήπως αυτό ήθελες να γράψεις;

Όχι για το λαστιχένια τσιμουχάκια μιλάω στην δαγκάνα που έχουν το πρόβλημα και φθείρονται εύκολα.

:T:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα φαγωθούν οι οδηγοί στη μεσαία τριβή.

edit: να το τολμήσω; εδώ τα επώνυμα τακάκια έχουν 18-20 ευρώ Kevlar Organic Semi Metal Pads for Shimano Deore M446 M515 M525 M495 M475 Tektro | eBay

BR M525 M515 M495 M475 M465 M515 La La C501 C601 Pads | eBay

Disk Brake Pads / Τακάκια

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το οφφ τοπικ...

Επειδης προσφατα αλλαξα τα φρενα στο ΜΒ μου ξεμειναν τα παλια/μαμα φρενα+δισκοι.

avid elixir CR-SL μαζι με τους 160αρηδες δισκους της avid. Αξιζει να τους πουλησω σαν used ή με το ζορι πιανουνε κανα 20αρικο οποτε ας το αφησω για μια... μαυρη μερα σαν backup?

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δει, Κινέζικα είναι. ASiSA BIKE

Το ξέρω οτι είναι κινέζικα. Τα χρησιμοποιώ όμως κανα χρόνο και επιβεβαιώνω οτι αντέχουν πόλεμο :victory:

ps Έχω δοκιμάσει και semi και metallic.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.