Jump to content


Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Επειδή το έχασα λίγο τι είδος ποδηλάτου κάνεις και για τι σωματότυπο μιλάμε;

σωματοτυπος - 173cm ,74 Κιλά, Λιπος 17% (μυωδη πόδια)

ποδηλατο - Mountain Bike

Έγινε επεξεργασία από pmakr
Link to comment
Share on other sites

Πφφ.... σήμερα έκανα μεγάλη βλακεία από καθαρή αφηρημάδα σε αλλαγή ρουτίνας, παρόλο που τόσες φορές έχω βγάλει τα τακάκια.

Πρώτη φορά που αλλάζω τακάκια, μέχρι στιγμής είχα τα "μαμίσια" και με έβγαλαν 3.500km., ενώ υγρό δεν συμπλήρωσα ποτέ από την αρχή.

Βγάζω τα παλιά τακάκια, πάω να βάλω τα καινούργια και παρατηρώ ότι το κενό που αφήνουν για τον δίσκο δεν επαρκεί.Το επιβεβαιώνω προσπαθώντας να κουμπώσω τον δίσκο, δεν μπαίνει.

Παρατηρώ ότι το ένα έμβολο έχει βγει πάρα πολύ, ενώ το άλλο είναι τέρμα μέσα... υποψιάζομαι ότι το ένα ψιλοκόλλησε και όλη η δύναμη του υγρού αναγκάζει το άλλο να βγει περισσότερο.

Βάζω ένα κομμάτι plexiglass 8mm ανάμεσα στα έμβολα (χωρίς τα τακάκια) και αρχίζω να πρεσάρω τη μανέτα για να ξεκολλήσει το ένα έμβολο. (κλασσική πατέντα)

Η βλακεία έγινε, έφυγε το plexi χωρίς να το πάρω είδηση, εγώ πρέσαρα και το ένα έμβολο βγήκε τελείως από τη θέση του μαζί με όλα τα υγρά.:rant:

Τώρα πρέπει να βρώ κατσαβίδι (που άραγε) με μια περίεργη μύτη αστέρι, ώστε να ανοίξω τη δαγκάνα στα δυο και να βάλω το έμβολο.:wall: Ελπίζω να μην χρειαστεί κιτ επισκευής (τσιμούχα εμβόλου)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION]: όχι ρε φίλε.. Χοντρή *******.. Πάντως άμα ανοίξεις τη δαγκάνα πρέπει να αλλαχτούν οι τσιμούχες. Το είχε κάνει και άλλος φίλος και δεν τις άλλαξε.. Το αποτέλεσμα ήταν να χάνει λίγο λίγο υγρά. Ποτέ δεν το είδα βέβαια το ποδήλατο του αλλά μου είπε ότι όταν το πήγε στο ποδηλατά του είπε ότι φταίει αυτός που δεν άλλαξε τις τσιμούχες..

Επίσης χωρίς να είμαι 100% σίγουρος στις βίδες torx λογικά θα έχει και κόλλα σπειρωμάτων, την οποία μπορεί και να πρέπει να την περάσεις μετά και πάλι.

Πάντως στο βίντεο

δείχνω μια βασική συντήρηση -ρύθμιση για τα υδραυλικά που λύνει το πρόβλημα με τις κολλημένες δαγκάνες και επιπλέον είναι εμφανές πως μπορείς να περάσεις τα καινούρια σου τακάκια.

Τώρα βέβαια που έμπλεξες με τέτοιο σκηνικό μάλλον είναι πολύ περισσότερα αυτά που πρέπει να κάνεις..

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορά του ποδηλάτου στην Αμερική με US Airways. Ενώ ο υπάλληλος στο τηλέφωνο που είχε πει ότι θα πλήρωνα 100$ + 100$ + 150$ (έξτρα αποσκευή + υπέρβαρο + υπέρογκο) ευτυχώς η κοπέλα στο Ελ. Βενιζέλος μου πήρε μόνο 150$, το κακό ότι έπρεπε να το ξανακάνω check in (όπως και την άλλη αποσκευή μου) στην Φιλαδέλφεια μιας και δεν πήγε απευθείας Σαν Φρανσίσκο, και αυτό το B&W bike case είναι κτήνος για να το κουβαλάς μέσα στο αεροδρόμιο..... Ελπίζω τουλάχιστον να φτάσει σώο στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Ευελπιστώ να γλιτώσω την αλλαγή τσιμουχών, επίσης οι βίδες δεν είναι απλές torx... στη μέση έχουν μία μύτη που εξέχει και λέγονται security. http://cdn.macrumors.com/article/2011/01/20/151837-pentalobular_torx_screws.jpg

LPQqkXD.jpg

Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι δεν έχω χρόνο να το πάω σε μάστορα, αφού δουλεύω ώρες καταστημάτων. Κανένας καλός στα δυτικά προάστια; (Ίλιον, Πετρούπολη, Περιστέρι)

Link to comment
Share on other sites

Ευελπιστώ να γλιτώσω την αλλαγή τσιμουχών, επίσης οι βίδες δεν είναι απλές torx... στη μέση έχουν μία μύτη που εξέχει και λέγονται security. http://cdn.macrumors.com/article/2011/01/20/151837-pentalobular_torx_screws.jpg

LPQqkXD.jpg

Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι δεν έχω χρόνο να το πάω σε μάστορα, αφού δουλεύω ώρες καταστημάτων. Κανένας καλός στα δυτικά προάστια; (Ίλιον, Πετρούπολη, Περιστέρι)

Άμα την ανοίξεις πολύ προσεκτικά να μην τραυματιστεί καμιά τσιμούχα μπορείς να την κλείσεις και πάλι με τις ίδιες.. Θα είσαι και λίγο προσεκτικός στην αρχή να μην χάνει από πουθενά και είσαι οκ. Επίσης για κανένα λόγο μην βάλεις υγρά άλλης εταιρείας ή ακόμη χειρότερα dot. Βάλε αυτά που είναι για τα tektro.

(αυτό το γράφει βέβαια και στα άρθρα που μας παρέθεσες).

Με λίγη προσοχή και στην εξαέρωση, θα είναι καλύτερα και από πριν!

Τσέκαρε

για την εξαέρωση. (Αν και δεν είναι δικό μου :p , θα σε βοηθήσει αν δεν έχεις κάνει τη διαδικασία ξανα) Έγινε επεξεργασία από tunerakos
Link to comment
Share on other sites

Τα δαγκάνα την άνοιξα και τη ξαναμοντάρισα, θα δείξει για τυχόν διαρροές αλλά πάμε καλά;

Όπου παίρνω τηλ. 15-20 ευρώ τα 50ml. λαδιού της Shimano; 400 ευρώ το λίτρο; Όχι ρε παιδιά.... μας εκμεταλλεύονται στεγνά!

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές είναι αλήθεια φωτιά.. Συμφέρει να φέρεις ένα λίτρο απ έξω.. Mineral oil 1l | Miscellaneous . Εγώ αγόρασα από εδώ τα υγρά φρένων και μάλιστα πήρα και κάποια ακόμα λιπαντικά. Οι τιμές είναι πολύ καλές. Παίρνεις ένα λίτρο και έχεις αρκετά υγρά για να κάνεις αλλαγές για καμιά 10αριά φορές. Άμα χρειαστεί και κανένας γνωστός του δίνεις. Άμα έμενα Αθήνα θα σου έδινα.

Αν κατάλαβα καλά όμως εσύ έχεις tektro άρα θα πρέπει να βάλεις τα δικά τους.. Όπου και να διαβάσεις λέει ότι τα υγρά των εταιριών (για τα mineral λεω) δεν έχουν συμβατότητα μεταξύ τους

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές είναι αλήθεια φωτιά.. Συμφέρει να φέρεις ένα λίτρο απ έξω.. Mineral oil 1l | Miscellaneous . Εγώ αγόρασα από εδώ τα υγρά φρένων και μάλιστα πήρα και κάποια ακόμα λιπαντικά. Οι τιμές είναι πολύ καλές. Παίρνεις ένα λίτρο και έχεις αρκετά υγρά για να κάνεις αλλαγές για καμιά 10αριά φορές. Άμα χρειαστεί και κανένας γνωστός του δίνεις. Άμα έμενα Αθήνα θα σου έδινα.

Αν κατάλαβα καλά όμως εσύ έχεις tektro άρα θα πρέπει να βάλεις τα δικά τους.. Όπου και να διαβάσεις λέει ότι τα υγρά των εταιριών (για τα mineral λεω) δεν έχουν συμβατότητα μεταξύ τους

Σε Shimano χρησιμοποιούσα MOTOREX mineral oil και δεν είχα ποτέ θέμα σε 3-4 αλλαγές και πάνω από ένα χρόνο χρήσης. Νομίζω ότι με οπουδήποτε mineral oil για υδραυλικά συστήματα δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το MOTOREX Mineral Oil βλέπω ότι δεν συμφέρει όσο το Shimano του λίτρου. [ame=http://www.amazon.com/Motorex-Hydraulic-Fluid-100Ml-Mineral/dp/B000JFOHNC]Amazon.com: Motorex Hydraulic Fluid 75 100Ml, Mineral Oil: Automotive[/ame]

Η καλύτερη τιμή με τα μεταφορικά που βρήκα είναι αυτή πάντως. Shimano Mineral Oil | Chain Reaction Cycles

Link to comment
Share on other sites

Μολις εφυγα για την πατριδα μου (Πατρα), μιας και το Σαββατο παντρευομαι.

Το ποδηλατο το αφησα κλειδωμενο και καθαρο σε ενα υπογειο για τις επομενες 2 εβδομαδες. Ηδη μου λειπει...χαχα!! Εχω φωτογραφιες ομως και θα το χαζευω..χαχα!

Χρωσταω φωτογραφια εδω στην ποδηλατικη- ιντερνετικη παρεα, απο το καλεσμα, να το δειτε. Θα καταλαβετε το λογο!

Ο φωτογραφος ο καμενος προτεινε να παω στην εκκλησια με το ποδηλατο. Χαχα! Δε θα παω αλλα σε καποιοεσ φωτο θα περιεχονται ποδηλατα!

Αντε η ωρα η καλη!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

6ddqUdy.jpg

The Photon HL is the lightest custom frameset in the world, weighing sub-650 grams for a 54cm frame.

Using our proprietary QCC technology, Guru engineers have pushed the envelope again, and achieved an even lighter and stiffer frame. The stiffness to weight ratio increases by 5%, which is the result of reducing the weight of the frame while maintaining stiffness. Manufacturing a frame in the sub-700 gram category is a true feat of engineering excellence. Decreasing frame weight at this level by even 5 grams is a tall order and a challenging task. This year's Photon HL boasts a reduction of 20 grams.

Among the list of engineering and design improvements, the Photon HL features a tapered headtube. The benefits of a tapered fork can be felt in every aspect of the ride. Combining the Photon HL with a tapered fork increases power transfer, facilitating cornering and control upon descents.

Building our frames in-house to the customers' exact dimensions gives us the ability to mold tubes using an innovative hollow mandrel molding technique. This allows us to remove a significant amount of structural glue and create parts with increased synergy. Riding this frame will change the expectations that every cyclist demands from a bike.

Interbike ’14, Part VI | RKP

Photon HL (04) - Frame Types - Guru Bicycles

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.