Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Σιγουρος για αυτο?Γιατι οσο το ψηλωνεις χανεις σε οδικη συμπεριφορα ιδιως σε μοτοσυκλετα.

(χωρια που οταν ανεβαινει το ετερον ιμισυ ειναι λιγο παλουκι).

Το εχω αφησει στο μαγαζι του αδερφου αυριο θα στο φωτογραφισω να το δεις.

Ξαναλεω σκεψου το παντως + αν το αλλαξεις μονος σου προσεξε ποσο θα το σφιξεις.

Πολυ τρως τα ρουλεμαν , λιγο λασκαρει η βιδα και σε φευγει το μοχλικο.(ετυχε σε φιλο

ευτυχως δεν επαθε τιποτα περαν απο υλικες ζημιες).

Το χουνε δοκιμασει οι αγγλοι και ολοι λενε τα καλυτερα.

και δε κανω υπερβολες.λενε για 2,5-3,5 εκατοστα και εγω θα το σηκωσω 2.

ισα ισα μια μικρη διαφορα.

λενε για πιο σταθερο και καλυτερη συμπεριφορα στις στροφες.

το γιατι γινεται αυτο ,λενε οτι μαλλον χαμηλωσαν τη μηχανη απο κατασκευης για να τη φτανουν και οι κοντοι αναβατες γιατι και το μπροστινο ειναι χαμηλωμενο.

δηλαδη σε επομενη φαση λενε για πιο ψηλο ακομα πισω(3,5 εκ) και ψηλωμα μπροστα και αλλο λαδι και λενε για αλλη μηχανη ακομα και με τις μαμα αναρτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχει λογική αυτό που λέει ο 2cpu, ψηλώνεις το κέντρο βάρους της μοτοσυκλέτας.

Θα γίνει πιο σταθερή στην ευθεία (θεωρητικά πάντα) αλλά θα χάσεις στις στροφές.

Κρίνοντας απο το χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας ( Cagiva Raptor) , ίσως και να μην αξίζει.

Δοκιμή να κάνεις , πάντα με προσοχή φίλε Dant.:D

ΥΓ συνηθως δεν χαμηλώνεις τη μοτοσυκλέτα για να φτάνουν οι κοντοί,

παίζεις με το ύψος της σέλας, τη θέση της, το υλικό της (λιγότερο) ,

τα μαρσπιέ κλπα.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ δε το θυμόμουν αυτο το τόπικ...

Εγω εχω ενα Suzuki Street Magic 50cc!..

Προχωράω στο δρόμο και με κοιτάνε ολοι...μερικοί το θαυμάζουν κ αλλοι (ισως) το κοροΐδευουν :p

To αρνητικό του ειναι η δυσκολη εύρεση ανταλακτικών (Μονο στις αντιπροσωπίες Suzuki υπάρχουν,με συνέπεια το τεράστιο κόστος στο οτιδήποτε) Ενα πράγμα θα πώ..η γνήσια εξάτμισή του χωρίζεται σε 2 τμήματα, η κουλούρα και το τελικό. Μονο η κουλούρα κανει 650 ευρώ!:p Οσο μια εξατμιση για V-strom.

Έγινε επεξεργασία από the_Scientist
Link to comment
Share on other sites

Έχει λογική αυτό που λέει ο 2cpu, ψηλώνεις το κέντρο βάρους της μοτοσυκλέτας.

Θα γίνει πιο σταθερή στην ευθεία (θεωρητικά πάντα) αλλά θα χάσεις στις στροφές.

Κρίνοντας απο το χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας ( Cagiva Raptor) , ίσως και να μην αξίζει.

Δοκιμή να κάνεις , πάντα με προσοχή φίλε Dant.:D

ΥΓ συνηθως δεν χαμηλώνεις τη μοτοσυκλέτα για να φτάνουν οι κοντοί,

παίζεις με το ύψος της σέλας, τη θέση της, το υλικό της (λιγότερο) ,

τα μαρσπιέ κλπα.

Στις στροφες γιατι να χασω?

Εφοσον ψηλωσει ο κωλος δε μειωνεται η γωνια καστερ?αρα πιο γρηγορη και επιθετικη γεωμετρια...

Link to comment
Share on other sites

Κοίταζα τον πίσω στον καθρέφτη κι είχε μείνει κι αυτός λαλάκας

Micra breaking red light - YouTube

Είστε πολύ πίσω, Ελλάδα θα είχε φάει κόρνες στα πρώτα 500ms του πράσινου και θα είχε ξεκινήσει, όλα κομπλέ :p

Link to comment
Share on other sites

Στις στροφες γιατι να χασω?

Εφοσον ψηλωσει ο κωλος δε μειωνεται η γωνια καστερ?αρα πιο γρηγορη και επιθετικη γεωμετρια...

My bad, τώρα κατάλαβα οτι κάτι τέτοιο θες να κάνεις

Cagiva suspension kits | NEW Cagiva Raptor 650 and Raptor 1000 suspension raiser kits | Lust Racing Ltd

Άρα θα φορτίζεται περισσότερο ο μπροστινός τροχός και η πίσω ανάρτηση θα αποκτήσει περισσότερη

διαδρομή?

Αν πραγματικά πιστεύεις οτι θα βοηθήσει, τουλάχιστον πρόσεξε πολύ το μπροστινό σου λάστιχο

σε τι κατάσταση είναι όπως και η μπροστινή ανάρτηση.

Η πίσω ανάρτηση σου , δεν θα χρειαστεί ρυθμιση?

Πιο γρήγορη και επιθετική γεωμετρία σε ένα σύνολο περιφερειακών που το υποστηρίζει.

Αν κρίνεις ότι βάρος μπροστινού και λειτουργία ανάρτησης ακολουθούν , οκ.

Ίσως αυτό να σε βοηθήσει :

How to shim motorcycle rear suspension to adjust geometry - Motorcyclist Online

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο θελω να κανω.

αλλα σιγουρα σε μικροτερο βαθμο.δε θα αποκτησει μεγαλυτερη διαδρομη η πισω,η ιδια παραμενει.

η μπροστα ναι μεν θα επιβαρυνθει και αναρωτηθηκα και εγω αν θα αποτελεσει προβλημα αλλα μου ειπαν οσοι το εχουν κανει οτι ειναι τοσο μικρη η επιβαρυνση και η αλλαγη που δε θα αποτελεσει προβλημα.

παντως δε νομιζω να εχει προβλημα ουτε το λαστιχο ουτε η αναρτηση.

γομαρι 43αρι marzocchi φοραει μπροστα και το λαστιχο ειναι και αυτο σε καλη κατασταση.bridgestone s20.hypersport ελαστικο ειναι...

Γενικα μολις το κανω αυτο θα κατσω να ασχοληθω και με ρυθμιση sag μετα καθως και με προφορτισεις γιατι εχει τις μαμα ρυθμισεις.

δεν με εχει προβληματισει πουθενα η μηχανη ουτε μου εχει παραπονεθει σε στροφες αλλα φανταζομαι οτι εαν μπορω να το βελτιωσω με μικρο κοστος και κοπο,γιατι να μην το κανω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο θελω να κανω.

αλλα σιγουρα σε μικροτερο βαθμο.δε θα αποκτησει μεγαλυτερη διαδρομη η πισω,η ιδια παραμενει.

η μπροστα ναι μεν θα επιβαρυνθει και αναρωτηθηκα και εγω αν θα αποτελεσει προβλημα αλλα μου ειπαν οσοι το εχουν κανει οτι ειναι τοσο μικρη η επιβαρυνση και η αλλαγη που δε θα αποτελεσει προβλημα.

παντως δε νομιζω να εχει προβλημα ουτε το λαστιχο ουτε η αναρτηση.

γομαρι 43αρι marzocchi φοραει μπροστα και το λαστιχο ειναι και αυτο σε καλη κατασταση.bridgestone s20.hypersport ελαστικο ειναι...

Γενικα μολις το κανω αυτο θα κατσω να ασχοληθω και με ρυθμιση sag μετα καθως και με προφορτισεις γιατι εχει τις μαμα ρυθμισεις.

δεν με εχει προβληματισει πουθενα η μηχανη ουτε μου εχει παραπονεθει σε στροφες αλλα φανταζομαι οτι εαν μπορω να το βελτιωσω με μικρο κοστος και κοπο,γιατι να μην το κανω...

Ωραία, περιμένουμε αποτελέσματα και καλά νέα. :beer:

Αν όχι, θα σε δούμε στο National Geographic, στην κατηγορία "Grand Canyons after human interference"

:o:hehe:

Με το καλό όλα και πάντα όρθιος :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=20699]the_Scientist[/MENTION] καποτε σκεφτόσουν να πάρεις Derby Senta 50cc?

Gillera runner...:p

Οταν ειμουν καπου 16 ζηλευα παντως εναν με το αντιστιχο σε Aprilia, to sx50 πρεπει να ειναι.

Παντως έτυχε να το εχω αυτο το μηχανακι,δεν το διαλεξα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι κατάλαβα στο αλλο site θελει να βγάλει λεφτά και η eurobank..

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ προσοχή όσοι είστε με μηχανές. Οδηγάνε σαν υπνωτισμένοι.

Πιωμένοι, μαστουρωμένοι, αγουροξυπνημένοι, νυσταγμένοι ξενυχτισμένοι. Δε μου φτάνουν οι δύο καθρέπτες στο moto:no:

Link to comment
Share on other sites

[ame=

]
[/ame]

[ame=

]
[/ame]

Παιδιά συγνώμη που δε μπορώ να βάλω το βίντεο. Προσπάθησα με αυτά που μου είπε ο tif αλλά...:computer:Αν δεν σας πειράζει θα τα βάζω όπως τώρα :victory:

Έγινε επεξεργασία από qbiefox
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7521]alexgk[/MENTION] voila! Ρε παιδιά είναι απλό. Το λινκ που θα βάλετε πρέπει να είναι της μορφής

http://www.youtube.com/watch?v=mplamplampla

Τίποτε άλλο που μπαίνει στα links του youtube (player embedded, κλπ). Σκέτο λινκ με /watch?v=τάδε

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7521]alexgk[/MENTION] voila! Ρε παιδιά είναι απλό. Το λινκ που θα βάλετε πρέπει να είναι της μορφής
http://www.youtube.com/watch?v=mplamplampla

Τίποτε άλλο που μπαίνει στα links του youtube (player embedded, κλπ). Σκέτο λινκ με /watch?v=τάδε

Θα προσπαθήσω αλλά δεν υπόσχομαι τίποτα :tw:

Link to comment
Share on other sites

Χερομαι που βγαίνουν ηλεκτροκίνητα..μετα θα ειναι στη μόδα πιο θα ειναι πιο οικολογικό και αθόρυβο και τοτε θα πανε στην ανακύκλωση οι κ***-εξατμίσεις που κανουν θόρυβο!!

Εξερούνται τα supercar στο θέμα θορύβου.

PS:βασικά οι εξατμίσεις ας πάνε οπου θέλουν αρκει να φύγουν απο τα καγκουράμαξα..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.