Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Πολλά δεν είναι;

Γιαυτο λεω μεχρι 30 αντε χαλαλι...

[MENTION=20699]the_Scientist[/MENTION] πιανουν τα χερια σου? :p στο ebay εχει κατι αμερικάνικης προελευσης ζελατινες που μου φαίνεται τις βαζουν και μαγαζάτορες εδω, ειναι ρολα 6μετρα πχ χ50 ή 70 αναλογα τι τζαμια εχεις και σου φτανουν για 2 αυτοκινητα μη σου πω...

το δικο μου ειναι με μεταφορικά 12 ευρω 6mX70 cm και κανα 2ωρο (2 ατομα αναγκαστικα) αν θυμάμαι κάναμε για να βάλουμε σε ολα τα πισω τζάμια του ford fusion ενος φίλου, δεν ειναι δύσκολο αν εχεις εύκολη πρόσβαση στο αμάξι (hatchback)

Που να δίνεις παραπάνω τώρα...

καποια στιγμη πρεπει να ανεβασω φωτογραφίες το εχω αμελήσει :whistle2:

edit βασικα βρηκα μια απο το suzuki (τζαμι και μπροστα ανοικτη πορτα) ειναι με 15% διαπερατότητα σκουρο μαυρο δλδ, το κλασσικό ειναι το 30% διαπερατοτητα

JE8GhUS.jpg

Και το μωρο ...zgEEnrr.jpg

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=20699]the_Scientist[/MENTION] πιανουν τα χερια σου? :p στο ebay εχει κατι αμερικάνικης προελευσης ζελατινες που μου φαίνεται τις βαζουν και μαγαζάτορες εδω, ειναι ρολα 6μετρα πχ χ50 ή 70 αναλογα τι τζαμια εχεις και σου φτανουν για 2 αυτοκινητα μη σου πω...

το δικο μου ειναι με μεταφορικά 12 ευρω 6mX70 cm και κανα 2ωρο (2 ατομα αναγκαστικα) αν θυμάμαι κάναμε για να βάλουμε σε ολα τα πισω τζάμια του ford fusion ενος φίλου, δεν ειναι δύσκολο αν εχεις εύκολη πρόσβαση στο αμάξι (hatchback)

Πιάνουν πιάνουν!..Εντυσα carbon το μηχανάκι (δεν βγηκε τελειο επειδή εχει πολές καμπύλες,ειναι σαν ημησφαίριο το ρεζερβουαρ)

Μονο 12ευρώ? Αυτα ομως ειναι καλής ποιότητας ή θολώνουν το τζάμι? Θα εβαζα κατι μεμβράνες που ειναι και καλα για να κανεις φιμέ τα φώτα αλλα μου ειπε αυτος στο μαγαζί οτι θα βλεπω θολά (ηθελα να κανω φιμέ την μεμβράνη στο κράνος). Λενε μηπως εχουν και προστασία UV?

Link to comment
Share on other sites

Πιάνουν πιάνουν!..Εντυσα carbon το μηχανάκι (δεν βγηκε τελειο επειδή εχει πολές καμπύλες,ειναι σαν ημησφαίριο το ρεζερβουαρ)

Μονο 12ευρώ? Αυτα ομως ειναι καλής ποιότητας ή θολώνουν το τζάμι? Θα εβαζα κατι μεμβράνες που ειναι και καλα για να κανεις φιμέ τα φώτα αλλα μου ειπε αυτος στο μαγαζί οτι θα βλεπω θολά (ηθελα να κανω φιμέ την μεμβράνη στο κράνος). Λενε μηπως εχουν και προστασία UV?

Το θολες ειναι σχετικο, αυτες που εχω δεν ειναι οι αμερικανικες που σου λεω αλλα αλλες, οι αμερικανικες πρεπει να ειναι καλυτερης ποιοτητας-διαυγιας αλλα σε θεμα ασφαλειας δεν υπαρχει προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Το θολες ειναι σχετικο, αυτες που εχω δεν ειναι οι αμερικανικες που σου λεω αλλα αλλες, οι αμερικανικες πρεπει να ειναι καλυτερης ποιοτητας-διαυγιας αλλα σε θεμα ασφαλειας δεν υπαρχει προβλημα...

A,οχι δεν ειμαι σαν καποιους τρελούς που λενε οτι κουλό μπορείς να φανταστείς και καλά η ασφάλεια παν απ'ολα.

Σορρυ αν το κανει κανείς σας αλλα σε αλλο φορουμ το ειδα κ αυτο..δινουν 30-40 ευρω για λασιχακια υαλοκαθαριστήρα επειδή ειναι πιο ασφαλείς απο τα αλλα που εχουν στα πρακτικερ των 9ευρώ.

Απλώς οταν ειναι θολό ειναι ενοχλητικό στα μάτια...

Έγινε επεξεργασία από the_Scientist
Link to comment
Share on other sites

1.2...ευτυχως το 16βαλβιδο, γιατι ειχα μιλίσει με ενα παιδί και μου έλεγε για το 12βαλβιδο πήγενε μεχρι 130-140 μετα ξεψυχούσε...αυτο μεχρι 180 παει, καλα για την ηλικία του πιστευω.

Τι ειναι το ΒΧ?.. Στο χτύπησαν παρκαρισμένο?

Ναι το 1.2 ηταν ο ιδανικος κινητηρας για αυτο το αυτοκινητο.

Eγω εχω το 1.0 που απλα το παει.Καπου ποιο πισω ειχα γραψει οταν το κοντερ εδειξε 300.000χλμ.

Νσι το ΒΧ = Citroen BX .Πηγαινα το πρωι στην δουλεια και το συμβαν εγινε μεσα στο χωριο.

Ηταν μπροστα μου σε αρκετη αποσταση ο ηλικιωμενος κυριος με το ΒΧ και ηθελε να στριψει αριστερα,

αλλα τον χτυπουσε ο ηλιος που ανατειλε και γυαλιζε και η ασφαλτος οπωτε προτιμησε την λυση

"περναω και σας γραφω ολους".Ελα ντε που κατεβαινε το αστικο εκεινη την ωρα και στο μισο μετρο

τον εριξε ενα στρακο εφαγε τα σβουριδια και απο την φορα που ειχε ηρθε και σταματησε επανω μου.

Παλι καλα που δεν ειχαμε χειροτερα...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] πολύ ενδιαφέρον αυτό που έγραψες!! Link από το μαγαζί που ψώνισες μπορείς να βάλεις; Επίσης μερικές σύντομες οδηγίες πως περνάς τη μεμβράνη; ευχαριστώ.

Send from my U9508B

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION] πολύ ενδιαφέρον αυτό που έγραψες!! Link από το μαγαζί που ψώνισες μπορείς να βάλεις; Επίσης μερικές σύντομες οδηγίες πως περνάς τη μεμβράνη; ευχαριστώ.

Send from my U9508B

Ας σταματησω να βαριεμαι μπας και γινω χρησιμος..

Στο ebay εχει παρα πολλα, μπορεις να βρεις ειτε επωνυμες ειτε noname, οι οποιες μπορει να ειναι και αναλογης ποιοτητας με τις πρωτες. Εγω ειχα αγορασει απο αγγλια με διαπερατοτητα 70% επειδη ημουν φλωρος, οπως αυτες που λεει ο Πετρος. Τις εβαλα μονος μου σε ολο το αυτοκινητο (vectra c gts). Για εναν φυσιολογικο ανθρωπο -οχι εγω- ειναι κατι σχετικα ευκολο αν ακολουθησει τις οδηγιες. Ειχε τοσο μεγαλο ρολο που θα εφτανε για δυο golf πχ. και το ειχα παρει 15 ευρω περιπου. Ειχαν σιγουρα αποτελεσμα, οχι τοσο οπτικο οσο οτι εκοβαν τον ηλιο και τη ζεστη. Τις ειχα στο αυτοκινητο για 1.5 χρονο και μετα εβαλα (μου εβαλαν) μαυρες με 5%.

Μπορω να πω οτι υπαρχει λιγο καλυτερη θερμομονωση (ας το πω ετσι χαριν ευκολιας) εκτος απο την προφανως καλυτερη σκιαση. ΟΜΩΣ το βραδυ σε σκοτεινο περιβαλλον χωρις φωτισμο πρεπει να κατεβασω τα πλαϊνα για να παρκαρω. Καφριλα, ισως. Εξωτερικα ομως εχει μεγαλη διαφορα. Ισως ανεβασω φωτο (λεμε τωρα)

έτσι από περιέργεια, αυτό εδώ (το κατά τα άλλα πανέμορφο) το μοντέλο τι λέει από καταναλώσεις και αξιοπιστία ;

Skoda Superb TSI TURBO '09 - € 12.700 EUR - Car.gr

Πολυ χαμηλη καταναλωση, δεδομενου του μεγεθους και του βαρους. Αξιοπρεπεις επιδοσεις, τα γνωστα θεματα για τους tsi. Αξιοπιστια καλη νομιζω αλλα μην περιμενεις nissan :p

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION]

Μου θυμισες ενα καρο που ειχε περασει καποτε απο την οικογενεια... 518M του ΄77

Να γραψω κι αλλα? :man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

Με το νισάν, τί κανατε;

Aλλάχτηκε η πόρτα με μεταχειρισμένη ίδιου χρώματος κλπ Πέτρο. Γενικά δεν φαίνεται καμια διαφορά απολύτως εξωτερικά με εξαίρεση το ότι όταν κλεδώνει ή ξεκλειδώνει η κλειδαριά της πόρτας αυτής κάνει ένα περίεργο τρίξιμο.

Toυλάχιστον καλύφθηκε από την ασφάλεια και δεν υπήρξαν ευτυχώς άλλα θέματα

[MENTION=6107]Simon[/MENTION]

Για γίνε λιγο πιο συγκεκριμένος αν μπορεις σε παρακαλώ :)

Επίσης η αλήθεια ειναι ότι μια Octavia θα ερχόταν λογικά αρκετά φθηνότερα αλλά είναι τρελά ευρύχωρο αυτό το άτιμο (τα λατρεύω αυτά τα αμαξια) και αρκούντως ικανοποιητικά πολυτελές.

Επίσης μιλάμε σε υποθετική βάση γιατί δεν παίζει να αγοάσω αμάξι για τον επόμενο χρόνο τουλάχιστον, αλλά για να ξέρω :p

Link to comment
Share on other sites

Και δε γραφεις...bmw fags ειμαστε εδω περα :D.

Μοναχα που δεν ηταν Μ ;):)

Παντως 5% ειναι αυτο που βαζουν σε λιμουζίνες, εγω με 15% (πισω) στο σουζουκι παλεύεται γιατι χρησιμοποιείς και τα φανάρια για την όπισθεν, στο bmw μαλλον θα μπει σίγουρα 30% οδηγο-συνοδηγο (ισως και παρπριζ δεν εχω αποφασίσει) ενω στα υπολοιπα τζαμια 15%.

[MENTION=1891]Τζώρτζης[/MENTION] γραψε στο youtube να δεις 3-4 βιντεακια γραφωντας κλασσικα "how to" και " window tint film " ή αντίστοιχα στο google. (o πωλητης ειχε site και κατεβαζες ενα pdf αμα το βρω μπορει να το βαλω)

DARK SMOKE 15% CAR WINDOW TINT 3M x76CM FILM TINTING | eBay Αυτο πρεπει να ειναι που εχω παρει απο αλλο πωλητη ομως. Δε λεω οτι ειναι ασχημες αλλα το βραδυ με καθε φωτεινη πηγη βλεπεις να κανει κορωνες/σαν γρατζουνιες ας πουμε αν καθεσαι κοντα. Καποτε έβρισκα και κατι αμερικάνικες (american κατι στο τιτλο) εχω την εντύπωση οτι δεν εχουν τετοιο θεμα. Οτι και να παρεις το σημαντικο ειναι να γραφει 99% UV resistant

edit βρηκα αυτος ηταν (αν και θυμόμουν αλλο λογοτυπο) http://www.window-tint.co.uk/ ακυρο δεν ειναι αλλα βλεπω εχει ωραιες ζελατινες

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Για γίνε λιγο πιο συγκεκριμένος αν μπορεις σε παρακαλώ :)

Ειναι καλο αυτοκινητο. Το προηγουμενο μοντελο ειχε καποια θεματακια αλλα τωρα ειναι καλυτερα. Μην νομιζεις τιποτα το φοβερο, κυριως πρεπει αυτος που το εχει να κραταει στο πισω μερος του μυαλου του οτι ο κινητηρας θελει μια καπως "ιδιαιτερη" φροντιδα.

Ανετο και πολυτελες σιγουρα, πολυ μεγαλοι χωροι, ταξιδιαρικο αυτοκινητο. Κατα τη γνωμη μου δεν κανει για πολη λογω μεγεθους. (προφανως δεν το συγκρινω με bmw 5 και mercedes e αφου κοστιζει τα μισα)

Εγω θα το αγοραζα επειδη εχω θεμα με τα μεγαλα.. Αλλα με 1.8tsi που συνδυαζει επιδοσεις και νορμαλ καταναλωση. Με ενα reprogram στα 200hp γινεται ακομα καλυτερο, υποθετικα μιλαμε παντα ε? :p

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION]

Οσον αφορα τις μεμβρανες, επειδη εχω προβλημα με τη ζεστη στο αυτοκινητο, ηθελα να αποκλεισω την πιθανοτητα να πω στο μελλον οτι επρεπει να βαλω πιο σκουρες. Ειμαι υπερ ευχαριστημενος προσωπικα. Επισης εχω λιμουζινα :p

Για την Μ που λες..

Απο εδω: BMW 5 Series (E12) - Wikipedia, the free encyclopedia

...

On the Belgian and Greek markets, there was a BMW 518 “deluxe” version. Only one thousand of these cars have been sold in 1979-1980. It was a BMW 518 equipped as the 528i top model plus other luxury items such as headrests on the back seats. It was rumored that this special version was produced for the Iranian government, as a car for top officials under the shah’s rule. Due to the Iranian revolution these cars were never delivered. Instead, they have been sold as a special version in Belgium and Greece.

Εργοστασιακα οχι αλλα εμφανισιακα ηταν απολυτα. Ας μην διασταυρωσουμε τα ξιφη μας για το Μ :crazy_pilot:

Το αυτοκινητο ηταν απιστευτο μηχανημα. Ηχος που συναντας σε συγχρονα supercar. Ηταν απιστευτα ηδονικο να ακους τη μηχανη να γουργουριζει :inlove: Πολυ βαρυ αλλα ειχε τοση ροπη που δεν ενοιωθε. Ξεκινουσε ανετα με 2α χωρις γκαζι σε επιπεδο δρομο. Τρελη πισωκουνα :jump1:

Παρ'ολα τα πολλλα χλμ που ειχε (καμια 300k) με προφανη χρηση και χωρις τη συντηρηση που του επρεπε (μη σου πω και καθολου..), ειχε καλες επιδοσεις και κρατηματα. Και ΔΕΝ εκαιγε λαδι

Απο την αλλη, δεν ηταν αυτοκινητο για οικογενεια αλλα για αλλα κολπα, οποτε και δεν το κρατησαμε. Προφανως και δεν ειχε τις ανεσεις που ειναι αυτονοητες σημερα (μεσα σε αυτες και abs esp ebd κλπ σαχλαμαρες :p )

Τελη κυκλοφοριας τα γνωστα και εκαιγε τα αντερα του που λεμε. Χαλαρο ταξιδακι στην κορινθο και πισω και υποθετω εβγαζε περιπου 12lt/100km. Οχι αυτο που λες οικολογικο :whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα οτι υπηρξε special edition :D.

Αρκετά ενδιαφέρον, απλα το ειπα επειδή βλέπω πολλούς με καγκουροφτιαγμενα 316 πχ και κολλάνε Μ παντου και χάνεται το νόημα :)

Εμας βγαζει 10λ-11/100 χλμ η 520 Ε34 οταν παω Λουτρακι, και ναι οι 6 κύλινδροι κελαηδούν ..you cant get enough που λενε;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.