Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Παίδες σόρρυ που θα σας το χαλάσω αλλά:

1. Το ότι δεν έχει όριο ταχύτητας η autobahn δεν σημαίνει ότι είναι πίστα

2. Έχει προτεινόμενο όριο (που το γράφει παντού) 130

3. Όταν έχει κίνηση κόβεις. Κανόνας. Όταν βλέπεις κινησούλα δεξιά (=περισσότερα του 1 αυτοκίνητα) δεν προσπερνάς με +120 εκτός αν είσαι ηλίθιος. Προσπερνάς με μια λογική διαφορά ταχύτητας ώστε να προλάβουν και οι άλλοι να σε δουν και να αντιδράσουν. Πόσο μάλλον αν είσαι μηχανή οπότε έχεις κλείσει από πριν συνέντευξη με τον Άγιο Πέτρο.

Προφανώς το έχω πάθει κι εγώ αυτό με το αυτοκίνητο σε στροφές, και φυσικά έφταιγα εγώ, δεν μου φταίει ο άλλος που προσπέρναγε με 120 στη στροφή, εγώ φταίω που ερχόμουνα με 180 και δεν είχα κόψει πριν τη στροφή. Όχι ότι μάσησε η πουντάρα να φρενάρει (από τα 180 στα 120, όχι από τα 250 στα 100 που έπεσε η μηχανή :p) αλλά κουβέντα να γίνεται! :hehe:

Σώτο τα έχεις μπερδέψει , αλλάζεις κατεύθυνση γενικώς = φλας . Τα περισσότερα θανατηφόρα γίνονται από αλλαγές κατεύθυνσης η παραβίαση στοπ - φαναριού ( το αναπόφευκτο - αυτό που δεν περιμένει ο αλλος δλδ ) . Οταν κόβεις το τιμόνι χωρίς φλάς ειτε ο αλλος πάει με 70 είτε με την ταχύτητα του φωτός το πιθανότερο ειναι να γίνει στούκα ( απλά στο βίντεο ο τυπάς είναι τιμόνι προφανώς και το έσωσε ) Στην τελική δρόμος ταχείας κυκλοφορίας ειναι δεν 200ρισε σε κανενα στενό μέσα σε κατοικημένη

Τωρα με την λογική του ειναι επικίνδυνο αυτό είναι επικίνδυνο το άλλο γιατι τρέχει πολύ κάθεσαι μέσα στο σπίτι 24/7 και δεν σου πέφτει και ο ουρανός στο κεφάλι .

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα Μεγαρα σημερα!

attachment.php?attachmentid=56702&stc=1&d=1370539960

Μετρια η πιστα παντως.

Σημερα εδωσα 25Ε αλλα αλλες φορες που ζητανε 45-50Ε δεν τα αξιζει για κανενα λογο.

Ξυλωμενη ασφαλτος σε καποια σημεια,σε αλλα βρομικη(οπου δε περνανε,που σημαινει οτι αν σε βγαλει η γραμμη σου,αντε γεια),μπαλωματα και 0 κλιση και καποιες φορες ακομα και αρνητικη.

post-12158-1416077432,9546_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα civic έπασχαν στο κράτημα. Αλλά είχαν μοτέρ (vti - vtec) στα 1600cc από 125ps μέχρι 160ps ατμόσφαιρα με κατανάλωση χαμηλή. :smoke:

WRC Rally Acropolis 2013 Crazy Fan AMAZING

Έγινε επεξεργασία από alexgk
Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε είναι 800kg έχει χαμηλή κατανάλωση...

Αυτό με τα 125 το είχε φίλος και μέχρι και 3η κόφτες (120) έσπερνε...

Μετά σιγά σιγά έχανε από αυτοκίνητα με πολύ περισσότερο βάρος..(ford focus 2005 1.6 Ti 115hp)

Link to comment
Share on other sites

Μια σημερινή:

003_6612_zps1f0a4808.jpg

Φαίνεται ότι οι ζελατίνες πίσω δεν κάνουν τίποτα. Ίσως να διακρίνονται και τα τουμπανολάστιχα που έβαλα πίσω με τη στενότερη ζάντα.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.