Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Στο θέμα με τις κάμερες να προσθέσω ότι αρκετά συχνά δεν έχουν αναλώσιμα μέσα οπότε δουλεύει το φλας αλλά δεν αποτυπώνει/αποθηκεύει κάπου τη φωτογραφία. Αυτό από προσωπική εμπειρία.

Ακριβώς η κατάσταση πριν απο 2 χρόνια περίπου την άνοιξη στην Εθνική Οδό Κατερίνης Θεσσαλονίκης.

Περιττό να σχολιάσω περαιτέρω για το διάστημα που ίσχυε :smoke:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεει ο wizard, παιζει, δηλ οι φιξεντ μπορουν να πιασουν μεχρι μια συγκεκριμενη ταχυτητα οχηματος η σε πιανουν με οσα και να πηγαινεις; Κατι ειχα ακουσει οτι απο 180 κ πανω δυσκολευονται λιγο...ας πει και κανας φωτογραφος, πχ με 250 προλαβαινει να σε αποτυπωσει ευκρινως; ( ο φιλος ρωταει οχι εγω)

Link to comment
Share on other sites

Και με 350 να πηγαίνεις μια χαρά σε πιάνουν.

Αγαπητέ επειδή έχω δει σχεδόν όλα τα top gear που έχουν βγει, να σου δείξω αυτό.. :

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ph-qv4gYAE8]Top Gear - Richard Hammond vs the speed camera round 3 - BBC - YouTube[/ame]

Και το πρώτο comment στο βίντεο λέει :

"F uck u Mythbusters"

Over 170 mph = bye bye camera..

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στις κάμερες:

Υπάρχουν δεκάδες τύποι. Δεν είναι όλες ίδιες. Ναι, υπάρχουν κάμερες που πιάνουν και στα 350χαω, αλλά υπάρχουν κι άλλες που δυσλειτουργούν στα 180+. Δε μπορείς να γνωρίζεις τι κάμερα υπάρχει στημένη, αλλά 99% δε θα είναι η κορυφαίες, αφού για να παρέχουν ακρίβεια, είναι συνήθως χειρός και όχι σταθερές. Ένας άλλος παράγοντας είναι το κόστος. Καμία χώρα/εταιρία δε θα δώσει χρήματα για κάμερα ακριβείας, ώστε να πιάσει τον 1 που θα πάει με 300. Θα πάρει μια τυπική κάμερα, θα γράψει τους 100 που πάνε πάνω από το όριο και θα βγάλει τα λεφτά της.

Τέλος, υπάρχουν περιπτώσεις αμφισβήτησης. Οι κάμερες αυτές πρέπει να έχουν κάποιες προδιαγραφές. Οι περισσότερες δεν τις έχουν λόγω κόστους. Έτσι, αν είναι για 100€ πρόστιμο, λες δεν πειράζει. Αν όμως πας για άδεια, δίπλωμα, και 1000€, το πας δικαστικά και μπορεί να κερδίσεις.

If the camera is set to take two photographs, with a known time interval between them, this time interval will be 0.5 or 0.7 seconds - 0.5 is better for high speed roads and 0.7 better for low speed roads. The vehicle's position, relative to the white road markings in the two photographs, can be used to calculate the vehicle speed. In the UK, the evidence is only admissible in court if the speed measured by the radar and the speed calculated from the distance travelled between the photographs agrees within 10%. The speed indicated by the radar unit is too unreliable to be used as the sole means of evidence as it is prone to error due to multiple reflections etc. Further, it does not distinguish between multiple vehicles in shot.

Χρειάζεται και η φωτογραφία. Αν πάς υπερβολικά γρήγορα, στα 0.5s, θα έχεις φύγει από το οπτικό πεδίο και δεν έχει ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω τον Τσάκωνα του διαβόλου, αλλά ΔΕΝ νομίζω να βάλουν στην εθνική κάμερα που να μην πιάνει πχ τουλάχιστον μέχρι 250...

Μπορεί να μην έχει φίλμ ναι, (αν και πλεον είναι ψηφιακές οπότε τα λέμε), αλλά δεν παίζει να μην πιάνει.

Επίσης δεδομένου πως απο όσο ξέρω δεν κυκλοφορούμε όλοι με Aventador τελικιασμένα είναι λίγο ουτοπική η συζήτηση.

Αν και, και εγώ ξέρω πως σε πιάνουν οι κάμερες, και στο top gear που το αγαπαω και το λατρεύω είναι γνωστοί για τις υπερβολές οπότε δεν θα ξαφνιαστώ αν στα 170 μίλια βάλανε καμιά παλιά κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω τον Τσάκωνα του διαβόλου, αλλά ΔΕΝ νομίζω να βάλουν στην εθνική κάμερα που να μην πιάνει πχ τουλάχιστον μέχρι 250...

Μπορεί να μην έχει φίλμ ναι, (αν και πλεον είναι ψηφιακές οπότε τα λέμε), αλλά δεν παίζει να μην πιάνει.

Επίσης δεδομένου πως απο όσο ξέρω δεν κυκλοφορούμε όλοι με Aventador τελικιασμένα είναι λίγο ουτοπική η συζήτηση.

Αν και, και εγώ ξέρω πως σε πιάνουν οι κάμερες, και στο top gear που το αγαπαω και το λατρεύω είναι γνωστοί για τις υπερβολές οπότε δεν θα ξαφνιαστώ αν στα 170 μίλια βάλανε καμιά παλιά κάμερα.

ο φιλος ρωταει με 255 το γλιτωνει το αυτοφωρο?

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο! εχω εμπειρια απο πρωτο χερι σε ενα του 04.

εχει καλο τιμονι! και γενικα βγαζει λιγα προβληματα.

τσεκαρε ιμαντες χρονισμου κτλ.

ποσα χλμ εχει?

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο! εχω εμπειρια απο πρωτο χερι σε ενα του 04.

εχει καλο τιμονι! και γενικα βγαζει λιγα προβληματα.

τσεκαρε ιμαντες χρονισμου κτλ.

ποσα χλμ εχει?

170.000 km

εχει καινουργια:

λαστιχα,αμορτισερ,ελατηρια,μπαταρια

ιμαντες θελει σε ~20.000km

δισκο πλατο αλλαξε στα 100.000km

ειχε book service με ολα στην ωρα τους.

2400 αγοραστηκε, πιστευω καλη τιμη.

attachment.php?attachmentid=56451&stc=1&d=1369132185

post-9359-1416077391,8643_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι εχει αλλαξει ηδη μια φορα ιμαντες ετσι?

σε αυτα τα χλμ μπορει να τσιμπαει λιγο λαδι παντως. απλα να το εχεις στο νου σου.

μια χαρα τιμη ειναι!

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι εχει αλλαξει ηδη μια φορα ιμαντες ετσι?

δεν ειμαι σιγουρος(το πηγε ο πατερας μου για ελεγχο κλπ) αλλα νομιζω πως οχι καθως

ο κατασκευαστης δεν προτεινε μεχρι τωρα την αλλαγη τους.

το συνεργειο μας ειπε οτι σε 20.000 πρεπει να αλλαξω και θα κοστισουν ~200€.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.