Jump to content



Projects με microcontrollers [Arduino , ESP , clones etc]


Recommended Posts

πριν 27 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Α το είδες και εσύ έτσι ?? :D

 

Όχι μόνο το γωνιακό ποδαράκι θέλει να κολληθεί, αλλά απο ότι δείχνει (ποιός ξέρει αν είναι όντως έτσι.... ?) το σύρμα πήγε και στο διπλανό (όχι σωστό) 

Θα κόψω τον καφέ για κάνα μήνα, (θα έχω και ένα πλακετάκι καβάτζα ) και θα το δοκιμάσω ίσως τότε... 

 

Μην αγχώνεσαι, έχω 11-12 στην άκρη για να σου στείλω :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@colt3003  ριξε μια ματια και στο tasmota firmware . ειναι πολυ πιο απλο. το φλασαρεις μια φορα στο esp board και μετα τα κανεις ολα απο το web interface χωρίς να μπλέκεις με κωδικα.

στην κατασκευή που εκανες πχ, σε tasmota, απλα θα επελεγες το ειδος του αισθητηρα απο το μενου, στο αντιστοιχο pin που τον εχεις συνδεσει και τελος.

υποστηρίζει τους περισσότερους αισθητήρες που κυκλοφορούν και παίρνει συχνά updates νεους.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

μπράβο στον colt για την κατασκευή και την ενημέρωση, μπράβο και στα υπόλοιπα παιδιά που δίνουν πληροφορίες και βοηθούν. Η χαζή μου ερώτηση: τα ηλεκτρονικά μέρη δεν έχουν πρόβλημα με υγρασία αν βρίσκονται διαρκώς  σε εξωτερικό χώρο και δεν έχει χρησιμοποιηθεί ειδικό κουτί;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DioNiSis said:

@colt3003  ριξε μια ματια και στο tasmota firmware . ειναι πολυ πιο απλο. το φλασαρεις μια φορα στο esp board και μετα τα κανεις ολα απο το web interface χωρίς να μπλέκεις με κωδικα.

στην κατασκευή που εκανες πχ, σε tasmota, απλα θα επελεγες το ειδος του αισθητηρα απο το μενου, στο αντιστοιχο pin που τον εχεις συνδεσει και τελος.

υποστηρίζει τους περισσότερους αισθητήρες που κυκλοφορούν και παίρνει συχνά updates νεους.

 

Α δεν το γνώριζα αυτό ! Θα το μελετήσω με την πρώτη ευκαιρία. Με προβλημάτισε λίγο και ο @unseen σχετικά με την ''αντοχή'' του, αλλά οπωσδήποτε θα το δω ! 

 

@salde : Κοίτα, γενικά το ''έξω'' δεν είναι και η καλύτερη κατάσταση που μπορούν να βρίσκονται, αλλά είναι δύσκολο να γίνει διαφορετικά. Το μόνο παρήγορο, είναι ότι όταν (όχι ''αν'' ) τελικά οι συνθήκες τα λυγίσουν, μια κατασκευή αρθρωτή (modular) έχει το πλεονέκτημα ότι μπορεί να ''επισκευαστεί'' (βασικά να αντικαταστήσεις ότι πεθάνει) πολύ εύκολα, καθώς το κόστος (που ξέχασα να αναφέρω στην κατασκευή) είναι ~ 4 €. Το βασικό είναι να έχεις κρατήσει ''documentation'', οπως πολύ σωστά ανέφερε και ο @Seafalco.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@colt3003 Aν τα ψεκάσεις με spay πλαστικής επικάλυψης, δεν γίνεται δουλειά?

Τουλάχιστον όσα δεν πρέπει να είναι ανοιχτά στο περιβάλλον (αισθητήρας πίεσης)

Στη δουλειά είχαμε διακόπτες στο δίκτυο με πίνακες που τους έλεγχαν τοπικά (reclosers κλπ).

Αυτοί οι πίνακες είχαν πολλές πλακέτες βυσματωμένες με επίχρυσα βύσματα πάνω σε μια "μητρική".

Όλες οι πλακέτες (πλήν κάποιων επίμαχων σημείων) ήταν βουτηγμένες σε στεγανοποιητική κόλλα η οποία είχε στερεοποιηθεί σε ένα παχύ αδιάβροχο μανδύα πάνω σε όλα τα υλικά.

Μόνο έτσι επιβίωναν, αλλά επιβίωναν για χρόνια χωρίς προβλήματα!

Βοήθαγε βέβαια και μια θερμαντική αντίσταση που κατά κανόνα υπήρχε, αλλά η υγρασία κατάφερνε και έμπαινε  χωρίς "θύματα"!

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις μια κατασκευή που θα επιτρέπει την ελεύθερη κυκλοφορία του αέρα χωρίς να αφήνει ψεκάδες βροχής από το ανεμόβροχο να εισχωρούν στη συσκευή !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Seafalco said:

@colt3003 Aν τα ψεκάσεις με spay πλαστικής επικάλυψης, δεν γίνεται δουλειά?

Τουλάχιστον όσα δεν πρέπει να είναι ανοιχτά στο περιβάλλον (αισθητήρας πίεσης)

Στη δουλειά είχαμε διακόπτες στο δίκτυο με πίνακες που τους έλεγχαν τοπικά (reclosers κλπ).

Αυτοί οι πίνακες είχαν πολλές πλακέτες βυσματωμένες με επίχρυσα βύσματα πάνω σε μια "μητρική".

Όλες οι πλακέτες (πλήν κάποιων επίμαχων σημείων) ήταν βουτηγμένες σε στεγανοποιητική κόλλα η οποία είχε στερεοποιηθεί σε ένα παχύ αδιάβροχο μανδύα πάνω σε όλα τα υλικά.

Μόνο έτσι επιβίωναν, αλλά επιβίωναν για χρόνια χωρίς προβλήματα!

Βοήθαγε βέβαια και μια θερμαντική αντίσταση που κατά κανόνα υπήρχε, αλλά η υγρασία κατάφερνε και έμπαινε  χωρίς "θύματα"!

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις μια κατασκευή που θα επιτρέπει την ελεύθερη κυκλοφορία του αέρα χωρίς να αφήνει ψεκάδες βροχής από το ανεμόβροχο να εισχωρούν στη συσκευή !

 

Γίνεται (παλιότερα υπήρχε το ''Anti-corona'' που χρησιμοποιούσαμε για να μην οξειδώνονται οι αερόφυλλοι πυκνωτές στους πομπούς). Το θέμα είναι ότι συνήθως, αυτό που την ακούει πρώτο, είναι ο αισθητήρας. 'Αμα σταματήσει να δίνει μετρήσεις..... 

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με απασχολεί κάτι και δε ξέρω κατά ποσο γίνεται και αν γίνεται πως. Αλλά με όσα διαβάζω εδώ θα γίνεται δε παίζει :p 

 

Εχουμε και λέμε

 

Από το κινητό έχω έλεγχο στο σπίτι για τα παρακάτω

 

Ανοιγμα πόρτας αυλής

Ανοιγμα πόρτας κτιρίου

Ανοιγμα πόρτας ασανσέρ

γενικά ελέγχω τις πόρτες τις εξωτερικές.

 

και φυσικά όπλιση αφόπλιση του συναγερμού.

 

Όλα αυτά γίνονται μέσω της εφαρμογής του συναγερμού (Paradox)

 

Εχω όμως και μία γκαραζόπορτα την οποία την ελέγχω από ένα μπρελόκ. Πλησιάζουμε το σπίτι πατάμε μία φορά κουμπί, ανοίγει η πόρτα, μπαίνουμε μέσα πατάμε άλλη μία φορά το κουμπί κλείνει η πόρτα.

Οπότε τίθεται το ερώτημα. Μπορεί το μοτέρ της γκαραζόπορτας, αν παρεμβάλλω κάτι (κάποιο κοντρολεράκι) να πάρει εντολή και αυτό από το συναγερμό και να ανοίγει από το κινητό; 

Οτι πληροφορίες θέλετε για μοτερ κλπ πείτε μου.

Στο σημείο που είναι η γκαραζόπορτα υπάρχει κάλυψη wifi.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karmen1983 said:

Παιδιά με απασχολεί κάτι και δε ξέρω κατά ποσο γίνεται και αν γίνεται πως. Αλλά με όσα διαβάζω εδώ θα γίνεται δε παίζει :p 

 

Εχουμε και λέμε

 

Από το κινητό έχω έλεγχο στο σπίτι για τα παρακάτω

 

Ανοιγμα πόρτας αυλής

Ανοιγμα πόρτας κτιρίου

Ανοιγμα πόρτας ασανσέρ

γενικά ελέγχω τις πόρτες τις εξωτερικές.

 

και φυσικά όπλιση αφόπλιση του συναγερμού.

 

Όλα αυτά γίνονται μέσω της εφαρμογής του συναγερμού (Paradox)

 

Εχω όμως και μία γκαραζόπορτα την οποία την ελέγχω από ένα μπρελόκ. Πλησιάζουμε το σπίτι πατάμε μία φορά κουμπί, ανοίγει η πόρτα, μπαίνουμε μέσα πατάμε άλλη μία φορά το κουμπί κλείνει η πόρτα.

Οπότε τίθεται το ερώτημα. Μπορεί το μοτέρ της γκαραζόπορτας, αν παρεμβάλλω κάτι (κάποιο κοντρολεράκι) να πάρει εντολή και αυτό από το συναγερμό και να ανοίγει από το κινητό; 

Οτι πληροφορίες θέλετε για μοτερ κλπ πείτε μου.

Στο σημείο που είναι η γκαραζόπορτα υπάρχει κάλυψη wifi.

 

Ευχαριστώ

 

Γίνεται . Mε επέμβαση στην πλακέτα. Εφόσον έχει πάνω της κουμπί που να την ανοιγοκλείνει άμα το πάτημά του. Τότε με προσθήκη ενός ESP ( τι άλλο ? :D ) και ενός μίνι ρελέ (solid state ή απλό) ή ακόμα και με ένα optocoupler, να εξομοιώνεται το πάτημά του.

Επίσης είναι πολύ πιθανό η πλακέτα να διαθέτει έξοδο (κλέμα) για τοποθέτηση μπουτόν ανοίγματος της πόρτας, τότε είναι ακόμα πιο εύκολο !

 

Edit : Έλα το βρήκα και έτοιμο ! με το documentation και κώδικα !

 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Από grobotronics βρήκες και συ :p 

 

Λοιπόν πήγα το άνοιξα. Βλέπω ότι μπορώ να προσθέσω και φάρο αν θέλω να ανάβει κάθε φορά που ανοίγει η πόρτα. cool :p 

Θα βάλω RGB :hehe: 

 

DEA 400se το μοντέλο.

 

20200109_195446.jpg 20200109_195523.jpg

20200109_195527.jpg 20200109_195533.jpg

 

edit: ok το βρηκα από εδω δίπλα

https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/relays/wifi-relays/esp8266-esp-01s-relay-board/

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Α δεν το γνώριζα αυτό ! Θα το μελετήσω με την πρώτη ευκαιρία. Με προβλημάτισε λίγο και ο @unseen σχετικά με την ''αντοχή'' του, αλλά οπωσδήποτε θα το δω ! 

 

@salde : Κοίτα, γενικά το ''έξω'' δεν είναι και η καλύτερη κατάσταση που μπορούν να βρίσκονται, αλλά είναι δύσκολο να γίνει διαφορετικά. Το μόνο παρήγορο, είναι ότι όταν (όχι ''αν'' ) τελικά οι συνθήκες τα λυγίσουν, μια κατασκευή αρθρωτή (modular) έχει το πλεονέκτημα ότι μπορεί να ''επισκευαστεί'' (βασικά να αντικαταστήσεις ότι πεθάνει) πολύ εύκολα, καθώς το κόστος (που ξέχασα να αναφέρω στην κατασκευή) είναι ~ 4 €. Το βασικό είναι να έχεις κρατήσει ''documentation'', οπως πολύ σωστά ανέφερε και ο @Seafalco.

 

να εχεις υποψην οτι με το tasmota, αφου το περασεις, μετα τα tx και rx pins δεν χρειάζονται άλλο  και σου δινει την δυνατοτητα  να τα χρησιμοποιήσεις σαν κανονικα gpio pins οποτε εχεις 2 επιπλέον να "παίξεις".

 

για την αντοχή δεν μπορώ να πω μας και πριν 2-3 μηνες αρχισα να ασχολούμαι για πρωτη φορα. Μεχρι στιγμης δεν μου εχει χαλασει καποιο esp01s.

μια φορα μονο ενα αρχισε να κανει συχνα restart και μετα απο 1 μερα σταμάτησε να δουλεύει. δοκίμασα αλλο τροφοδοτικό αλλα δεν εκανε τιποτα, μονο άναβε αχνά το led του. τελικα δοκιμασα να φλασαρω ξανα το tasmota και συνήλθε και μεχρι τωρα δουλεύει απροβλημάτιστα.

 

για το "εξω" να πω οτι εχω ενα esp01 στριμωγμένο μεσα σε ενα φορτιστη usb με ενα dht11 να κρέμεται απο ενα καλωδιο στο μπαλκονι σε σημειο που απλα δεν βρέχεται. απο τα μεσα οκτωβρη  μεχρι τωρα δεν εχει χαλασει.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DioNiSis said:

 

να εχεις υποψην οτι με το tasmota, αφου το περασεις, μετα τα tx και rx pins δεν χρειάζονται άλλο  και σου δινει την δυνατοτητα  να τα χρησιμοποιήσεις σαν κανονικα gpio pins οποτε εχεις 2 επιπλέον να "παίξεις".

 

για την αντοχή δεν μπορώ να πω μας και πριν 2-3 μηνες αρχισα να ασχολούμαι για πρωτη φορα. Μεχρι στιγμης δεν μου εχει χαλασει καποιο esp01s.

μια φορα μονο ενα αρχισε να κανει συχνα restart και μετα απο 1 μερα σταμάτησε να δουλεύει. δοκίμασα αλλο τροφοδοτικό αλλα δεν εκανε τιποτα, μονο άναβε αχνά το led του. τελικα δοκιμασα να φλασαρω ξανα το tasmota και συνήλθε και μεχρι τωρα δουλεύει απροβλημάτιστα.

 

για το "εξω" να πω οτι εχω ενα esp01 στριμωγμένο μεσα σε ενα φορτιστη usb με ενα dht11 να κρέμεται απο ενα καλωδιο στο μπαλκονι σε σημειο που απλα δεν βρέχεται. απο τα μεσα οκτωβρη  μεχρι τωρα δεν εχει χαλασει.

 

 

Αυτό που βρήκα σχετικά με την ''αντοχή'' του esp01 είναι ότι είναι αρκετά ευαίσθητο με το εύρος τάσης λειτουργίας. Αν για οποιοδήποτε λόγο πέσει η τάση κάτω απο τα 3v τότε crash-αρει. Η προτεινόμεη λύση είναι η τοποθέτηση ενός πυκνωτή 1000 μF όσο το δυνατόν πιο κοντά στους ακροδέκτες τροφοδοσίας του.

 

Γενικά, το κεφάλαιο τροφοδοσία με αυτά τα μαραφέτια, έχει πολύ δουλειά. Μπορώ να πω ότι στην προηγούμενη κατασκευή μου (του θερμοστάτη) το τροφοδοτικό του με προβλημάτισε περισσότερο απο το κύριο κύκλωμα.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, karmen1983 said:

Από grobotronics βρήκες και συ :p 

 

Λοιπόν πήγα το άνοιξα. Βλέπω ότι μπορώ να προσθέσω και φάρο αν θέλω να ανάβει κάθε φορά που ανοίγει η πόρτα. cool :p 

Θα βάλω RGB :hehe: 

 

DEA 400se το μοντέλο.

 

20200109_195446.jpg 20200109_195523.jpg

20200109_195527.jpg 20200109_195533.jpg

 

edit: ok το βρηκα από εδω δίπλα

https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/relays/wifi-relays/esp8266-esp-01s-relay-board/

 

 

 

1 κουμπί όλο και όλο ..... τζισους .... 

πάλι γίνεται, αλλά πιο δύσκολα. Θέλεις ένα ακόμα τηλεκοντρόλ (θα έλεγα ένα module στους 433 mhz, αλλά δεν ξέρω αν θα παίξει με τον δέκτη του μοτερ) το οποίο θα ''ξεντεριαστεί'' για να μας δώσει τις επαφές του κουμπιού του οι οποίες θα αντικατασταθούν απο το ρελε. Θα το ''προσθέσεις'' στη λίστα με τα τηλεκοντρόλ που αναγνωρίζει το μοτέρ και οκ απο εκεί.  Το θετικό αυτής της υλοποίησης είναι ότι μπορεί να μπεί σε ένα κουτί ''κάπου'' στο χώρο σου (αρκεί να φτάνει η εμβέλεια του τηλεκοντρόλ), καθώς και ότι δεν θα παρέμβεις καθόλου στο μηχανισμό (αποφεύγοντας και τυχόν ''παρατράγουδα'') . Το αρνητικό είναι ότι είναι ακόμα πιο πολύπλοκη

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατσε αυτό μου αρεσει γιατί ήμουν έτοιμη να σε ρωτησω αν θελω και αυτο εδώ

 

https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/microcontrollers/esp8266/esp8266-esp-01-wifi-wireless-transceiver-send-receive-lwip-apsta/

 

ΠΟυ μάλλον το θέλω

 

 

Οπότε αν εχω καταλάβει καλά. Θέλουμε ένα Spare τηελκοντρόλ το οποίο το έχω. Η επέμβαση θα γίνει στο τηλεκοντρόλ αυτό και το έχω κάπου στο χώρο για να κάνει αυτό το άνοιξε κλείσε της πόρτας? @Seafalco Ακουςςςςςςςςςςςςςςςςς; :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, karmen1983 said:

Κατσε αυτό μου αρεσει γιατί ήμουν έτοιμη να σε ρωτησω αν θελω και αυτο εδώ

 

https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/microcontrollers/esp8266/esp8266-esp-01-wifi-wireless-transceiver-send-receive-lwip-apsta/

 

ΠΟυ μάλλον το θέλω

 

 

Οπότε αν εχω καταλάβει καλά. Θέλουμε ένα Spare τηελκοντρόλ το οποίο το έχω. Η επέμβαση θα γίνει στο τηλεκοντρόλ αυτό και το έχω κάπου στο χώρο για να κάνει αυτό το άνοιξε κλείσε της πόρτας? @Seafalco Ακουςςςςςςςςςςςςςςςςς; :hehe: 

 

Ακριβώς. Το esp01 θα εξομοιώνει το δάχτυλο που θα πατάει το κουμπί απο το τηλεκοντρόλ. Γίνεται σίγουρα, αλλά θέλει λίγη έρευνα (ενδεχομένως να μην χρειάζεται ούτε ρελέ, αλλά με ενα mosfet σε ενα pin του esp να περνάς την εντολή) 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αυτό που δεν εχω καταλάβει είναι το εξής. (υπόψιν με δαυτα δεν εχω ασχοληθεί καθόλου)

 

Αν εχω καταλάβει καλά με όλα αυτά γράφεις και κάποιο κώδικα. Σωστά; 

Του δίνεις κάποια ip? Θα μπορεί να συνδεθεί με το remote board του συναγερμού για να βάλω μία συντόμευση απλά κ όμορφα στο home screen οπως έκανα στα άλλα που αναφέρω κ να πατάω να ανοίγω; Με απλά λόγια δεν θέλω μία ακόμα εφαρμογή στο κινητό μου αλλά θέλω να συνεργαστεί με την εφαρμογή που έχω τώρα. Μπορεί να σου φανεί χαζή η ερώτηση αλλά θα είμαι πιο χαζή αν δεν την κάνω και τελικά δεν καταλάβω τι ακριβώς παίζει :) 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, karmen1983 said:

Ωραια αυτό που δεν εχω καταλάβει είναι το εξής. (υπόψιν με δαυτα δεν εχω ασχοληθεί καθόλου)

 

Αν εχω καταλάβει καλά με όλα αυτά γράφεις και κάποιο κώδικα. Σωστά; 

Του δίνεις κάποια ip? Θα μπορεί να συνδεθεί με το remote board του συναγερμού για να βάλω μία συντόμευση απλά κ όμορφα στο home screen οπως έκανα στα άλλα που αναφέρω κ να πατάω να ανοίγω; Με απλά λόγια δεν θέλω μία ακόμα εφαρμογή στο κινητό μου αλλά θέλω να συνεργαστεί με την εφαρμογή που έχω τώρα. Μπορεί να σου φανεί χαζή η ερώτηση αλλά θα είμαι πιο χαζή αν δεν την κάνω και τελικά δεν καταλάβω τι ακριβώς παίζει :) 

 

 

 

Ναι θέλει κώδικα. 

Θέλει τα στοιχεία του router σου (ssid / password ) και ένα λογαριασμό στο tthinspeak ή στο ifft, Μετά με την αντίστοιχη εφαρμογή στο κινητό (γνωρίζω σίγουρα ότι ο συνδυασμός thinspeak & virtuino στο κινητό. παίζει σίγουρα) θα σου επιτρέπει να έχεις ένα κουμπί στο κινητό, το οποίο πατώντας το, θα δίνεις εντολή απο οπουδήποτε βρίσκεσαι να ανοίγεις την γκαραζόπορτα 

 

Εντιτ. Τώρα είδα και την προϋπόθεση... ποιά εφαρμογή έχεις ? 

ξανά εντιτ: το esp παίρνει αυτόματα ip απο το router και δεν ασχολείσαι εσύ με αυτό

Σχετικά με την εφαρμογή.... αν είναι ανοιχτή και μπορεί να δεχτεί απο άλλες υπηρεσίες API key πάει καλά. άν όχι... 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, colt3003 said:

Το esp01 θα εξομοιώνει το δάχτυλο που θα πατάει το κουμπί απο το τηλεκοντρόλ.

 

Δε με λες, για να έχουμε καλό ρώτημα, για τι επίπεδο εξομοίωσης μιλάμε, θα χρειαστούμε και μανό ή δουλεύει και άβαφο?  :D 

Αγάπη με μανό ή χωρίς είσαι σε καλά χέρια ! ! ! :T:

 

Να τα κάνω εγώ νιανια να δω τι κατάλαβα?

 Ο ασύρματος δέκτης του μοτερ (αυτό το καφετί πλακετάκι στο κάτω μέρος της φωτογραφίας τώρα δέχεται και παραδέχεται εντολές μόνο από το δικό του τηλεκοντρόλ.

Μόλις πάρει εντολή διεγείρει κατευθείαν ή μέσω κάποιο τρανζίστορ το  τσιπάκι και αυτό αποφασίζει ποιο ρελέ θα δουλέψει (ανάλογα με το τι  είναι η γκαραζόπορτα.)

Τώρα αυτό που χρειάζεται α γίνει είναι :

Βάζουμε ένα τηλεκοντρολ το οποίο το διαλέγουμε έτσι ώστε να μπορεί να επικοινωνεί με το ασύρματο πλακετάκι του μοτερ.

Αντικαθιστούμε την χειροκίνητη επαφή του νέου τηλεκοντρολ με το ρελέ του ESP286 (στο οποίο έχουμε φυσικά κουμπωσει και το πλακετάκι της WiFi επικοινωνίας.

Σετάρουμε το πρόγραμμα επικοινωνίας με το ESP και μετά το χειριζόμαστε από το κινητό !

 

Αυτά κατάλαβα !  :) 

Καλό είναι όμως να δούμε αν η πλακέτα του μοτερ  έχει καμιά είσοδο hardware εντολής άνοιξε κλείσε.

 

Αγάπη να ρωτήσω , στο τηλεκοντρολ που ανοίγει την γκαραζόπορτα, έχει ένα κουμπί μόνο ?

Και όταν το πατάς η πόρτα κάνει το αντίθετο από ότι είναι εκείνη τη στιγμή , ή έχει δύο κουμπιά ένα για άνοιξε και ένα για κλείσε ?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 κουμπια το ενα μονο δουλευω

Το ιδιο για ανοιξε κ κλεισε.

 

Πατας μια ανοιγει

Αν το πατησεις πριν ανοιξει τελείως σταματαει εκει που ειναι

Αν το ξαναπατησεις ειτε ειναι τερμα ανοιγμενη ειτς καπου στη μεση ξεκιναει η διαδικασια κλεισιματος.

 

Περισσοτερα αυριο γιατι με τον διαγωνισμο μου εχκυν βγει τα ασπρα μαλλια αποψε :p

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.