Jump to content



Projects με microcontrollers [Arduino , ESP , clones etc]


Recommended Posts

Νομίζω πως έχει αναφερθεί ξανά, αλλά να πούμε πως μια από τις λύσεις για να αποφύγουμε την απαίτηση ίντερνετ όπως και το ET phone home μερικών συσκευών, είναι να περαστεί Tasmota firmware. Κάνει παραπάνω πράγματα από το stock firmware, αναβαθμίζεται OTA, δεν χρειάζεται ίντερνετ για να δουλέψει, μπαίνει πρακτικά σε όλα τα sonoff, blitzwolf κλπ. Σε συνδυασμό με home assistant σε ένα raspberry pi (ή docker ή VM κλπ) μπορείς να τα έχεις όλα σε ένα νοικοκυρεμένα και να επικοινωνούν και μεταξύ τους.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη θελω να ασχοληθω με tasmota. Βεβαια σιγα σιγα μιας και ακομα ειμαι στο να μαθαινω να μπουσουλαω. Αγνωστα νερα για μενα, αλλα πραγματικα εχουν απιστευτες δυνατότητες για σχεδον τα παντα.

Απλα θελουν χρονο να μπορεσεις να ασχοληθεις κατι που σε αυτη τη φαση της ζωής μου ειναι ειδος υπο εξαφάνιση. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2020 at 5:05 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μέχρι να βρεθεί ένα ωραίο κουτάκι να τα βάλω μέσα τα έκανα όσο καλύτερα μπορούσα.

 

Στο τηλεκοντρόλ μπήκαν τα καλώδια που ανέφερα στον διακόπτη, λίμαρα λίγο το πλαστικό για να τα περάσω έξω από το κέλυφος του κοντρολ, έδεσα και έναν κόμπο μην τραβήξει κατά λάθος κάποιος τα καλώδια και έκλεισε. Μετά τα καλώδια συνδέθηκαν στο sonoff και όλα μαζί μπήκαν στο μαγικό ντουλάπι που έχει όλα τα smart αυτού του σπιτιού :p 

Ειλικρινά δεν το περίμενα ότι θα είναι τόσο εύκολο και δε θα χρειαστεί καν να διαβάσω manual. 

 

Σας ευχαριστώ όλους και οφείλω να πω ότι έχω αρχίσει και τρώγομαι με όλα αυτά τα μικρά καλούδια :D 

 

 

20200110_155801.jpg20200110_155308.jpg20200110_155316.jpg20200110_170005.jpg

 

 

 

 

Σήμερα βρήκα χρόνο να ασχοληθώ λίγο και να το μαζέψω όμορφα το πράγμα. Βαρέθηκα να πάω να πάρω κουτί, το ξέχασα και προχθές που έψαχνα το άλλο, αλλά μια χαρά δουλειά έκανε και ένα κουτάκι από κάρτες που βρήκα στο γραφείο μου.

Πρώτο πράγμα η κατάργηση της μπαταρίας για να μην έχω τον βραχνά. Τη λύση έδωσε ένα τροφοδοτικό 12V 1.5Α που είχα σε ένα συρτάρι και τα άκρα του κολλήθηκαν στα άκρα που ήταν η μπαταρία. Πήρα και από την εργαλειοθήκη έναν κοννέκτορά της wago, με τη λογική ότι αν χαλάσει κάποια στιγμή το τροφοδοτικό, απλά να το αποσπάσω και να εγκαταστήσω το επόμενο, χωρίς να ανοίξω το κουτάκι και χωρίς να ξανακάνω κολλήσεις. Όλα λοιπόν τακτοποιημένα σε μία γωνιά μέσα στο ντουλάπι.

 

Πάει και αυτό και σε άλλα με υγεία!

 

20200205_202230.jpg

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

^^ σε επόμενο στάδιο, θα μπορούσες να αντικαταστήσεις και το τροφοδοτικό του sonoff, χρησιμοποιόντας μόνο το τελευταίο τροφοδοτικό που έβαλες (για το τηλεκοντρόλ) να τροφοδοτεί και τις 2 συσκευές, βάζοντας μέσα στο κουτάκι ένα down converter. /ocd mode off 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ε δε κρατήθηκα και άλλαξα και το κουτι :p 

Εκανα και δύο 12αρες τρύπεςπάνω κάτω για να υπάρχει μια υποτυπώδης ροή αέρα και πήρε θέση! @colt3003 thanks που με έβαλες στη διαδικασία και το συμμάζεψα και λίγο 

 

 

20200206_181903.jpg20200206_192428.jpg

20200206_184246.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

^^ Ε δεν είναι κουκλί τώρα ? 

με έχει πιάσει και εμένα το τελευταίο διάστημα το ψυχαναγκαστικό, και τρώγομαι με τα ρούχα μου.... 

 

π.χ.

 

image.thumb.png.73f511397b9049d44cf63c4f4066c06b.png

περισσότερα σε λίγες μέρες στο αντίστοιχο θρεντ.... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η γιαγιά, μου θύμισε τη πεθερά μου !

Την οποία είχαν βάλει κάτω τα εγγόνια της να την μάθουν να λέει σωστή τη λέξη

Πιγκουίνος.

Πες γιαγιά : Πι

-Πι

Πες τώρα : γκου

-γκου

και τώρα : ινος

-ίνος

(χαμόγελο από την μια άκρη στην άλλη η γιαγιά! )

Πες το όλο μαζί τώρα γιαγιά (όλο ελπίδα τα παιδιά μου)

 

Και η γιαγιά όλο  χαμόγελα :

 

- Μπικουίνος!

 

:D

 

 

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 2/6/2020 at 7:29 PM, karmen1983 said:

Ε δε κρατήθηκα και άλλαξα και το κουτι :p 

Εκανα και δύο 12αρες τρύπεςπάνω κάτω για να υπάρχει μια υποτυπώδης ροή αέρα και πήρε θέση! @colt3003 thanks που με έβαλες στη διαδικασία και το συμμάζεψα και λίγο 

 

 

20200206_181903.jpg20200206_192428.jpg

20200206_184246.jpg

 
Το ζήλεψα, το αντέγραψα!  Σε ευχαριστώ και για τις χρήσιμες οδηγίες! Μόνη διαφορά ότι χρησιμοποίησα το 5-32V module για να αποφύγω τον step converter. 
 

 

7CCA03E8-5B87-4D09-9C45-455688E8FE2D.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Ετοιμάζω ένα mini project για το χωριό να το εγκαταστήσω όταν πάω.

Επειδή οι διακοπές ρεύματος είναι σχετικά συχνές θέλω 2 Sonoff που θα βάλω να μπορούν να δουλέψουν και χωρίς σύνδεση internet

Την τροφοδοσία τους θα την αναλάβει τροφοδοτικό με εφεδρεία οπότε δεν με απασχολεί.

 

(σημείωση δεν θέλω ups για το router)

 

Αν εχω καταλάβει καλά αυτό μπορεί να γίνει με tasmota. Αυτό που θέλω να καταλάβω πριν αρχίσω την  μελέτη, είναι το εξής.

Τα sonoff θα μπορούν και πάλι να πάρουν εντολή με κινητό ΚΑΙ RF remote controls σαν να είχαν ιντερνετ?

Το Interface είναι μέσω της εφαρμογής και πάλι ή άλλης εφαρμογής; 

Είναι userfriendly ή για hightech άτομα όπου δεν θα μου κάνει μιας και η μάνα ειδικά δε το έχει καθόλου. Σκοπός είναι με το RF remote να δίνουν εντολή όσο είναι σπίτι ή με ένα κουμπάκι στο κινητό όταν δεν είναι σπίτι.

Αν η λειτουργία τους συνεχίζει να είναι ίδια και έχετε κάποιο καλό user guide για Tasmota plz αφήστε κανα link να ξεκινήσω το διάβασμα:) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Παιδιά καλησπέρα!

Ετοιμάζω ένα mini project για το χωριό να το εγκαταστήσω όταν πάω.

Επειδή οι διακοπές ρεύματος είναι σχετικά συχνές θέλω 2 Sonoff που θα βάλω να μπορούν να δουλέψουν και χωρίς σύνδεση internet

Την τροφοδοσία τους θα την αναλάβει τροφοδοτικό με εφεδρεία οπότε δεν με απασχολεί.

 

(σημείωση δεν θέλω ups για το router)

 

Αν εχω καταλάβει καλά αυτό μπορεί να γίνει με tasmota. Αυτό που θέλω να καταλάβω πριν αρχίσω την  μελέτη, είναι το εξής.

Τα sonoff θα μπορούν και πάλι να πάρουν εντολή με κινητό ΚΑΙ RF remote controls σαν να είχαν ιντερνετ?

Το Interface είναι μέσω της εφαρμογής και πάλι ή άλλης εφαρμογής; 

Είναι userfriendly ή για hightech άτομα όπου δεν θα μου κάνει μιας και η μάνα ειδικά δε το έχει καθόλου. Σκοπός είναι με το RF remote να δίνουν εντολή όσο είναι σπίτι ή με ένα κουμπάκι στο κινητό όταν δεν είναι σπίτι.

Αν η λειτουργία τους συνεχίζει να είναι ίδια και έχετε κάποιο καλό user guide για Tasmota plz αφήστε κανα link να ξεκινήσω το διάβασμα:) 

 

για να παίρνει και rf εντολες πρεπει να υπάρχει επιπλεων και rf receiver στη συσκευή που θα παρεις. δεν χρειαζεται ιντερνετ για τον χειρισμο εντος σπιτιου. για χειρισμό εκτος σπιτιου χρειάζεται ddns και τα αντίστοιχα port forwards.

στο tasmota τρέχει ενας webserver . δεν εχει δικιά του εφαρμογη. το χειρίζεσαι μπαίνοντας με browser στην ip που εχει στο δίκτυο, ή εναλλακτικά μέσω home assistant ή αλλες τριτες εφαρμογες που ομως θα πρεπει να τρεχουν σε καποια συσκευή στο lan πχ καποιο pi board.

ο χειρισμος αφου γινουν ολες οι ρυθμίσεις, που δεν ειναι και ιδιαίτερα δυσκολες,  μετα ειναι πολυ απλος.

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος DioNiSis έγραψε:

στο tasmota τρέχει ενας webserver . δεν εχει δικιά του εφαρμογη. το χειρίζεσαι μπαίνοντας με browser στην ip που εχει στο δίκτυο, ή εναλλακτικά μέσω home assistant ή αλλες τριτες εφαρμογες που ομως θα πρεπει να τρεχουν σε καποια συσκευή στο lan πχ καποιο pi board.

Αστο δεν παίζει να τα καταφέρουν.

Θα πετάξω και το ρουτερ στο τροφοδοτικό με εφεδρεία και θα καθαρίσω ή θα το κάψω :hehe:  

 

Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως :)

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, karmen1983 said:

Παιδιά καλησπέρα!

Ετοιμάζω ένα mini project για το χωριό να το εγκαταστήσω όταν πάω.

Επειδή οι διακοπές ρεύματος είναι σχετικά συχνές θέλω 2 Sonoff που θα βάλω να μπορούν να δουλέψουν και χωρίς σύνδεση internet

Την τροφοδοσία τους θα την αναλάβει τροφοδοτικό με εφεδρεία οπότε δεν με απασχολεί.

 

(σημείωση δεν θέλω ups για το router)

 

Αν εχω καταλάβει καλά αυτό μπορεί να γίνει με tasmota. Αυτό που θέλω να καταλάβω πριν αρχίσω την  μελέτη, είναι το εξής.

Τα sonoff θα μπορούν και πάλι να πάρουν εντολή με κινητό ΚΑΙ RF remote controls σαν να είχαν ιντερνετ?

Το Interface είναι μέσω της εφαρμογής και πάλι ή άλλης εφαρμογής; 

Είναι userfriendly ή για hightech άτομα όπου δεν θα μου κάνει μιας και η μάνα ειδικά δε το έχει καθόλου. Σκοπός είναι με το RF remote να δίνουν εντολή όσο είναι σπίτι ή με ένα κουμπάκι στο κινητό όταν δεν είναι σπίτι.

Αν η λειτουργία τους συνεχίζει να είναι ίδια και έχετε κάποιο καλό user guide για Tasmota plz αφήστε κανα link να ξεκινήσω το διάβασμα:) 

 

Αυτό που θέλεις γίνεται, αλλά όχι ακόμα στην Ελλάδα. Η λύση ακούει στο όνομα LoRa και είναι ουσιαστικά ένα ευρύ ασύρματο (στους 868 MHz) δίκτυο, το οποίο αναπτύσσεται απο τους χρήστες και πολλά τέτοια nodes (υποσταθμοί χρηστών) δημιουργούν ένα δίκτυο, στο οποίο μπορείς να κάνεις register ότι συσκευή θέλεις, χωρίς να εξαρτάσαι από το internet όπως το ξέρουμε εμείς εδώ. Ο Anrdreas Spiess, που παρακολουθώ, έχει ολόκληρη σειρά how to και σε ένα απο τα τελευταία video της σειράς δείχνει ένα 16χρονο που έστειλε σε τροχιά έναν μίνι δορυφόρο με αποκλειστική χρήση την αναμετάδοση LoRa. Η σειρά με τα video αν σε ενδιαφέρουν είναι εδώ:

 

 

....φυσικά, όλα αυτά .... εκτός Ελλάδας. Αν δεις τους χάρτες κάλυψης, θα σε πιάσει κατάθλιψη για την κατάντια της χώρας μας, και πόσο μα πόσο πίσω είμαστε. Γιαυτό καλύτερα να μείνεις στο καλό παραδοσιακό WiFi. (αυτό ξέρουμε αυτό εμπιστευόμαστε....) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα

 

στη  καραντινα εχω περασει αρκετη ωρα προγραμματιζοντας ενα arduino πανω σε ενα τηλεκατευθυνομενο για ρυθμιση φωτων αναγνωση καναλιων κλπ. 

 

θελω να διαβασω με το arduino τις τασεις των στοιχειων της μπαταριας. ως γνωστον το arduino εχει 6 αναλογικες των 0-5V. η μπαταρια βγαζει ενα καλωδιο σε καθε στοιχειο για να μπορεις να τη φορτιζεις σωστα με balance κελιων.

 

το θεμα ειναι το εξης τωρα. το καθε πιν σε καθε στοιχειο δινει την ταση απο το 0 μεχρι και το στοιχειο εκεινο. δηλαδη:

 

καλωδιο   -  ταση

1   0 (common)

2   4.2

3   8.4

4   12.6

5   16.8

6   21

7   25.2

 

οποτε μετρας την ταση του καθε στοιχειου ουσιαστικα αφαιρωντας των προηγουμενων. αυτο με απευθειας καλωδιωση προφανως δε γινεται.

 

το μονο που σκεφτηκα ειναι να βαλω με 1Κ αντιστασεις διαιρετες σε καθε στοιχειο, /2 /3 /4 και ουτω καθεξης... ψιλομπακαλιστικο αλλα ετσι θα εχω σε καθε στοιχειο κατω απο 5V και θα υπολογιζω την ταση του πολλαπλασιαζοντας και αφαιρωντας.

 

σκεφτεται κανεις κατι πιο εξυπνο απο το να βαλω 20 αντιστασεις εκει περα;

 

edit και εδω το ιδιο κανουν, με αντιστασεις....

 

https://www.instructables.com/id/1S-6S-Battery-Voltage-Monitor-ROS/

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, fuz10n said:

σκεφτεται κανεις κατι πιο εξυπνο απο το να βαλω 20 αντιστασεις εκει περα;

 

edit και εδω το ιδιο κανουν, με αντιστασεις....

 

Αυτή είναι η πιο ασφαλής και "ευθεία" προσέγγιση .

Απλά στους έξι διαιρέτες που θα φτιάξεις μην χρησιμοποιήσεις αντιστάσεις 1Κ , είναι πολύ μικρές και θα καταναλώνουν αδικαιολόγητα πολύ ρεύμα!

Οι τιμές που δινει στο link  που έβαλες δεν σου κάνουν?

Σε κάθε διαιρέτη καλό είναι να βάλεις και μια ζενερ στα 4,7 Vdc μη γίνει καμιά στραβή και ψήσεις τις εισόδους του controller.

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους

 

Ψάχνω εδώ και ώρα να βρω μια ευκολη σχετικα λυση σε ένα πρόβλημα και δεν βρισκω κάτι

 

Πολύ απλά θέλω να κάνω το εξής

 

Εχουμε μία πόρτα.

Οταν η πόρτα μείνει ανοικτή για Χ λεπτά θέλω να πάρω μία ειδοποίηση.

 

Με απλά λόγια θέλω να ειδοποιηθώ με κάποιον τρόπο ότι κάποιος ξέχασε την πόρτα ανοικτή και πρέπει να κλείσει.

Δεν με ενδιαφέρει να πάρω ειδοποιηση κάθε φορά που ανοίγει η πόρτα αλλά μόνο αν μείνει ανοικτή πάνω από Χ λεπτά.

 

Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος; 

Τι επιλογές έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.