Jump to content


Projects με microcontrollers [Arduino , ESP , clones etc]


Recommended Posts

μια λύση είναι με home assistant. βάζεις έναν αισθητήρα στην πόρτα και το home assistant θα στέλνει ειδοποίηση (πχ email, push) όταν τη βλέπει ανοικτή για χ λεπτά.

βεβαια το home assistant χρειάζεται καποιο pc ή pi board για να τρέχει 24/7 . αν υπάρχει ηδη κάποιο είσαι οκ.

αν δεν έχεις ασχοληθεί ποτε θελει λιγο χρονο τις πρωτες μερες μεχρι να καταλαβεις πως ρυθμίζεται, αλλα μετα θα εχεις το πλεονέκτημα  οτι σε μια εφαρμογή θα εχεις το χειρισμό σχεδόν καθε ηλεκτρικής/ηλεκτρονικής συσκευής ανεξαρτήτως κατασκευαστή και οχι μια εφαρμογή για καθε ενα,  και θα μπορείς να κάνεις και αυτοματισμούς μεταξύ ολων των συσκευών σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εκει καταλήγω και εγώ και ήδη το πέρασα σε ένα pi που εχω για να δοκιμάσω

 

20200610_164609.jpg

 

Η απορία είναι εξής αν και αναφέρεις ότι γίνεται με κάθε συσκευή

 

Εχω κάποιους αισθητήρες παραθύρων της sonoff. Θα δουλέψουν; 

Κανα guide για ντιπ για ντιπ noob παίζει; Πρωτη φορά το ξεκινάω

 

Ευχαριστώ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

 

Εχω κάποιους αισθητήρες παραθύρων της sonoff. Θα δουλέψουν; 

Κανα guide για ντιπ για ντιπ noob παίζει; Πρωτη φορά το ξεκινάω

 

Ευχαριστώ

 

τα sonoff υποστηρίζονται  με add-on προσθέτοντας τον  ewelink account σου. αν και προτείνω να φτιάξεις εναν δεύτερο και να κάνεις share τις συσκευές σου εκει ώστε να αποφεύγεις τυχόν logoff στην εφαρμογή του κινητού αν βλέπει διαφορετικές συσκευές με ιδιο account.

 

εδω το addon με οδηγιες.

 

6365174?s=400&v=4
GITHUB.COM

Home Assistant component to control Sonoff/eWeLink devices with original firmware - peterbuga/HASS-sonoff-ewelink

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

το σεταρα τα ειδε ολα εκτός από το RF bridge Που αν εχω καταλάβει καλά από τη λίστα συμβατότητας που δίνει δε το υποστηρίζει

Για να συνεργαστουν μάλλον θα πρέπει να το φλασαρω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το rf bridge δεν υποστηρίζεται. Εγώ αυτό που έχω κάνει είναι να το χειρίζομαι μέσω echo dot. Υπάρχει το addon alexa_media που μπορείς να εκτελείς τα routine του echo dot οπότε το χειρίζομαι έτσι χωρίς φλασαρισμα.

 

Ίσως να υπάρχει και κάτι ανάλογο για google home αλλά δεν έχω για να γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αργα και ισως λεω βλακειες αλλα με μια επαφη στην πορτα και με ενα τσιπακι 555 στο οποιο θα βαλεις τις σωστες αντιστασεις για 5 λεπτα countdown , θα μπορουσες να στειλεις μια εντολη "καπου" με αυτα που παιζεις ωστε να σου ερθει ειδοποιηση (?)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δηλαδη πιανει το σημα το echo dot και το χειριζεσαι χωρις rf bridge?

Το rf bridge υποστηρίζεται στο echo dot. Οπότε το home assistant στέλνει το σήμα στο echo dot και το echo dot στο rf bridge

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 17/2/2020 at 7:09 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Λοιπόν μου είχε περισσέψει ένα Sonoff 5V 1-Channel και βρήκα λίγο χρόνο το Σάββατο να του βρω τη θέση του.

Πρωινές ώρες δεν έχω στάνταρ που σηκώνομαι. Αλλωτε ξυπνάω 5, άλλωτε 6 κλπ οπότε ο προγραμματισμός της καφετιέρας πήγαινε περίπατο.

 

Η καφετιέρα Γαλλικού μου είναι με Push button οπότε δεν θα μου έδινε την λύση κάποια έξυπνη πρίζα.

Αρχικά την άνοιξα για να δω αν έχω χώρο. Είχα και μάλιστα αρκετό. Μετά έψαξα μπας και βρω από κάποια πλακέτα της να "κλέψω" 5V για να τροφοδοτήσω το Sonoff αλλά απέτυχα. Οπότε δωρητής οργάνων έγινε ένα 220->5V το οποίο ανοίχτηκε και πήρα τα σωθηκά του.

Τα προσάρμοσα στο εσωτερικό της καφετιέρας, πήρα ρεύμα από το 220 της καφετιέρας για να συνεχίσει να έχει μία πρίζα και όχι 2  και τροφοδοτησα το Sonoff

Μετά έμενε να βρω το Power on και να κολλησω δύο καλώδια που θα πηγαίνουν στο Sonoff για το άνοιξε κλείσε.

Εβαλα και αλουμινοταινία καλού κακού από πάνω τους για να μην έχω (ελπιζω) κάποιο θέμα λόγω αύξησης θερμοκρασίας από την πλάκα της καφετιέρας και το πρωί με το που ξυπνάω απλά λέω ένα ok google coffee :p και η καφετιέρα ξεκινάει. Μέχρι να πάω κουζίνα είναι έτοιμος

 

Τραγικό θα πει κάποιος αλλά με βολεύει :hehe: 

 

20200215_182626.jpg20200215_182633.jpg20200215_182618.jpg

 

Πωπω έψαχνα κάτι στο google Και με έφερε σε αυτό το Post :hehe:

 

Για εγκυκλοπεδικούς λόγους να σημειώσω ότι δουλεύει ακόμα (φτου φτου)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Καλά το κινητό σου ξυπνάει και με τον ήχο από το τυλιχτήρι :hehe: 

Βάλε το βίντεο και το κινητό κοντά.

Την assistant στην μέγιστη ευαισθησία.

Στο 0:31 του βίντεο.

Δες αν στο ξυπνάει :p 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 17/2/2020 at 7:09 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Λοιπόν μου είχε περισσέψει ένα Sonoff 5V 1-Channel και βρήκα λίγο χρόνο το Σάββατο να του βρω τη θέση του.

Πρωινές ώρες δεν έχω στάνταρ που σηκώνομαι. Αλλωτε ξυπνάω 5, άλλωτε 6 κλπ οπότε ο προγραμματισμός της καφετιέρας πήγαινε περίπατο.

 

Η καφετιέρα Γαλλικού μου είναι με Push button οπότε δεν θα μου έδινε την λύση κάποια έξυπνη πρίζα.

Αρχικά την άνοιξα για να δω αν έχω χώρο. Είχα και μάλιστα αρκετό. Μετά έψαξα μπας και βρω από κάποια πλακέτα της να "κλέψω" 5V για να τροφοδοτήσω το Sonoff αλλά απέτυχα. Οπότε δωρητής οργάνων έγινε ένα 220->5V το οποίο ανοίχτηκε και πήρα τα σωθηκά του.

Τα προσάρμοσα στο εσωτερικό της καφετιέρας, πήρα ρεύμα από το 220 της καφετιέρας για να συνεχίσει να έχει μία πρίζα και όχι 2  και τροφοδοτησα το Sonoff

Μετά έμενε να βρω το Power on και να κολλησω δύο καλώδια που θα πηγαίνουν στο Sonoff για το άνοιξε κλείσε.

Εβαλα και αλουμινοταινία καλού κακού από πάνω τους για να μην έχω (ελπιζω) κάποιο θέμα λόγω αύξησης θερμοκρασίας από την πλάκα της καφετιέρας και το πρωί με το που ξυπνάω απλά λέω ένα ok google coffee :p και η καφετιέρα ξεκινάει. Μέχρι να πάω κουζίνα είναι έτοιμος

 

Τραγικό θα πει κάποιος αλλά με βολεύει :hehe: 

 

20200215_182626.jpg20200215_182633.jpg20200215_182618.jpg

 

Οσοι θυμαστε αυτο να σας ενημερωσω οτι ακομα δουλευει σαν ελβετικο ρολοι. 

Ηθελα ομως καποιες ευκολιες και ναι θα το πω μια πιο ομορφη καφετιερα 😊

Η νεα ηταν δοκιμασμενη μιας και την ειχα παρει δωρο στη μανα μου και μεγαλο συν το αφαιρουμενο δοχειο.

Η νεα καφετιερα ειναι ετουτη

 

20161026144632_bosch_tka_6a043.jpeg
WWW.SKROUTZ.GR

Δες τιμή, χαρακτηριστικά & πραγματικές κριτικές χρηστών για το προϊόν Bosch TKA6A043 Καφετιέρα...

Η διαδικασία η ιδια μιας και εχει momentary push switch και αυτη κ οχι απλο on/off διακοπτη. Δωρητής ενα τροφοδοτικακι 5v και ενα sonoff οπλιζει το κουμπι εκκινησης.

Ενώ φαινόταν οτι θα ειχα πιο ευκολο εργο λογω περισσοτερου χωρου, τελικα επειδη το καπακι της εχει πολλα εξογκωματα μου έβγαλε λιγο τη πιστη αλλα το καταφερα.

Καλοριζικη η νεα smart καφετιέρα λοιπον :) και bye bye εγγυηση απο την πρωτη μερα :hehe:

 

 

20220621_182916.jpg

20220621_183446.jpg

20220621_184850.jpg

20220621_202307.jpg

20220621_211423.jpg

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.