Jump to content



HOL και τα μυαλα στα καγκελα


Seek & Find

Recommended Posts

Πριν λιγο καιρο εκανε ενας φιλος αιτηση στην εν λογω εταιρια, ηρθε γρηγορα το μοντεμ ολα καλα το συνδεει τα παντα στην εντελεια και μεχρι σημερα 3 εβδομαδες δεν εχει τηλεφωνο ουτε και νετ. Του ελεγαν για ντραιβερς καρτες δικτυου και λαμπακια. ηρθε τεχνικος ειδε πως εχει σημα στη γραμμη του και οι συνδεσεις σωστες. του εστειλαν κι αλλο κ αλλο μοντεμ, τιποτα. Βγαλτε ακρη τι φταιει.. απλα ελεος..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτηκαμε και μεις. ελα ομως που το μοντεμ ερχεται με "πειραγμενο" απο τη hol firmware και ο χρηστης δεν απαιτειται να κανει καμια ρυθμιση.. δεν μπορουμε να τους πεισουμε να "κοιταξουν" το μαγαζι τους..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον λόγω του ότι η HOL χρησιμοποιεί VoIP στο κέντρο της μετατρέποντάς το σε κανονική PSTN από το κέντρο στο συνδρομητή.

Κάτι θα έχει ξεχαστεί στην μεριά του κέντρου.

Τώρα για το ADSL, συγχρονίζει;

Δοκίμασε να βάλει άλλο(όχι της HOL) modem;

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι του εδωσα και το δικο μου. Μια χαρα συγχρονιζει σε ολες τις περιπτωσεις. αλλα νετ και τηλ τιποτα.. το θεμα ειναι οτι παρολο που ηρθε τεχνικος και βεβαιωσε και οτι εχει σημα και οτι εχει γινει σωστα συνδεσμολογια αυτοι επιμενουν να λενε για ρισετ και λαμπακια... αντε βγαλε ακρη.

Link to comment
Share on other sites

Εχει λαβει μηνυμα εκτυμωμενης ημ/νιας ενεργοποιησης πριν 3 εβδομαδες και η φαση εχει κολλησει στο "συνδεστε τον εξοπλισμο να γινουν οι απαραιτητοι ελεγχοι". Οταν λες διοδος τι ακριβως ενοεις;

Link to comment
Share on other sites

Έγινα και γω πελάτης της HOL μετά από σειρά προβλημάτων.

Ο φίλος σου μένει σε μικρή περιοχή ή σε πόλη?

Στη δικιά μου περίπτωση αρχικά υπήρχε πρόβλημα με με τη σύνδεση όπως αυτό του φίλου σου αλλά λύθηκε γρήγορα με τη βοήθεια του κέντρου και κυρίως με δική μας παρέμβαση.

Στη συνέχεια συνδεόταν μεν αλλά με άθλιες ταχύτητες δε. Εν τέλει αποκαλύφθηκε ότι έφταιγε ο ΟΤΕ. Μετά από πολλούς καυγάδες μαζί του, όλα διορθώθηκαν!:pleasantry:

Πλέον έχω γραμμή 24αρα (μέχρι τα 7 φτάνει βασικά, και γιαυτό φταίνε οι γραμμές του ΟΤΕ :rant:) και τηλέφωνο της HOL.

Με τους τεχνικούς της γραμμής δεν είναι να πολυασχολείσαι. Ευγενικά παιδιά είναι αλλά οι περισσότεροι δε βοηθάνε (τα άκουγα και γω αυτά τα άθλια με τα λαμπάκια, μετά προσπαθούσε να μου πει πώς να κάνω ping, daah :suicide2:)

Στο τέλος ζήτησα τον υπεύθυνο τμήματος και συνεννοήθηκα.

Να τους πει ότι δεν πρόκειται να εξοφλήσει οποιονδήποτε λογαριασμό αν δεν ολοκληρωθεί η σύνδεσή του με πλήρη λειτουργία inet και τηλέφωνο. Αυτό συνήθως τους ταρακουνάει λίγο και λαδώνει τα γρανάζια.

Αν του πουν για ηχογράφιση συνομιλίας, μη ψαρώσει. Απλώς να μην πει τπτ παράνομο και θα είναι ΟΚ.;)

Link to comment
Share on other sites

Μενουμε στην ιδια περιοχη σε αποσταση 400-500 μετρων (μικρη περιοχη στην επαρχεια). Πηγα πρωτος εγω στη hol με το ιδιο προβλημα και την ιδια ιστορια, μονο που εγω ειπα την λεξη "καταγγελια συμβασης" μεχρι το απογευμα της ιδιας μερας ενας τεχνικος καλεσε και ειπε κατα λεξη "Μας εδωσε λαθος σημειο ο οτε στον κατανεμητη γι αυτο το λογο δεν φτανει σωστα το σημα σε σας, εντος μιας εβδομαδας θα εχει λυθει" οπως και εγινε και ολα οκ και 6 MB γεματα οσο πιανει δηλαδη το πακετο μου..

Link to comment
Share on other sites

Πάντα αυτό συμβαίνει

Στις μικρές περιοχές δεν υπάρχουν αρκετοί ανταγωνιστές του ΟΤΕ (σε μας μέχρι τώρα είναι ο ΟΤΕ και η HOL)

Οπότε οι "ντοπιοι" τεχνικοί και υπεύθυνοι του ΟΤΕ την έχουν δει τσιφλίκι τους και κάνουν ότι θέλουν.

Η HOL αντιδρά μεν αλλά μέχρι ένα σημείο δε τους νοιάζει και πολύ.

Στις πόλεις ο ΟΤΕ έχει χάσει πολλούς πελάτες οπότε το διπλοσκέφτεται...

Link to comment
Share on other sites

Μενουμε στην ιδια περιοχη σε αποσταση 400-500 μετρων (μικρη περιοχη στην επαρχεια). Πηγα πρωτος εγω στη hol με το ιδιο προβλημα και την ιδια ιστορια, μονο που εγω ειπα την λεξη "καταγγελια συμβασης" μεχρι το απογευμα της ιδιας μερας ενας τεχνικος καλεσε και ειπε κατα λεξη "Μας εδωσε λαθος σημειο ο οτε στον κατανεμητη γι αυτο το λογο δεν φτανει σωστα το σημα σε σας, εντος μιας εβδομαδας θα εχει λυθει" οπως και εγινε και ολα οκ και 6 MB γεματα οσο πιανει δηλαδη το πακετο μου..

Ωραία εσύ απείλησες με καταγγελία ο φίλος γιατί δεν το κάνει. Επίσης πες του να στείλει γραπτώς το πρόβλημα(με τα τηλεφωνικά κέντρα δεν βρίσκεις άκρη) και να αρνηθεί την οποιαδήποτε χρέωση αν δεν φτιαχτεί πλήρως η γραμμή του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.