Jump to content


ποια μαρκα να επιλεξω για gtx275?


speedman_26

Recommended Posts

θελω να επιλεξω μια gtx 275 απο το e-shop. μου αρεσει η μαρκα της γιγαμπαιτ αλλα βλεπω ειναι η πιο ακριβη. κοστιζει 245 μου αρεσει η συγκεκριμενη γιατι εχει χαμηλες θερμοκρασιες σαν καρτα γραφικων. εσεις ποια μαρκα εναι ποιοτικη? και εχει καλο τιμη σαν αγορα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

ποια μητρικη εχεις?υποστηριζει sli?? αν ναι τοτε εγω στη θεση σου θα επαιρνα δυο palit 250 gts 117 ευρω η μια και με 1gb ram η καθε μια (2 δηλαδη μαζι) που ειναι μια λυση καλυτερη ακομα και απο την 285!!και εχει και το καλυτερο value for money!δες και απο μονος σου...http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/gf-gts250-sli.html

Link to comment
Share on other sites

ποια μητρικη εχεις?υποστηριζει sli?? αν ναι τοτε εγω στη θεση σου θα επαιρνα δυο palit 250 gts 117 ευρω η μια και με 1gb ram η καθε μια (2 δηλαδη μαζι) που ειναι μια λυση καλυτερη ακομα και απο την 285!!και εχει και το καλυτερο value for money!δες και απο μονος σου...http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/gf-gts250-sli.html

εχω την asus p6t v2 deluxe

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εισαι!μπορεις να βαλεις και 2 ati και 2 nvidia σε crossfire/sli αντιστοιχα...οποτε σκεψου την επιλογη που σου εδωσα.ειναι πολυ πιο συμφερουσα απο μια 285 ποσο μαλλον απο την 275 που σκεφτεσαι...οσο για την μαρκα...δεν εχει κανενα απολυτως νοημα να κοιτας στο ονομα της εταιριας...κοιτα στα ενδοτερα...ολες οι μαρκες ειναι εξισου ποιοτικες...εγω θα επαιρνα αυτη

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω την Gainward (= Palit) και η θερμοκρασια φτανει μεχρι 80 βαθμους. Τα μαξ ρολογια που εχω καταφερει να τρεξω 3DMark ειναι 710/1550/1150 (με την μνημη δεν ασχοληθηκα πολυ).

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οποιαδηποτε custom υλοποιηση ειναι καλυτερη απο τη reference.Και σε θερμοκρασιες και σε θορυβο.

Οι μονες custom που βλεπω τωρα ειναι οι MSI , Palit kai Gainward.

Οι Palit και η Gainward ειναι πανομοιοτυπες με τη μονη διαφορα οτι στο παρελθον ολες σχεδον οι Palit παρουσιαζαν προβλημα στο ανεμιστηρακι τους- κολλουσε εκανε φασαρια- το αλλαζες και ολα οκ.

Για μενα η καλυτερη υλοποιηση ειναι της MSI.Οσοι την εχουν λενε οτι ειναι super quiet.Αλλα αμα δε τη τεσταρεις σολο ποτε δε μπορεις να εισαι 100% σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Από τις καλύτερες είναι!

Το πλαίσιο γιατί την έχει 60 ευρώ παραπάνω?:eek:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1313185&CHIPSET_TYPE=GTX+275+Cuda&category=69977735&catalog=20

Εκτός αν του eshop είναι "προσφορά":hehe:

Edit:lol με μπέρδεψες ρε συ έλεος.gtx 260 είναι αυτή που δείχνεις!

Link to comment
Share on other sites

Από τις καλύτερες είναι!

Το πλαίσιο γιατί την έχει 60 ευρώ παραπάνω?:eek:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1313185&CHIPSET_TYPE=GTX+275+Cuda&category=69977735&catalog=20

Εκτός αν του eshop είναι "προσφορά":hehe:

Edit:lol με μπέρδεψες ρε συ έλεος.gtx 260 είναι αυτή που δείχνεις!

ναι λεω να παρω αυτη πιο φτηνη ειναι! τι λες εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω οτι η διαφορα σε επιδοσεις τουλαχιστον αναμεσα σε gtx260 kai gtx275 ειναι σα να συγκρινεις το απλο impreza με το wrx.

Aκριβως τις διπλασιες επιδοσεις σε ολα εχει η δευτερη και ολα αυτα για 40 ευρω παραπανω.

Εγω παραγγειλα σημερα την palit 275 απο plaisio αλλα μου στειλαν μνμ οτι δυστηχως εχει εξαντληθει και θα ξαναπαραλαβουν τελος του μηνα και αν.

Μονη λογικη επιλογη πλεον ειναι η προταση της gainward με 217 euro.

Edit: Μολις βρηκα msi gtx 275 twinfrozer με 219 ευρω στο My-shop.Λεει (και) εκει οτι ειναι αμεσα διαθεσιμη.

Μολις την παρηγγειλα.Αν μου πουν (και) αυτοι οτι δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα (σε πλαισιο και zero1 ετσι μου ειπαν) θα σε ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

ναι λεω να παρω αυτη πιο φτηνη ειναι! τι λες εσυ?

Φθηνή δεν είναι για gtx 260.

Αλλά εφόσον περιορίζεσαι στο eshop,εγώ βλέπω 2 λύσεις:

1)Αν παίζεις σε υψηλές αναλύσεις παίρνεις την πιο φθηνή 4890 με reference cooler + scythe mushashi ~ 220 euros

Θα σε κρατήσει για καιρό πιστεύω.

2)Αν όχι παίρνεις την msi gtx 260 σαν μια trouble free λύση λόγο καλού cooler,απλά ανάλογα με τις απαιτήσεις σου παίζει μες στο χρόνο να θες να την αλλάξεις.

Η gtx 275 είναι σίγουρα πιο καλή από την gtx 260 αλλά στο eshop δεν βλέπω καμιά υλοποίηση που να αξίζει τα λεφτά της κατ'εμέ.

Link to comment
Share on other sites

εχω 17 ιντσες οθονη πιστευω πως η gtx 260 ειναι αρκετη.

Μπηκες στην μπριζα για να αλλαξεις καρτα.

Κι αν μπεις στη μπριζα μεσα στους επομενους 3-6 μηνες να αλλαξεις και οθονη?(οι 22ρες απο 120 ευρω ξεκιναν)

Θα ξανα-αλλαξεις και καρτα γιατι η 260 πιθανοτατα δε θα σε καλυπτει?

Εκτος κι αν εισαι 100% σιγουρος οτι δε θα αλλαξεις οθονη, οποτε παω πασο.

Anyway η αποφαση δικη σου ειναι ουτος ή αλλως, απλα η φωνη της λογικης λεει οτι για +40 ευρω αξιζουν οι 2πλασιες επιδοσεις της 275.Εκτος κι αν δε τα χεις αυτα τα +40 οποτε ξαναπαω πασο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.