Jump to content



Ποιος ήταν ο σημαντικότερος εφευρέτης, όλων των εποχών...?


Ποιος ήταν ο σημαντικότερος εφευρέτης όλων των εποχών  

463 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Κατά την άποψη μου το poll συγκρίνει ανόμοια πρόσωπα .

Δηλαδή τον Γαλιλαίο , Νεύτωνα και Einstein θα τους κρίνεις ως θεωρητικούς και ως πρόσωπα που πρόσθεσαν σημαντικούς λίθους στο δόμημα της φυσικής .

Τώρα ο Τέσλα , Εντισον όντας πολύ καλοί πειραματικοί , επιτέλεσαν τεράστιο έργο σε πρακτικές εφαρμογές της φυσικής επιστήμης , εμπορικής μετέπειτα σημασίας .

Όμως , το θεωρητικό υπόβαθρο στο οποίο στήριζαν και ανέπτυσσαν την δουλεία τους το είχαν θέσει πριν από αυτούς , ονόματα όπως πχ ο Maxwell στον ηλεκτρομαγνητισμό .

Εκτός και αν συγκρίνουμε , αυτούς που θέτουν τις αρχές και την θεωρία , και αυτούς που την εφαρμόζουν( και εξελίσσουν ταυτόχρονα ίσως ) όπου κατά την άποψη μου , η ψήφος πάει στους θεωρητικούς δηλαδή στην ανακάλυψη και όχι στην εφεύρεση .

Έγινε επεξεργασία από Husky125
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bradham, Pemberton :TD: :TD: πφφφφφφ...

A. Hoffman :p :P :p :P

Ψήφισα Αρχιμήδη αν και στο μυαλό μου έχω όλους τους αρχαίους φιλοσόφους/μαθηματικούς/επιστημονες. Είναι ασύληπτο για το δικό μου μυαλό να καταλάβω πως μπόρεσαν αυτοί οι ανθρωποι, τόσες χιλιάδες χρόνια πριν, με βασικό εργαλείο την λογική και την κριτική σκέψη τους να φτάσουν σε τέτοιο βαθμό σκέψης και να θέσουν την βάση για όλες τις σύγχρονες επιστήμες.

Αν υπήρχε στο poll και ο Φλέμινγκ και είχα δικαίομα 2ης ψήφου, τότε θα ψήφιζα και αυτόν. Η πενικιλινη (άσχετα αν ήταν τυχαίο γεγονός η ανακάλυψή της) για μένα είναι η μεγαλύτερη εφεύρεση/ανακάλυψη που έγινε ποτέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχιμηδης για μενα.

Καλοι και οι αλλοι, αλλα αν δεν ειχε γινει η αρχη των νομων απ τον Αρχιμηδη, οι υπολοιποι θα ηταν μαραγκοι-υδραυλικοι-αγροτες κτλπ

Οταν το εκανε-την εποχη που το εκανε-και που δε το εκανε και τυχαια (γιατι πολλες εφευρεσεις γιναν κατα τυχη) ηταν το κορυφαιο μυαλο και κανεις δε προκειτε να τον φτασει γιατι οπως κανουμε αποπληθωρισμο των τιμων συγκρινοντας τες με ενα ετος βασης- ετσι πρεπει να κανουμε και με τα μυαλα.(Να παιρνουμε δλδ την επιδραση της εξελιξης ως παρομοια λειτουργια με αυτην του πληθωρισμου)

Link to comment
Share on other sites

Μια που το Poll εχει μπλεξει θεωρητικους και εφευρετες και μια που δεν υπαρχει ζυγαρια που να μετραει την σημασια καθε της ανακαλυψης ψηφισα συναισθηματικα αλλον..

Max Planck πατερα της θεωριας των κβαντων.Δευτερη πηγαινει στον Ευκλειδη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια που το Poll εχει μπλεξει θεωρητικους και εφευρετες και μια που δεν υπαρχει ζυγαρια που να μετραει την σημασια καθε της ανακαλυψης ψηφισα συναισθηματικα αλλον..

Max Planck πατερα της θεωριας των κβαντων.Δευτερη πηγαινει στον Ευκλειδη.

Ο μεγαλύτερος φυσικός , κατ'εμέ, ο Max Planck. Μεγάλο μυαλό - τεράστιο επιστημονικό έργο.

Έγινε επεξεργασία από winters
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

DaVinci η ταπεινη μου αποψη,

γεννητρια εφευρεσεων απο γεφυρες, πλοια και αεροπλανα μεχρι μελετες ανθρωπινο σωμα, οι αλλοι πεθαιναν απο πανουκλα και πηγαινε τα πτωματα για ανατομια. Πρωτοπορος,πανεπιστημονας ,πολυ μπροστα απο την εποχη του

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρισκόμουν ανάμεσα σε Tesla , Da Vinci και Αρχιμήδη. Κατέληξα στον Da vinci δίοτι σε αντίθεση με τους 2 προαναφερόμενους, ο άνθρωπος έιχε απίστευτο εύρος γνώσεων και σε κάθε τομέα άφησε έργο. Μηχανική ,οπτική, ακουστική,ανατομία, αρχιτεκτονική. μεταλλουργία και φυσικά Ζωγραφική με έργα απαράμιλλης τεχνικής.

πιστεύω ακράδαντα ότι αν προλάβαινε το θαύμα του ηλεκτρισμού, θα έιχαμε πάει πολύ μπροστά.

Και ένα δείγμα απο το μουσείο με το όνομά του:

03032007228.jpg

Έγινε επεξεργασία από colt3003
προσθήκη φωτογραφάις
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πολλές και διάφορες γνώμες για τον μεγαλύτερο εφευρέτη. όμως ένας κατάφερε να προκαλέσει τον όλεθρο με ένα κουτί σπίρτα και μια οδοντόπαστα. MacGyver

πέρα την πλάκα και συγχωρέστε με για την ελαφρότητα μου όμως και εγώ με την σειρά μου ψηφίζω leonardo πανεπιστημονας και εφευρέτης!!

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια . . . νομίζω ότι ο Einstein δεν ήταν Εφευρέτης, αλλά Επιστήμονας.

Δηλαδή προσέγγιζε θεωρητικά τα προβλήματα, δεν έφτιαχνε διατάξεις.

Από τους αναφερθέντες, λογικά ο Tesla είχε το μεγαλύτερο . . . impact factor!

Βοήθησε στο να εφευρεθεί το (σχεδόν) απόλυτο όπλο καταστροφής...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.