Jump to content


Ποιος ήταν ο σημαντικότερος εφευρέτης, όλων των εποχών...?


Ποιος ήταν ο σημαντικότερος εφευρέτης όλων των εποχών  

463 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • 2 months later...

αναμεσα σε Tesla, James Watt και Da Vinci διαλεξα τον τριτο, γιατι σε αντιθεση με τους αλλους δυο ηταν πολυπραγμων ανθρωπος με την πραγματικη στοφα του "γενικου" εφευρετη (κατι σαν τον Κυρο Γραναζη ενα πραμα :D )

O Edison βασικα ηταν πιο πολυ επιχηρηματιας και μονο οι γυρω του γνωριζαν αν τελικα αυτος ο τυπος ηταν και εφευρετης η οχι οποτε γενικα βαζω ενα ερωτηματικο αν ανηκει στη λιστα

Ο Einstein αν και ισως ο σημαντικοτερος ολων, επισεις δεν ηταν ακριβως εφευρετης αλλα επιστημονας

Τωρα οσον αφορα τον Αρχιμηδη, φυσικα και ηταν σημαντικοτατη μορφη, αλλα εχω την αισθηση πως αν δεν υπηρχε θα υπηρχε καποιος αλλος που θα εκανε καποια στιγμη τις ιδιες ανακαλυψεις. Δε θελω φυσικα να τον υποτιμησω και ισως να ειμαι λαθος λογο του απειρου χασματος γεννεων που μας χωριζουν αλλα -με επιφυλλαξη παντα επειδη κρινω απ την εποχη μου κι οχι απ τη δικη του- θεωρω πως ο καθε ενας που θα ασχολουταν λιγο με τη μηχανικη καπως σοβαρα θα μπορουσε ανετα να τον φτασει

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2013 at 0:59 AM, swatoner said:

Δημήτρης Βακόνδιος.

Εφευρέτης του φραπέ.

Χάχαχα

Ενώ μεταξύ δε πίνω φραπέ.

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Ναι ρε πίνω φραπεδάρα εννοείτε 

δεν βρήκα τον εφευρέτη του String (όχι παιδιά δεν trollαρο) υπάρχει πιο ωραίο πράγμα από να σου φέρι την αψεγάδιαστη φραπεδια με τι στριγκαρα ζωάρα απλα .....:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

John Bardeen, Walter Bratttain και William Shockley από μένα.

Η εφεύρεση του διπολικού τρανζίστορ επαφής άλλαξε ουσιαστικά τα πάντα από το 1950 και μετά με απίστευτα ραγδαίο ρυθμό.

Το bjt είναι η πεμπτουσία όλων των 0 και 1 που ορίζουν τον κόσμο μας και εμάς μαζί πλέον.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο πολλ, πως μου είχε διαφύγει.

 

Αν και ψήφισα Τέσλα, απορώ, ειδικά για τεχνολογικό φόρουμ και τέτοια ερώτηση, πως γίνεται να λείπει όχι μόνο απ' το πολλ αλλά και στις απαντήσεις ο Άλαν Τούρινγκ!

 

Ρε σεις ξέχναμε τον πατέρα μας εδώ :p

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.