Jump to content



Recommended Posts

Λέω να κάνουμε ένα θέμα για να συζητάμε για το πως πρέπει να φωτίζουμε το θέμα μας ανά περίπτωση και να ανταλλάζουμε τις εμπειρίες-γνώσεις μας?

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Πολυ καλη ιδεα να δημιουργησεις ενα τετοιο θεμα dubber!

Σχετικα με τον φωτισμο δεν εχω πολυ εμπειρια, τωρα εχω αρχισει και μαθαινω αλλα παρακολουθω στο flckr εναν τυπο που βγαζει μερικες πολυ καλες strobist φωτογραφιες και παντα δινει τα setup τους.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο τύπος. Είναι συνεχώς με μια ομπρέλα μαζί του, γίνεται λίγο γραφικό αλλά κάπως έτσι είμαι κι εγώ τον τελευταίο καιρό :p

Λοιπόν, να το κάνουμε όπως το κάνει αυτός? Φωτό και setup?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βολευτει με ενα σακουβαγιαζ και εχω παντα τον εξοπλισμο μου στο αμαξι, αλλα δεν τα στηνω πολες φορες γιατι μου φενεται καπως να βγαζω τριποδα και flash μπροστα σε πολυ κοσμο. Φωτο και setup οπως κανει αυτος θα ειναι ιδανικο πιστευω αλλα εχω καποιες παλιες φωτογραφιες που δεν μπορω να δωσω τα setup τους ετσι. Οποτε προτεινω οσες φωτογραφιες βγαζουμε απο εδω και περα να τραβαμε φωτογραφιες με το στησιμο και να της ανεβαζουμε η για τις παλιοτερες να ανεβαζουμε τα διαγραματα που φτιαχνουμε ευκολα με αυτο εδω

Link to comment
Share on other sites

RVS01_29_Small.jpg

Και το Setup:

DSC_8506_resize_1.jpg

Δεξιά: SB-600 με άσπρη ομπρέλα σε ανάκλαση (TTL +2.0Ev)

Αριστερά: SB-600 σε ανάκλαση στο χαρτί (TTL +2.3Ev)

Πίσω: 2 Χ SB-R200 με μπλε gel σε ανάκλαση σε άσπρο reflector (TTL +3.0Ev)

Link to comment
Share on other sites

To flash με το gird το ειχα στησει καπου ψηλα (2 μετρα υψος) πιο πολυ για fill light στο προσωπο και στο σωμα. Δεν ειναι τοσο εντονο το φως γιατι το ειχα σε πιο μεγαλη αποσταση απο τα αλλα 2 φωτα ομως αν δεις καλυτερα το σωμα και λιγο η αριστερη πλευρα του προσωπου ειναι πιο φωτεινα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σας, μολις χθες εφτασε το flash trigger απο ebay:fun:.το κοστος ειναι 36e οποιος θελει το λινκ ας το ζητησει απο τον racer:mobile:.οι παρακατω photos ειναι με δυο φλασακια.ενα sb22s και το sb-800 του θειου μου:look:.εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος αλλα τα εχω δυο μερες τωρα οποτε εχω πολυ ψωμι ακομα...:dance3:

δειγμα...:snap:

th_DSC_0112.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να προβω στην αγορα ενος su-800 δυο sb-600 και ενος sb-r200.

Ενδιαφερομαι κυριως για πορτρετα και η φορητοτητα ειναι μονοδρομος.

Τα δυο sb-600 θα ειναι μαζι με ομπρελες αριστερα και δεξια απο το προσωπο και το μικρο sb-r200 θα ειναι πισω και πανω (20-30° απο την ευθεια του φακου) για να φωτιζει το περιγραμα στα μαλλια (εδω να αναφερω οτι τα πορτρετα ειναι κυριως γυναικεια, για να μη πω μονο, γι αυτο θελω να φωτιζοντε τα μαλλια με καποιον εξτρα μικρο φωτισμο απο πισω)

Αποψεις/σχολια ολα δεκτα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω ειναι καλυτερο να παρεις ενα sb-800 για main light ενα sb-600 για 2ο φως και βλεπεις στην πορεια αν θες κατι αλλο απο flash. Με τα χρηματα που θα σου μεινουν παιρνεις μερικες ομπρελες, stands και εναν reflector.

Αν εχω κανει καποιο λαθος στα μοντελα των flash ζητω συγνωμη απλα οτι ξερω για τα μοντελα της nikon ειναι αυτα που βλεπω σε μερικα setups στο flickr.

Να δωσω και μια συμβουλη προς τα παιδια που φωτογραφιζουν με διαφορα flash setups. Μην δοκιμασετε να στησετε τον εξοπλισμο σας οταν εχει λιγακι αερα οπως σημερα, εγω μολις εχασα μια shoot through ομπρελα επειδη εριξε ο αερας το stand (παλι καλα που την ειχα παρει 5-10 ευρω περιπου). Οχι και τιποτα αλλο, ειναι να κανω μερικα πορτρετα απο βδομαδα και εχω μεινει καπως ξεκρεμαστος... ελπιζω η bounce που εχω να με καλυψει :unsure:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, θα ηθελα να σας ρωτισω απο που μπορω να βρω σετακι τριποδο-κεεφαλι-ομπρελα και ποσο περιπου κοστιζει?.επισης προτεινεται αγορα δυο sb-600 ή ενος sb-900?

το μονο φλασακι που εχω αυτη τη στιγμη ειναι ενα sb-22s.

και μια ακομη δοκιμη.εχετε να προτεινεται κατι που πρεπει να διορθωσω;

th_DSC_0030_01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω οτι εχω παρει μεχρι στιγμης τα πηρα απο ebay, τα τριποδα ειναι αυτα εδω, οι κεφαλες ειναι αυτες και οι ομπρελες ειναι αναλογα τι ψαχνεις παντως μου φενεται καλη ευκαιρια αυτο το σετ.

Να ρωτησω και εγω κατι τωρα, αυτον τον τυπο ομπρελας τον εχει δοκιμασει κανεις; Απο οτι εχω δει σε κατι site εχει παρομοια αποτελεσματα με την χρηση softbox.

Link to comment
Share on other sites

Άσε το sb-r200 και βάλε ένα μόνο flash μπροστά από το μοντέλο σου και από την άλλη ένα reflector. Από πίσω βάλε το 2ο sb-600

Το σκεφτηκα και μαλλον καπως ετσι θα γινει, στην συνεχεια βλεπω για 3ο , απλα να βρω καποιον να κραταει τον ανακλαστηρα...:p

Εγω νομιζω ειναι καλυτερο να παρεις ενα sb-800 για main light ενα sb-600 για 2ο φως και βλεπεις στην πορεια αν θες κατι αλλο απο flash. Με τα χρηματα που θα σου μεινουν παιρνεις μερικες ομπρελες, stands και εναν reflector.

Το σκεφτηκα και αυτο αλλα δε με βολευει να εχω flash πανω στην μηχανη γιατι δε θελω να φωτιζω ευθεια προσωπο.

Θα μπορουσα να παιξω και εδω με εναν ανακλαστηρα αλλα το θεμα ειναι πως θα τα στηνω...ηδη εχω εναν ανακλαστηρα στο σχεδιο.Γι αυτο σκεφτομαι 2 sb600 και τον commander...( με το 800ρι θα γλιτωνα και αυτον αλλα δυστηχως :hmm: )

Να ρωτησω και εγω κατι τωρα, αυτον τον τυπο ομπρελας τον εχει δοκιμασει κανεις; Απο οτι εχω δει σε κατι site εχει παρομοια αποτελεσματα με την χρηση softbox.

Ειχα δοκιμασει κατι τετοιο και νομιζω πως εδινε πιο soft αποτελεσμα απο οτι ενα softbox.

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτηκα και αυτο αλλα δε με βολευει να εχω flash πανω στην μηχανη γιατι δε θελω να φωτιζω ευθεια προσωπο.

Θα μπορουσα να παιξω και εδω με εναν ανακλαστηρα αλλα το θεμα ειναι πως θα τα στηνω...ηδη εχω εναν ανακλαστηρα στο σχεδιο.Γι αυτο σκεφτομαι 2 sb600 και τον commander...( με το 800ρι θα γλιτωνα και αυτον αλλα δυστηχως :hmm: )

Τοτε μπορεις να το συνδυασεις με καποια φθηνα trigers (35-40 ευρω νομιζω) και θα κανεις την δουλεια σου μια χαρα, εχω 1 τετοιο σετ με 3 recievers για καθε φλας και με εχουν καλυψει. Καποιοι προτεινουν pocket wizards αλλα ακομα ειναι πολυ ακριβα για μενα...

Μια αλλη λυσει ειναι να βρεις μερικα μεταχειρισμενα sb-26 η sb-28 που ειναι παρα πολυ καλα flash απο οτι εχω ακουσει. Σε ολες τις παραπανω λυσεις θα χασεις το ttl αλλα κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερο να μαθεις να ρυθμιζεις τα flash σου σε manual, στιν αρχη μπορει να σου φενεται καπως αλλα τελικα δεν ειναι τοσο δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

ειναί πολλά τα λεφτά άρη, για ένα καλό εξοπλισμό (μόνο φώτα πάντα) πρέπει να δώσεις ένα μηνιάτικο...εγω πάντως θα προτινα ένα σβ-600 και 2 παλιότερα φλάς της νίκον και τα φτηνά τριγγεράκια που πρότεινε ο snik. Και με μια-δύο ομπρέλες μπορείς να υλοποιήσεις σχεδόν οτι έχεις στο μυαλό σου. Ανακλαστήρες μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.