Jump to content



Ποιά νομίζετε ότι θα είναι η επίδραση των Η/Υ στον άνθρωπο τα επόμενα 20 χρόνια;


TheLab

Επίδραση των Η/Υ στον άνθρωπο τα επόμενα 20 χρόνια  

572 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Cordel, υπολογιστής κάνει το ίδιο που έκανε και τις προηγούμενες δεκαετίες... όπως τότε, έτσι και τώρα έχει ram, rom, alu, cu, bus και i/o ,δεν έχει αλλάξει σχεδόν τίποτα και είναι ικανός μόνο να εκτελεί μαθηματικές πράξεις και να αλληλεπιδρά με τα περιφερειακά του... η χρήση του όμως επέφερε κάποια αποτελέσματα και αλλαγές πριν από 50, 40, 30, 20, 10 χρόνια και σήμερα...

Το ερώτημα είναι αν τα αποτελέσματα από την χρήση του τα επόμενα 20 χρόνια, θα είναι θετικά ή αρνητικά... τι δεν στέκει λοιπόν...?

Link to comment
Share on other sites

@Jaco

Αν μόλις είχαν γεννηθεί οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές, αυτό θα ήταν καίριο ερώτημα. Έχουμε όμως μια εικόνα για το αντίκτυπο της εφαρμογής τους σε καθημερινές εργασίες, στρατιωτικά project, έντονα στις επικοινωνίες κλπ. To παρελθόν έδειξε ότι όσα περισσότερα και <<έξυπνα>> εργαλεία έχουμε, τόσο γρηγορότερα οδηγούμαστε στην αυτοκαταστροφή ως είδος.

Νομίζω: δεν υπάρχει καμία διαφορά λόγω του υπολογιστή ή όχι, στο αν θα βελτιωθεί η ζωή μας στο μέλλον, αν θα υπάρξει θετική επίδραση/αρνητική. Κάθε τεχνολογικό επίτευγμα (από την φωτιά μέχρι τα chipset), μπορεί μεν στα κατάλληλα χέρια να είναι ο καταλύτης για την επίλυση μείζον-των προβλημάτων, στα ακατάλληλα χέρια δε, διευκολύνει(/επιταχύνει) εκφυλιστικές για τον πλανήτη διαδικασίες. Σε ατομικό, κοινωνικό, εθνικό και παγκόσμιο επίπεδο.

Αν δεν αλλάξουν τα μυαλά μας...:suicide2:

Και για να το θέσω αλλιώς: δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι απαντώντας σε μια τέτοια γενική ερώτηση, και να είμαστε και σωστοί ταυτόχρονα. Είναι σαν να ρωτάς κάποιον που δεν ξέρει αν θέλει να βγει μαζί σου: Ποιά ώρα θα βγούμε ? στις 7 ή στις 8 ?.

Αν επιλέξει αναγκαστικά....θα έχει κάνει λάθος...Δεν ξέρει αν θέλει να βγει μαζί σου, όμως επέλεξε να βγεί στις 7.

Δεν ξέρω αν είναι καλό το παράδειγμα, αλλά τέτοιες ερωτήσεις χρησιμοποιούνται στον κλάδο των πωλήσεων ως κατευθυντήριες στο επιθυμητό προς πώληση προϊόν.

Περισσότερο ενδιαφέρον έχουν οι ανοιχτού τύπου ερωτήσεις. Ταυτόχρονα προσφέρουν χρήσιμο και ρεαλιστικά αξιοποιήσιμο feedback.

"Τι αλλαγές φέρνει η χρήση του Η/Υ στα παιδιά 8-15" (καλές/κακές multiple choice, άμα μπει είναι σαν να γίνεται γκάλοπ). Αν βγει η παρένθεση ανοίγεται χώρος για κουβέντα. Το θέμα είναι να ξυπνήσουμε και να δούμε ότι θα είναι και καλές και κακές ταυτόχρονα για το ίδιο άτομο για την ίδια κοινωνία και κράτος και παγκόσμια. Και μετά να σκεφτούμε τι πρέπει να κάνουμε για να ελαχιστοποιήσουμε τους τομείς στους οποίους κινδυνεύουμε περισσότερο από τα αρνητικά side-effects.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα πιτσιρίκια συνεχίσουν με αυτούς τους ρυθμούς...

Μόνο αρνητική μπορεί να είναι!!!

Εμείς πως ζούσαμε με ασπρόμαυρες οθόνες και DOS δλδ?

{οΤ}

Πωλητής ηχητικών συστημάτων P.A., με τα χρονάκια του, άσπρα μαλιά και ντόμπρος όσο πάει για Έλληνα:

"Γιατί ρε παιδιά εμείς που τα ηχεία και τους δίσκους που τα βάζαμε πάνω στα κασόνια τί πάθαμε ?"

:o

Δεν είχε να μας πουλήσει ούτε βάσεις για ηχεία, αλλά ούτε και flight cases για vinyl.

Με ρωτάει ο κολητός: τί ώρα είναι ρε φίλε?

-γιατί ρε ντούντ ?

-Μπας και προλάβουμε μια άκρη που έχω στην λαϊκή

{/οΤ}

Το θέμα είναι αν οι γονείς θα επιτρέψουν/αποτρέψουν τα πιτσιρίκια από το να καβουρδίζουν τα κύτταρα τους με τέτοιο ρυθμό. Άντε το πιτσιρίκι έχει το ακαταλόγιστο, ο γονιός όμως ?

Link to comment
Share on other sites

Θετικότατη! Δείτε τα παιδιά <17 πριν 20 χρόνια και τώρα.Πλέον με τους υπολογιστές να έχουν εισβάλει στα σπίτια το κάθε πιτσιρίκι μεγαλώνει με τη μεγαλύτερη εγκυκλοπαίδεια στο διπλανό δωμάτιο.PCs RULE ! :p

Όσο για τα posts για τα πιτσιρίκια που καίγονται και άλλα του τύπου πως ζούσαμε εμείς κλπ κλπ να επισημάνω πως οποιαδήποτε κατάχρηση είναι κατακριτέα είτε αυτή αναφέρεται στη χρήση Η/Υ είτε στην κατάποση Coca Cola.Παν μέτρον άριστον.

Edit: Απαντήση στην παρακάτω καταχώρηση : Δε μίλησα για το διαδίκτυο.Ο όρος εγκυκλοπαίδεια ήταν αλληγορικός.

Link to comment
Share on other sites

Θετικότατη! Δείτε τα παιδιά <17 πριν 20 χρόνια και τώρα.Πλέον με τους υπολογιστές να έχουν εισβάλει στα σπίτια το κάθε πιτσιρίκι μεγαλώνει με τη μεγαλύτερη εγκυκλοπαίδεια στο διπλανό δωμάτιο.PCs RULE ! :p

Δεν είναι εγκυκλοπαίδεια. Είναι πηγή πληροφοριών, αμφιβόλου εγκυρότητας, μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου. Δεν είναι τυχαίο που τα μορφωτικά ιδρύματα αποκλείουν το ανώνυμο web ως reference. Δεν λέω για papers αναρτημένα στο internet.

Πάλι τίθεται το θέμα της γονικής παρέμβασης/προστασίας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο dexter20csgr

Θετικότατη! Δείτε τα παιδιά <17 πριν 20 χρόνια και τώρα.Πλέον με τους υπολογιστές να έχουν εισβάλει στα σπίτια το κάθε πιτσιρίκι μεγαλώνει με τη μεγαλύτερη εγκυκλοπαίδεια στο διπλανό δωμάτιο.PCs RULE !

Και ποσα ανοιγουν το Pc για τις πληροφιριες?Μονο για παιχνιδια τα χουν ,μουσικη,chat και σαχλαμαρες like youtube.

Link to comment
Share on other sites

Και ποσα ανοιγουν το Pc για τις πληροφιριες?Μονο για παιχνιδια τα χουν ,μουσικη,chat και σαχλαμαρες like youtube.

Μια μορφή διασκέδασης είναι, δεν είναι απαραίτητα κακό αρκεί να γίνεται με μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η επίδραση στον άνθρωπο εξαρτάται από τον τρόπο χρήσης που θα γίνει μελλοντικά...ακούγετε γενικευμένο, αλλά είναι στο χέρι μας να επιλέξουμε αν θα επιδράσει θετικά ή αρνητικά...δλδ αν εγώ το pc το έχω για τη δουλεία μου, για βοήθεια στη σχολή μου, για πηγή πληροφοριών και ψυχαγωγία με μέτρο βέβαια τότε η χρήση ακόμα κ μελλοντικά θα οφελείσει. Αν όμως σε αντίθετη περίπτωση, έχουν "πάρει φωτιά" τα μαλλιά μου απο το κάψιμο με games, chatting κτλ. τότε όχι μόνο δν επιδρά αρνητικά αλλά θα μου προκαλέσει και σωματικά προβλήματα...αυτά σε ατομικό επίπεδο...Ως προς την επιστήμη σίγουρα θα οφελείσει αρκετά μιας κ πλέον οι υπολογισμοι με τους υπερυπολογιστές γίνονται σε πολύ μικρό χρ. διάστημα και όσο οι πυρήνες αυξάνονται τόσο και ο χρόνος επεξεργασίας θα μειώνετε, βέβαια κ σε αυτό τον τομέα η χρήση μπορει να γίνει και για αρνητικό σκοπό...

Έτσι, καταλήγουμε πάλι σε αυτό που είπα στην αρχη..."εξαρτάται από τον τρόπο χρήσης"! Άν ο τρόπος "μείνει" στα σημερινά επίπεδα, κάτι απίθανο μιας κ εξελισσόμαστε και με το πέρασμα των χρόνων το κάθε τι αλλάζει, τότε θα μιλάμε για κάτι ενδιάμεσο, αν όμως η πλειοψηφία (νεολαία) καίγετε με τις ώρες και χρησιμοποιεί για πράγματα ανούσια τότε σε ατομικό επίπεδο θα χειροτερέυει και θα επιδρά και αρνητικά στη κοινωνία αλλά και σε διάφορους τομείς που την απαρτίζουν...

Κατά την γνώμη μου, ως πρός την υγεία πιστεύω είναι το μόνο κομμάτι που θα λειτουργήσει θετικά η χρήση των Η/Υ, και θεωρώ είναι ο μοναδικός τομέας που μπορούμε να μιλάμε με ένα μεγάλο ποσοστό σιγουριάς...

Link to comment
Share on other sites

καθε ανθρωπινη ανακαλυψη εχει διπλη χρηση. ειτε ευεργετικη, ειτε καταστροφικη για το ανθρωπινο ειδος. παντα εξαρταται απο τη χρηση που γινεται. για αυτο σε αυτη την ερωτηση δεν υπαρχει συγκεκριμενη απαντηση παρα μονο προσωπικες αποψεις.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η επίδραση στον άνθρωπο εξαρτάται από τον τρόπο χρήσης που θα γίνει μελλοντικά...ακούγετε γενικευμένο, αλλά είναι στο χέρι μας να επιλέξουμε αν θα επιδράσει θετικά ή αρνητικά...δλδ αν εγώ το pc το έχω για τη δουλεία μου, για βοήθεια στη σχολή μου, για πηγή πληροφοριών και ψυχαγωγία με μέτρο βέβαια τότε η χρήση ακόμα κ μελλοντικά θα οφελείσει. Αν όμως σε αντίθετη περίπτωση, έχουν "πάρει φωτιά" τα μαλλιά μου απο το κάψιμο με games, chatting κτλ. τότε όχι μόνο δν επιδρά αρνητικά αλλά θα μου προκαλέσει και σωματικά προβλήματα...αυτά σε ατομικό επίπεδο...Ως προς την επιστήμη σίγουρα θα οφελείσει αρκετά μιας κ πλέον οι υπολογισμοι με τους υπερυπολογιστές γίνονται σε πολύ μικρό χρ. διάστημα και όσο οι πυρήνες αυξάνονται τόσο και ο χρόνος επεξεργασίας θα μειώνετε, βέβαια κ σε αυτό τον τομέα η χρήση μπορει να γίνει και για αρνητικό σκοπό...

Έτσι, καταλήγουμε πάλι σε αυτό που είπα στην αρχη..."εξαρτάται από τον τρόπο χρήσης"! Άν ο τρόπος "μείνει" στα σημερινά επίπεδα, κάτι απίθανο μιας κ εξελισσόμαστε και με το πέρασμα των χρόνων το κάθε τι αλλάζει, τότε θα μιλάμε για κάτι ενδιάμεσο, αν όμως η πλειοψηφία (νεολαία) καίγετε με τις ώρες και χρησιμοποιεί για πράγματα ανούσια τότε σε ατομικό επίπεδο θα χειροτερέυει και θα επιδρά και αρνητικά στη κοινωνία αλλά και σε διάφορους τομείς που την απαρτίζουν...

Κατά την γνώμη μου, ως πρός την υγεία πιστεύω είναι το μόνο κομμάτι που θα λειτουργήσει θετικά η χρήση των Η/Υ, και θεωρώ είναι ο μοναδικός τομέας που μπορούμε να μιλάμε με ένα μεγάλο ποσοστό σιγουριάς...

Η τεχνολογία και η επιστήμη είναι άρρηκτα συνυφασμένες έννοιες. Φάνηκε, Η εξέλιξη μας ως είδος είναι συνδυασμός τους με αρνητικό πρόσημο, δηλαδή διαμάχη, πόλεμος, ανάγκη για υπεροχή, έρευνα προς την δημιουργία αποτελεσματικών οπλικών συστημάτων, καταστροφή και αναγέννηση (με λίγα λόγια). Τα μέσα για την αναγέννηση είναι τα μέσα που χρησιμοποιήθηκαν για την καταστροφή, μόνο που είναι μασκαρεμένα και κάπως κουτσουρεμένα σε δυνατότητες.

Αυτό ίσχυε στο παρελθόν.

Στην εποχή της ενέργειας και της πληροφορίας, μένει να δούμε πώς θα επιδράσει το σημαντικότερο όπλο, δηλαδή το μέσο διαχείρισης: οι υπολογιστικές μηχανές.

Διαφωνώ μαζί σου, γιατί το αποτέλεσμα της κακής, λόγου χάρη, χρήσης των υπολογιστικών μηχανών, επηρεάζει άμεσα την υγεία σε οποιοδήποτε επίπεδο (ατομικό, κοινωνικό) και κλίμακα. Αν το σκεφτείς λιγάκι, θα δείς ότι δέν είναι απόλυτη η πρόταση μου, αλλά όπως εκφράστηκε, έχει ένα point. (όπως και η δικιά σου, και το σέβομαι).

:smoke:

Link to comment
Share on other sites

Εννοώντας υγεία (ως τομέα), αναφέρομαι άμεσα κ' σε ότι συσχετίζεται με αυτήν, όπως για παράδειγμα την μελλοντική εύρεση μεθόδων και φαρμάκων που θα κατορθώσουν να θεραπεύσουν ασθένειες που μέχρι τώρα δν μπορούσαν... και συμφωνώ πως εφόσον σε αντίθετη περίπτωση η χρήση γίνει με λάθος ή κακό σκεπτικό σίγουρα θα "λειτουργήσει" και θα επηρεάσει αρνητικά...αλλά τα γεγονότα δείχνουν πως η τεχνολογία βοηθάει και με το πέρασμα του χρόνου θα βοηθήσει αρκετά, και αν εξαιρέσουμε τα αρνητικά, το ώφελος θεωρώ πως είναι σε μεγαλύτερο ποσοστό!

Link to comment
Share on other sites

Εννοώντας υγεία (ως τομέα), αναφέρομαι άμεσα κ' σε ότι συσχετίζεται με αυτήν, όπως για παράδειγμα την μελλοντική εύρεση μεθόδων και φαρμάκων που θα κατορθώσουν να θεραπεύσουν ασθένειες που μέχρι τώρα δν μπορούσαν... και συμφωνώ πως εφόσον σε αντίθετη περίπτωση η χρήση γίνει με λάθος ή κακό σκεπτικό σίγουρα θα "λειτουργήσει" και θα επηρεάσει αρνητικά...αλλά τα γεγονότα δείχνουν πως η τεχνολογία βοηθάει και με το πέρασμα του χρόνου θα βοηθήσει αρκετά, και αν εξαιρέσουμε τα αρνητικά, το ώφελος θεωρώ πως είναι σε μεγαλύτερο ποσοστό!

+1 για τον τρόπο που μεταδίδεται το νόημα των φράσεων σου:

Ένα UNIX manual μπορεί να αυξήσει τον μισθό σου, συνεπώς την ασφαλιστική σου κάλυψη, αλλά ταυτόχρονα αποτελεί και φονικό όπλο.

Για να το θέσω αλλιώς φίλε μου, εγώ συμμερίζομαι/πιστεύω ότι θα συμβεί ένα ολοκαύτωμα, ένα συμβάν που θα προκαλέσει ολική καταστροφή. Δεν με ενδιαφέρει στην ουσία, αν οι υπολογιστές θα έχουν + ή - μέχρι τότε. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι πώς θα δράσουν οι υπολογισμικές μηχανές από'κει και μετά.

Παγιδευμένοι σ' ένα φαύλο κύκλο είμαστε.

Κανένα βιβλίο η documentary του Δαρβίνου/Hawking/Stewart δεν θα έβλαπτε την γεύση της σούπας.

Link to comment
Share on other sites

τα επομενα 20 χρονια δεν ειναι και τοσο μακρυα...τωρα οταν μιλαμε για pc εγω πιστευω οτι με σωστη χρηση και οχι εθισμο θα βοηθησουν πολυ κοσμο να ανοιξει το μυαλο του !

τωρα σε παγκοσμιο επιπεδο πιστευω οτι με τετοια αλματωδη εξελιξη θα επιταχυνθουν

σημαντικα διαδικασιες για την επιλυση κοσμικων προβληματων που κανονικα θα επαιρναν

50~100 χρονια για να δωσουν καποιο αποτελεσμα...μιλαω φυσικα για υπερυπολογιστες

σε ερευνητικα κεντρα και εργαστηρια που κανουν διαφορα επιστημονικα πειραματα...

φανταζομαι οτι θα φτασουν και σε ενα αρκετα μεγαλο επιπεδο φιλικοτητας προς τον

χρηστη..συγκρινετε απλα ποιοι και ποσοι αγοραζουν σταθερο η λαπτοπ σημερα και

καταλαβαινουν γρηγοροτερα το πως να κανουν την δουλεια τους απο οτι στο παρελθον, πριν 20 χρονια ας πουμε :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω ότι θα πάμε προς κατάργηση των ντεσκτοπ όπως τα ξέρουμε σήμερα και τα πισι στο μέλλον δεν θα έχδουν αυτή την άνεση να βάζει ο καθένας χέρι μέσα. Το μέλλον είναι κάτι σαν τον ιμακ, όπως και δε θα έχουμε πολύ ισχυρους επεξεργαστές αλλά πρώτο μέλημα θα είναι η ενεργειακή κατανάλωση,αυτό ακριβώς που έχει ξεκινησει να συμβαίνει τώρα. Από την άλλη όμως θα έχουμε υπερφορητα πισι για όλα τα γούστα. Ολα αυτά, κατα την προσωπικη μου άποψη , θα συμβούν εκτός και αν υπάρξει μέσα στο πέρασμα της 20αετίας κάποιο σοκ που αλλάξει τελείως τη δομή της δυτικής κοινωνίας κάτι που φυσικά θα επηρεάσει και τα πισι ως κατανβαλωτικό αγαθό μιας κοινωνίας η οποία θα βρίσκεται σε κατασταση σοκ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.