Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

πριν 6 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Παίδες αν κάνω αυτή την παραγγελία (3 διαφορετικοί sellers), θα έχω τελωνεία;

  Hide contents

 

 

Τελωνείο έχεις μόνο στο δεύτερο, αν το πιάσουν, λόγο τιμής >21€

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Παίδες αν κάνω αυτή την παραγγελία (3 διαφορετικοί sellers), θα έχω τελωνεία;

   Hide contents

Screenshot_2019-03-15-10-20-33-613_com.alibaba.aliexpresshd.png

 

Αν κατά την μετατροπή μια παραγγελία + μεταφορικά $→€ είναι πάνω από 22€ ναι,

αν σου ζητηθεί να στείλεις την κίνηση της συγκεκριμένης συναλλαγής και θα φανεί η συνολική χρέωση μόνο 

(δεν το έχω προσέξει για να σου πω σίγουρα αν φαίνεται),

καλύτερα απέφυγε την πληρωμή και των τριών παραγγελιών μαζί και να τις κάνεις μια μια!

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Το σύνολο είναι 22.24 € , αλλά το σκέφτηκα για διαφορετικές παραγγελίες. 

Εφόσον είναι όμως από διαφορετικούς πωλητές, πως θα τιμολογηθεί η παραγγελία ως μια; Δεν έχω καταλάβει. 

Ενιγουει θα τις κάνω χωριστά η θα τις κάνω μέσω του δικού μου λογαριασμού αλλά και της κοπέλας μου :p

 

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα την παραγγελία μου, πήρα πράγματα από 1 κατάστημα αξίας 20.91€. Έχω και άλλη μία (έχει αποσταλεί και περιμένω),  που κάνει 21.24€. Νομίζω πρόβλημα δεν θα υπάρξει.

@idonthave αν κάποια φορά θέλω να πάρω από 1 πωλητή πράγματα που κάνουν 20 συν 20€, μπορώ να κάνω request στον πωλητή να μου τα στείλει χωριστά για να γλιτώσω τελωνεία; Το έχεις κάνει ποτέ; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Άλλαξα την παραγγελία μου, πήρα πράγματα από 1 κατάστημα αξίας 20.91€. Έχω και άλλη μία (έχει αποσταλεί και περιμένω),  που κάνει 21.24€. Νομίζω πρόβλημα δεν θα υπάρξει.

@idonthave αν κάποια φορά θέλω να πάρω από 1 πωλητή πράγματα που κάνουν 20 συν 20€, μπορώ να κάνω request στον πωλητή να μου τα στείλει χωριστά για να γλιτώσω τελωνεία; Το έχεις κάνει ποτέ; 

 

100 πράγματα να πάρεις από διάφορους πωλητές  έρχονται 100 διαφορετικά δέματα-πακέτα και δεν περνάνε τελωνείο.

Αρκεί να μην υπερβαίνει η τιμή, του κάθε ενός ξεχωριστά,  να μην υπερβαίνει τα 22€

 

Παράθεση

Συγκεκριμένα, ταχυδρομικά αντικείμενα:

  • αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 € ή τα 45 € σε περίπτωση αποστολής μη–εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη), απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ.
  • αξίας από 22 € / 45 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ.
  • αξίας 150€ και άνω υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κατάταξη.

 

Επισημάνσεις: 

  • Απαγορεύονται πλήρως για τους ιδιώτες οι διασυνοριακές αγορές μέσω διαδικτύου προϊόντων καπνού (π.χ. τσιγάρα, πούρα, ηλεκτρονικά τσιγάρα, υγρά αναπλήρωσης)
  • Ταχυδρομικά αντικείμενα καταγωγής χώρας εκτός ΕΕ, που εισάγονται στην Ελλάδα μέσω κράτους μέλους της ΕΕ, υπόκεινται σε τελωνειακό έλεγχο και εκτελωνισμό, εφόσον απαιτείται, εάν δεν έχουν υποστεί, αποδεδειγμένα, τέτοιο έλεγχο, σε άλλη χώρα της ΕΕ. 
  • Ταχυδρομικά αντικείμενα καταγωγής χώρας  ΕΕ, που εισάγονται στην Ελλάδα μέσω κράτους εκτός ΕΕ, δεν  υπόκεινται σε τελωνειακό έλεγχο, εφόσον συνοδεύονται από πιστοποιητικό που αποδεικνύει το ενωσιακό τους χαρακτήρα (Πιστοποιητικό T2L)

https://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx

 

Έκανα παραγγελία από Bangood ένα τάμπλετ και από Ali μια θήκη την ίδια ημερομηνία.

Η θήκη με DHL από 28/2 έφτασε στο Ελ. Βενιζέλος στις 5/3 και ακόμα εκεί είναι.

Το τάμπλετ ήρθε μέσω Ολλανδίας  σε 15 μέρες και το παρέλαβα την επόμενη.

Δηλαδή αυτό που ήρθε από Ευρώπη παραδόθηκε αμέσως!!!!

Συμπέρασμα;;;;;

 

Έγινε επεξεργασία από panava
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Άλλαξα την παραγγελία μου, πήρα πράγματα από 1 κατάστημα αξίας 20.91€. Έχω και άλλη μία (έχει αποσταλεί και περιμένω),  που κάνει 21.24€. Νομίζω πρόβλημα δεν θα υπάρξει.

@idonthave αν κάποια φορά θέλω να πάρω από 1 πωλητή πράγματα που κάνουν 20 συν 20€, μπορώ να κάνω request στον πωλητή να μου τα στείλει χωριστά για να γλιτώσω τελωνεία; Το έχεις κάνει ποτέ; 

Ναι,

απ'την στιγμή που θα πληρώσεις για 2 διαφορετικά πακέτα/παραγγελίες - track numbers, πρέπει να στα στείλει ως ξεχωριστά πακέτα,

αλλά επειδή συνήθως κάνουν τους κινέζους, επικοινωνείς με τον πωλητή και του λες να στα στείλει όπως έχεις βάλεις τις παραγγελίες με ξεχωριστά 

track numbers και να μην στις στείλει ως ένα πακέτο,

Επίσης του λες, σε περίπτωση που στις στείλει ως ένα πακέτο και χρειαστεί να πληρώσεις τελωνείο δεν πρόκειται να παραλάβεις το δέμα.

 

Είχα κάνει 2 παραγγελίες, ενώ του είχα αναφέρει τα παραπάνω, τις έστειλε ως μια (δεν πρόλαβε να το διαβάσει μου είχε πει μ@λ..3ς), πέρασε από τελωνείο,

δεν χρειάστηκε να πληρώσω κάτι, αλλά άνοιξα dispute επειδή είχα πληρώσει 2 φορές μεταφορικά και μου επιστράφηκαν τα μεταφ. της μιας παραγγελίας.

--------

Αν εννοείς κάτι που έχει 40€ και θέλει να στο χωρίσει και να στο στείλει με 2 διαφορετικά δέματα/ track numbers, μπορείς να του το ζητήσεις.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, panava said:

Έκανα παραγγελία από Bangood ένα τάμπλετ και από Ali μια θήκη την ίδια ημερομηνία.

Η θήκη με DHL από 28/2 έφτασε στο Ελ. Βενιζέλος στις 5/3 και ακόμα εκεί είναι.

Το τάμπλετ ήρθε μέσω Ολλανδίας  σε 15 μέρες και το παρέλαβα την επόμενη.

Δηλαδή αυτό που ήρθε από Ευρώπη παραδόθηκε αμέσως!!!!

Συμπέρασμα;;;;;

[θεωρια on] ισως να ειναι εσκεμμενη αυτη η χρονοτριβη σχετικα με τα δεματα εξωτερικου για να μειωσουν τις αγορες?

η θηκουλα ειναι σ ενα γνωστο κινεζικο φακελακι και περιμενει στο σωρο ποτε θα θα περασει απο τα χερια του υπαλληλου και να φυγει προς ελτα (πχ)

αυτο τουλαχιστον εχω 'καταλαβει' εγω τους τελευταιους μηνες που αρχισε το προβλημα ,γιατι πριν γνωριζαμε οτι μπορει να υπαρχει καθυστερηση λογω γιορτης στην Κινα (η γιορτη του δρακου!! κλπ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panava έγραψε:

χωρίς κανένα tracking ήρθε μετά από 14 ημέρες.

Μάλλον το Ελ. Βενιζέλος το πήγανε στην Κίνα.???

Capture.JPG.d4f8f213b1aed86a56dd31448a7895b3.JPG

Ναι αλλα πως γινεται χωρις tracking, αλλα εσυ να βλεπεις που ειναι;; ?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/15/2019 at 10:22 AM, tommybertsen said:

Παίδες αν κάνω αυτή την παραγγελία (3 διαφορετικοί sellers), θα έχω τελωνεία;

  Reveal hidden contents

Screenshot_2019-03-15-10-20-33-613_com.alibaba.aliexpresshd.png

 

Τώρα είδα το μήνυμα αυτό, εγώ πριν μερικούς μήνες είχα χρησιμοποιήσει ένα κουπόνι -8$ για 50$ και είχα πάρει από 2 ξεχωριστούς πωλητές με 2 διαφορετικά accounts στο aliexpress.

 

Τα πρώτα 2 δέματα που μπήκαν τελωνείο (από την πρώτη παραγγελία) δυσκολεύτηκα τους εξηγήσω ότι το δέμα έσπασε στα δύο, και έμπλεξα με invoice και split payments invoice από το aliexpress (που δείχνει τι πλήρωσες για κάθε αντικείμενο).

 

Έβγαλα άκρη αλλά μου πήρε πολλές ώρες προσπαθώντας να πάρω τα έγγραφα που με "βολεύουν". Στην δεύτερη παραγγελία , που μπήκαν πάλι και τα 2 δέματα τελωνείο την τύχη μου μέσα ? , τους έστειλα φωτογραφία από το order μέσα από τον λογαριασμό και από το alipay account φωτογραφία της χρέωσης (στο alipay φαίνονται ξεχωριστές οι πληρωμές) και τα δέχτηκαν κατευθείαν από το τελωνείο μας.

 

Αισθάνομαι απλά "τυχερός" και τις δύο φορές που τα δέχτηκαν αυτά που έστειλα, τώρα θέλω να δω τι άλλο μπορώ να κάνω για να μην έχω πρόβλημα σε τέτοιες καταστάσεις και να είναι πιο ξεκάθαρα τα αποδεικτικά που έχω. Γιατί παίζουν πάλι κουπόνια από aliexpress (-8$ for 50$, -6$ for 30$, -5$ for 25$).

On 3/15/2019 at 5:50 PM, makio said:

[θεωρια on] ισως να ειναι εσκεμμενη αυτη η χρονοτριβη σχετικα με τα δεματα εξωτερικου για να μειωσουν τις αγορες?

η θηκουλα ειναι σ ενα γνωστο κινεζικο φακελακι και περιμενει στο σωρο ποτε θα θα περασει απο τα χερια του υπαλληλου και να φυγει προς ελτα (πχ)

αυτο τουλαχιστον εχω 'καταλαβει' εγω τους τελευταιους μηνες που αρχισε το προβλημα ,γιατι πριν γνωριζαμε οτι μπορει να υπαρχει καθυστερηση λογω γιορτης στην Κινα (η γιορτη του δρακου!! κλπ)

 

Εγώ βλέπω ότι αυτά που στέλνονται με ασιατικά ταχυδρομεία όλα αργούν (τουλάχιστον σε μένα αυτά αργούν, αν έχετε διάθεση κάνουμε δικό μας αρχειάκι εδώ για να βγάζουμε τον μέσο όρο ημερών για ελλάδα για τους διαφορετικούς τρόπους αποστολής).

 

Ειδικά είχα κάτι λουράκια για το Mi band 3 τα οποία ήταν με China post, και είχαν αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο ακριβώς 35 μέρες. Ενώ ότι μου έστειλαν οι κινέζοι tracked με NLpost, sweden post, belgium post ότι δεν έμπαινε τελωνείο ξεκολλούσε από το αεροδρόμιο σε 1-4 μέρες.

On 3/15/2019 at 5:50 PM, idonthave said:

Ναι,

απ'την στιγμή που θα πληρώσεις για 2 διαφορετικά πακέτα/παραγγελίες - track numbers, πρέπει να στα στείλει ως ξεχωριστά πακέτα,

αλλά επειδή συνήθως κάνουν τους κινέζους, επικοινωνείς με τον πωλητή και του λες να στα στείλει όπως έχεις βάλεις τις παραγγελίες με ξεχωριστά 

track numbers και να μην στις στείλει ως ένα πακέτο,

Επίσης του λες, σε περίπτωση που στις στείλει ως ένα πακέτο και χρειαστεί να πληρώσεις τελωνείο δεν πρόκειται να παραλάβεις το δέμα.

 

Είχα κάνει 2 παραγγελίες, ενώ του είχα αναφέρει τα παραπάνω, τις έστειλε ως μια (δεν πρόλαβε να το διαβάσει μου είχε πει μ@λ..3ς), πέρασε από τελωνείο,

δεν χρειάστηκε να πληρώσω κάτι, αλλά άνοιξα dispute επειδή είχα πληρώσει 2 φορές μεταφορικά και μου επιστράφηκαν τα μεταφ. της μιας παραγγελίας.

--------

Αν εννοείς κάτι που έχει 40€ και θέλει να στο χωρίσει και να στο στείλει με 2 διαφορετικά δέματα/ track numbers, μπορείς να του το ζητήσεις.

Εγώ δοκίμασα ένα προιόν που έχει αξία 55ευρώ να κάνω μια μπινιά με την βοήθεια του πωλητή για να δοκιμάσω αν μπορώ να γλιτώσω το τελωνείο, αν πιάσει θα σας ενημερώσω και όποιος ενδιαφέρεται σε pm του λέω τι έκανα (για να μην υπάρχουν public κάπου αυτά ? ),

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, tommybertsen said:

Δεν μιλάμε για αυτά τα site. Αυτά δεν έχουν τα ψιλολόγια του AliExpress ή του eBay :) 

Ok. Απλά επειδη ειδα για τιμές ανω των 22 οποτε φευγουμε και απο τα ψιλολόγια...

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, η απορία μου ήταν για τα site αυτά όπως το AliExpress, που έχει πράγματα σε καλές τιμές και χωρίς μεταφορικά, όμως μας εμποδίζουν τα τελωνεία από το να τα παραγγείλουμε ;) 

Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2019 at 3:00 ΜΜ, το μέλος Papakitou έγραψε:

Ναι αλλα πως γινεται χωρις tracking, αλλα εσυ να βλεπεις που ειναι;; ?

 

Χωρίς tracking από την άφιξη στο αεροδρόμιο και μετά...14 μέρες flight landed;;;;;;;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.