Jump to content


Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

2 δέματα,1 από Ali  και  ένα από Banggood

 

31/3 το ένα και 5/4 το άλλο:

 

Εκφορτωση Ταχ/κης Αποστολης - Αναμονη Παρουσιασης Στο Τελωνειο

 

%$#@#$%@@%!!!

 

Έγινε επεξεργασία από panava
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς στην τύχη. Αυτό περί αναμονής παρουσίασης, είναι σχεδόν στάνταρ, σε ένα πακέτο μου μόνο δεν το είδα. Σήμερα έλαβα μήνυμα πως έχει κλείσει και ένα ακόμη δέμα μου, οπότε θα παραλάβω 2 δέματα at one time. Έχω κι άλλα. Τα μικρά εκεί που είμαι (στην δουλειά) , τα φέρνει ο ταχυδρόμος. 

πριν 2 ώρες, το μέλος Papakitou έγραψε:

Γινονται και κάτι τρελά βέβαια, πχ αυτό, δείχνει έτσι, αλλά εγώ δεν ξέρω τιποτα χααχχαχα

 

Είναι πολύ πιθανό να το έφερε ο ταχυδρόμος και να μην ήσουν or I don't know :p Ή να είναι στο υποκατάστημα και να μην έχεις λάβει ειδοποιητήριο. 

Ή πολύ απλά να το έδωσαν σε λάθος άτομο και τρέχα-γυρευόπουλος :bleh: 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, slalom said:

Του ξαναστειλα μολις μηνυμα. Η φαση ειναι οτι το χρειαζομαι αμεσα και με καθυστερει ολο αυτο

Αν καθυστερεί τόσο λογικά αγόρασες από dropshiper και δεν μπορει να βρει από κάπου το προϊόν που πήρες.

 

Οι μέρες παραλαβής τρέχουν από την στιγμή που αγόρασες το προιόν, οπότε το estimated σου delivery έχει ήδη ξεκινήσει. Αν δεν το παραλάβεις μέσα σε αυτό παίρνεις refund.

 

Γενικά όταν καθυστερούν οι πωλητές βάζουν ότι το στέλνουν σε 3-4 εργάσιμες ώστε να μην τρώνε defects από το ebay.

 

23 hours ago, UltraB said:

 

Οπότε προσωπικά την επόμενη φορά θα επιλέξω την επιλογή "AliExpress Standard Shipping" άμα υπάρχει.

 

Εμένα τώρα ενώ ήταν γρήγορες όλες οι αποστολές με αυτόν τον τρόπο (aliexpress standard shipping) 3 κόλλησαν Σουηδία για 15 μέρες. Οκ παρέλαβα σε λιγότερο από 30 μέρες αλλά τις 15 μέρες ήταν κολλημένες στην Σουηδία. Άλλες περνάνε αέρα από αυτό το status.

 

Να αναφέρω επίσης ότι όλα όσα κόλλησαν Σουηδία ήταν αξίας από 50€+ και δεν μπήκε κανένα τελωνείο οπότε νιώθω και τυχερός ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2019 at 12:49 ΜΜ, το μέλος panava έγραψε:

2 δέματα,1 από Ali  και  ένα από Banggood

 

31/3 το ένα και 5/4 το άλλο:

 

Εκφορτωση Ταχ/κης Αποστολης - Αναμονη Παρουσιασης Στο Τελωνειο

 

%$#@#$%@@%!!!

 

 

Τελικά δεν έχουν μια σειρά, αυτό που ήρθε στις 5/4 ξεκόλλησε από το τελωνείο ενώ το άλλο που ήρθε στις 31/3 είναι ακόμα εκεί.

Ότι πιάσουν από το ράφι μάλλον.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα 2 ταυτόχρονα δέματα στη δουλειά (μικρά). Το ένα είχε γίνει παραγγελία αρχές Μαρτίου και το άλλο 28 Μαρτίου. Αυτό το τελευταίο, πως έφτασε τόσο γρήγορα, κανείς δεν ξέρει :hehe: 

 

On 14/4/2019 at 11:44 ΠΜ, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Να αναφέρω επίσης ότι όλα όσα κόλλησαν Σουηδία ήταν αξίας από 50€+ και δεν μπήκε κανένα τελωνείο οπότε νιώθω και τυχερός ?

Interesting :p 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Αναμένω από τέλη Νοεμβρίου... 

Από που; 

Αυτό είναι πολύ περισσότερο από το επιτρεπτό και μπορείς να ανοίξεις dispute λογικά (?) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lakisss said:

Αναμένω από τέλη Νοεμβρίου... 

είχες ενημέρωση ότι έχει αποσταλεί; αν έχει αποσταλεί  τον Νοέμβριο είναι υπερβολικό το διάστημα, να κινηθείς αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2019 at 11:43 ΠΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Στο ebay αν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα το προϊόν τίθεται εκτός λίστας. Εκτός και αν για παράδειγμα είχε 1 κομμάτι και το πήραν 2 ταυτόχρονα (αυτό και αν θα ήταν τύχη :p ). Ο μετρητής της διαθεσιμότητας ενός προϊόντος (αν υπάρχει παραπάνω από 1 ), μειώνεται αυτόματα :) Αν είναι ένα και μοναδικό, τίθεται εκτός λίστας, μέχρι να κάνει ξανά listing ο πωλητής.

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι να είναι scam. Αλλά φαντάζομαι δεν πήγες τυφλά, αλλά είδες τις κριτικές και το ποσοστό positive feedback.

Μου εστειλε χτες

Hello

we check your order. We see problems on shipping. If we cannot solve, we send replacement.

Εντελως αοριστο

 

Σημερα του εστειλα μηνυμα να το στειλει σημερα, ή να μου επιστρεψει σημερα το ποσο να τα παρω απο αλλου.

Αν δεν κανει τιποτα, το βραδυ γραφω στο Paypal

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, slalom said:

Μου εστειλε χτες


Hello

we check your order. We see problems on shipping. If we cannot solve, we send replacement.

Εντελως αοριστο

 

Σημερα του εστειλα μηνυμα να το στειλει σημερα, ή να μου επιστρεψει σημερα το ποσο να τα παρω απο αλλου.

Αν δεν κανει τιποτα, το βραδυ γραφω στο Paypal

Μπες από live chat ebay (το ebay.co.uk έχει live chat) τώρα και πες τους το πρόβλημα για να σου πουν αν μπορείς να πάρεις τα λεφτά σου.

 

Αν το έκανε shipped και δεν πέρασε tracking δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για 10 μέρες ούτε από ebay ούτε από paypal. Μόνο αν μιλήσεις live με agent του ebay ίσως βγάλεις άκρη για refund.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Μπες από live chat ebay (το ebay.co.uk έχει live chat) τώρα και πες τους το πρόβλημα για να σου πουν αν μπορείς να πάρεις τα λεφτά σου.

 

Αν το έκανε shipped και δεν πέρασε tracking δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για 10 μέρες ούτε από ebay ούτε από paypal. Μόνο αν μιλήσεις live με agent του ebay ίσως βγάλεις άκρη για refund.

Μα το οτι δεν ηταν shipped, ηταν το προβλημα. Πριν λιγο (9μισι) μου εστειλε μηνυμα οτι τα εστειλε, και το tracking DHL

Εφοσον δεν ειχε στειλει, μπορουσα να ακυρωσω

Τουλαχιστον θα ερθουν γρηγορα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα έχουν ξεφύγει εντελώς. Δεν νομίζω να υπάρχουν χειρότερες υπηρεσίες από ότι στην χώρα μας.

 α} Το tracking sites είναι πιο ενημερωμένα από ότι τα ΕΛΤΑ, είπαμε με σήμα την χελώνα!

1590468683_Annotation2019-04-17121729.jpg.2d2766da2c996733a203150369401dfc.jpg

 

1786372442_Annotation2019-04-17121404.jpg.f3a61605cbc754d18c25398534e74399.jpg

 

β) 5 μέρες να το δέμα από Ταιλάνδη, 16 μέρες για να περάσει τελωνείο και 2 και μέρες στο κέντρο διαλογής. Ποιός ξέρει πόσο θα κάνει ακόμα!

 

2138930822_Annotation2019-04-17121946.jpg.4f2b682a3c5ccbfb1cc29c272d3a9a4a.jpg 

 

και αλλο ένα στην ίδια κατάσταση

 

144951427_Annotation2019-04-17121622.jpg.f121e0552ecd5e2a0ea15d6414c7c072.jpg

 

 

 

Annotation 2019-04-17 121622.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα δέμα πάνω από 1 μήνα τώρα και πάνω που είχε πάρει μπρος, προχωρούσε και έλεγα ότι θα είναι εδώ αυτή την εβδομάδα ανακοίνωσε 48ώρη απεργία η ΠΝΟ. Δηλαδή, την τύχη μου μέσα!

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει κάποια πραγματάκια:p από amazon.de, amazon.it και amazon.uk. Ναι, τα έπιασα όλα.

Ενώ, λοιπόν, τα δύο πρώτα έστειλαν επιβεβαιωτικό αλλά και ενημερωτικό email για την αποστολή των πραγμάτων, το uk αδερφάκι τους τήρησε σιγήν ιχθύος.

Η παραγγελία έλαβε χώρα στις 12 Απριλίου. Σήμερα, ρώτησα μέσω chat τους ευγενέστατους κυρίους στο amazon.uk για την τύχη της παραγγελίας μου.

Μ' ενημέρωσαν ότι πράγματι υπήρξε μιαν απρόσμενη καθυστέρηση στην αποστολή των πραγμάτων μου, αλλά αυτά θα σταλούν λίαν συντόμως, εκτιμώμενη δε ημερομηνία παραλαβής παραμένει η 30η Απριλίου. Εννοείται πως θα λάβω σχετικό email, εννοείται πως έχω κρατήσει αντίγραφο της ανωτέρω διαδικτυακής συνομιλίας.

Από amazon.it+de αναμένω παραλαβή στις 25 Απριλίου.

Άψογοι στο amazon για μια ακόμη φορά:T:.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα χωρίς tracking ένα. Δύο αλλά με tracking δεν εμφανίζονται στα ΕΛΤΑ αλλά στα tracking sites τα δείχνει κανονικά ...

πριν 3 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

48 απεργία η ΠΝΟ.

Δηλαδή αυτό που έχει βγάλει στο tracking των ΕΛΤΑ εμένα ότι έκλεισε σήμερα και - θεωρητικά - θα είναι αύριο στο ταχυδρομείο, να μην το περιμένω;

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ είναι στο υποκατάστημα το κεντρικό (από εκεί από όπου τα παίρνω ) και παρόλα αυτά δεν μπορώ να το πάρω :hehe: Λογικά αύριο θα μπορώ το απόγευμα (ναι το συγκεκριμένο είναι ανοιχτό απόγευμα). Α και λέει " ειδοποίηση" στο tracking όμως ειδοποίηση δεν έλαβα :p

 Με το πάσο τους :bleh:

Επισης, @panava, ενημερώνονται στα ΕΛΤΑ αφού φτάσει το πακέτο αεροδρόμιο. Δεν θα δεις κάθε κίνηση στο εξωτερικό παρά μόνο από τα tracking sites. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Papakitou said:

Εδω μου πεσανε τα μαλλια... Κινα, και χωρις tracking...Ηρθε χτες

 

Εγώ αγόρασα μπουφάν από Κίνα και καταλάθος δεν είχα βάλει tracking ? ? 
https://www.aliexpress.com/item/TAPOO-Brand-Stylish-Winter-Clothing-Fashion-Parka-High-quality-Casual-Oversize-Pocket-Fur-Collar-Male-Windproof/32798029906.html

 

Ευτυχώς ήρθε σε 25 μέρες χωρίς πρόβλημα. Για τα 17 ευρώ (7 ευρώ το μπουφάν και 10 ευρώ μεταφορικά ?)  βγήκε καλό ?
https://www.1tracking.net/detail?nums=UD204211535NL
 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.