Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

3 hours ago, tommybertsen said:

Μήπως τις μητρικές τις μετράνε για ατομικές βόμβες; Τι φάση; Εκτός και αν κόστιζε παραπάνω από 22€ και αυτός είναι ο λόγος που το ζητάνε και δεν το περνάνε

64€ κόστισε, τώρα στο σύνολό να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος paxman έγραψε:

64€ κόστισε, τώρα στο σύνολό να δούμε...

Περνάνε τελωνείο αν δεν είναι από Ευρώπη. Όλα από 22€ και πάνω. Τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς πληρώνεις. Μέχρι ένα ποσό μόνο εκτελωνισμό και μετά και το 24%; Θα σε γελάσω .

 

πριν 14 ώρες, το μέλος paxman έγραψε:

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, tommybertsen said:

Περνάνε τελωνείο αν δεν είναι από Ευρώπη. Όλα από 22€ και πάνω. Τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς πληρώνεις. Μέχρι ένα ποσό μόνο εκτελωνισμό και μετά και το 24%; Θα σε γελάσω .

 

Σωστά. Έχει αλλάξει και το τέλος εκτελωνισμού και είναι ανάλογο της στατιστικής αξίας του αντικειμένου. Για αντικείμενα αξίας μέχρι 150€, το τέλος εκτελωνισμού είναι τα γνωστά 15€.

 

Τα αντικείμενα μέχρι 150€ απαλλάσσονται από δασμούς, αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ.

 

Τα αντικείμενα άνω των 150€ υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς και αυξημένο κόστος εκτελωνισμού.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, tommybertsen said:

Περνάνε τελωνείο αν δεν είναι από Ευρώπη. Όλα από 22€ και πάνω. Τώρα δεν ξέρω τι ακριβώς πληρώνεις. Μέχρι ένα ποσό μόνο εκτελωνισμό και μετά και το 24%; Θα σε γελάσω .

 

 

Απάντησαν πάνω στο mail μου σήμερα ότι ολοκληρώθηκε ο εκτελωνισμός και προωθείται το δέμα στο ταχυδρομείο της περιοχής μου.

Λογικά θα πληρώσω επιπλέον 15€ εκτελωνισμό + 66€ (λάθος το 64€ που έγραψα παραπάνω)x 24% = 16€ = 31€.

 

Υ.Γ. Προς διεκόλυνση συμφορουμιτών, βρήκα αυτή την πολύ διαφωτιστική σελίδα. 

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μη με φορτώνετε, από τις 7 το πρωί τους ρίχνω παναγίες, ευτυχώς πήγα -με δική μου πρωτοβουλία γιατί τα κινητά τηλέφωνα που μου έδωσαν από το κεντρικό των ΕΛΤΑ Courrier ήταν απενεργοποιημένο το ένα και το άλλο δεν το σήκωναν, το δε σταθερό που γράφει για το συγκεκριμένο γραφείο το χαρτάκι με την ειδοποίηση που άφησαν πετάει μήνυμα ΟΤΕ ότι είναι η γραμμή προσωρινά εκτός λειτουργίας- και παρέλαβα πριν το στείλουν πίσω, προσπαθώ να ηρεμήσω, περιμένω κι άλλη παραλαβή από αυτούς αύριο ή την Δευτέρα. Σκέφτηκα να γράψω «συχνά» αλλά είπα να είμαι επιεικής.

  • Sad 4
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια φορά είδα ένα πακέτο μου για 1 μερούλα να αράζει στο Ηράκλειο. Ποιος ξέρει τι παίχτηκε... Μπορεί για καφέ να το πήγαν, να πάρει τον αέρα του βρε αδερφέ :bleh: 

Εσένα πάντως είναι πιο περίπλοκο. Πήγε Ρόδο, μετά Πειραιά και μετά πάλι Ρόδο. Πολυταξιδεμένο..

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μια φορά είδα ένα πακέτο μου για 1 μερούλα να αράζει στο Ηράκλειο. Ποιος ξέρει τι παίχτηκε... Μπορεί για καφέ να το πήγαν, να πάρει τον αέρα του βρε αδερφέ :bleh: 

Εσένα πάντως είναι πιο περίπλοκο. Πήγε Ρόδο, μετά Πειραιά και μετά πάλι Ρόδο. Πολυταξιδεμένο..

Πέρασε να μου πει ένα γεια ?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πριν 13 λεπτά, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Παιδια πηρα αυτο τρωω τελωνειο; Δεν εχω παρει απο αμαζον παλι τωρα εφαγα σκαλωμα.. οποιος μπορει πλζ

Γλυκα λαμπιονια μου ε; (σλουρπ γλυψ; ?)

 

Οτιδήποτε στέλνεται από ΕΕ δεν έχει τελωνείο.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2019 at 8:03 ΜΜ, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Ναι απλα με μπερδεψε που ελεγε στο προφιλ του πωλητη οτι ειναι απο κινα

Και από Κίνα να είναι, 22€ είναι το όριο για να φας το τελωνείο :) 

Link to comment
Share on other sites

25 βγηκε και λεω amazon.de ειναι ολα οκ αλλα ελεγε καπου για επιστροφες κτλ κοιτα στο προφιλ του πωλητη και πατησα και βλεπω κινα και λεω αμαν

την κατσαμε και ετρεξα πανικοβλητος να ποσταρω για να βεβαιωθω. Αυτα.. Εδω γιατι δεν ποσταρες ηδη εσυ; Χαλαρωσες; Ε; ?

Ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενδέχεται από τα τέλη του 2020 να ανοίξει special Europe line από Κίνα, μέσω Ελλαδιστάν (κάτι που υπάρχει ήδη για γερμανία, αγγλία , γαλλία ).
Αν ανακοινωθεί επίσημα θα σας κάνω quote. Πολύ θετικό γιατί μιλάμε για ταχύτητα Courier με τιμές post airmail. 

 

  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας ρε παιδιά και χρόνια πολλά!!! έκανα ένα δωράκι στον εαυτό μου από gearbest. Και μου βγάζει αυτό. Last Vessel
To: Greece
From: Netherlands
First Vessel (1612 MS)
Departure in Location Warehouse Sorting Centre.
2019-12-26 18:38:42
Shipping Label Printed.
2019-12-26 17:28:38
Confirmed & Prepared For Packing.
2019-12-26 17:28:25
Order Created.
2019-12-26 14:59:17

Γιατί τόσες μέρες έχει κολλησει;

Στάλθηκε από το PH-1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.