Jump to content


Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

περιπτωση 4.

το δεμα αναφερει οτι ηρθε κανονικα στην Ελλαδα και μετα εδω και ποσεσ μερες η τυχη του αγνοειτα;ι.ενω στα ελτα λεει οτι απλα ειναι καταχωρημενο στο τελωνειο στο online track and trace οταν παιρνω τηλε τελωνειο και κεντρικα του ελτα λενε οτι το δεμα δεν υπαρχει.τι να λεμε τωρα ρε φιλε τι να λεμε.ολοι την παταμε ειτε ετσι ειτε αλλιως ρισκα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν την πατας, ουτε εξαφανιζονται τα δεματα. Απο τη στιγμη που μπηκε στην Ελλαδα και εχει καταχωρηθει στο συστημα σημαινει οτι καπου ειναι. Κανε αιτηση γραπτς στα ΕΛΤΑ να ξεκινησει διαδικασια εντοπισμου.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μου φαίνεται ότι αυτό είναι το κατάλληλο θέμα...

Detailed Results:

Arrived Abroad, February 01, 2011, 9:01 am, GREECE

International Dispatch, January 26, 2011, 11:58 am, ISC CHICAGO IL (USPS)

Arrival

Shipment Accepted, January 25, 2011, 10:55 am, WAUSAU, WI 54402

Electronic Shipping Info Received, January 25, 2011

Το πακέτο έφυγε από Αμερική 25/1 στις 1/2 είναι εδώ, από το track n trace του ΕΛΤΑ:

Τρίτη, 1 Φεβρουάριος 2011 9:00:36 πμ

ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Αντικείμενα σε Συσκευασία

Τρίτη, 1 Φεβρουάριος 2011 9:01:48 πμ

ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Αντικείμενα σε Συσκευασία

Τρίτη, 1 Φεβρουάριος 2011 12:40:25 μμ

ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Αποστολή Συσκευασίας

Τρίτη, 1 Φεβρουάριος 2011 1:33:35 μμ

ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Αποστολή Συσκευασίας

Τρίτη, 1 Φεβρουάριος 2011 5:40:27 μμ

ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Αποστολή Συσκευασίας

Πέμπτη, 3 Φεβρουάριος 2011 8:50:31 πμ

Κ.ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΧΑΝΙΩΝ

Αντικείμενα σε Συσκευασία

Πέμπτη, 3 Φεβρουάριος 2011 8:54:17 πμ

Κ.ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΧΑΝΙΩΝ

Αποστολή Συσκευασίας

Τώρα εφόσον είναι από την Πέμπτη στα Χανιά εγώ γιατί δεν έχω πάρει ειδοποίηση ακόμα; Ο εκτελωνισμός έγινε στην Αθήνα ή θα γίνει εδώ και για αυτό περιμένω; Στο προηγούμενο πακέτο από ίδιο πωλητή η ειδοποίηση είχε έρθει μια μέρα μετά το Track n Trace...

Πάντως είναι σπάσιμο η όλη φάση, κάνει το πακέτο 5 μέρες να έρθει από την άλλη άκρη του κόσμου και εδώ με τα Χαιβάνια μας για να το πάρεις πρέπει να περάσουν άλλες 2 βδομάδες και αν :nothing:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Τελικά το δέμα σου το οποίο πέρασε αρκετές ημέρες στο ΚΔ αεροδρομίου έφτασε?

Αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο θέμα. Από την ώρα την οποία το δέμα έφτασε ελλάδα, είναι τρεις μέρες τώρα σε κατάσταση αποστολής συσκευασίας...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μια βοηθεια ρε παιδια γιατι εχω μπερδευτει.περιμενω ενα δεμα απο αμερικη me usps.στο tracking μου λεει αυτο Addressee not available - Scheduled for another delivery attempt today, July 11, 2011, 10:00 am, GREECE

εμενα ενωμεταξυ ουτε ειδοποιηση μου αφησε κανεις ουτε καποιο τηλεφωνο οτι δεν με βρηκαν.παω σε ενα ταχυδρομιο(ουτε που ηξεραν οτι συνεργαζονται με usps με κοιταζαν σαν χανοι)και μου λενε αφοου εψαξαν το δεμα σα δεν ειναι στο υποκαταστημα μας.εγω τωρα δεν ξερω πουνα απευθυνθω γιατι tracking δεν εχω απο τα ελτα αλλα απο την usps και θεωρητικα με τ που μπαινει ελλαδα το δεμα αναλαμβανουν τα ελτα.στο tracking των ελτα βαζω τον αριθμο του δεματος απο την usps και δεν τον αναγνωριζει...

Detailed Results:

Addressee not available - Scheduled for another delivery attempt today, July 11, 2011, 10:00 am, GREECE

Customs clearance processing complete, July 09, 2011, 11:45 am, GREECE

Customs Clearance, July 09, 2011, 3:15 am, GREECE

Processed Through Sort Facility, July 09, 2011, 3:12 am, GREECE

Processed Through Sort Facility, July 06, 2011, 4:55 am, ISC NEW YORK NY(USPS)

Arrived at Sort Facility, July 06, 2011, 4:53 am, ISC NEW YORK NY(USPS)

Acceptance, July 05, 2011, 3:56 pm, KEW GARDENS, NY 11415

Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια ρε παιδια γιατι εχω μπερδευτει.περιμενω ενα δεμα απο αμερικη me usps.στο tracking μου λεει αυτο Addressee not available - Scheduled for another delivery attempt today, July 11, 2011, 10:00 am, GREECE

εμενα ενωμεταξυ ουτε ειδοποιηση μου αφησε κανεις ουτε καποιο τηλεφωνο οτι δεν με βρηκαν.παω σε ενα ταχυδρομιο(ουτε που ηξεραν οτι συνεργαζονται με usps με κοιταζαν σαν χανοι)και μου λενε αφοου εψαξαν το δεμα σα δεν ειναι στο υποκαταστημα μας.εγω τωρα δεν ξερω πουνα απευθυνθω γιατι tracking δεν εχω απο τα ελτα αλλα απο την usps και θεωρητικα με τ που μπαινει ελλαδα το δεμα αναλαμβανουν τα ελτα.στο tracking των ελτα βαζω τον αριθμο του δεματος απο την usps και δεν τον αναγνωριζει...

Detailed Results:

Addressee not available - Scheduled for another delivery attempt today, July 11, 2011, 10:00 am, GREECE

Customs clearance processing complete, July 09, 2011, 11:45 am, GREECE

Customs Clearance, July 09, 2011, 3:15 am, GREECE

Processed Through Sort Facility, July 09, 2011, 3:12 am, GREECE

Processed Through Sort Facility, July 06, 2011, 4:55 am, ISC NEW YORK NY(USPS)

Arrived at Sort Facility, July 06, 2011, 4:53 am, ISC NEW YORK NY(USPS)

Acceptance, July 05, 2011, 3:56 pm, KEW GARDENS, NY 11415

σημειωση:καλωντας τα ελτα μου λενε οτι το δεμα δεν εχει ερθει καν ελλαδα.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ?:wall:

Link to comment
Share on other sites

γειά!

κ εγώ έχω πρόβλημα με τα δέματα από αμερική. πήρα πρόσφατα κατι απο ebay κ με το στειλαν με usps. στο tracking λεει τα εξης:

Label/Receipt Number: LJ62 2168 715U S

Service(s): International Letter

Status: Processed through Sort Facility

Your item was processed through and left our GAINESVILLE, FL 32608 facility on June 27, 2011 at 4:52 pm. The item is currently in transit to the destination. No further information is available for this item.

Detailed Results:

Processed through Sort Facility, June 27, 2011, 4:52 pm, GAINESVILLE, FL 32608

Electronic Shipping Info Received, June 27, 2011

Acceptance, June 27, 2011, 2:05 pm, GAINESVILLE, FL 32608

μήπως μπορεί κάποιος να μου κάνει μια εκτίμηση για το πότε θα έρθει κατά δική μου μεριά (σαλονίκη)??

όλα περνάνε τελωνείο? είναι μικρό πακέτο..

α, επίσης στα ελτα στο tracking δε μου βγαζει κατι με το κωδικο..

ευχαριστώ...

Έγινε επεξεργασία από maria_ns
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει βγάλει τα ακόλουθα:

Label/Receipt Number: ECΧΧ ΧΧΧΧ ΧΧΧU S

Class: Express Mail International®

Service(s): Insured

Status: Attempted Delivery

Your item could not be delivered on July 15, 2011 at 10:38 am in GREECE due to the addressee not available at time of delivery. It is scheduled for another delivery attempt today.

Detailed Results:

spacer.gifspacer.gifbullet_circle.gif Addressee not available - Scheduled for another delivery attempt today, July 15, 2011, 10:38 am, GREECE bullet_circle.gif Customs clearance processing complete, July 14, 2011, 3:25 pm, GREECE bullet_circle.gif Customs Clearance, July 11, 2011, 5:53 pm, GREECE bullet_circle.gif Processed Through Sort Facility, July 11, 2011, 5:22 pm, GREECE bullet_circle.gif Processed Through Sort Facility, July 07, 2011, 8:30 am, ISC SAN FRANCISCO (USPS) bullet_circle.gif Arrived at Sort Facility, July 07, 2011, 8:30 am, ISC SAN FRANCISCO (USPS) bullet_circle.gif Electronic Shipping Info Received, July 07, 2011 bullet_circle.gif Acceptance, July 06, 2011, 8:16 pm, SAN JOSE, CA 95101 bullet_circle.gif Processed through Sort Facility, July 06, 2011, 6:32 pm, SAN JOSE, CA 95101

Έτσι όπως το λεν, πέρασε τελωνείο την πέμτη το μεσημέρι και παρασκευή ήρθαν να το δώσουν, αλλά κανείς δεν ήρθε σπίτι. ούτε καρτούλα άφησε κανείς.... Ποιόν παίρνεις τηλ. τώρα? ελτα? την usps? ..... ελλας 4 εβερ..

Link to comment
Share on other sites

από Αμερική για International letter υπολογίστε 20-25ημέρες.....

για express περίπου 10-15ημέρες.

για οτιδήποτε ψάχνετε πρώτα τηλέφωνο στα κεντρικά των ΕΛΤΑ στο

800-11-83000

και αν δε βγει άκρη στο τοπικό σας κατάστημα και τους ρωτάτε να κοιτάξουν τα συστημένα ή τα μικροδέματα....για letter στην συστημένη αλληλογραφία.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις ακριβως τι ενεργειες εκανες γιατι εγω εχω σηκωσει τα χερια ψηλα.σου ρθε ειδοποιηση?πηγες στο κοντινοτερο σου ταχυδρομιο?ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ :suicide:

σου δωσανε tracking για ΕΛΤΑ?σου εμφανισε τιποτε αλλο το tracking της usps??

Έγινε επεξεργασία από alexfrag18
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ το 8001183000 εν τέλη. Στην αρχή πήρα το τελωνείο, τους είπα πως περιμένω ένα δέμα από αμερική. Μου είπαν τα ελτα αναλαμβάνουν άπαξ και περάσει από αυτούς να πάρω τα τοπικά ελτα. Πήρα τις πληροφορίες και μου δωσαν το κατάστημα στο μαρούσι το οποίο δεν ήξερε τπτ και μου είπε να πάρω το 82000. Από αυτό μου είπαν να πάρω το άλλο γιατί το τρακινγκ της USPS ήταν για ταχυμεταφορές. Πήρα το 83κ τους είπα τον αριθμό της USPS και ότι στο site τους λέει ότι ήρθαν πράμα που δεν έγινε. Η κοπέλα το εντόπισε στις ταχυμεταφορές στο χαλάνδρι. Τους πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι όντως ήταν εκεί το δέμα και πηγα και το πήρα.

Εδιτ: καμία ειδοποίηση δεν μου ήρθε από κανένα στην ελλάδα. Το μόνο που παρακολουθούσα ήταν το σάιτ της USPS. Και με ανησύχησε το ότι έλεγε ότι μου τα φεράν αλλά δεν με βρήκαν τη στιγμή που δεν είχε έρθει τίποτα. Ούτε το τελωνείο για τα έξτρα λεφτά ούτε τίποτα. Ακόμα και τώρα δεν λέει ότι παραδόθηκε.....

Εδιτ 2: παντού στα ελτα τους έλεγα τον αριθμό της USPS. ΔΕΝ είχα άλλο αριθμό.

Απ' ότι κατάλαβα μάλλον κάπου στην μετάφραση τα χασάν.....

Οπότε ξεκινάς από το 8001182000 και βλέπεις υποθέτω. Καλή τύχη.

Έγινε επεξεργασία από Linos
Link to comment
Share on other sites

στις ταχυμεταφορες εχω παρει κι μου χου πει οτι επειδη το tracking ξεκινα απο cp δεν το αναλαβανουν αυτοι αλλα τα ελτα,απο ελτα μου λενε δεν εχει ερθει ακομα.Με usps express στο στειλαν?εμενα πως εξηγηται εν το στειλαμε express να το αναλαβουν τα ελτα δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται από τη χώρα και τη μέθοδο αποστολής....σε κάθε περίπτωση καλό είναι να καλείτε και τα ΕΛΤΑ και τις Ταχυμεταφορές.....αλλά και μια βόλτα στο τοπικό κατάστημα δε κάνει κακό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.