Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Περιμένω καμιά δεκαριά πράγματα από Κίνα. Ένα από αυτά, είναι κάτι που παρήγγειλα 27/02. Έχει ενημερωθεί πριν 15 ημέρες, ότι έφυγε το country of origin για το destination country. Ωστόσο όπως έχει αναφερθεί ξανά, έρχεται με ποδήλατο στην καλύτερη :bleh: 

Για θήκες κινητού κλπ, πρέπει να έχεις αποφασίσει 2-3 μήνες νωρίτερα ποιο κινητό θα πάρεις, για να πάρεις και την θήκη του. Αν δεν έχει βγει το κινητό, ατύχησες :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Qparadox έγραψε:

Απίθανο! Παραγγελία και αποστολή θήκης κινητού 30/12 από Κίνα (τι άλλο.......) , έφτασε μόλις σήμερα.... 

 

Την είχα ξεγράψει... Φοβερές καθυστερήσεις, 

 

Εγώ σήμερα παρέλαβα παραγγελία που είχα κάνει...11 Νοεμβρίου... :(

 

Και να'ταν κανένα μεγάλο ή παράξενο δέμα, να πεις μία δικαιολογία. Σκουλικοβιδάκια ήταν...

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Θήκη κινητού. Αγνοείται εδώ και ένα μήνα :hehe: 

 

Σχόλιο 2019-03-29 225222.png

Έχει φτάσει Ελλάδα. Όταν το πιάσουν (κατά λάθος), θα σου έρθει και σένα :bleh: Εμένα 1 μήνα και βολοδέρνει στα ουράνια της Ασίας :hehe: 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Έχουν και τα τυχερά τους τα μπερδέματα στα ταχυδρομεία όμως. Παρήγγειλα Νοέμβρη 2018 3 microsd (2x32, 1x64) Samsung EVO+. Μόνο ένα update στο tracking, ότι παρέλαβε το China Post το πακέτο από τον πωλητή. Από κεί και πέρα άκρα του τάφου σιωπή. Μια βδομάδα, δυο βδομάδες, τρεις, μήνας. Οκ λέω το έκλεψε/έχασε ο ταχυδρόμος. Ζητάω refund, μου κάνουν κανονικά (το πακέτο δεν είχε κανένα άλλο tracking update). Μπαίνει το 2019. Τέλη Ιανουαρίου καθώς τσεκάρω άσχετα στο trakcing app που όμως είχα ξεχάσει το number των καρτών βλέπω οτι έχουνε μπει 4-5 καινούρια tracking updates και οτι πριν μια μέρα έφυγε από Κίνα. Ε και ήρθανε κανονικά μετά από άλλες 10 μέρες ξέρω γω.

 

Έχασα 2 μήνες (και κάτι ψιλά) αλλά πήρα τις κάρτες δωράκι :bleh:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα παραγγείλει με μία μέρα διαφορά 2 kit των 16gb από amazon και τα δύο τα έστειλαν untracked.

H δεύτερη παραγγελία ήρθε 21 Μαρτίου 7 μέρες πριν το Estimated. Αυτήν που ήταν για παραλαβή 26 Mαρτίου δεν έχει φτάσει ακόμα.

 

Δευτέρα θα κλείσουμε τις 15 εργάσιμες ή 20 μέρες στο σύνολο. Έχω καιρό να αγοράσω από Uk μέχρι πόσο μπορεί να καθυστερήσει; 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Δευτέρα θα κλείσουμε τις 15 εργάσιμες ή 20 μέρες στο σύνολο. Έχω καιρό να αγοράσω από Uk μέχρι πόσο μπορεί να καθυστερήσει; 

Είχα αγοράσει και ήρθε 1 βδομάδα ακριβώς πριν το estimated. 3 πραγματάκια. Δεν ξαναγόρασα κάτι από εκεί όμως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κι εμένα πριν κάνα τρίμηνο που αγόρασα κάτι ρούχα έκαναν γύρω στις 20 μέρες, το κατάστημα έκανε την αποστολή την επομενη μέρα της παραγγελίας, η απόδειξη μου ήρθε ξεχωριστά γύρω στις 7 μέρες μετά με ταχυδρομείο, το δέμα γύρω στις 20 μέρες και παραδόθηκε από ACS.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω παραγγείλει πολλά από AliExpress και κάτι από Ebay. 

Κάτι από ali , από 25 Φλεβάρη, ήρθε σήμερα, παραλαμβάνω αύριο. Κάτι άλλο με αποστολή 22/3 είναι τελωνείο κλασικά (περίμενα να αργήσει περισσότερο με δεδομένο ότι το παρήγγειλα πρόσφατα). Τα υπόλοιπα είναι μικρά και θα τα φέρει ο ταχυδρόμος, θα αργήσουν σίγουρα, αν δεν χαθούν :p 

Από το ebay παρήγγειλα 25η Μαρτίου. Σήμερα μου το έφερε ο ταχυδρόμος. Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αυτό :p Πράγματα που από ali τα πήρα νωρίτερα, είναι ακόμη στον δρόμο. 

Είναι ΤΟΣΟ διαφορετικός ο τρόπος αποστολής; Σε αυτό του ebay επέλεξα κάτι διαφορετικό (δεν θυμάμαι) και είχε 1.30€ χρέωση ξέρω γω, είπα να δω τι είναι και τελικά ήρθε πιο γρήγορα.

Να προσθέσω πως 1 εξ'αυτών είναι με Belgium Post με ένα μακρυνάρι για tracking number. Αυτό με τι θα έρθει εδώ; Νομίζω πως δεν είναι με ΕΛΤΑ και δεν το αναγνωρίζει το 17track.

Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen Το tracking number που σου έδωσαν από Belgium θα σου κάνει τελευταίο update μόλις χτυπηθεί ο σάκος του με την είσοδο του στην Ελλάδα. (LVS************* ή το μακρυναρι που έχει μόνο νούμερα)

 

Από εκεί κ πέρα είναι συνήθως αρκετά γρήγορος τρόπος αποστολής. Κάνει για Ελλάδα συνήθως 25-30 μέρες.

 

Link to comment
Share on other sites

LVS είναι όντως. 

" Arrival at export hub " είναι το τελευταίο update, 10/04. 

 

πριν 29 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Σας εχει τυχει να καθυστερησει να στειλει καποιος?

Πληρωμη Δευτερα, και μεχρι τωρα δεν το εχει στειλει. Του εστειλα μηνυμα χτες, δεν απαντησε ο Γερμανος

Ένα εκ των αντικειμένων μου άργησε 4 ημέρες να το στείλει, αλλά από aliexpress. Το έστειλε λίγο πριν το πέρας του dispute που μπορείς να ανοίξεις αν δεν το στείλει εντός χρόνου.

Από ebay αγόρασες και άργησε να στείλει τόσο; 

Link to comment
Share on other sites

για αγγλικό κατάστημα οι μέρες αρχίζουν να γίνονται πολλές, 1-2-3 άντε 4 αν καθυστέρησε να λάβει τα χρήματα είναι φυσιολογικό εκτός αν δεν έχει διαθεσιμότητα ασχέτως του τι έγραφε όταν παράγγειλες και περιμένει να του φέρουν την παραγγελία κι εκτός αν έχει γίνει λάθος, δλδ να το έχει στείλει και να μην ενημέρωσε το σύστημα. Αυτό με τη διαθεσιμότητα μου έχει τύχει πριν πολλά χρόνια σε γερμανικό κατάστημα, όχι ebay. Το περίεργο είναι που δεν απαντά. αν επικοινωνείς με το δικό σου ιμέιλ τσέκαρε καλού κακού μήπως πήγε στον φάκελο του σπαμ.
Αν είναι ιδιώτης, τρέχα γύρευε, δεν υπάρχουν στάνταρτς.

Link to comment
Share on other sites

Στο ebay αν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα το προϊόν τίθεται εκτός λίστας. Εκτός και αν για παράδειγμα είχε 1 κομμάτι και το πήραν 2 ταυτόχρονα (αυτό και αν θα ήταν τύχη :p ). Ο μετρητής της διαθεσιμότητας ενός προϊόντος (αν υπάρχει παραπάνω από 1 ), μειώνεται αυτόματα :) Αν είναι ένα και μοναδικό, τίθεται εκτός λίστας, μέχρι να κάνει ξανά listing ο πωλητής.

 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, είναι να είναι scam. Αλλά φαντάζομαι δεν πήγες τυφλά, αλλά είδες τις κριτικές και το ποσοστό positive feedback.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 4 μικρές παραγγελίες από aliexpress. Ημερομηνία παραγγελιών: 13/3/2019

 

Η πρώτη που ήρθε ήταν με "AliExpress Standard Shipping" και έχει έρθει 4-5 μέρες τώρα.

Οι υπόλοιπες με "China Post Registered Air Mail" και "China Post Ordinary Small Packet Plus" ακόμα άφαντες.

 

Οπότε προσωπικά την επόμενη φορά θα επιλέξω την επιλογή "AliExpress Standard Shipping" άμα υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δραματικη η κατασταση συνηθως..

Ειναι τελειως στην τυχη τα πραγματα.. Και στο τελωνειο αλλα και στα ελτα ..

Και εγω σε παρομοια φαση με σενα ειμαι, εχω πανω απο 8 παραγγελιες απο alie και ebay , μικροπραγματα.

Γινονται και κάτι τρελά βέβαια, πχ αυτό, δείχνει έτσι, αλλά εγώ δεν ξέρω τιποτα χααχχαχα

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.