Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

πριν 8 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αν πάρεις 2 πληκτρολόγια και το ένα τζάμπα, στο αγοράζω μισοτιμής :hehe: :bleh: 

Τόση αγωνία και άγχος περνάει ο άνθρωπος κι εσύ θέλεις να το εκμεταλλευτείς; Με κανονική τιμή θα το αγοράσεις και τα μεταφορικά δικά σου!!! :p

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ πλέον για μικροπράγματα (κάτω από 22€ που δεν έχεις κίνδυνο τελωνειακής επιβάρυνσης) σταμάτησα να αγοράζω εάν δεν υπάρχει registered mail. Προτιμώ τα 2-3$ που μου εξασφαλίζουν τη γνώση για το πού βρίσκεται το πακέτο και ταυτόχρονα απόδειξη ότι δεν παρέλαβα για full refund. Παράδειγμα η hybrid θήκη που χρειαζόμουν για το κινητό μου (δεν έβρισκα τέτοια και να ήθελα στην Ελλάδα). Παραγγέλνω από ebay 5$. Περνάει ο μήνας. Χωρίς θήκη το κινητό. Επικοινωνώ, μου λένε να ξαναστείλουν. Λέω ξαναστείλτε. (παπαριά αποδείχτηκε - δεν ξαναστέλνουν πιστεύω). Παραγγέλνω και 2η από άλλον πωλητή. Από τον Νοέμβρη του 2018 η ιστορία αυτή. Θήκη ποτέ δεν παρέλαβα. Φτάνουμε 2019, ζητάω refund. O ένας μου έδωσε μετά από 3-4 mail που επέμενε να μου ξαναστείλει. Ο άλλος έλεγε ότι πέρασε το χρονικό διάστημα που μπορούσα να ζητήσω refund και μου είπε να ξαναστείλει (ούτε αυτό έφτασε ποτέ). Τελικά παρήγγειλα μία από aliexpress με registered mail η οποία είναι και η μοναδική που παρέλαβα. Τι να το κάνεις, που στο μεσοδιάστημα ο γιος μου είχε εκσφενδονίσει το κινητό 5m και δεν πρόλαβα να το πιάσω.... Από τότε, μόνο registered mail και τέρμα το ebay. Μόνο aliexpress....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Royal Mail = ΕΛΤΑ Αγγλίας. Περίεργο να εξυπηρετεί η speedex την Royal. Για την DHL δεν είναι περίεργο, καθώς DHL έχει μόνο στις μεγάλες πόλεις. Στην Αλεξανδρούπολη, άλλαζε σε Γενική Ταχυδρομική (όπως και η UPS). 

Τα ΕΛΤΑ ρεπάρουν και παίρνει Royal Mail η Speedex εκεί; :p 

Αν πάρεις 2 πληκτρολόγια και το ένα τζάμπα, στο αγοράζω μισοτιμής :hehe: :bleh: 

"Από amazon καλείτε; Δεν μου λέει κάτι το όνομα του καταστήματός σας. Τι θέλετε;

Πληκτρολόγιο; Ποιο πληκτρολόγιο; Δεν καταλαβαίνω τι μου λέτε. Όχι, δεν έχω παραλάβει. Και αυτό που ήρθε είναι χαλασμένο.

Ναι, θα ήθελα full refund. Έχω υποστεί ψυχολογικό τραύμα με όλη αυτή την ταλαιπωρία".

Λίγη ώρα μετά....

-Έλα, Χρυσόστομε, τα πήρα και τα δύο. Το πρώτο λειτουργεί άψογα και πήρα και full refund για την "ταλαιπωρία", το δεύτερο είναι επίσης άψογο, τσάμπα το πήρα, πάρτο μισοτιμής και κερνάς καφέ όταν έρθω στην Αθήνα.

Greek Business....

 

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εξυπακούεται ότι θα το στείλεις πίσω γιατί είναι το σωστό. Δεν θέλω να μου έρθει η ιταλική μαφία σπίτι :bleh:

Αλλά ο Seek & Find θα σου κρατήσει κακία που δεν θα το χαρίσει στον ίδι.. εε..  εκεί που πρέπει:hehe:

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

 

image.png

Για να δούμε πόσο καιρό θα τους πάρει :p Η παραγγελία που έλεγα είναι @BasiliCeLew 

 

Παραγγελία 28/04, αποστολή 30/04 (προφανώς πήγε από κάπου μέσω Σιγκαπούρης γιατί αν κατάλαβα καλά, από εκεί ξεκίνησε να "φαίνεται" το tracking στα ΕΛΤΑ), 05/05 έφτασε τελωνείο και είναι ήδη μία βδομάδα εκεί. Δηλαδή αν δεν είχαμε τελωνεία, θα ήταν ήδη εδώ. Και μιλάμε για αποστολή με 2.5€ έξοδα αποστολής (aliexpress standard shipping). 

Τα παρακάτω τα δείχνει το AliExpress

Spoiler

image.png

Το καλό είναι ότι πακέτα μικρότερα από κάποιο certain μέγεθος και βάρος τα φέρνει ο ταχυδρόμος και μου ήρθε πχ προχτές ένα πακέτο το οποίο ήταν τόσο μικρό, που περίμενα να έχει χαθεί. I have hope in humanity after all :hehe: 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, tommybertsen said:

 

image.png

Για να δούμε πόσο καιρό θα τους πάρει :p Η παραγγελία που έλεγα είναι @BasiliCeLew 

 

Παραγγελία 28/04, αποστολή 30/04 (προφανώς πήγε από κάπου μέσω Σιγκαπούρης γιατί αν κατάλαβα καλά, από εκεί ξεκίνησε να "φαίνεται" το tracking στα ΕΛΤΑ), 05/05 έφτασε τελωνείο και είναι ήδη μία βδομάδα εκεί. Δηλαδή αν δεν είχαμε τελωνεία, θα ήταν ήδη εδώ. Και μιλάμε για αποστολή με 2.5€ έξοδα αποστολής (aliexpress standard shipping). 

Τα παρακάτω τα δείχνει το AliExpress

  Reveal hidden contents

image.png

Το καλό είναι ότι πακέτα μικρότερα από κάποιο certain μέγεθος και βάρος τα φέρνει ο ταχυδρόμος και μου ήρθε πχ προχτές ένα πακέτο το οποίο ήταν τόσο μικρό, που περίμενα να έχει χαθεί. I have hope in humanity after all :hehe: 

 

Όταν το στέλνουν Α προτεραιότητας και με tracking είναι μέρα με την νύχτα η αποστολή ? ? 

 

To μόνο καλό είναι ότι από την στιγμή που στείλεις τα στοιχεία σε 1 μέρα στο αποδεσμεύουν ? Πάνε οι παλιές καλές μέρες που περίμενες 1-2 μήνες για να το κάνουν! χαχαχα

 

Εμένα κόλλησαν επίσης δεματάκια Αθήνα από 1/5 ( ΕΛΛΑΔΑ- ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ (ΚΑΤ)) και όλα έτυχε ήταν με DHL από Alibaba και όλα κόλλησαν στο ίδιο σημείο. Τύχη βουνό. Σε μήνυμα που τους έστειλα λένε δεν μπορούν να κάνουν τίποτα απλά περιμένουμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Update: Περιμένω, καλώς εχόντων των πραγμάτων, το tkl keyboard, από το amazon.it, μέχρι την Παρασκευή. Έχασα κάθε ελπίδα για παράδοση της αρχικής μου παραγγελίας, οπότε θέλω να δω τι θα συμβεί με τούτη εδώ.

Επικοινώνησα εκ νέου και με το amazon.uk για τα ψιλολόγια που είχα πάρει. Και εδώ υπήρξε πρόβλημα και δεν πιστεύω ότι θα παραλάβω.

Θα μου πιστώσουν το ποσό στη gift card και από εκεί θα μπορέσω να τα παραγγείλω ξανά. Μου ζήτησαν να τους ενημερώσω πριν προχωρήσω στο τελικό στάδιο της παραγγελίας μου, ώστε να αφαιρέσουν τα μεταφορικά έξοδα. Kudos to amazon.

Το ζήτημα είναι για ποιον λόγο χάθηκαν 2 παραγγελίες.

Ναι, δεν είχαν tracking number, αλλά έχω πάρει πράγματα χωρίς αριθμό παρακολούθησης και παλαιότερα και παραδόθηκαν κανονικά.

Τι στο καλό, 2 στα 2;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DEADLAZARUS said:

Update: Περιμένω, καλώς εχόντων των πραγμάτων, το tkl keyboard, από το amazon.it, μέχρι την Παρασκευή. Έχασα κάθε ελπίδα για παράδοση της αρχικής μου παραγγελίας, οπότε θέλω να δω τι θα συμβεί με τούτη εδώ.

Επικοινώνησα εκ νέου και με το amazon.uk για τα ψιλολόγια που είχα πάρει. Και εδώ υπήρξε πρόβλημα και δεν πιστεύω ότι θα παραλάβω.

Θα μου πιστώσουν το ποσό στη gift card και από εκεί θα μπορέσω να τα παραγγείλω ξανά. Μου ζήτησαν να τους ενημερώσω πριν προχωρήσω στο τελικό στάδιο της παραγγελίας μου, ώστε να αφαιρέσουν τα μεταφορικά έξοδα. Kudos to amazon.

Το ζήτημα είναι για ποιον λόγο χάθηκαν 2 παραγγελίες.

Ναι, δεν είχαν tracking number, αλλά έχω πάρει πράγματα χωρίς αριθμό παρακολούθησης και παλαιότερα και παραδόθηκαν κανονικά.

Τι στο καλό, 2 στα 2;

 

Εμένα πάντως (γιατί αγαπάει ο Θεός τον κλέφτη αγαπάει και τον νοικοκύρη) κάτι ram που είχαν στείλει από amazon.co.uk αξιας 120€ untracked και δεν παρέλαβα ποτέ τις χαίρετε ο γείτονας μου.

 

Ο τυπάς πήγε μαζί με το κουτί των ram στον κολλητό μου που έχει καταστήματα service την προηγούμενη βδομάδα γιατί λέει ξαφνικά σταμάτησαν να λειτουργούν και το άφησε για να το δει. Το κουτί πάνω είχε κωδικό από amazon warehouse (γιατί το πήρα μεταχειρισμένο και ήταν το μόνο ζευγάρι που είχαν) κ μετά από ερώτηση στο amazon αυτες ήταν οι μνήμες μου που "χάθηκαν"...

 

Ζήτησα νομικό χαρτί που επιβεβαιώνει αυτό το warehouse number μαζί με την απόδειξη και την διεύθυνση αποστολής από το amazon και του έκανα μήνυση σήμερα το πρωί. Η μήνυση έγινε αφού μίλησα μαζί του για να του ζητήσω τον λόγο και αυτός έκανε την πάπια ότι δεν ξέρει για τι μιλάω (μένει μόνος στο σπίτι).

 

Δυστυχώς αναγκάστηκα να νοικιάσω για δεύτερη φορά θυρίδα στα ΕΛΤΑ πλέον (επειδή έχω 2 κατοικίες σε 2 διαφορετικές πόλεις) μιας και είχα τα ίδια προβλήματα και στις δύο πολυκατοικίες που μένω. Γενικά είναι πολύ λυπηρό αυτό που συμβαίνει το να κλέβει ο ένας τον άλλον.

 

Τυχαία από τότε που νοίκιασα την πρώτη θυρίδα ξαφνικά έρχονται όλα χωρίς να χάνονται.

  • Like 5
  • Sad 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Update: Περιμένω, καλώς εχόντων των πραγμάτων, το tkl keyboard, από το amazon.it, μέχρι την Παρασκευή. Έχασα κάθε ελπίδα για παράδοση της αρχικής μου παραγγελίας, οπότε θέλω να δω τι θα συμβεί με τούτη εδώ.

Επικοινώνησα εκ νέου και με το amazon.uk για τα ψιλολόγια που είχα πάρει. Και εδώ υπήρξε πρόβλημα και δεν πιστεύω ότι θα παραλάβω.

Θα μου πιστώσουν το ποσό στη gift card και από εκεί θα μπορέσω να τα παραγγείλω ξανά. Μου ζήτησαν να τους ενημερώσω πριν προχωρήσω στο τελικό στάδιο της παραγγελίας μου, ώστε να αφαιρέσουν τα μεταφορικά έξοδα. Kudos to amazon.

Το ζήτημα είναι για ποιον λόγο χάθηκαν 2 παραγγελίες.

Ναι, δεν είχαν tracking number, αλλά έχω πάρει πράγματα χωρίς αριθμό παρακολούθησης και παλαιότερα και παραδόθηκαν κανονικά.

Τι στο καλό, 2 στα 2;

Αυτό το λες και γκαντεμιά... 

Ή και όχι, αν κρίνω από το post του Βασίλη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DEADLAZARUS said:

Ναι, δεν είχαν tracking number, αλλά έχω πάρει πράγματα χωρίς αριθμό παρακολούθησης και παλαιότερα και παραδόθηκαν κανονικά.

Τι στο καλό, 2 στα 2;

όποτε έρθει το πακέτο ρώτα τον τύπο που στο φέρνει, κατ' αρχήν από ποια τοπική εταιρεία/πρακτορείο είναι κι αν γνωρίζει αν χειρίζονται αυτοί τοπικά όλα τα προερχόμενα από amazon. Βλέπεις πώς πάει η κουβέντα και πες ότι περίμενες κι άλλα και δεν έχουν φτάσει. Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα βγάλεις κάτι χρήσιμο από την συζήτηση αλλά δε χάνεις και τίποτα. Αν ξέρεις πού είναι το τοπικό τους γραφείο ίσως άξιζε να κάνεις μια βόλτα από εκεί, φαντάζομαι δεν θα είναι εκτός Μυτιλήνης.

Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2019 at 11:44 ΠΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

image.png

 

Στο μεταξύ ξεκόλλησε σε μόλις 15 ημέρες ( :bleh: ) από το τελωνείο. Νομίζω πως μέσα προς τέλη εβδομάδας θα μου το φέρει ο ταχυδρόμος. Περίεργα πράγματα. Σαν πολύ γρήγορα δεν ήρθε; :hehe: 

 

  • Haha 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος salde έγραψε:

όποτε έρθει το πακέτο ρώτα τον τύπο που στο φέρνει, κατ' αρχήν από ποια τοπική εταιρεία/πρακτορείο είναι κι αν γνωρίζει αν χειρίζονται αυτοί τοπικά όλα τα προερχόμενα από amazon. Βλέπεις πώς πάει η κουβέντα και πες ότι περίμενες κι άλλα και δεν έχουν φτάσει. Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα βγάλεις κάτι χρήσιμο από την συζήτηση αλλά δε χάνεις και τίποτα. Αν ξέρεις πού είναι το τοπικό τους γραφείο ίσως άξιζε να κάνεις μια βόλτα από εκεί, φαντάζομαι δεν θα είναι εκτός Μυτιλήνης.

Τα πακέτα μέσω DHL (amazon.it) και Royal Mail (amazon.uk), που μας ενδιαφέρουν στην περίπτωσή μου, τα διαχειρίζεται η Speedex.

Λόγω επαγγέλματος, έχω συνεργασία με όλες τις μεταφορικές εδώ πέρα (Acs, Γενική, ΕΛ.ΤΑ., Speedex).

Το πακέτο από amazon.de (το οποίο, όμως, είχε αριθμό παρακολούθησης) έφθασε κανονικά, εντός εκτιμώμενου χρόνου παραλαβής, το παρέλαβα δε από τη Speedex.

Δεν μπορώ να ξέρω τι έχει συμβεί με τα πακέτα από amazon.it+uk. Πρώτη φορά αντιμετωπίζω τέτοιο θέμα. Εντάξει, μπορεί να συμβεί. Απλά, είναι δύο τα πακέτα, γι' αυτό μου έκανε εντύπωση η ατυχία μου.

Μπορεί, εντέλει, να εμφανιστούν στην πόρτα μου μετά από μήνες. Ποιος ξέρει....

Link to comment
Share on other sites

ρώτα κανέναν, όποιον σου φαίνεται πιο εξυπηρετικός και να γνωρίζει, μπας και σου πουν κάτι χρήσιμο. Όχι τόσο για το συγκεκριμένο πακέτο όσο μή τυχόν μάθεις κάτι ενδιαφέρον. Να σου επαναλάβω για άλλη μια φορά, το αν εσύ έχεις αριθμό παρακολούθησης δεν έχει σχέση με το αν έχουν αυτοί. Ειδικά οι μεγάλες ξένες (fedex, ups, dhl) δεν στέλνουν τίποτα χωρίς να υπάρχει κάποιου είδους καταγραφή. Ακόμα κι αν δεν σκανάρουν μέχρι το τέλος, βρίσκουν από ποιο σημείο και μετά χάθηκαν τα ίχνη.

στις τοπικές που γράφεις ότι τους ξέρεις, ανήκουν στην εδώ (Αθήνα) εταιρεία ή είναι συνεργαζόμενοι πράκτορες; Δλδ τα άτομα είναι υπάλληλοι της ACS π.χ. ή τοπικού πράκτορα που έχει συνεργασία/εκπροσωπεί την ACS στο νησί;

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

In such case, you know what to do 

  Hide contents

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± trollface

 

Πάλι δεν μ' αφήνει να επιλέξω την αντίδρασή μου. Γελάω λοιπόν.

Εννοείται πως ξέρω. Θα σε πάρω τηλέφωνο;)....

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.