Jump to content


Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


greekfragma

Recommended Posts

πηγα και απο κει σημερα:p.αλλα Ζωα αυτα.εψαξε μια ταμιας τα δεματα απο εξωτερικο και μου λεει δεν εχει ερθει τπτ,μην ερχεστε καθε μερα(ειχα παει παλι την προηγουμενη πεμπτη)θα σας ερθει σπιτι.ξαναεστειλα και μαιλ χτες το βραδυ και μου απαντησαν παλι ακριβως το ιδιο μηνυμα ,το δεμα σας δεν εχει ερθει Ελλαδα.Το κακο με το δεμα μου ειναι οτι δεν εμφανιζεται καν στο traking των ελτα οποτε δεν μπαινουν σον κοπο να το ψαξουν περισοτερο στο 82000 και ισως και να μην μπορουν κιολας να κανυν κατι αλλο τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Από τις αρχές του μήνα είχα παραγείλει κάτι από το Amazon.

Μου το έστειλαν με DHL και έλγε Delivery Estimate: 13 Ιουλίου.

Από τις 12 μέχρι τις 15 του μήνα ήμουν κάθε μέρα στο ταχυδρομείο και ρώταγα, μιας και δεν είχα βρει κανένα χαρτάκι στην θυρίδα.

Στις 14 μάλιστα έστειλα mail στο amazon για να δω τι γίνεται. Μου απαντάνε ότι μίλησαν με DHL και τους είπαν ότι το δέμα μου βρίσκεται από τις 12 του μήνα στο τοπικό ταχυδρομείο...

Την Παρασκευή πάω και το λέω στον υπάλληλο. Η απάντηση του είναι ότι δεν μπορεί να ψάξει χωρίς tracking number (δεν είχα) και να μην εμπιστεύμομαι τι λένε τα γερμανικά ταχυδρομεία....:confused:

Επικοινωνώ ξανά με amazon Παρασκευή μεσημέρι, μου ζητάνε συγνώμη για την ταλαιπωρία και μου ξαναστέλνουν το πακέτο δωρεάν με δικά τους έξοδα..

Την Δευτέρα πηγαίνω ξανά στο ταχυδρομείο και ρωτάω μια άλλη υπάλληλο η οποία προσφέρεται να ψάξει για το δέμα μου. Ως εκ θαύματος το βρίσκει με ημερομηνία άφιξης 12 Ιουλίου...

Και το πιο γαμάτο. Χθες βρήκα ειδοποίηση στην θυρίδα με ημερομηνία 12 Ιουλίου (εννοείται ότι την έβαλαν χθες).

ΕΛΕΟΣ. Πόσο ζώα μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα και από εμένα, μου έστειλαν και έμενα ένα δέμα από αμερική με USPS και λέει στην σελίδα αυτό που σας έχω επισυνάψει. πείρα τηλ στα ελτά στο 8001182000 και μου είπαν ότι έχει έρθει Ελλάδα το δέμα στης 9/8/2011 και κάνει από το τελωνείο να βγει 20 με 30 μέρες ισχύει αυτό ??

post-21206-1416075430,6421_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Log απο δικό μου USPS Express Mail

Customs clearance processing complete, August 04, 2011, 3:58 am, GREECE

Customs Clearance, August 03, 2011, 6:38 pm, GREECE

Processed Through Sort Facility, August 03, 2011, 6:04 pm, GREECE

Processed Through Sort Facility, July 29, 2011, 10:46 pm, ISC LOS ANGELES CA (USPS)

Arrived at Sort Facility, July 29, 2011, 10:45 pm, ISC LOS ANGELES CA (USPS)

Electronic Shipping Info Received, July 29, 2011

Acceptance, July 28, 2011, 11:04 pm, SANTA ANA, CA 92799

Processed through Sort Facility, July 28, 2011, 9:46 pm, SANTA ANA, CA 92799

Το Customs Clearance δεν σημαίνει οτι πέρασε, σημαίνει οτι περιμένει για να περάσει. Σε εμένα έγινε σε μία μέρα οπως βλέπεις. Απο την στιγμή που θα έχει clearance, τοτε να το περιμένεις απο μέρα σε μέρα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

χθες βραδυ εψαχνα μεσω ΕΛΤΑ track & trace ενα δεμα απο Γερμανια...και δεν εβγαινε αποτελεσμα,

ετσι για την πλακα ειπα να στειλω ενα mail στο information@elta-net.gr που εχει σαν υποστηριξη πελατων

ε σημερα το πρωι σκαει απαντηση οτι το δεμα βρισκεται στο ταδε κεντρο και οτι το status του tracking number ενημερωθηκε αναλογως.

Κατατοπιστικη απαντηση με mail απο υπηρεσια του δημοσιου σε λιγοτερο απο 10 ωρες.

παω να προλαβω να παρω ψωμι πριν γκρεμισουν ολα τα πρατηρια της περιοχης

το νου σας

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια βοηθστε και εμενα

παρηγγειλα κατι παπουτσια απο Αμερικη με κοστος 608 $

και εχω 2 ενημερωσεις

μια ειναι αυτη:

hl_search_results.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gif Label/Receipt Number: CJ44 0659 273U S

Class: Priority Mail International Parcels

Service(s): International Parcels

Status: Processed Through Sort Facility

Your item was processed through a facility in GREECE on September 24, 2011 at 8:21 am. The item is currently in transit to the destination.

spacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.giftc_tab.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gif Enter Label/Receipt Number. spacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gif Enter Label / Receipt Number.

spacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gifspacer.gif Detailed Results:

spacer.gifspacer.gifbullet_circle.gif Processed Through Sort Facility, September 24, 2011, 8:21 am, GREECE bullet_circle.gif Processed Through Sort Facility, September 21, 2011, 8:13 am, ISC CHICAGO IL (USPS) bullet_circle.gif Arrived at Sort Facility, September 21, 2011, 8:12 am, ISC CHICAGO IL (USPS) bullet_circle.gif Electronic Shipping Info Received, September 20, 2011

και η αλλη αυτο:

Quick Tools

Track & Confirm

Your Label Number

Service

Status of Your Item

Date & Time

Location

Features

Result 1

CJ440659273US

Invalid label number

Multiple items found.

Need more details›

Your item was processed through a facility in GREECE on September 24, 2011 at 8:21 am. The item is currently in transit to the destination.

Priority Mail International Parcels

Processed Through Sort Facility

September 24, 2011, 8:21 am

GREECE

International Parcels

Processed Through Sort Facility

September 21, 2011, 8:13 am

ISC CHICAGO IL (USPS)

Arrived at Sort Facility

September 21, 2011, 8:12 am

ISC CHICAGO IL (USPS)

Electronic Shipping Info Received

September 20, 2011

Acceptance

September 19, 2011, 4:49 pm

HONEOYE FALLS, NY 14472

τελικα εχει περασει τελωνει? και αν ναι ποτε και ποσο θα στοιχισει

μου εστειλαν ενα χαρτι στο σπιτι αλλα δεν εβγαζα ακρη. απλα εγραφε για κατι 248 $

και κατι ακομα που εχω μπλεξει

την αγορα εκανε μεσω Paypal και μου το εχουν χρεωσει 2 φορες! συνολικα 1216 $ = 900 ευρω!

εκανα dispute sto PAypal και μιλησα με τον αγοραστη και μου ειπε τα εξης:

Thanks for writing. I’m not sure what you are looking at. Paypal probably reserved from your card a certain amount of funds above and beyond to cover the transaction in case it was changed. You do not actually owe this money though. I believe it was just a reservation. The funds should be back on your card in a matter of days if I am correct. =] I will see if I can help with that by voiding the rest of the authorization which should return any excess funds or holds to your card. I hope you understand. =]

μπορει καποιος να μ βοηθησει ? θα τρελαθω !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

άμα σε θέλει το ρημάδι το σύστημα να δουλέψει σωστά.......

10 του μήνα παρέλαβα από hong kong δεματάκι που έφυγε στις 5......:shout::dance3:

ITEM DESPATCHED TO OVERSEAS, Dec-08-11, 00:00 AM, Athens

Shipment arrived at airport, Dec-06-11, 01:30 AM, SINGAPORE SIN

Shipment departed from airport, Dec-05-11, 18:37 PM, HONG KONG

Shipment departed from facility, Dec-05-11, 16:00 PM, HONG KONG

Shipment arrived at facility, Dec-05-11, 14:00 PM, HONG KONG

Shipment operation completed, Dec-05-11, 04:38 AM, ??????

Shipment information received, Dec-04-11, 08:11 AM

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Monday, January 09, 2012  Location  Time   
1 Shipment information received CATANIA - ITALY 16:35
2 Departed Facility in MILAN - ITALY MILAN - ITALY 16:38
3 Processed at MILAN - ITALY MILAN - ITALY 21:52
4 Processed at CATANIA - ITALY CATANIA - ITALY 21:52
5 Departed Facility in CATANIA - ITALY CATANIA - ITALY 22:05

Tuesday, January 10, 2012 Location Time
6 Arrived at Sort Facility ROME - ITALY ROME - ITALY 10:26
Wednesday, January 11, 2012 Location Time
7 Processed at MILAN - ITALY MILAN - ITALY 04:17
8 Departed Facility in MILAN - ITALY MILAN - ITALY 06:55
9 Arrived at Sort Facility LINZ - AUSTRIA LINZ - AUSTRIA 21:00

Thursday, January 12, 2012 Location Time
10 Departed Facility in LINZ - AUSTRIA LINZ - AUSTRIA 03:32
11 Arrived at Sort Facility BUDAPEST - HUNGARY BUDAPEST - HUNGARY 09:31
12 Departed Facility in BUDAPEST - HUNGARY BUDAPEST - HUNGARY 13:46

Από Κατάνια, Μιλάνο, πάλι Κατάνια, Ρώμη, Μιλάνο :hehe:

DHL that is

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από αμερική στις 5/1, 160$ μαζί με τα μεταφορικά της usps, πληρωμή με paypal. Από τις 12 του μηνός βλέπω αυτό στο tracking της usps:

capture1wj.jpg

και σήμερα που το έψαξα βρήκα ότι μπορώ να κάνω track τον ίδιο κωδικό στα ελτα και βρήκα αυτό:

capture2pf.jpg

Ξέρει κανεις τι παίζει?? Πρώτη φορά παίρνω από αμερικη και δεν ξέρω πολλά..:...:

Edit: Μόλις μου έγραψε στη usps Customs clearance processing complete. Στα ελτα δεν άλλαξε κάτι.. Αυτό σημαίνει ότι είναι "καθ' οδόν" ?

Έγινε επεξεργασία από apostolis159
Link to comment
Share on other sites

Πλέον στα ελτα λέει:

17/01/2012 11:26:00 | ΥΠ.ΕΚΤ.ΔΕΜ.ΘΕΣ. | ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ

θεωρώ πως θα το έχω αυριο/μεθαύριο..

Ωστόσο υπάρχει περίπτωση να χρειαστει να πάω στο ταχυδρομείο να το πάρω? Και αν ναι, πως θα το ξερω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα.. Υπάρχει πιθανότητα να χρειαστει να πληρωσω τα μαλλιοκέφαλα μου (εχω και πολλά παναθεμα με!:p) από τελωνεία κλπ?

Η θα είχα ειδοποιηθεί μέχρι τώρα για κάτι τέτοιο?

Πάντως το δεματάκι ενα κιλό παιζει να είναι με το ζόρι, και όχι μεγαλο σε μέγεθος..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.