Jump to content


Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

On 30/12/2019 at 7:28 ΠΜ, το μέλος hypnz έγραψε:

Γιατί τόσες μέρες έχει κολλησει;

Γιατί είναι περίοδος εορτών. 

Έχω πακέτο που απλά δεν ενημερώνεται, εδώ και 10 μέρες, ενώ ξέρω (και το ξέρουν) ότι βρίσκεται στα ΕΛΤΑ. 27/11 παραγγελία από AliExpress. Ταυτόχρονη παραγγελία με κάτι άλλο το οποίο δεν έχει ενημερωθεί καν αν έφτασε.

 

Μία φορά πήγα να το πάρω χωρίς ειδοποιητήριο (με βάση το tracking) και θα μάλωνα άσχημα (το είχαν και ενώ είχα τα πάντα, τους έδειχνα tracking κλπ , δεν μου το έδιναν - το έκαναν λέει για λόγους ασφαλείας, λες και κάποιος θα έμπαινε στον κόπο να μάθει το tracking από κάτι που κόστιζε 5€, θα μου έκλεβε την ταυτότητα, και θα πήγαινε να το πάρει :hehe: ). Δεν ξαναπάω γιατί θα πλακωθώ :p 

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Ότι πιο αποτυχημένο το Curier elta της Καλλιθέας, μου στείλαν ένα δέμα από Θεσσαλονίκη την Παρασκευη και ακόμα δεν το πήρα. Υποτίθεται Curier... Μετά διάβασα κριτικές και.......... 

Έγινε επεξεργασία από def
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος def έγραψε:

Ότι πιο αποτυχημένο το Curier elta της Καλλιθέας, μου στείλαν ένα δέμα από Θεσσαλονίκη την Παρασκευη και ακόμα δεν το πήρα. Υποτίθεται Curier... Μετά διάβασα κριτικές και.......... 

Λευτέρη, την περίοδο αυτή τα δέματα καθυστερούν πολύ. Το γνωρίζω, σε αποστολές δουλεύω (συνεργαζόμαστε με Couriers). Εμένα έκανε 3 εργάσιμες από Κατερίνη, άρα αν δεν παρέλαβες σήμερα, θα παραλάβεις Τρίτη (λογικά και εφόσον το πακέτο έχει αποσταλλεί). Ωστόσο όταν μιλάμε για Καλλιθέα, ο κόσμος όλος γελάει :hehe: Για αυτό όλα μου τα δέματα τα βάζω να έρχονται στην δουλειά :bleh: 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2020 at 12:22 ΠΜ, το μέλος def έγραψε:

Ότι πιο αποτυχημένο το Curier elta της Καλλιθέας, μου στείλαν ένα δέμα από Θεσσαλονίκη την Παρασκευη και ακόμα δεν το πήρα. Υποτίθεται Curier... Μετά διάβασα κριτικές και.......... 

Υπομονη, 

Περιμενω αντ/κο απορροφητηρα απο 19/12..απο Μαρκοπουλο Αττικης :D :D :D 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αν ξέρεις από ποιο ΕΛΤΑ πρόκειται να παραλάβεις μήπως να κάνεις μια προσπάθεια εκεί; Μάταιη το πιθανότερο αλλά δεν χάνεις κάτι. Απλώς να ξέρεις ότι το ΕΛΤΑ Courier  είναι (ή μπορεί να είναι δεν ξέρω για όλες τις περιοχές) διαφορετικό από τα γνωστά ταχυδρομικά γραφεία.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, salde said:

αν ξέρεις από ποιο ΕΛΤΑ πρόκειται να παραλάβεις μήπως να κάνεις μια προσπάθεια εκεί; Μάταιη το πιθανότερο αλλά δεν χάνεις κάτι. Απλώς να ξέρεις ότι το ΕΛΤΑ Courier  είναι (ή μπορεί να είναι δεν ξέρω για όλες τις περιοχές) διαφορετικό από τα γνωστά ταχυδρομικά γραφεία.

 

το "δέμα" είναι απλό registered airmail αρα τυπικά ελτά
το θέμα με το tracking είναι ότι δείχνει να μην έχει μπει καν ελλάδα
τώρα μπορεί να χάθηκε στην μεταφορά
μπορεί να χάθηκε στο τελωνείο
μπορεί χίλια δυο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι χοντροπαπάρηδες στα ΕΛΤΑ στο θέμα ενημέρωσης του tracking στην εφαρμογή που βλέπει ο καταναλωτής, για αυτό σου πρότεινα να έκανες μια προσπάθεια από το «τέλος προς την αρχή». Μπας και δεν έχει χαθεί. Αν έχει χαθεί δε βγάζεις άκρη ως προς το πού χάθηκε, δεν σε πολυενδιαφέρει κιόλας αυτή η λεπτομέρεια. Αν πας να το αντιμετωπίσεις ως χαμένο έτσι κι αλλιώς με τον πωλητή θα μιλήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, shattered said:

αντε να δεχθώ ήταν περίοδος εορτών πριν μερικές μερές
δεν με βλέπω να παραλαμβάνω πάντως... (κάτω το tracking του "κινέζου", πάνω τι λένε τα ελτα

 

o8oni.thumb.jpg.84df6d0b6f34929df0cf08bedb61edb4.jpg

Είσαι μπόμπα μην αγχώνεσαι. Σε μερικές μέρες (αν δεν κόλλησε στο βουνό του τελωνείου) θα κάνει είσοδο Ελλάδα. 

Ο τρόπος αποστολής που σου έκαναν είναι SZRPOST (China Post Registered με πόλη αναχώρισης το Shenzhen) , ο τρόπος αυτός είναι Untracked μέχρι την είσοδο στην χώρα προορισμού. Κάνει 10-45 μέρες από την στιγμή που σου γράφει Delivered to air transport για να κάνει arrival. Το πιο πιθανόν όμως να έχει κολλήσει στο χάος που επικρατεί στο τελωνείο μετά τις τελευταίες απολύσεις.

Γενικά με αυτόν τον τρόπο "χάνεται" περίπου το 1% των δεμάτων (με τα δικά μου data) όπου το 20% των χαμένος εμφανίζονται μετά από μήνες για παραλαβή ? Σε κάποιο mid-point ή στο τελωνείο αράζει όταν συμβαίνει αυτό και όταν τυχαίνει κάποια μέρα να μην έχει μεγάλες εισροές νέων δεμάτων το "βρίσκουν". 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, salde said:

Επειδή είναι χοντροπαπάρηδες στα ΕΛΤΑ στο θέμα ενημέρωσης του tracking στην εφαρμογή που βλέπει ο καταναλωτής, για αυτό σου πρότεινα να έκανες μια προσπάθεια από το «τέλος προς την αρχή». Μπας και δεν έχει χαθεί. Αν έχει χαθεί δε βγάζεις άκρη ως προς το πού χάθηκε, δεν σε πολυενδιαφέρει κιόλας αυτή η λεπτομέρεια. Αν πας να το αντιμετωπίσεις ως χαμένο έτσι κι αλλιώς με τον πωλητή θα μιλήσεις. 

 

Στα ΕΛΤΑ  τελωνείο εχω πλέον δέμα που είναι 35 μέρες ότι περιμένει εκτελωνισμό ? 


Ο κινέζος (δυστυχώς γιατί δεν έφταιγε αυτός) επέστρεψε τα λεφτά. Και το χειρότερο είναι ότι μιλάμε για 900$ αξίας αντικειμένου. Ευτυχώς που ο κινέζος το ασφάλισε και θα πάρει τα λεφτά του πίσω. 

Επίσης όποιος αγόρασε από κίνα μετά της 18-20 Ιανουαρίου οι κινεζικές αποθήκες/ αποστολές θα λειτουργήσουν ξανά μετά της 10 Φεβρουαρίου λόγο κορονοιού. 
Όποιος αγόρασε κάτι από το Hong Kong όμως λειτουργούν όλα κομπλέ εκεί. 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
άλλο ΕΛΤΑ άλλο τελωνείο λάθος
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

 

Spoiler

Το νινι της μανας τους.

 

Προφανώς έχουν πέσει έξω τα καράβια τους (βλέπε απολύσεις) και ψάχνουν σανίδα σωτηρίας.

Έγινε επεξεργασία από honda22
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ κ εχω ενα ανταπτορα απο αρχες γεναρη των 3€ που περιμενω και θα μου φανε + 15? Ελα ρε φιλε σοβαρα τωρα,..

Πες το να μην παραγγειλουμε τιποτα ρε φουστη μου!

_____οτι ειπε ο χοντας στο hidden____

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, shattered said:

πλεον μάλλον αυστηρά τριγωνικές

μη βιάζεσαι, για αυτό σας έγραψα να διαβάσετε το λινκ που έδωσε παραπάνω ο ΥΝτι, δεν αποκλείεται να το γειώσουν με κάποιο τρόπο ή έστω από ένα σημείο και κάτω. Απλώς οι πιθανότητες -για τον λόγο που εξηγεί ο χόντα- είναι εναντίον του καταναλωτή.

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο όσο κι αν δεν μας συμφέρει, από τη στιγμή που είναι υπό κατάρρευση και κοιτούν απελπισμένα να αρπάξουν χρήμα, πιο λογικό και δίκαιο είναι να προσπαθούν κατ' αρχήν να το αρπάξουν από όσους χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες τους παρά από το σύνολο των πολιτών (μέσω κρατικής ενίσχυσης κλπ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω το πνευμα της αναρτησης αλλα μπορω να ερθω και να πω εγω, ο χ ο ψ:  "και αν ειναι αυτοι υπο καταρρευση πρεπει να πληρωσω τη νυφη;"

Στο καλο και να μας γραφουν. Δεν βρησκω δικαιο για κατι που κανει 3€ να πληρωσω +15. +5 ισως..

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ βρίζω, μαζί σου είμαι, απλώς προσπαθώ να καταλάβω και την γιαγιά που δεν παραγγέλνει τίποτα από Κίνα και της έχουν πάει την σύνταξη ΟΓΑ από 130 στα 110 π.χ. και της έρχονται κατραπακιές σε κάθε αναπνοή (ΦΠΑ, λογαριασμοί) να της πουν τώρα «κάτσε να στην πάμε 109 για να βοηθήσουμε τα ΕΛΤΑ»

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.