Jump to content


Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Σήμερα στα κεντρικά των ΕΛΤΑ στο Χαλάνδρι όπου πήγε φίλος να ψάξει συστημένο δέμα που έχει κολλήσει εκεί επί ένα μήνα στο tracking. 

3 άτομα απέξω έπιναν καφέ και άλλα 6 μέσα. Ούτε ένας δεν δούλευε. Το δέμα δεν το έψαξαν καν. Του είπαν θα σε πάρουμε τηλ να έρθεις να το πάρεις από εδώ. Κουριερ δεν πρόκειται να έρθει. Εγώ περιμένω 6 δέματα από αρχές Γενάρη. Τώρα κατάλαβα γιατί δεν έρχονται. 

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Gregorypeg1000 said:

Τώρα κατάλαβα γιατί δεν έρχονται.

Έχω ακούσει δύο περιπτώσεις που παρόμοιο θέμα υπάρχει και με αλληλογραφία, να μην τα φέρνουν επικαλούμενοι έλλειψη προσωπικού. Στην μία, όταν εμφανίστηκε ο άνθρωπος να τα αναζητήσει, τον παρακάλεσαν και του έδωσαν ένα μάτσο γράμματα (ως επί το πλείστον λογαριασμούς) για να τα μοιράσει εκείνος στην πολυκατοικία του. Δεν θυμάμαι αν έχει αναφερθεί παρόμοιο θέμα κι εδώ, όσοι περιμένετε ταχυδρομικά λογαριασμούς μην θεωρείτε ότι δεν έχουν εκδοθεί αν δεν έχουν φτάσει στην διεύθυνση σας.
Αυτά προ μέτρων πανδημίας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

Σήμερα στα κεντρικά των ΕΛΤΑ στο Χαλάνδρι όπου πήγε φίλος να ψάξει συστημένο δέμα που έχει κολλήσει εκεί επί ένα μήνα στο tracking. 

3 άτομα απέξω έπιναν καφέ και άλλα 6 μέσα. Ούτε ένας δεν δούλευε. Το δέμα δεν το έψαξαν καν. Του είπαν θα σε πάρουμε τηλ να έρθεις να το πάρεις από εδώ. Κουριερ δεν πρόκειται να έρθει. Εγώ περιμένω 6 δέματα από αρχές Γενάρη. Τώρα κατάλαβα γιατί δεν έρχονται. 

Λόγω covid-19, οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ ζουν -επιτέλους- τον μύθο τους και κάθονται ανερυθρίαστα χωρίς να προσποιούνται ότι δουλεύουν. Προοδεύουμε, αδέλφια..

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή εξυπηρετούμε με ιδιωτικής σύμβασης κατάστημα ΕΛΤΑ (είναι φωτοτυπάδικο που έγινε και ΕΛΤΑ) ο ταχυδρόμος είναι παιδιά άψογος, ενώ στο επόμενο στενό που εξυπηρετείτε από το κεντρικό κατάστημα δεν τους πηγαίνουν τώρα ούτε οι λογαριασμοί. ? ?  Το φιλαράκι που μένει εκεί λέει ότι άφησαν χαρτί (σε όλους στην πολυκατοικία) για να πάνε να παραλάβουν αλληλογραφία 2 μηνών γιατί ο καθένας είχε ένα πάκο γράμματα κ δεν ήθελε να τα κουβαλήσει ο ταχυδρόμος.

Εμένα μου φέρνουν μέχρι και δέματα 2 κιλών αν δεν είναι συστημένα. 
Βέβαια τους κάνω καλό τζίρο με τις αποστολές οπότε δεν ξέρω αν είναι πριβέ μεταχείριση αλλά δεν νομίζω είναι πολύ ευγενικοί εκεί μέσα όλοι τους... 

 

Αν είναι να το πάρουν τέτοια μαγαζιά την διαχείριση της αλληλογραφίας 1000 φορές να γίνει ιδιωτικό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο ταχυδρόμος των ΕΛΤΑ (Αιόλου 100 - το κεντρικό ), μου είπε μια φορά το εξής (και δεν τον έπιασα από το λαιμό γιατί κρατήθηκα)

 

"Αμάν πια με τα δεματάκια σας από την Κίνα, δεν βαρεθήκατε; Μας ζαλίσατε με αυτά"
 

Εσείς πως θα του απαντούσατε; Εγώ τον κοίταξα και του είπα "σιγά μην σε ρωτήσουμε κιόλας". 

 

  • Like 2
  • Sad 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, tommybertsen said:

Εσείς πως θα του απαντούσατε; Εγώ τον κοίταξα και του είπα "σιγά μην σε ρωτήσουμε κιόλας". 

 

Γενικά είμαι πολύ εκδικητικός άνθρωπος αλλά προσπαθώ όσο γίνεται να μην μπαίνω στο mood αυτό και γιατί δεν είναι υγιή κατάσταση αλλά και γιατί κάποια στιγμή θα μπλέξω με δικηγόρους αν το αφήσω να εκδηλωθεί χωρίς περιορισμούς ? . 
Ένα καντηλάκι όμως τη στιγμή εκείνη πιστεύω θα του το έδινα και μετά θα σκεφτόμουν για την υπόλοιπη μέρα για το τι άλλο μπορώ να του κάνω με τα δέματα. ?

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

Ένα καντηλάκι όμως τη στιγμή εκείνη πιστεύω θα του το έδινα και μετά θα σκεφτόμουν για την υπόλοιπη μέρα για το τι άλλο μπορώ να του κάνω με τα δέματα. ?

Και πόσα ακόμη μικροδέματα μπορώ να παραγγείλω για να τα φέρει ο ίδιος :bleh: 

 

πριν 6 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Με τέτοιους τύπους δε συμφέρει, την επόμενη φορά θα πετάξει τα γράμματά σου στα σκουπίδια

Το προηγούμενο που ήρθε 11/03, ήρθε με ειδοποίηση για να το παραλάβω. Μιλάμε για ένα 300γρ πραγματάκι το οποίο συνήθως φέρνει ο ταχυδρόμος. 

Είχε που είχε αλλεργία στην Κίνα ο τύπος, τώρα με τον Κορονοϊό, καληνύχτα σας :hehe: 

Είτε σκουπίδια είτε ειδοποίηση.

Ευτυχώς τα κεντρικά ΕΛΤΑ είναι ανοιχτά μέχρι το βράδυ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτην την συμπεριφορα ειλικρινα δεν την καταλαβαινω.. την αντιμετωπιζω και γω συχνα.

Στο κατω-κατω αυτη δεν ειναι η δουλεια σου να φερνεις δηλαδη γραμματα η δεματα; ( χωρις καμια ειρωνια σοβαρα το λεω)

αμα δε σου αρεσει κανε κατι αλλο..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εμένα ο ταχυδρόμος των ΕΛΤΑ (Αιόλου 100 - το κεντρικό ), μου είπε μια φορά το εξής (και δεν τον έπιασα από το λαιμό γιατί κρατήθηκα)

 

"Αμάν πια με τα δεματάκια σας από την Κίνα, δεν βαρεθήκατε; Μας ζαλίσατε με αυτά"
 

Εσείς πως θα του απαντούσατε; Εγώ τον κοίταξα και του είπα "σιγά μην σε ρωτήσουμε κιόλας". 

 

Δεν κάνουν το σταυρός τους, που έχουν δουλειά και δεν θα χρειαστεί να τους απολύσουν;

Με αυτά τα δεματάκια θα δουλεύουν τα ταχυδρομεία σε λίγο που όλοι οι λογαριασμοί τηλεφώνου, ρεύματος, νερού, ... θα έρχονται αποκλειστικά με email. 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Αυτην την συμπεριφορα ειλικρινα δεν την καταλαβαινω.. την αντιμετωπιζω και γω συχνα.

Στο κατω-κατω αυτη δεν ειναι η δουλεια σου να φερνεις δηλαδη γραμματα η δεματα; ( χωρις καμια ειρωνια σοβαρα το λεω)

αμα δε σου αρεσει κανε κατι αλλο..

Ρε συ είναι πάντα ο ίδιος και πάντα έρχεται μουτρωμένος. Οκ, δεν του αρέσει, καταλαβαίνω, εγώ τι στην ευχή φταίω που δεν του αρέσει; :hehe: 

Τι σκατά φοβάται, μην του πούνε ότι το πάει το γράμμα; :haha: 

 

πριν 6 ώρες, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Δεν κάνουν το σταυρός τους, που έχουν δουλειά και δεν θα χρειαστεί να τους απολύσουν;

Με αυτά τα δεματάκια θα δουλεύουν τα ταχυδρομεία σε λίγο που όλοι οι λογαριασμοί τηλεφώνου, ρεύματος, νερού, ... θα έρχονται αποκλειστικά με email. 

Μα έτσι κι αλλιώς πολλοί πληρώνουν και λαμβάνουν ηλεκτρονικά λογαριασμό. Και εμείς που παίρνουμε ακόμη πατροπαράδοτα (μιας και έχει γίνει βλακεία με το όνομα του κατόχου), πήραμε εκπρόθεσμο λογαριασμό (είχε λήξει 14 μέρες νωρίτερα), επειδή κάνανε απεργία 1 μήνα+

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση σήμερα από το κατάστημα της Καλλιθέας ACS, το προϊόν σας έρχεται από το κέντρο διανομης (παραγγελία από την Πέμπτη) για Καλλιθέα με αριθμό αποστολής, αλλά μπορεί να κανει10-15 μέρες λόγου φόρτου εργασίας. Μάλιστα φενεται το πρόστιμο τους έπεσε βαρύ.... 

Έγινε επεξεργασία από def
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθανε μαζεμένα 5-6 δέματα από Κίνα με παραγγελία από 11/19 μέχρι και 01/20. (ΕΛΤΑ)

Όλα μικρής αξίας και στα 2 από αυτά μόλις είχα ανοίξει case για refund. Τέλος καλό!!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εμενα σημερα μου ηρθε ο εξυπνος διακοπτης που ειχα παραγγειλει πριν 2 βδομαδες και υποτιθεται βρισκοταν στην αποθηκη της αγγλιας...... για το αλλο που περιμενω απο τον δεκεμβριο ουτε λογος.... τουλαχιστον το banggood μου εκανε επιστροφη . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειπα να επαιρνα μια καρεκλα. Απο αυτες τις gaming, ξερετε. Ειναι της μοδας, ειναι και λιγο πιο αναπαυτικες απο αυτην που εχω τωρα και ειπα να την κανω την κινηση για δωρο Πασχα. Αφου κατεληξα σε ποια αλλα και απο ποιο καταστημα, μπηκα να κανω παραγγελια. Και εφαγα ΤΗ φρικη. 60 ευρω μεταφορικα ρε! 60 ευρω!!!!!!!!!!! 60 ΕΥΡΩ

 

Εντάξει, μενω Σαλαμινα και υπαρχει θαλασσα (15 λεπτα διαδρομη) και οπως και να το κανεις ενα δεμα περιξ των 30 κιλων, το λες και βαρυ. Αλλα 60 ευρω;;;;

Μου φανηκαν παρα πολλα, και εννοειται δεν εκανα την παραγγελια. Εψαξα και σε αλλα μαγαζια και σε αλλα μαγαζια ειδα οτι τα μεταφορικα ηταν καμποσα μεν, αλλα πολυ λιγοτερα απο τα 60 ευρω. Αλλα τα αλλα μαγαζια δεν τα ηξερα και δεν ηθελα να ρισκαρω να τα "γνωρισω" τωρα οποτε εφαγε ακυρο το θεμα καρεκλα. 

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

Εντάξει, μενω Σαλαμινα και υπαρχει θαλασσα (15 λεπτα διαδρομη)

από περιέργεια: αν βάλεις διεύθυνση χερσαία, Αττικής π.χ. αλλάζουν τα μεταφορικά; Το ερωτώ γιατί δε νομίζω η Σαλαμίνα να έχει διαφορετική τιμή από Πέραμα. Αν ήταν κάνα πραγματικό απομακρυσμένο νησί, καμιά Κάσος, τίποτα Κύθηρα πόσο θα πήγαινε...

Τώρα για τα 60, ασχέτως περιοχής, να ξέρεις ότι οι υπολογισμοί γίνονται συνήθως με ογκομετρική χρέωση. Υπολογίζουν όχι μόνο το βάρος αλλά και τις διαστάσεις των δεμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Για εντος Αττικης τα μεταφορικα ειναι δωρεαν γιατι το καταστημα διαθετει δικα του φορτηγακια και κανει παραδοσεις. Το προβλημα στη συγκεκριμένη περιπτωση ειναι το βαρος μιας και ζυγιζει περιπου 30 κιλα. Απο αποψη ογκου δεν πρεπει να ειναι τεραστιο μιας και η καρεκλα ειναι αποσυναρμολογημενη. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.