Jump to content


Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Το πρόβλημα μάλλον είναι η διανομή μέσα στην Αθήνα και όχι στην επαρχία.

Παράγγειλα την Κυριακή από κατάστημα της Αθήνας, την Δευτέρα μου τα έστειλαν με Elta courier και την Τρίτη το πρωί το παρέλαβα στο σπίτι μου στην Καλαμάτα.

 

Εξαρτάται και από την επαρχία... ΕΛΤΑ courier τους πήρε 2 εβδομάδες για παράδοση σε Ηράκλειο, και πάλι χρειάστηκε να πάω να το πάρω από το κατάστημά τους...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Το πρόβλημα μάλλον είναι η διανομή μέσα στην Αθήνα και όχι στην επαρχία.

 

Το πρόβλημα είναι στο κατάστημα του κούριερ. Από εκεί που πήρε η Αγάπη πήρα κι εγώ. Στο κέντρο ήρθε σε 4 εργάσιμες. 

Με την ACS που φαγώθηκαν όλοι δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, 2-4 εργάσιμες πάντα ακόμα και στην καραντίνα. Είτε παραλαβή, είτε έστελνα.

Με Speedex παρέλαβα σε λιγότερο από 24 ώρες. 

Και πάει λέγοντας. Τα μεγαλύτερα θέματα τα είχα με ΕΛΤΑ Κούριερ τα οποία και εκθειάζονταν παραπάνω, και μιλάω για το παρελθόν, πολύ πριν από covid. 

Μιλάμε πως πακέτο που είχα για παραλαβή από κατάστημα Καλλιθέας, πήγε στον Ν.Κόσμο (στα τότε κεντρικά τους) και δεν το έβρισκαν. Πακέτο αξίας 500€. Και αν δεν πήγαινα από εκεί θα το βολτάρανε στην Αγία Παρασκευή (όπου μεταφέρθηκαν τα κεντρικά τους 1-2 μέρες μετά). Και όλα αυτά αφού το δέμα έφθασε με καθυστέρηση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/20/2020 at 7:19 PM, tommybertsen said:

Το πρόβλημα είναι στο κατάστημα του κούριερ. Από εκεί που πήρε η Αγάπη πήρα κι εγώ. Στο κέντρο ήρθε σε 4 εργάσιμες. 

Με την ACS που φαγώθηκαν όλοι δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, 2-4 εργάσιμες πάντα ακόμα και στην καραντίνα. Είτε παραλαβή, είτε έστελνα.

Με Speedex παρέλαβα σε λιγότερο από 24 ώρες. 

Και πάει λέγοντας. Τα μεγαλύτερα θέματα τα είχα με ΕΛΤΑ Κούριερ τα οποία και εκθειάζονταν παραπάνω, και μιλάω για το παρελθόν, πολύ πριν από covid. 

Μιλάμε πως πακέτο που είχα για παραλαβή από κατάστημα Καλλιθέας, πήγε στον Ν.Κόσμο (στα τότε κεντρικά τους) και δεν το έβρισκαν. Πακέτο αξίας 500€. Και αν δεν πήγαινα από εκεί θα το βολτάρανε στην Αγία Παρασκευή (όπου μεταφέρθηκαν τα κεντρικά τους 1-2 μέρες μετά). Και όλα αυτά αφού το δέμα έφθασε με καθυστέρηση.


Εγώ κατέληξα στο γεγονός ότι δυστυχώς η εξυπηρέτηση και η ταχύτητα εξαρτάται από τον αντιπρόσωπο/συνεργάτη της εκάστοτε εταιρίας σε κάθε πόλη.


Για παράδειγμα η ACS εδώ που μένω τώρα (Σέρρες), το παιδί μας παίρνει 15-30 λεπτά πριν φτάσει για να μας ρωτήσει αν είμαστε σπίτι, αν όχι,  ρωτάει που βρισκόμαστε να δει αν είναι η περιοχή του να μας το φέρει. Αντίστοιχα κάπως έτσι λειτουργεί και η γενική σε μικρότερο βαθμό, αλλά και πάλι αξιοπρεπέστατα. Τα ΕΛΤΑ Courier από την άλλη όλα ως μαγικό τρόπο αν τα θες άμεσα καταλήγουν σαν παραλαβή από το κατάστημα γιατί courier δεν θα δεις πουθενά.

Πχ Πάτρα, τόσο Γενική όσο και ACS απλά δεν βγάζεις άκρη ποτέ. Οι κούριερ δεν περνάνε ποτέ και σημειώνουν όλοι ότι απλά δεν σε βρίσκουν (η το πιο κορυφαίο σταματάνε, για μερικά δευτερόλεπτα βάζουν εμπρός και φεύγουν, ωω ναι έγινε Live σε μένα πολλές φορές όσο έμενα Πάτρα).
Πριν 20 μέρες, έστειλα δέμα από Σέρρες Πάτρα με Γενική, και το courier εκεί 15 μέρες έβγαζε ενημέρωση ότι δεν βρίσκουν τον αποστολέα (φίλος μου εν το μεταξύ το παιδί, που δουλεύει σε περίπτερο, μου λέει ούτε καν είδε κάποιον να περνάει από εκεί), γυρίζουν το δέμα Σέρρες και μετά από το μικρό κακό που έκανα στο κατάστημα εδώ, ως δια μαγείας βρήκαν το παιδί ακριβώς την επόμενη εργάσιμη και το παρέδωσαν σε λιγότερο από 24 ώρες.

Δεν υπάρχει κεντρική οργάνωση, ο κάθε πικραμένος γίνεται συνεργάτης και αφήνει τους υπαλλήλους, τόσο στο κατάστημα όσο και στην διανομή, να κάνουν ότι γουστάρουν.
Προφανώς οι υπάλληλοι θα κάνουν αυτό που τους παίρνει λιγότερο χρόνο αφού δεν γίνεται έλεγχος. 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Εγώ κατέληξα στο γεγονός ότι δυστυχώς η εξυπηρέτηση και η ταχύτητα εξαρτάται από τον αντιπρόσωπο/συνεργάτη της εκάστοτε εταιρίας σε κάθε πόλη.

 

Το ίδιο πράγμα λες με άλλα λόγια. 

 

Όταν λέω κατάστημα, αντιπρόσωπο εννοώ. Δεν πιάνω το κάθε πρόσωπο γιατί η εταιρεία κούριερ, σε κάθε κατάστημα, δεν έχει μόνο έναν υπάλληλο.

 

Όλα αυτά που λες εξαρτάται από την νοοτροπία του καταστήματος και εν συνεχεία, του υπαλλήλου. Είναι mixed bag η φάση. Γιατί ναι μεν ισχύει και αυτό που λες, αλλά έχει και άλλη όψη το νόμισμα.

 

Όταν γίνονται πολλά παράπονα για τον ίδιο λόγο και αυτό επαναλαμβάνεται, δεν φταίει το πρόσωπο (μόνο) αλλά η τακτική που ακολουθεί το υποκατάστημα για να προλάβει κάποια "σημαντικότερα" από τα δικά σου, δέματα. Καλά ακούς.

Έχω φίλο στην ACS που του λένε "το τάδε θα πρέπει να φτάσει , do what you have to do" (και αυτό περιλαμβάνει το "περάσαμε και δεν σας βρήκαμε"). Αυτό συμβαίνει γιατί το timeline που έχουν για τις παραδόσεις είναι σφιχτό. Σε μια αρκετά μεγάλη περιοχή, έχει ένας άνθρωπος να παραδώσει πολλά δέματα, σε διάστημα περίπου 4 ωρών. 

Δεν είναι καθόλου περίεργο που ΠΟΤΕ δεν έχω πρόβλημα όταν παραλαμβάνω κάτι στη δουλειά (στο κέντρο) γιατί είμαστε το τάδε κατάστημα, ενώ στην Καλλιθέα έχω κατά 90% πρόβλημα. 

 

Αυτό με το "δεν σας βρήκαμε" πάντως , θέλει να κάνεις τον κακό χαμό που λες και εσύ. Είναι τραγικό και το timeline που έχουν δεν τους δικαιολογεί. 

Όλα φαίνονται στο σύστημα τους και αν θέλουν μπορούν να τηρήσουν σειρά προτεραιότητας και ας καθυστερήσουν 1-2 μέρες. Αντί για αυτό λένε την καραμέλα πως πέρασαν και δεν σε βρήκαν. 

Έχω κάνει φασαρία στην Γεν.Ταχυδρομική για αυτό το λόγο. Είχα πάει έξαλλος, γιατί το μήνυμα μου ήρθε ενώ ήμουν σπίτι. Τους πήρα τηλ και δεν απαντούσαν και μετά πήγα από εκεί. Το δέμα μου ήρθε το ίδιο απόγευμα :hehe: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα χθες Σαββατιάτικα από Ελτα courier απο 8 του μήνα για εντός Αθηνών.

Η πλάκα είναι ότι παρέλαβα μεσημέρι και το απόγευμα που άνοιξα το πακέτο ένα από τα είδη που ήταν μέσα ήταν λάθος :p 

Δεν σκέφτομαι ΚΑΝ να το επιστρέψω και να περιμένω αντικατάσταση. Θα πεταχτώ από το κατάστημα :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Παρέλαβα χθες Σαββατιάτικα από Ελτα courier απο 8 του μήνα για εντός Αθηνών.

Η πλάκα είναι ότι παρέλαβα μεσημέρι και το απόγευμα που άνοιξα το πακέτο ένα από τα είδη που ήταν μέσα ήταν λάθος :p 

Δεν σκέφτομαι ΚΑΝ να το επιστρέψω και να περιμένω αντικατάσταση. Θα πεταχτώ από το κατάστημα :hehe: 

Πως και δεν το έπραξες αυτό από την αρχή; :hehe: 

Όπως κατάλαβες, αλλιώς είναι να στο φέρνουν εκεί όπου έχουν να παραλάβουν και ένα σωρό δέματα, και αλιώς στο σπίτι σου. Το κακό είναι πως αυτό το πρόβλημα το είχα και πολύυυυ πριν την καραντίνα και τον covid.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα ΕΛΤΑ Courier, όταν έπαψαν να είναι δραστηριότητα των ΕΛΤΑ και διεσπάρησαν στους κατά τόπους ιδιώτες, κατέληξαν στα χέρια όσων είχαν καταβαραθρώσει ήδη τη φήμη της προηγούμενης επωνυμίας τους και έψαχναν τρόπο να συνεχίσουν τα κάνουν τα ίδια με άλλο όνομα...

 

Τέλος πάντων, εγώ ήθελα να γκρινιάξω ότι κι η Speedex εδώ στο Ηράκλειο επέστρεψε στα παλιά της τερτίπια με τη λήξη της καραντίνας. Περνάνε με ένα μάτσο αυτοκολλητάκια "δε σας βρήκαμε" και απλώς αντιμετωπίζουν την ουρά για παραλαβές από το κατάστημα. Όταν τους πήρα 5' μετά που κόλλησαν το δικό μου για να πουν στον διανομέα να γυρίσει πίσω και να αφήσει το πακέτο (σιγά μην το είχε μαζί), μου είπαν ότι δε γίνεται.

 

Στο κατάστημα, όπου κατέληξα μετά από δυο μέρες για να παραλάβω, ο υπάλληλος μου είπε αρχικά ότι αποκλείεται οι διανομείς τους να έκαναν τέτοιο πράμα, αλλά καταγράφουν τα παράπονα και στα 5 παράπονα τους απολύουν. Όταν επεσήμανα ότι 5 παράπονα πρέπει να είχε μόνο από εκείνη την ημέρα και δεν είδα κανέναν να σημειώνει το δικό μου, άλλαξε τροπάρι και μου είπε ότι αυτές τις μέρες παραδίδουν ταξιτζήδες με προσωρινή σύμβαση. Στην ερώτηση πόσα παράπονα χρειάζονται για τους ταξιτζήδες και πού τα σημειώνουν, απλώς με κοίταξε με απλανές βλέμμα... μάλλον χτύπησε τιλτ.

Έγινε επεξεργασία από acct
a word
  • Like 2
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

djwSIyD.jpg

Μονο courier δεν μπορεί να ονομάζονται τα ΕΛΤΑ courier
Με το που τελείωσε η καραντίνα ο ιδιοκτήτης του καταστήματος μου έφερε την χαμένη αποστολή ο ίδιος 
Όταν έκανε τις κινήσεις για να αποζημιωθεί για το χαμένο άξιας 600 euro δέμα το βρήκαν και μου το φέραν, το έστειλαν Σαββάτο με ταξί...
Στην συνέχεια ενημέρωσα το κατάστημα και ήρθαν και το πήραν...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εντελι από Γερμανία θα έρθει με την UPS express, πλήρωσα 81 ευρο μεταφορικά . Θα κάνει καμία εβδομάδα? Λιγο υπερβολικά δεν ήταν τα μεταφορικα? 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, def said:

Λιγο υπερβολικά δεν ήταν τα μεταφορικα? 

τα συνήθη για τις κανονικές αποστολές με τέτοιες εταιρείες βγαίνουν σε τέτοια ύψη κι ακόμα παραπάνω. Υπερβολικά είναι αν σου δινόταν η δυνατότητα από τον πωλητή να πας σε ταχυδρομικού τύπου αποστολή.
Δεν έχεις tracking να δεις πόσο καιρό θα κάνει; Φαντάζομαι λιγότερο από επτά εργάσιμες αλλά πες μας εσύ πόσο έκανε.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, salde said:

τα συνήθη για τις κανονικές αποστολές με τέτοιες εταιρείες βγαίνουν σε τέτοια ύψη κι ακόμα παραπάνω. Υπερβολικά είναι αν σου δινόταν η δυνατότητα από τον πωλητή να πας σε ταχυδρομικού τύπου αποστολή.
Δεν έχεις tracking να δεις πόσο καιρό θα κάνει; Φαντάζομαι λιγότερο από επτά εργάσιμες αλλά πες μας εσύ πόσο έκανε.

Παρέλαβα μόλις τώρα!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς. 24ωρο. Το κλασσικό τους^ προϊόν με το οποίο και άρχισαν. «εντός 24-48 ωρών σε οποιοδήποτε* μέρος του κόσμου». Καταλαβαίνεις γιατί ειναι σε αυτήν την τιμή. Αν δεν βγάζεις ανάλογα λεφτά από αυτό το πράγμα, «κανονικά» δεν σε συμφέρει οικονομικά να διαλέγεις τέτοιες αποστολές. Έχουν νόημα σε βαριά επαγγελματικές περιπτώσεις, π.χ. να έχω ένα πλοίο στη Σιγκαπούρη, να λείπει ένα χαρτί 'η μια βίδα το οποίο να πρέπει να στείλω αλλιώς δεν φεύγει το πλοίο, από την καθυστέρηση να χάνω καμιά δεκαπενταριά χιλιάδες ημερησίως για κάθε μέρα καθυστέρησης, επομένως και 80 και 100 και 200 και 1000 θα πληρώσω για να φτάσει το έγγραφο ή η βίδα στην Σιγκαπούρη τώρα 

Όμως τελικά το τι σε συμφέρει και τι όχι το αποφασίζεις εσύ.

*οποιοδήποτε= εννοείται ότι δεν είναι κυριολεκτικά οποιοδήποτε, σου λένε όμως τον χρόνο που θα κάνει για οποιοδήποτε δέχονται να πάνε. Δε νομίζω να πηγαίνουν Βόρεια Κορέα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παραγγελια 7/6 απο μπανγκουντ με εκτιμωμενη ημερομηνια παραδωσης 17/6 απο ευρωπαικη αποθηκη.

Χωρις τρακινγκ αλλα με ασφαλεια, ουτε φωνη ουτε ακροαση. Να μιλησω με κινεζω η να κατσω στα αυγα μου ακομα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Ξεχασα να γραψω οτι ειναι απο EU αποθηκη

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Παραγγελια 7/6 απο μπανγκουντ με εκτιμωμενη ημερομηνια παραδωσης 17/6 απο ευρωπαικη αποθηκη.

 

Ξέχασες ότι ΔΕΝ ξέχασες. 

Αντιπρόεδρος Εδεσσαϊκού 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι τι δεν καταλαβες; ? btw πατησα να δω την απαντηση του σουμι αλλα ημουν απο τον υπνο λολ anyway

ποσο να περιμενω πριν γκρινιαξω;

@karmen1983 τα παιδια της γειτονιας σου με πειραζουνε... πλαστη μοουντ πλζ ??

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Ε ναι τι δεν καταλαβες; ? btw πατησα να δω την απαντηση του σουμι αλλα ημουν απο τον υπνο λολ anyway

ποσο να περιμενω πριν γκρινιαξω;

@karmen1983 τα παιδια της γειτονιας σου με πειραζουνε... πλαστη μοουντ πλζ ??

Μια φορά πήρα από κει. Ένα τιβιμποξ. Από Ευρωπαϊκή αποθήκη.

1 βδομάδα περίμενα. Τώρα όμως τα πράγματα έχουν αλλάξει, περίμενε 3-4 εργάσιμες ακόμη και μετά ξεκίνα το κραξίδι :p 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.