Jump to content


Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


greekfragma

Recommended Posts

υποψιν οτι εχουν αρχισει να στελουν μεσω συστημενου ΕΛΤΑ

τους κλειδαριθμους για την ηλεκτρονικη υποβολη των φορολογικων δηλωσεων

(σε οσους δεν στειλουν το παραδοσιακο παχυ φακελο)

μπορει να ειναι αυτο.

[MENTION=9665]z3et[/MENTION]

Αυτό σου έλεγα :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

οταν στελνουμε κατι ιταλια,με ελτα ,συστημενο..κ εχουν περασει μερες απο την τελευταια ενημερωση απο τα ελτα,που μπορουμε να δουμε που βρισκεται?

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

λογικά θα μπορείς να τσεκάρεις και από το δικό τους σύστημα. (δεν ξερω ποιο ειναι συγκεκριμενα)

Το "τραγικό" το έχω συμπεράνει από το γεγονός πως πολλοί πωλητές στο ebay εξαιρούν την Ιταλία λόγω καθυστερήσεων, απωλειών κλπ

Link to comment
Share on other sites

ξερω πως οι ιταλοι ειναι μαφια σκετη,το εχω ζησει κ στη χωρα τους,γι αυτο κ το εστειλα συστημενο,και εχω το κεφαλι μου ησυχο..

απλα οσο κοιταξα στο σαιτ τους,δε μπορεσα να βρω κατι σχετικο με tracking..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Περιμενα αυτες τις μερες ενα πακετο απο Αμερικη. Υποψιασμενος και εχοντας δοκιμασει το κολπο, περνω παντα με USPS Express και δεν εχει περασει ποτε τιποτα τελωνειο, ακομη και με τιμολογια 500$. Το σημερινο λοιπον ειχε αναγραφομενη αξια 151$, και ειχα πληρωσει 50$ μεταφορικα. Παω λοιπον να το παρω απο το κατασημα, διοτι ειναι για δουλεια και το βιαζομουν πολυ, και μου λεει η υπαλληλος, αυτο εχει περασει τελωνειο, εχει δασμο. Ωχ λεω, παει το κολπο... Ωραια λεω, πειτε μου ποσο ειναι. 60.70€ κυριε, μου λεει. Εγκεφαλικο, ταμπλας και απ ολα, για ενα δεμα αξιας 120€ πληρωνω τα μισα σε εκτελωνισμο? Περνω την αναλυτικη, και τι να δω? εχουν δασμολογησει ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ του ποσου, ΜΑΖΙ με τα μεταφορικα! Δηλαδη πληρωσα δασμο για τα μεταφορικα! Δυστυχως αυτο το δεμα ηταν υπερεπειγον και δε μπορουσα να μπω στη διαδικασια να το στειλω για αναδασμολογηση και να μπλεχτω με το αστραπιαιο Ελληνικο δημοσιο. Περιμενω ομως αλλο ενα μεσα στη βδομαδα. Θα καταλαβετε ποτε, απο τις ειδησεις.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ένα πακέτο από Αμερική το οποίο ταχυδρομήθηκε 8/06 απ'το tracking της USPS βλέπω ότι έφυγε, όμως έχουν περάσει 11 μέρες και ακόμα δεν έχει εμφανιστεί στο Track n Trace των ΕΛΤΑ.

Να ανησυχώ;

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ανησυχώ, πάντα μόλις φύγει από US και σταματήσει το tracking εκεί ξεκινάει το tracking των ELTA. Τώρα τελευταία τοποθεσία που μου δείχνει USPS είναι:

LC345119445US

First-Class Mail International

Processed through USPS Sort Facility

June 08, 2012, 12:04 am

PORTLAND, OR 97218

International Letter

Processed through USPS Sort Facility

June 07, 2012, 5:04 pm

PORTLAND, OR 97218

Processed through USPS Sort Facility

May 02, 2012, 8:43 pm

ASHEVILLE, NC 28810

Depart USPS Sort Facility

May 02, 2012

ASHEVILLE, NC 28810

Processed at USPS Origin Sort Facility

May 02, 2012, 6:25 pm

ASHEVILLE, NC 28810

Acceptance

May 02, 2012, 1:21 pm

HENDERSONVILLE, NC 28791

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά αλλά μόλις βρήκα 2 πολύ ενδιαφέροντα Links σε περιπτώσεις που έχετε στείλει εξωτερικό δέματα με ΕΛΤΑ και πέραν των Ελληνικών συνόρων δεν έχετε εικόνα.

Και όμως μπορούμε να έχουμε εικόνα. Στη σελίδα track-trace μπορείτε να εντοπίσετε δέματα ακόμα και των ελτά.

Επίσης, δέματα προς κίνα. Εγώ βρήκα ένα δικό μου που πήγαινε Hong Kong εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Οκ...Θα γινει τις πουτ@νας....

Περιμενω δεμα απο Αγγλια, συστημενο κιολας.

Χαζευω το tracking, μπηκε κανονικα και εχει κολησει στις 3/07 οπου λεει επιδοση.

Παιρνω τηλ σημερα και μου λενε οτι το εχω παραλαβει κ οτι υπαρχει υπογραφη μου !

Αφησα στοιχεια και αν δεν με παρουν τηλεφωνο σημερα, μα την Παναγια θα ξεκινησω Ε.Δ.Ε , εξωδικα κλπ και οτι χρειαστει !!!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πόσο περίπου θα κοστίσει να στείλω ένα δέμα στην Κίνα;

Κατέβασα τον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ, αλλά δεν βγάζω άκρη... Μου φαίνεται λίγο κουλό να πρέπει να πληρώσω 30€ για μια απλή αποστολή!

Πχ για να στείλω ένα δέμα στην Αγγλία είχα πληρώσει 13.50€, ενώ στον τιμοκατάλογο γράφει 27.45€..

Εντωμεταξύ μου έστειλε και ο Κινέζος μήνυμα και μου λέει ότι πιστεύει ότι η φθηνότερη αποστολή κοστίζει 5$... Μάλλον μπέρδεψε την Ελλάδα με κάποια άλλη χώρα..:hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εκανα επιστροφη στο asos.com ενα ζευγαρι παπουτσια. τα ελτα στο site μου εβγαζαν 22 και κατι τιμη.

στο ταμειο για συστημενο εδωσα 10.90...

οποτε να ξερετε οτι δεν ειναι σωστες οι τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στον τιμοκατάλογο των ελτά αυτό:

Ιδιόχειρη επίδοση (ΙΔΙΑΙΣ ΧΕΡΣΙ)

Συνολικό/ενιαίο τέλος ανά αντικείμενο έως 250gr. 3,90€

Δεν έχω κάνει χρήση ποτέ και δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με πορτα πορτα αλλά σίγουρα η τιμή είναι πάνω απο 3,9€. Οτι νάναι ειναι ο τιμοκατάλογος των ελτα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.