Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

26 minutes ago, BasiliCeLew said:

δεν ξέρω τι παίζει με αυτό,

υποψιάζομαι ότι ενοποιεί το άμαζον τους διάφορους πωλητές του και τα στέλνει από την χώρα που βρίσκεται το αντικείμενο. Στο δείχνει π.χ. το amazon.de, σαν να το πωλεί εκείνο, ενώ στην πραγματικότητα το αντικείμενο βρίσκεται στο UK σε κάποιον πωλητή, οπότε φεύγει από εκεί με προορισμό εδώ. Δεν ξέρω.

Το i-parcel λίγο που το είχα κοιτάξει τότε συνεργάζεται με διάφορους, μερικές φορές χωρίς καν να είναι σταθερό, του στυλ ζητάει προσφορές από διάφορους κι όποιος του κάνει την καλύτερη, αναθέτει εκεί την μεταφορά.

 

34 minutes ago, BasiliCeLew said:

Εγώ κατάφερα να πάρω το airway bill που ήταν της UPS

 

34 minutes ago, BasiliCeLew said:

Πάντως αν είναι με ΕΛΤΑ courier απλά το ξεχνάω για τουλάχιστον 2-3 βδομάδες όπως πηγαίνουν εκεί. 


αν έχεις όντως το airway bill, προσπάθησε να μάθεις αν έχει μπει Ελλάδα. Στην δική μου περίπτωση την παπαριά την είχε κάνει μάλλον ο ΕΛΤΑς Κούριερ (τον γράφω έτσι επειδή ήταν εξωτερικός συνεργάτης, δεν ήταν υπάλληλος των ΕΛΤΑ, πρώην μεταφορική «ο κυρ Μήτσος»).
 

Spoiler

 Επειδή ήταν ίδια αντικείμενα, σε ίδια παραγγελία, με λίγες ώρες διαφορά τα έδιωξε το Άμαζον, έβλεπα στο tracking του Amazon -που ήταν ίδιο με το τράκινγκ του i-parcel- τις δύο αποστολές με σχεδόν 24 ώρες διαφορά. Ότι έβλεπα π.χ. την Τρίτη για την πρώτη αποστολή, μου τα εμφάνιζε την Τετάρτη για την δεύτερη. Η πρώτη αποστολή έφτασε μια Πέμπτη, τον έπαιξε ο διανομέας ενώ ήμουν σπίτι και περίμενα «περάσαμε δεν σας βρήκαμε». Πήγα Παρασκευή με το «περάσαμε δεν σας βρήκαμε» όπου εκεί εμφανιζόταν άλλος κωδικός από τον κωδικό του i-parcel και παρέλαβα από το κατάστημα του ιδιώτη Ελτα κουριερ.
Εκεί τους είπα ότι κανονικά έχει φτάσει και δεύτερο πακέτο -γιατί το άμαζον μου το έδειχνε να έχει μπει Ελλάδα- μπας και ψάξουμε να το βρούμε στα ράφια επιτόπου. Μου είπαν δεν γίνεται αν δεν μας δώσεις κωδικό ΕΛΤΑ, το i-parcel αμφιβάλλω ότι κατάλαβαν καν τι είναι, δεν τους έκανε πάντως ο κωδικός-. Φεύγω, νομίζοντας ότι θα εμφανιστεί Δευτέρα ο διανομέας, τίποτα. Μετά κανένα νέο. Εκεί επικοινώνησα με τους διάφορους που σου έγραψα παραπάνω. Πέρασαν οι μέρες, το άμαζον μου πρότεινε τα λεφτά πίσω ή να ξαναστείλουν, εν τω μεταξύ ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι το πράγμα βρισκόταν στα ράφια του ΕΛΤΑς 500 μέτρα από το σπίτι μου. Ήταν μέγας παπάρας ο διανομέας, τελικά εμφανίστηκε ένα μήνυμα στο άμαζον ότι «την τάδε ημέρα παραλαμβάνεις», πήρα τηλέφωνο στον Ελτας, (ε΄χα πάρει και στα κεντρικά των ΕΛΤΑ κούριερ όπου τους γκάζωσα ότι με κοροϊδεύουν κλπ, γιατί μου έδιναν τηλέφωνα του ΕΛΤΑς τα οποία δεν τα σήκωνε), τελικά ο διανομέας εμφανίστηκε, του άνοιξα κι ο παπάρας δεν μπήκε μέσα στην πολυκατοικία. Κατέβηκα τρέχοντας, είχε κιόλας ξεπαρκάρει το αυτοκίνητο αλλά με έσωσε ότι τον έκλεισε ένα αυτοκίνητο μπροστά του και ακινητοποιήθηκε. Του φώναζα, έκανα νοήματα, χαμπάρι δεν έπαιρνε. Πήγα δίπλα στο παράθυρό του, πήρε είδηση ότι μιλάω σε αυτόν, πάρκαρε 50 μέτρα μετά, μου έφερε το πακέτο, έβαλε μόνος του την υπογραφή, του λέω αφού άνοιξα γιατί δεν μπήκες, σου φώναζα από τον όροφο να ανέβεις, μου έκανε παράπονα ότι τα κουδούνια δεν γράφουν τον όροφο, έλεος δλδ. Κι εκεί μου έσκασε ότι το πακέτο όντως ήταν μέρες στα ράφια τους και αν δεν το έπαιρνα εκείνη τη φορά θα το έστελναν πίσω ότι δεν με βρήκαν. (σημ. δε νομίζω να ήταν ελληνικής υπηκοότητας, όχι πως έχει μεγάλη σημασία).



Αν είναι τέτοιοι και σε εσάς, ξέρεις το airway bill και νομίζεις ότι έχει μπει Ελλάδα, πάρε τηλέφωνο ΕΛΤΑ κεντρικά και τους υπόλοιπους που είναι πιθανοί να παραδίδουν στα μέρη σου. Αν ξέρεις και κανέναν εκεί, πήγαινε στα γραφεία τους, απλώς δεν ξέρω με τον χαμό που γίνεται με την επιδημία μήπως δεν σε αφήσουν. Μην αποκλείεις να είναι σε ράφι στο κοντινό σου σημείο.

Ο Τζαξ παίζει με τον πόνο μας. Είναι δυτική χώρα εκεί που βρίσκεσαι, εμείς εδώ Ρωμαϊστάν. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

Εαν ανατρεξεις στις αξιολογησεις 1+ χρονο πισω θα δεις οπτι παντα ηταν τοσο χαλια.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ειχα δεμα απο Σερρες που εφυγε 14 Νοεμβρη με ΕΛΤΑ courierχαχαχαχαχαχα
Το συστημα δεν εμφανιζε τπτ μεχρι και προχτες, οπου ξαφνικα εβγαλε οτι 14 Νοεμβρη εγινε εισαγωγη στο ελτα σερρων.

Χτες παρελαβα. Το συστημα ακομα το εχει Σερρες...

 

γκουντ λακ :hehe: 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μέσα στα χιλιάδες δέματα έχουν να παραδώσουν, έχουν και χιλιάδες βιβλία για φοιτητές από τον Εύδοξο που η ανοργανωσιά τους δεν έχει όριο.

Αντί πχ να μαζέψουν όλα τα βιβλία σε μια αποθήκη ανά νομό or something και να αποστέλονται μαζικά σε φοιτητές, του αδερφού μου έχουν έρθει 3-4 φορές μέχρι τώρα και του φαίρνουν ένα την φορά ?‍♂️

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, UltraB said:

Πάντως μέσα στα χιλιάδες δέματα έχουν να παραδώσουν, έχουν και χιλιάδες βιβλία για φοιτητές από τον Εύδοξο που η ανοργανωσιά τους δεν έχει όριο.

Αντί πχ να μαζέψουν όλα τα βιβλία σε μια αποθήκη ανά νομό or something και να αποστέλονται μαζικά σε φοιτητές, του αδερφού μου έχουν έρθει 3-4 φορές μέχρι τώρα και του φαίρνουν ένα την φορά ?‍♂️


Σε αυτό κατά 99% φταίει ο εύδοξος γιατί ποτέ δεν ήταν οργανωμένοι στις διαθεσιμότητες ή το κάνουν επίτηδες για να δίνουν λιγότερα βιβλία.
Πάντα περίμεναν να τελειώσει το stock πριν στείλουν την καινούρια παρτίδα. Πχ σε ένα τμήμα έχει 150 φοιτητικές οπότε χρειάζονται 150 βιβλία (όσο τα μοίραζαν μέσω βιβλιοπωλείων) εκεί είχαν στοκ μόνο 20 βιβλία αντί για 150 και στην πράξη έφερναν και τα 150 σε βάθος 1+++ μήνα οπότε κάθε εβδομάδα έπρεπε να περνάς από αυτούς για να παίρνεις κ από κάτι. 

 

Τώρα που πρέπει να μπουν και τα ΕΛΤΑ courier στην μέση... Άστα.... 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η οργάνωσή τους σε θέμα tracking ήταν πάντοτε για τα πανηγύρια. Όμως: όσο το είχαν τα ΕΛΤΑ τα ίδια, ήταν μαύρο χάλι από ενημέρωση αλλά η δουλειά κουτσά στραβά γινόταν. Από όταν έκλεισαν ουσιαστικά την υπηρεσία τους και την πέρασαν σε outsourcing με τον κάθε κυρ Μήτσο, δεν φτάνει μονάχα το πρόβλημα της μηχανοργάνωσης, τώρα έχουν και πρόβλημα ουσίας.

Αυτοί είναι μονάχα για να κουβαλάνε αλληλογραφία εντός Ελλάδας. Κι αυτό με επιφύλαξη πλέον.

Άσχετο με αποστολές αλλά ενδεικτικό της νοοτροπίας: φίλος μου ζητά να κάνει μια συναλλαγή και θέλει τιμολόγιο όχι το συνηθισμένο. Να μην σας ζαλίζω, το είδος της συναλλαγής είναι σχεδόν αυτονόητο ότι πρέπει να είναι σε θέση να το κάνουν. το κάνουν μέχρι και ταβερνιάρηδες σε τουριστικά μέρη.
α) η υπάλληλος στο γκισέ, μόνο που δεν λιποθύμησε όταν άκουσε την συναλλαγή.
β) ο προϊστάμενος του καταστήματος, στον οποίο παρέπεμψε η υπάλληλος, του πήρε κάνα δεκάλεπτο να καταλάβει -αν κατάλαβε-. Στο τέλος του έδωσε το τηλέφωνο του οικονομικού διευθυντή ολόκληρων των ΕΛΤΑ (λίγο ακόμα και θα του έδινε τηλέφωνο πρωθυπουργού αν το είχε).
γ) τηλεφώνησε. Γραφείο Οικονομικού διευθυντή, μια από τις υψηλότερες θέσεις της εταιρείας. Μίλησε με μία ή δύο από τις γραμματείς/συνεργάτες του οικονομικού διευθυντή. Η συναλλαγή τελικά δεν έγινε με τιμολόγιο.
Σαν να πάω σε κατάστημα της apple να ζητήσω κάτι απλό και να πρέπει να μιλήσω με τον Τσέο μπας και λυθεί το πρόβλημα. Χωρίς να λυθεί τελικά.

  • Sad 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Άσχετο με αποστολές αλλά ενδεικτικό της νοοτροπίας: φίλος μου ζητά να κάνει μια συναλλαγή και θέλει τιμολόγιο όχι το συνηθισμένο. Να μην σας ζαλίζω, το είδος της συναλλαγής είναι σχεδόν αυτονόητο ότι πρέπει να είναι σε θέση να το κάνουν. το κάνουν μέχρι και ταβερνιάρηδες σε τουριστικά μέρη.
α) η υπάλληλος στο γκισέ, μόνο που δεν λιποθύμησε όταν άκουσε την συναλλαγή.
β) ο προϊστάμενος του καταστήματος, στον οποίο παρέπεμψε η υπάλληλος, του πήρε κάνα δεκάλεπτο να καταλάβει -αν κατάλαβε-. Στο τέλος του έδωσε το τηλέφωνο του οικονομικού διευθυντή ολόκληρων των ΕΛΤΑ (λίγο ακόμα και θα του έδινε τηλέφωνο πρωθυπουργού αν το είχε).
γ) τηλεφώνησε. Γραφείο Οικονομικού διευθυντή, μια από τις υψηλότερες θέσεις της εταιρείας. Μίλησε με μία ή δύο από τις γραμματείς/συνεργάτες του οικονομικού διευθυντή. Η συναλλαγή τελικά δεν έγινε με τιμολόγιο.
Σαν να πάω σε κατάστημα της apple να ζητήσω κάτι απλό και να πρέπει να μιλήσω με τον Τσέο μπας και λυθεί το πρόβλημα. Χωρίς να λυθεί τελικά.

 

Να κόψεις τις κακές παρέες :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, astrolabos said:

Να κόψεις τις κακές παρέες

να τσεκάρεις τώρα που θα πάμε ζουαζιλάνδη να αναλάβουμε, μην έχουμε κάνα θεματάκι αν θέλουμε να στείλουμε γράμμα στα παιδιά εδώ. είναι πιο οργανωμένοι ελπίζω εκεί.

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Ένα update με το iParcel τους Amazon.

 

Είμαστε στις 10 μέρες μετά το estimated και περίπου 5 μέρες από την στιγμή που με αφήνουν για refund.
"Τυχαία" σήμερα πήρε 2-3 tracking updates αλλά σε ημερομηνίες πριν από 15 μέρες. 

 

Πήγα στα ΕΛΤΑ Courier όπως μου είπατε, και με τα πολλά γιατί βαριόντουσαν να εξυπηρετήσουν μου έδωσαν ένα τηλέφωνο για να μιλήσω με κάποιον (πιθανολογώ σε κάποιο κέντρο διαλογής). Μου είπε ότι όλα τα δέματα εξωτερικού (πλην αυτών που έχουν Express υπηρεσία που παίρνουν μεγαλύτερη προτεραιότητα σε σχέση κ με τα δέματα εσωτερικού) ότι θα εξυπηρετηθούν αφού χαλαρώσει το σύστημα τους από τα δέματα του εσωτερικού.

Και με ένα γελοίο ύφος μου είπε "Δεν σας χαλάει και εσάς όμως, αφού είναι από το Amazon ζητήστε να πάρετε τα λεφτά σας πίσω και θα πάρετε και σε 1-2 βδομάδες και το δέμα τσάμπα, κανονικά ευχαριστώ έπρεπε να μας πείτε", και γελούσε σαν χάχας. Ρώτησα 2-3 φορές το όνομα του και προφανώς δεν μου το έλεγε. Η ξεφτίλα στο μεγαλείο της. 

  • Like 3
  • Sad 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Μ'αρεσει που αντι να ντρεπονται για τα χαλια τους, πουλανε και πνευμα με τη βλακεια τους

Ναι ναι πρεπει να μη χασουν τη δουλιτσα τετοιοι ανθρωποι...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, αν έχεις airway bill δοκίμασε να πάρεις στο κεντρικό τηλέφωνο των ΕΛΤΑ, ίσως είναι πενταψήφιο. Εκεί πες τους ότι χάθηκε κι ότι με βάση το airway bill θα ήθελες να σου δώσουν τον κωδικό των ΕΛΤΑ courrier (μην ανακατέψεις το i-parcel σε όλο αυτό, με τον κωδικό του iparcel δεν μπορούσαν να βρουν τίποτα).
Αν καταφέρεις να ανακαλύψεις τον κωδικό που έχει πάρει στο σύστημα των ΕΛΤΑ μετά θα βλέπεις μόνος σου στην σελίδα των ΕΛΤΑ.
Αν όλα πάνε κατ' ευχήν κάποια στιγμή θα το δεις σε σημείο που σε βολεύει να πας αυτοπροσωπως. Τότε θα πας εκεί ο ίδιος και θα παρακαλέσεις με τον κωδικό των ΕΛΤΑ να σου το δώσουν.
το σημαντικό είναι να καταφέρεις να ανακαλύψεις τον κωδικό για tracking που έχουν δώσει στο ελληνικό σκέλος. Λογικά δεν είναι ο κωδικός iparcel.

Το ανάλογο σου συνιστώ να κάνεις αν στην περιοχή σου δεν είναι ΕΛΤΑ κουρριερ ο τοπικός που έχει το δέμα αλλά κάποια άλλη εταιρεία. (γενική, acs κλπ)

Επιφυλάξεις σε όσα γράφω:
α) για να λειτουργήσουν αυτά πρέπει το δέμα να έχει μπει τουλάχιστον Ελλάδα
β) δεν ξέρω με τον αυξημένο φόρτο εργασίας που έχουν λόγω της επιδημίας αν είναι το ίδιο δεκτικοί να σηκώσουν τηλέφωνο ή/και να σε αφήσουν να πλησιάσεις αυτοπροσώπως σε τοπικό σημείο.

γ) αν δεν σε ενδιαφέρει και πολύ το αντικείμενο το ευκολότερο είναι να πάρεις το refund του άμαζον μόλις συμπληρωθούν οι μέρες και μετά ό,τι κάτσει.
 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/18/2020 at 1:34 PM, salde said:

Βασίλη, αν έχεις airway bill δοκίμασε να πάρεις στο κεντρικό τηλέφωνο των ΕΛΤΑ, ίσως είναι πενταψήφιο. Εκεί πες τους ότι χάθηκε κι ότι με βάση το airway bill θα ήθελες να σου δώσουν τον κωδικό των ΕΛΤΑ courrier (μην ανακατέψεις το i-parcel σε όλο αυτό, με τον κωδικό του iparcel δεν μπορούσαν να βρουν τίποτα).
Αν καταφέρεις να ανακαλύψεις τον κωδικό που έχει πάρει στο σύστημα των ΕΛΤΑ μετά θα βλέπεις μόνος σου στην σελίδα των ΕΛΤΑ.
Αν όλα πάνε κατ' ευχήν κάποια στιγμή θα το δεις σε σημείο που σε βολεύει να πας αυτοπροσωπως. Τότε θα πας εκεί ο ίδιος και θα παρακαλέσεις με τον κωδικό των ΕΛΤΑ να σου το δώσουν.
το σημαντικό είναι να καταφέρεις να ανακαλύψεις τον κωδικό για tracking που έχουν δώσει στο ελληνικό σκέλος. Λογικά δεν είναι ο κωδικός iparcel.

Το ανάλογο σου συνιστώ να κάνεις αν στην περιοχή σου δεν είναι ΕΛΤΑ κουρριερ ο τοπικός που έχει το δέμα αλλά κάποια άλλη εταιρεία. (γενική, acs κλπ)

Επιφυλάξεις σε όσα γράφω:
α) για να λειτουργήσουν αυτά πρέπει το δέμα να έχει μπει τουλάχιστον Ελλάδα
β) δεν ξέρω με τον αυξημένο φόρτο εργασίας που έχουν λόγω της επιδημίας αν είναι το ίδιο δεκτικοί να σηκώσουν τηλέφωνο ή/και να σε αφήσουν να πλησιάσεις αυτοπροσώπως σε τοπικό σημείο.

γ) αν δεν σε ενδιαφέρει και πολύ το αντικείμενο το ευκολότερο είναι να πάρεις το refund του άμαζον μόλις συμπληρωθούν οι μέρες και μετά ό,τι κάτσει.
 


Το κινητό "ίσως" βρέθηκε, μου ήρθε SMS από ΕΛΤΑ courier με έναν tracking ότι και καλά δεν με βρήκαν αλλά έχω παραγγείλει διάφορα οπότε θα φανεί την δευτέρα.

Αλλά το amazon με τρολάρει φουλ, το έχω πάρει απόφαση.
Αγόρασα πριν 10αριά μέρες τον Seagate Expansion Desktop, 8 TB από ισπανικό amazon,  και μπήκα ο έρμος να δω που βρίσκεται το δέμα..


Το έστειλαν untracked με RoyalMail... σκληρός 130 ευρώ να φεύγει untracked  και κάτι φίλτρα κανάτας που αγόρασα 12 ευρώ να έχουν UPS tracking και να φτάνουν σε 8 μέρες. 

image.thumb.png.933fa13222fb50c8f5e37257372fcd4a.png

 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς. Αν βρήκες τον κωδικό των ΕΛΤΑ με αυτό κινείσαι τώρα. Το ζητάς από αυτούς απευθείας, περιμένεις να στο ξαναφέρουν (δεν θα το διακινδύνευα αυτό αν δεν ήταν δύσκολο να πάω προσωπικά με τον κωδικό στον Κούριερ/σε μένα είναι εξωτερικοί όχι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ, δεν ξέρω στην περιοχή σου αν ισχύει το ίδιο, μπορεί να είναι τα γραφεία των επίσημων ΕΛΤΑ σε σένα), όπως προτιμάς
Ο μόνος κίνδυνος που έχεις αυτήν τη στιγμή,εφόσον έχει φτάσει στα μέρη σου, είναι να τρομπάρουν στα ΕΛΤΑ κουριερ και να το στείλουν πίσω. Συν το ενδεχόμενο να το βάλουν στο φορτηγάκι του διανομέα την ίδια μέρα που εσύ θα επισκεφθείς το γραφείο/αποθήκη τους και να σου πουν εκεί «α δεν είναι εδώ, το έχει στο δρόμο ο διανομέας» κλπ. Αυτό το τελευταίο αν σου τύχει θα το ρυθμίσειςεπιτόπου εκεί, ξέρεις εσύ.

Με τον κωδικό των ΕΛΤΑ αν θυμάμαι μπορούσες κι ονλάιν να βλέπεις το τράκιγκ, στην επίσημη σελίδα των ΕΛΤΑ, έχουν κάπου ένα λινκ για τράκιγκ, τον iparcel δεν τον αναγνώριζε, τον δικό τους νομίζω τον δεχόταν.

Το άμαζον άστο μην ασχολείσαι μέχρι να πάρεις το αντικείμενο, μόνο από περιέργεια. Ερώτηση περιέργειας δική μου: στα φίλτρα κανάτας, πάλι iparcel ήταν η αποστολή;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, salde said:

Το άμαζον άστο μην ασχολείσαι μέχρι να πάρεις το αντικείμενο, μόνο από περιέργεια. Ερώτηση περιέργειας δική μου: στα φίλτρα κανάτας, πάλι iparcel ήταν η αποστολή;

Γράφει σκέτο UPS και παράδοση στην Ελλάδα έγινε από την Γενική.

image.png.89077fccbea9662bc36a24ae0632a38b.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό κάνει την διαφορά. Τα φίλτρα της κανάτας μοιάζει να είναι η κανονική UPS (δλδ μαζί με την κανονική FedEx, την κανονική DHL, το καλύτερο που μπορεί να σου τύχει με τέτοια συναλλαγή. Παραπάνω υπάρχει μόνο ο Ερμής ο Θεός κι ο Αστρολάβος). Είναι και πολύ ακριβό αλλά αναλόγως του αποστολέα μπορεί για κάποιο λόγο να έχει πετύχει συνολική συμφωνία με αυτούς και να ωφελείσαι έτσι.
Ακόμα κι οι 8 ημέρες που γράφεις είναι πολλές για αυτήν την υπηρεσία, φαντάζομαι οφείλεται ότι δεν έρχονται οι ίδιοι στην περιοχή σου.

Το iparcel, τότε που τηλεφωνούσα μπας κι εντπίσω το airway bill, στα κεντρικά της ups στην Αθήνα ουσιαστικά μου είπαν ότι δεν ασχολούνται με αυτό. Για αυτό και βλέπεις Royal Mail και τέτοια. Το άμαζον και στην δική μου περίπτωση συμπεριφερόταν όπως περιγράφεις. Κουκουρούκου και μόλις συμπληρωθούν οι μέρες επιστροφή χρημάτων, να σου ξαναστείλω το προϊόν και τέτοια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, BasiliCeLew said:


Αλλά το amazon με τρολάρει φουλ, το έχω πάρει απόφαση.
Αγόρασα πριν 10αριά μέρες τον Seagate Expansion Desktop, 8 TB από ισπανικό amazon,  και μπήκα ο έρμος να δω που βρίσκεται το δέμα..


Το έστειλαν untracked με RoyalMail... σκληρός 130 ευρώ να φεύγει untracked  και κάτι φίλτρα κανάτας που αγόρασα 12 ευρώ να έχουν UPS tracking και να φτάνουν σε 8 μέρες. 

 

 

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτό, εκτός ίσως αν διαλέξεις expedited shipping (αλλά και πάλι, όχι 100%).  Το σύστημα τους διαλέγει και όπου κάτσει.

Με royal που παρέλαβα έναν φακό από amazon.es είχε καθυστέρηση 8 ημερολογιακές σε σχέση με το estimated, και ήρθε με ΕΛΤΑ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.