Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

ΠΑΡΑΛΑΒΑΜΕΕΕΕΕ ? ? 
Πήγα από το κατάστημα των ΕΛΤΑ Courier και βρήκα το στραπατσαρισμένο δεματάκι του amazon μετά από 20 λεπτά αναμονής. 
Εν το μεταξύ το είχαν σκαναρισμένο ότι το έχει παραλάβει άλλος ήδη πριν πάω καν στο κατάστημα και το tracking γράφει τώρα 2 φορές ότι έγινε η παραλαβή. ?
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

αναλόγως την περιοχή σου Σπύρο. Σε μερικά τα χειρίζονται οι ίδιοι των ΕΛΤΑ, αλλού έχουν εξωτερικούς συνεργάτες με την επωνυμία «ΕΛΤΑ courrier». To τράκινγκ είναι κοινό σε ότι αφορά τα ΕΛΤΑ courrier. Για παραλαβές πηγαίνεις οπουδήποτε αν δεις ότι καθυστερεί και στο δείχνει να βρίσκεται εκεί κοντά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21d95cf7198f4056acaa7c3dc248a0fc.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Τι δήλωσε στο <b>Capital.gr</b> υψηλόβαθμο στέλεχος των ΕΛΤΑ.

 

Παράθεση

Από την ερχόμενη Δευτέρα έως και την Παρασκευή 8 Ιανουαρίου, η ΕΛΤΑ Courier προχωρά σε διακοπή παραλαβών, όπως επιβεβαίωσε στο Capital.gr υψηλόβαθμο στέλεχος των ΕΛΤΑ.

 

Και καλή χρονιά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Καταλαβαίνω το μακελειό που γίνεται στις μεταφορικές αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας για το σημείο που έχει κολλήσει ένα από τα πολλά κολλημενα δέματα μου:

-ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ 17-12-2020 10:45 ΡΟΔΟΥ (Κ.Κ.)
-ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΡΟΔΟΥ (Κ.Κ.) 17-12-2020 10:46 ΡΟΔΟΥ (Κ.Κ.)
-ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-12-2020 11:54 ΡΟΔΟΥ (Κ.Κ.)
-ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 18-12-2020 09:07 ΕΜΠ-ΔΙΑΜ/ΚΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
-ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 18-12-2020 10:39 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
-ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 18-12-2020 21:21 Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ
-ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 18-12-2020 23:21 Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ
-ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 20-12-2020 22:20 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Απο τις 20 του μήνα που δείχνει να έχει φύγει από Αθήνα δεν έχει φτάσει ακόμα Θεσσαλονίκη. Δε με προβληματίζει όμως τόσο η διάρκεια καθυστέρησης παρα το σημείο που κόλλησε, πάντα μετά από αυτό το σημείο μου έκανε μόλις μία μέρα για Θεσσαλονίκη. Τι μπορεί να έχει συμβεί;

Έγινε επεξεργασία από Silverhawk21
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Silverhawk21 said:

Τι μπορεί να έχει συμβεί;

αυθαιρετα θα έλεγα ότι έχει φτάσει Θεσσαλονίκη και είναι παρατημένο, στο τελικό σημείο ή στ σημείο που πρωτοσυγκεντρώνονται μετά την άφιξη από Αθήνα. Αν γνωρίζεις σε ποιο σημείο παραλαμβάνεις και δεν σου είναι δύσκολο ίσως δοκίμαζα να το επισκεφθώ, μήπως είναι εκεί. Αναλόγως και του θέματος με την επιδημία φυσικά, μπορεί να μην αξίζει το ρίσκο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, tommybertsen said:

Τι δεν καταλαβαίνω;


αν είναι ακόμα σε «κέντρο διαλογής» δεν είναι πρόθυμοι να δεχθούν εκεί επίσκεψη του παραλήπτη. Ούτε να διακόψουυν τον ρυθμό τους για να ψάχνουν ξεχωριστά του καθενός. Δεν έχει μεγάλο νόημα να πας απροειδοποίητα εκεί.

Αν έχει φύγει από το κέντρο διαλογής κι έχει φτάσει στο τελικό σημείο (συνήθως κάπου κοντά στην διεύθυνση σου), όπου αν μιλάμε για ΕΛΤΑ Κούριερ είναι είτε κατάστημα των ΕΛΤΑ είτε ο ΕΛΤΑ Κούριερ κυρ-Μήτσος, δεν αποκλείεται έτσι και φτάσεις εκεί, έχοντας τον κωδικό του πακέτου, να κοιτάξουν επιτόπου να το βρουν και να στο παραδώσουν. Αν το έχουν σε κάνα ράφι εκεί πέρα. Σε τέτοιο σημείο, ίσως έχει νόημα να πας μέχρι εκεί (τηλεφωνικά να γίνει αυτό, παίξε κάνα λόττο)

Αν ήταν άλλη η ερώτηση σου, συγγνώμη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Silverhawk21 said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Καταλαβαίνω το μακελειό που γίνεται στις μεταφορικές αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας για το σημείο που έχει κολλήσει ένα από τα πολλά κολλημενα δέματα μου:

-ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ 17-12-2020 10:45 ΡΟΔΟΥ (Κ.Κ.)
-ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΡΟΔΟΥ (Κ.Κ.) 17-12-2020 10:46 ΡΟΔΟΥ (Κ.Κ.)
-ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 17-12-2020 11:54 ΡΟΔΟΥ (Κ.Κ.)
-ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 18-12-2020 09:07 ΕΜΠ-ΔΙΑΜ/ΚΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
-ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 18-12-2020 10:39 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
-ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 18-12-2020 21:21 Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ
-ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ 18-12-2020 23:21 Κ.Δ. ΔΕΜΑΤΩΝ ΑΘΗΝΑΣ
-ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 20-12-2020 22:20 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Απο τις 20 του μήνα που δείχνει να έχει φύγει από Αθήνα δεν έχει φτάσει ακόμα Θεσσαλονίκη. Δε με προβληματίζει όμως τόσο η διάρκεια καθυστέρησης παρα το σημείο που κόλλησε, πάντα μετά από αυτό το σημείο μου έκανε μόλις μία μέρα για Θεσσαλονίκη. Τι μπορεί να έχει συμβεί;


Και τα ΕΛΤΑ και τα ΕΛΤΑ Courier (δεν ξέρω εσύ σε πιο από τα δύο αναφέρεσαι) έχουν τεράστιο πρόβλημα αυτή την στιγμή.
Και στα 2 να περιμένεις μία καθυστέρηση έως 15 μέρες (εργάσιμες) σε σχέση με το κανονικό. 

Τα κέντρα διαλογής πλέον τα έχουν κλειδώσει όλα , μόνο αν ξέρεις κάποιον θα σε εξυπηρετήσουν. Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι η κακή οργάνωση και η τεράστια υποστελέχωση που υπάρχει (κυρίως στα ΕΛΤΑ). 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλάβαινα τι να δω ακριβώς από την εικόνα , καθώς όλα αυτά είναι σαφή (τα περί ραντεβού γνωστά, οι περισσότεροι έτσι δουλεύουν αλλά, το παρακάμπτουν τακτικά (πχ τράπεζες ). Άρα γενικά δεν ήξερα που απαντούσε ο ραστη ?

 

Το να πας σε μια αποθήκη / κέντρο διαλογής δεν έχει νόημα τις πιο πολλές φορές γιατί μέχρι να πας έχει φύγει το δέμα για το υποκατάστημα (εκτός και αν είσαι κοντά στο κέντρο και εξυπηρετείται από κει η περιοχή ). Αν πάρουν στα χέρια τους δέμα, εμφανίζεται μετά εκεί πέρα στο tracking. Είναι λίγο περίεργοι οι καιροί για να "αφορισουμε" τέτοιου είδους επισκέψεις , αλλά το πιο περίεργο εδώ είναι , ότι είναι αρκετές μέρες που έχει φύγει και δεν το "έπιασαν" , θα έπρεπε μέχρι τις 23 να έχει εμφανιστεί.

 

Ωστόσο, από την Πέμπτη οι ΕΛΤΑ κούριερ μας είχαν πει πως από σήμερα δεν θα παίρνουν δέματα από μας (θα πέσει ακόμη πιο πολύ βάρος σε ACS για περιοχές εκτός Αττικής και θα αναλάβει η speedex μια μερίδα των εντός Αττικής υποθέτω - σε λίγο που έχω βάρδια θα ξέρω - @yanni αν και έχω στείλει, δεν έχω δει ποτέ τα βήματα τους αλλά τον φόρτο της ACS δεν τον έχουν να είσαι σίγουρος ) 

Αν το παραπάνω tracking (με ΕΛΤΑ -ταχυδρομείο μοιάζει περισσότερο) είναι από ΕΛΤΑ κούριερ... Καλά κρασιά. Μετά του Αη Γιάννη θα παραλάβει ο φίλος.

πριν 11 λεπτά, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Τα κέντρα διαλογής πλέον τα έχουν κλειδώσει όλα , μόνο αν ξέρεις κάποιον θα σε εξυπηρετήσουν

Όχι όλα. Αλλά έτσι κι αλλιώς, σπανίως παίρνεις κάτι από το κέντρο. Εκτός κι αν το βλέπεις κολλημένο εκεί . Σε νορμάλ καιρούς , κάνεις και ένα τηλεφώνημα. Τώρα αυτό φαντάζει ανέκδοτο :hehe:

Και για την υποστελέχωση κάτι, στα ΕΛΤΑ παίζει να αληθεύει, ναι. Σε 2 τουλάχιστον άλλες εταιρείες, προσλαμβάνανε με δίμηνες συμβάσεις. Αν δεν έχεις οργάνωση στα εκάστοτε υποκαταστήματα, δε πα να πάρεις και 500 άτομα, τα ίδια και χειρότερα θα τα κάνεις :p 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, yanni said:

Έχει κανείς εμπειρία από Speedex; Έχει πολλά βήματα ακόμα; Να ανησυχώ;

να ανησυχείς δεν θα βοηθήσει σε κάτι.

Βήματα πολλά λογικά δεν έχει ακόμα μιας κι είσαι Αθήνα. (υπάρχει περίπτωση να φύγει κάτι από κέντρο διαλογής π.χ. αεροδρομίου και να πάει σε άλλο κέντρο διαλογής π.χ να έχουν κάνα κεντρικό σημείο στην Δυτ. Αττική, δεν γνωρίζω την αλυσίδα του τι διαδρομή ακολουθούν).

Εμπειρία από την εταιρεία όχι αλλά ανάλογα προβλήματα έχουν όλοι. Αν δεις και καθυστερεί υπερβολικά προσπάθησε τηλέφωνο (δε νομίζω να βοηθηθείς υπό τις περιστάσεις) ή ταρζανιά με επίσξεψη από το σημείο που είναι να παραλάβεις. Όχι σε κέντρο διαλογής.

Η speedex ανήκε στις εταιρίες που έχουν ανακοινώσει ότι έχουν υπερβολικό φόρτο εργασίας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Η speedex ανήκε στις εταιρίες που έχουν ανακοινώσει ότι έχουν υπερβολικό φόρτο εργασίας.

 Ναι, καλά. Έχουν, αλλά ίσως να είναι υπερβολικός για τα δεδομένα τους και ίσως να το λένε για να δικαιολογήσουν την όποια καθυστέρηση. Ωστόσο δεν συγκρίνεται ούτε για αστείο με της ACS. 

Στο μεταξύ μου έτυχε να λάβω 2 δέματα με την Γενική ταχυδρομική, την μία σε 1 εργάσιμη αφού τους παραδόθηκε το δέμα, και την άλλη σε 3 εργάσιμες. Δεν ξέρω πωτς γκένεν ατό. Το λέω, γιατί κι αυτοί ήταν στους φορτωμένους :bleh: 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δουλευω με Speedex κοντα 7 χρονια λογω δουλειας. Δεν ειχα ΠΟΤΕ προβλημα, εκτος απο φετος.

1 αποστολη Βουλα προς Σαλαμινα εκανε κοντα 2 εβδομαδες.

 

και το χειροτερο.... Σε ενα λαπτοπ που πηρε ενας χρηστης εδω προς ΡΟΔΟ

-το εστειλα 11 Δεκ...

- Φτανει κεντρικα μετα απο 3 μερες και χανετε στο συστημα.

- Καπου 21 το βλεπω πισω Γλυφαδα και τους καλω... Ειχε παει κεντρικα, πηγε ΑΛΙΜΟ για παραδοση και μετα γυρισε παλι Γλυφαδα.

- 23 Δεκ τους καλω και μου λενε εγινε εσωτερικο λαθος γιατι δεν περασαν τα σωστα στοιχεια στο συστημα (ενω τα εχω καθαρογραψει στο voucher) και θα εφευγε 

24 ΔΕΚ προς κεντρικα με προορισμο Ροδο...

Που σημαινει απο 24 και μετραμε παλι μερες απο την αρχη.... Ευτυχως που το παιδι που το πηρε εχει υπομονη !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

 Ναι, καλά. Έχουν, αλλά ίσως να είναι υπερβολικός για τα δεδομένα τους και ίσως να το λένε για να δικαιολογήσουν την όποια καθυστέρηση. Ωστόσο δεν συγκρίνεται ούτε για αστείο με της ACS. 

Στο μεταξύ μου έτυχε να λάβω 2 δέματα με την Γενική ταχυδρομική, την μία σε 1 εργάσιμη αφού τους παραδόθηκε το δέμα, και την άλλη σε 3 εργάσιμες. Δεν ξέρω πωτς γκένεν ατό. Το λέω, γιατί κι αυτοί ήταν στους φορτωμένους :bleh: 

Εγώ συνεργάζομαι με Γενική (και με έμμεσο τρόπο με ACS).
Τις τελευταίες 10 μέρες έστειλα με Γενική περίπου 120 δέματα (βρίσκομαι επαρχία). Όλα έφτασαν σε 1-3 μέρες σε επαρχία και σε 1-6 σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη. 

Ο λόγος είναι απλός. Η Γενική ήταν αυτή που έδρασε πιο γρήγορα από όλους και άλλαξε τον τρόπο διαχείρισης των δεμάτων και σταμάτησε να λαμβάνει (την επόμενη εβδομάδα από το Blackfriday) για 5 μέρες δέματα. Έκανε Σάββατο και Κυριακή παραδόσεις για 2 βδομάδες. Μετά καπάκια μείωσε τον αριθμό δεμάτων που δέχεται από κάθε συνεργάτη (αν υπήρχε χώρος φυσικά στα έπαιρναν στο τέλος όλα). Αυτό που ίσως έπαιξε ρόλο είναι ότι δεν φρακάρουν σε Αθήνα / Θεσσαλονίκη πλέον τα δέματα που πάνε επαρχία, κατευθείαν τα προωθούν. Με αποτέλεσμα να μην γίνεται ακόμα μεγαλύτερος χαμός και τυχόν καθυστερήσεις να επηρεάζουν μόνο 2 περιοχές (οκ το 60-70% της Ελλάδας είναι βέβαια οι 2 περιοχές αυτές ? ) 

Από την άλλη με την ACS ο μέσος χρόνος παράδοσης είναι 6-15 μέρες και μας περιορίζουν υπερβολικά στις αποστολές.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω 2 παραγγελίες με speedex και απλά είναι κολλημένες.... Γενικά είναι απαράδεκτες οι εταιρείες. Περισσότερα δέματα σημαίνει περισσότερα έσοδα. Και αντι να βρουν τρόπους να λειτουργήσουν με επιπρόσθετο προσωπικό καθυστερούν. Είναι τραγικοί και βλάκες. Εδώ υπάρχουν καταστήματα που έχουν νοικιάσει μέχρι ταξί για να εξυπηρετούν. Δεν μπαίνουν μέσα. Πιο πολλά χρήματα βγάζουν. Όλες οι "μεγάλες" εταιρείες κούριερ την έχουν δει δημόσιο. Για να.μην τα χώνουμε μόνο στο πράγματι αργόμισθο δημόσιο. Και ο ιδιωτικός τομέας έχει μάθει στην ίδια λογική...

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

γνωρίζει κανείς τι γίνεται, ή τι πρέπει να κάνω από πλευράς μου, στην περίπτωση που χάθηκε δέμα στα ελτα κουριερ?

το δέμα φαίνεται οτι έφτασε στο κατάστημα της περιοχής μου στις 7/12 , από την προηγούμενη εβδομάδα τους παίρνω τηλ και μου λένε ψάχνουν στο κατάστημα και δεν μπορούν να το βρουν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.