Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Έχω κάνει παραγγελία ένα κινητό από 11/12.Με πηραν να μου πουν ότι θα το στείλουν με ταξί και έτσι πρώτη φορά θα αποκτήσω ένα τηλέφωνο που έχει τελειώσει πανεπιστημιο?

  • Like 3
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:


Εκει έχει κολλήσει μάλλον η αποστολή. Τηλ μπας και...

Χαχαχαχα, ανέκδοτο το τηλέφωνο :p 

 

Εν τέλει, ΕΛΤΑ κούριερ παραδίδουν ,απλά δεν παραλαμβάνουν δέματα (τα στέλνουμε κατά 90% με ACS όσα ήταν με ΕΛΤΑ κούριερ, και μιλώ για 1200-1500 δέματα ημερησίως - κάπου 200-250 έπαιρναν οι ΕΛΤΑ κούριερ και καμιά 50 παίρνει η Speedex τώρα).

 

 

πριν 2 ώρες, το μέλος edward έγραψε:

Έχω κάνει παραγγελία ένα κινητό από 11/12.Με πηραν να μου πουν ότι θα το στείλουν με ταξί και έτσι πρώτη φορά θα αποκτήσω ένα τηλέφωνο που έχει τελειώσει πανεπιστημιο?

Αν μιλούσε με το κινητό ο ταξιτζής, είσαι τυχερός, θα έχει προεγκατεστημένες όλες τις σοβαρές εφαρμογές μέσα, plug and play το κινητάκι :bleh: 

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, edward said:

Έχω κάνει παραγγελία ένα κινητό από 11/12.Με πηραν να μου πουν ότι θα το στείλουν με ταξί και έτσι πρώτη φορά θα αποκτήσω ένα τηλέφωνο που έχει τελειώσει πανεπιστημιο?

Στις ατάκες θα έλεγα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2020 at 11:33 ΠΜ, το μέλος yanni έγραψε:

Να ρωτήσω και στο κατάλληλο thread

Το παρακάτω είναι από την Speedex

germanos4.jpg

 

Έχει κανείς εμπειρία από Speedex; Έχει πολλά βήματα ακόμα; Να ανησυχώ;

Παρέλαβα πριν καμιά ώρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χελώνα, όπως βλέπουμε , το μετέφερε από το Ελληνικό προς το κατάστημα παράδοσης. Τελικά έκανε μια στάση στο Head Office να πιει λίγο νεράκι.Η χελώνα το κουβαλούσε ύστερα, από τις 21 του μήνα, όπως βλέπουμε, προς το κατάστημα παράδοσης, χωρίς να σταματήσει για νερό. Το πήγαινε από σκάνερ σε σκάνερ στο head office, όπως είναι εμφανές, και τελικά έφυγε με άλλη χελώνα για να κάνει 10 εργάσιμες να φτάσει στον προορισμό του :bleh: 

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Παραγγελία από Κωτσόβολο, προχτές βράδυ (Κυριακή ). Παρέλαβα σήμερα με την instacar. Btw είναι εταιρεία leasing. Έχουν μισθωθεί και παραδίδουν για τον Κωτσόβολο. Μου είπαν παράδοση από 8:46 - 10:46 (!!)

9:40 παρέλαβα. Με πήραν τηλέφωνο , κατέβηκα κι όλα καλά. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2021 at 5:38 ΜΜ, το μέλος honda22 έγραψε:

Γατάκια χελωνιτσες. Ένα μήνα έρχεται απο Πατήσια και ακόμα να φτάσει 43 χιλιόμετρα πιο δυτικότερα. 

 

Και εγώ παραπονιόμουν για τον 1+ μήνα από Θεσσαλονίκη - Αθήνα ?

 

btw, ακόμα περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Από Ελλάδα για Αμερική και Καναδά με τι πρέπει να στείλω για να πάει με την DHL παράδοση;
Οι τιμές που βλέπω από το Site της DHL Greece είναι παραφουσκωμένες (95-105 ευρώ), ενώ η ίδια αποστολή που την έχω κάνει πολλές φορές από Κίνα κοστίζει με DHL 25-31ευρώ και από Αγγλία 35-40ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να απαντήσω στον Βασίλη, μιας και εμείς στο μαγαζί στέλνουμε με ΕΛΤΑ στας Αμέρικας και Κάναντας,γιατί DHL ζητούν τα κέρατά τους. Και με ΤΝΤ/FedEx επίσης στέλνουμε σε Ε.Ε. Δεν έχω πραγματικά ιδέα αν μπορείς να δώσεις κάπου αλλού και η παράδοση να αλλάξει σε DHL.

 

Πάντως, Τετάρτη έκανα μια παραγγελία από κατάστημα στον Βόλο. Παρασκευή μου ήρθε μήνυμα πως δόθηκε στον κούριερ. 

Σήμερα με πήρε τηλ ο κούριερ για να μου πει πως έφερε την παραγγελία μου. Μπορείτε να μαντέψετε ποιος είναι ο κούριερ; :hehe: 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος salde έγραψε:

ACS ή ΕΛΤΑ

ACS. :hehe: 

Το δέμα ήταν αντικαταβολή. Αρχίζω να πιστεύω πως τις αντικαταβολές τις φέρνουν ταχύτερα. Δεν βγάζω άκρη. Και άλλος με αντικαταβολή παρέλαβε πολύ πιο γρήγορα από πληρωμένο δέμα.

Δεν ξέρω αν έχουν κάποιο τρόπο να "διαλέξουν" και τις βάζουν σε τσουβάλι ξεχωριστά. Αν προλαβαίνουν εννοώ, τρόπο, έχουν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, tommybertsen said:

ACS. :hehe: 

Το δέμα ήταν αντικαταβολή. Αρχίζω να πιστεύω πως τις αντικαταβολές τις φέρνουν ταχύτερα. Δεν βγάζω άκρη. Και άλλος με αντικαταβολή παρέλαβε πολύ πιο γρήγορα από πληρωμένο δέμα.

Δεν ξέρω αν έχουν κάποιο τρόπο να "διαλέξουν" και τις βάζουν σε τσουβάλι ξεχωριστά. Αν προλαβαίνουν εννοώ, τρόπο, έχουν

Εμείς πάντως στέλνουμε πρώτα τις αντικαταβολές ? ? 

Μπορεί να ακούγεται κακό αλλά οι αντικαταβολές είναι αυτές που μας τυραννάν παραπάνω μιας και ο κόσμος δεν τα παραλαμβάνει αν αργήσουν και συμβαίνει ένα σπασμένο τηλέφωνο Πελάτης --> εμείς --> Courier και αντίστροφα για την παράδοση, ενώ ως δια μαγείας αυτό δεν γίνεται ποτέ με τις πληρωμένες αποστολές ?

Βέβαια ο μεγάλος φταίχτης είναι οι κούριερ που οι περισσότερες πολλές φορές δεν σηκώνουν καν τα τηλέφωνα τους ούτε τηλεφωνούν τους πελάτες. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα αντικαταβολή ακριβώς επειδή ήταν η ACS και δεν ήξερα πότε θα παραλάβω. 1 φορά μου έχει τύχει να μην παραλάβω κάτι επειδή... δεν με βρήκανε (και ήμουν σπίτι στο μεταξύ), όχι η ACS, άλλη εταιρεία. Πήγα και παρέλαβα εκείνο το δέμα από το υποκατάστημά τους, κρατήθηκα να μην κάνω φασαρία. Έκτοτε αντικαταβολές κάνω σπάνια.

Λες δηλαδή η λογική να είναι "έκανε αντικαταβολή, δώσε προτεραιότητα για να μην καθυστερήσει και δεν παραλάβει" ; :o 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.