Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Δοκιμάζω έναν "καινούριο" τρόπο αποστολής (καινούριο για μένα ? ) για να αγοράζω από 1688.com χωρίς τελωνείο και να γλιτώνω το κόστος των δασμών στην Ελλάδα (μιας κ το ΦΠΑ το πληρώνω κατά την πώληση).

 

Πηγαίνει YunExpress(Κίνα)->DPD(Ολλανδία)->Speedy(Βουλγαρία)->ACS (15-25μερες συνολικά)

 

Αν πάει καλά (κ όντως δεν υπάρξουν τελωνεία) αν ενδιαφέρει κάποιον θα του συστήσω τον ιδιοκτήτη της fulfilment εταιρείας που χρησιμοποιώ για να σας δώσει προσωπικό agent.

 

Τα μεταφορικά δεν είναι φθηνά, (περίπου 37€/3kg), αλλά κόστος προϊόντος + μεταφορικά, είναι 25-35% πιο φθηνά σε σχέση με τιμές AliExpress.

 

Το επόμενο δίμηνο, θα δοκιμάσω το ίδιο κ με τρένο όπου κοστίζει 18€/2kg αλλά κάνει 60+ μέρες. 

 

Το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος θέλει να δοκιμάσει αγορές ή μικροεισαγωγες από 1688. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορεί να βγαίνει τόσο οικονομικό με τέτοια μεταφορικά; Είναι τόσο οικονομικότερο στις τιμές προϊόντος;

Από άλι έχω τώρα τελευταία πάρει από πωλητές με ευρωπαϊκές αποθήκες, έρχονται αρκετά γρήγορα τα πράγματα, το καπέλο στην τιμή παίζει από 3/7 ευρώ. Παίζει και παραπάνω αλλά δεν κοιτάω τέτοιες αγγελίες όταν υπάρχουν οικονομικότερες προφανώς

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, schumifer said:

Πώς μπορεί να βγαίνει τόσο οικονομικό με τέτοια μεταφορικά; Είναι τόσο οικονομικότερο στις τιμές προϊόντος;

Από άλι έχω τώρα τελευταία πάρει από πωλητές με ευρωπαϊκές αποθήκες, έρχονται αρκετά γρήγορα τα πράγματα, το καπέλο στην τιμή παίζει από 3/7 ευρώ. Παίζει και παραπάνω αλλά δεν κοιτάω τέτοιες αγγελίες όταν υπάρχουν οικονομικότερες προφανώς

Γενικά το κόστος των μεταφορικών είναι υψηλό, απλά εμείς βλέπουμε μία διαμορφωμένη τιμή η οποία μέσα έχει ήδη μεταφορικά και απλά προσθέτουν 1-4 ευρώ συνήθως επιπλέον για τις περιοχές όπου το shipping fee είναι ακόμα μεγαλύτερο. Για τα μικροπράγματα που στέλνουν untracked, καταφέρνουν τέτοιες  χαμηλές τιμές γιατί γεμίζουν σάκους ολόκληρους και πληρώνουν ανα σάκο κ όχι ανα προϊόν.

Επίσης στο Aliexpress, κάθε προϊόν στην τιμή του έχει μέσα ένα κόστος αποστολής fix. Αν εσύ πάρεις 10 κομμάτια πληρώνεις x10 φορες αυτό το ποσό. Το πραγματικό κόστος αποστολής όμως δεν είναι τόσο αλλά μικρότερο, εκεί πάει το κέρδος καθαρά όλο στον πωλητή. Και εκεί εμφανίζεται η πραγματική διαφορά στο κόστος συγκριτικά με το Aliexpress. 

Πχ ένα κινεζο-Smartwatch (δεν μιλάμε για branded γιατί εκεί υπάρχει MOQ και συγκεκριμένη τιμή πώλησης) στο Aliexpress η χαμηλότερη τιμή πάει 22 ευρώ τελική.
 

Spoiler

image.thumb.png.ea5fdd82c582159ab1cb8af5115e04c8.png


Το ίδιο αν το βρεις από 1688 βγαίνει περίπου 14 ευρώ (μπορεί να πέσει και ένα 5-10% λιγότερο αν η αγορά γίνει εκτός 1688 αλλά προσωπικά δεν το έχω κάνει) και έχει βάρος 130gr. Βάλε τώρα τα ακριβά μεταφορικά που διάλεξα εγώ (γιατί είναι όντως πιο ακριβά από το κανονικό) μπορώ να βάλω 22-23 τεμάχια και να πληρώσω 37 ευρώ μεταφορικά, δλδ 1,6ευρώ ανά τεμάχιο.

Άρα 14,1+1,6 = 15,7 ευρώ , από Aliexpress βγαίνει 22,23ευρώ οπότε μιλάμε για μια διαφορά τιμής 6,53 ευρώ δλδ 29% φθηνότερα σε σχέση με Aliexpress
 

Spoiler

image.thumb.png.b4c49e25925b20e20cec04e31617b183.png


Για πράγματα που είναι σχετικά ελαφριά εκεί μπορεί να δεις μεγάλη διαφορά τιμής. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, panoc said:

Aρα μιλαμε για εισαγωγη εκτος ΕΕ αγαθων με σκοπο τη πωληση και τριγωνικη αποστολη ωστε να μη περασουν τελωνειο. Ειναι νομιμο αυτο ?

Τώρα για πώληση ή προσωπική χρήση δεν έχει διαφορά, από την στιγμή που υπάρχουν στην ΕΕ χώρες διαφορετικών ταχυτήτων όπου οι δασμοί του εκτελωνισμού είναι σχεδόν μηδενικοί. Στα 37-38 ευρώ που λέω, συμπεριλαμβάνουν τους δασμούς που αναλαμβάνει η DPD στην Ολλανδία.  Άρα έχει περάσει τελωνειακό έλεγχο (στην ΕΕ) αλλά δεν έχουν επιβαρυνθεί με ΦΠΑ.

Το ΦΠΑ αυτών των προϊόντων πληρώνεται 100% κατά την πώληση. Αν γινόταν εκτελωνισμός στην Ελλάδα απλά θα έπαιρνες επιστροφή την λογιστική διαφορά του ΦΠΑ. Δεν υπάρχει διαφορά στα λεφτά που λαμβάνει το κράτος από εμάς. Τώρα αν δεν κοπεί απόδειξη αυτό είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο και προσωπικά εγώ δεν μπαίνω ποτέ σε μία τέτοια λογική, γιατί πάντα έχει ημερομηνία λήξης. 

Υπάρχει μόνο ένα ερωτηματικό για το πως η DPD εκτελωνίζει έτσι φθηνά (όπου αυτό δεν αφορά και εμένα) τα προϊόντα και για αυτό δοκιμάζω και με τραίνο με την Belgium Post, όπου θα έχω επιλογή ο τελωνειακός έλεγχος να γίνει Ελλάδα μέσω των ΕΛΤΑ, γιατί ακούγεται ότι θα αλλάξουν όλα αυτά μέσα στο 2021. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χμμ δεν είμαι βέβαιος ότι εισπράττει το ελληνικό κράτος κάτι από την συναλλαγή μέσω χώρας ΕΕ. Πέρα όμως από το σκέλος αυτό, στην αρχική ερώτηση του Σούμι περί φθηνών/ακριβών εξόδων αποστολής από Κίνα, είναι ξεκάθαρο ότι -εκτός από ταπ λεονεκτήματα οκονομιών κλίμακας που περιγράφει εμμέσως παραπάνω ο Basil- η Κίνα ουσιαστικά επιδοτεί τις εξαγωγές της. Πόσο θα διαρκέσει αυτό μέχρι να αντιδράσουν οι υπόλοιποι, άγνωστο. 

Δεν είναι δλδ εύλογο οικονομικά να αγοράζεις κάτι ευτελούς αξίας από τόσο μακριά και να μην σε ταράζει το κόστος μεταφοράς. Ιδιαιτέρως για μεταφορές που δεν γίνονται αποκλειστικά μέσω ξηράς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, salde said:

χμμ δεν είμαι βέβαιος ότι εισπράττει το ελληνικό κράτος κάτι από την συναλλαγή μέσω χώρας ΕΕ. Πέρα όμως από το σκέλος αυτό, στην αρχική ερώτηση του Σούμι περί φθηνών/ακριβών εξόδων αποστολής από Κίνα, είναι ξεκάθαρο ότι -εκτός από ταπ λεονεκτήματα οκονομιών κλίμακας που περιγράφει εμμέσως παραπάνω ο Basil- η Κίνα ουσιαστικά επιδοτεί τις εξαγωγές της. Πόσο θα διαρκέσει αυτό μέχρι να αντιδράσουν οι υπόλοιποι, άγνωστο. 

Δεν είναι δλδ εύλογο οικονομικά να αγοράζεις κάτι ευτελούς αξίας από τόσο μακριά και να μην σε ταράζει το κόστος μεταφοράς. Ιδιαιτέρως για μεταφορές που δεν γίνονται αποκλειστικά μέσω ξηράς.

Όσο αφορά τους δασμούς, δεν εισπράττει τίποτα και είναι λογικό, γιατί τα εισπράττει η χώρα εισαγωγής τους. Το ΦΠΑ όμως είναι κάτι διαφορετικό (εφόσον μιλάμε για επαγγελματική τους χρήση).

Κοίτα για το κόστος των μεταφορικών δεν είμαι πλέον σίγουρος κατά πόσο επιδοτούνται γιατί υπάρχουν χώρες με εξίσου φθηνά μεταφορικά (και η Ελλάδα ήταν σε αυτές πριν τις 100 ανατιμήσεις που έγιναν τα τελευταία 3-4 χρόνια στα ΕΛΤΑ ). Αν θυμάμαι καλά είχα στείλει Untracked σε τουρκία  2κιλά με 15 ευρώ, τώρα συστημένο πάει 26 ευρώ και 23,5 untracked. Αντίστοιχα είχα στείλει 0,75 λεπτά (είχα πουλήσει κάμερα κινητού στο ebay) στην Ιαπωνία, τώρα πάει 1,5-2,5 ευρώ. Εκτός σάκου από Κίνα, η πιο φθηνή επιλογή που εγώ έχω βρει είναι 0,60 λεπτά για untracked (μαζί με το κόστος συσκευασίας).

Η διαφορά είναι ότι από Κίνα παίζει να έχει 2000 διαφορετικούς τρόπους να στείλεις κάτι Ευρώπη, ενώ από Ευρώπη Κίνα παίζει να υπάρχουν (το πολύ) 20-30 τρόποι. Προφανώς για να υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές υπάρχει κρατική υποστήριξη, αλλά δεν απαγόρευσε κανένας την Ευρώπη να κάνει το ίδιο, απλά δεν το κάνει. Αντίδραση μπορεί να υπάρξει (πχ Αμερική) αλλά απλά βρέθηκαν ήδη άλλοι τρόποι αποστολής από τους κινέζους όπου δεν υπόκεινται στους δασμούςς του Τραμπ ? 
 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
29 minutes ago, ARMAGEDDON said:

τα ελτά πότρτα πόρτα έχουν POS ?

 

Εξαρτάται ανά περιοχή δυστυχώς, μόνο αν πάρεις τηλέφωνο θα ξέρεις σίγουρα. 

On 1/29/2021 at 3:45 PM, BasiliCeLew said:

Καλησπέρα σε όλους. Δοκιμάζω έναν "καινούριο" τρόπο αποστολής (καινούριο για μένα ? ) για να αγοράζω από 1688.com χωρίς τελωνείο και να γλιτώνω το κόστος των δασμών στην Ελλάδα (μιας κ το ΦΠΑ το πληρώνω κατά την πώληση).

 

Πηγαίνει YunExpress(Κίνα)->DPD(Ολλανδία)->Speedy(Βουλγαρία)->ACS (15-25μερες συνολικά)

 

Αν πάει καλά (κ όντως δεν υπάρξουν τελωνεία) αν ενδιαφέρει κάποιον θα του συστήσω τον ιδιοκτήτη της fulfilment εταιρείας που χρησιμοποιώ για να σας δώσει προσωπικό agent.

 

Τα μεταφορικά δεν είναι φθηνά, (περίπου 37€/3kg), αλλά κόστος προϊόντος + μεταφορικά, είναι 25-35% πιο φθηνά σε σχέση με τιμές AliExpress.

 

Το επόμενο δίμηνο, θα δοκιμάσω το ίδιο κ με τρένο όπου κοστίζει 18€/2kg αλλά κάνει 60+ μέρες. 

 

Το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος θέλει να δοκιμάσει αγορές ή μικροεισαγωγες από 1688. 

220101519_.thumb.png.df9a989073381791e0711bdf0e2b2332.png

Έφτασαν, τελικά επειδή η Speedy (Βουλγαρία) σταμάτησε τις αποστολές προς Ελλάδα, δεν ξέρω από Ολλανδία πως έφτασε Ελλάδα, στην Ελλάδα την παράδοση την έκανε η Γενική Μεταφορική. 

19 μέρες, πολύ τίμιος χρόνος. (αντίστοιχος και με τις άλλες DDP αποστολές προς Ελλάδα)

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω κάτι βλακειούλες από aliexpress 88+ μέρες, άνοιξα dispute επειδή έχουν καθυστερήσει λιγουλάκι // έχουν υπερβεί ένα μήνα και βάλε την προθεσμία που δίνουν ως παράδοση // και οι τύποι μου απάντησαν να περιμένω λίγο ακόμα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, UltraB said:

Περιμένω κάτι βλακειούλες από aliexpress 88+ μέρες, άνοιξα dispute επειδή έχουν καθυστερήσει λιγουλάκι // έχουν υπερβεί ένα μήνα και βάλε την προθεσμία που δίνουν ως παράδοση // και οι τύποι μου απάντησαν να περιμένω λίγο ακόμα.

 

Εγώ έχω τρελαθεί μαζί τους. Έχω κάτι χαζά (των 50cents - 5ευρώ) τα οποία είναι όλα χωρίς tracking. Στις 110 μέρες άνοιξα 4 dispute, τα έχασα ΟΛΑ με απάντηση, να πάω να τα πάρω από τα ΕΛΤΑ. Έχω κάνει appeal και θα δούμε σε 5-6 μέρες, διαφορετικά απλά έχασα τα λεφτά. (Ίσως προχωρήσω μέσω κάρτας να δω τι γίνεται, το ποσό είναι μικρό αλλά για το γ@μώτο). 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, BasiliCeLew said:

Εγώ έχω τρελαθεί μαζί τους. Έχω κάτι χαζά (των 50cents - 5ευρώ) τα οποία είναι όλα χωρίς tracking. Στις 110 μέρες άνοιξα 4 dispute, τα έχασα ΟΛΑ με απάντηση, να πάω να τα πάρω από τα ΕΛΤΑ. Έχω κάνει appeal και θα δούμε σε 5-6 μέρες, διαφορετικά απλά έχασα τα λεφτά. (Ίσως προχωρήσω μέσω κάρτας να δω τι γίνεται, το ποσό είναι μικρό αλλά για το γ@μώτο). 

Χίλια χρόνια θα ζήσουν:
 

Quote

Dear Customer,


We are sorry to inform that your appeal request was rejected.

Based on the tracking information, the package has arrived at the place of delivery. Normally the local post office will get you informed. We highly suggest that you contact the local post office for the delivery.

If you have not received the package, please kindly request an official statement from the local post office and provide it for us via: https://helppage.aliexpress.com/buyercenter/index.htm.

Your cooperation is highly appreciated.


AliExpress Customer Service


Γιατί όπως είναι γνωστό όλα τα ταχυδρομεία μπορούν να δώσουν βεβαίωση ότι δεν έλαβαν κάποιο ασυνόδευτο γράμμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια, άντε όλα μαζί να ήταν στο 10αρικό αλλά πέρα από την αξία, γιατί να χάσω εγώ, εσύ κλπ τα χρήματα μου/σου για το φταίξιμο άλλων; 

 

Από τα 4-5 που ήταν σύνολο, μου επέστρεψαν άμεσα χωρίς μα και μου μόνο σε ένα που φαινόταν ότι δεν έχει αποσταλεί καν που ήταν του ενός ευρώ. Αλλα δύο από 4€ (τα πιο ακριβά) έκαστος, το ένα το παρέλαβα ευτυχώς και στο άλλο με πάνε όπως λες παραπάνω. Τα άλλα που μένουν άντε να έχουν αξία όλα μαζί 2-3€, οπότε δεν ασχολήθηκα (κακώς) γιατί την ήξερα την κατάληξη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, UltraB said:

Μια από τα ίδια, άντε όλα μαζί να ήταν στο 10αρικό αλλά πέρα από την αξία, γιατί να χάσω εγώ, εσύ κλπ τα χρήματα μου/σου για το φταίξιμο άλλων; 

 

Από τα 4-5 που ήταν σύνολο, μου επέστρεψαν άμεσα χωρίς μα και μου μόνο σε ένα που φαινόταν ότι δεν έχει αποσταλεί καν που ήταν του ενός ευρώ. Αλλα δύο από 4€ (τα πιο ακριβά) έκαστος, το ένα το παρέλαβα ευτυχώς και στο άλλο με πάνε όπως λες παραπάνω. Τα άλλα που μένουν άντε να έχουν αξία όλα μαζί 2-3€, οπότε δεν ασχολήθηκα (κακώς) γιατί την ήξερα την κατάληξη.

Έδειξαν τέτοια σημάδια εδώ και μερικούς μήνες (για τα untracked) αλλά δεν μου είχε τύχει εμένα κάτι να μην έχει έρθει τελείως πριν από αυτά. Είναι απαράδεκτο, προσωπικά το πρότεινα το Aliexpress (και εδώ μέσα) γιατί δεν έχανες τα λεφτά σου, οπότε αγόραζες και χωρίς tracking άφοβα. Αλλά οι καιροί αλλάζουν, ίσως θα γυρίσω στο ebay σε τέτοιες αγορές πάλι (φθηνοπράγματα χωρίς tracking).
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και το Ebay μια από τα ίδια μου φαίνεται τώρα πλέον. Δύσκολα βρίσκεις το δίκιο σου και εκεί αν κρίνω από την τελευταία εμπειρία μου μαζί τους, που δεν το βρήκα. Προσωπικά το έχω αφήσει καιρό σε όσα πράγματα βρίσκω από αλλού.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

H αποστολή, το δέμα ήταν από ΗΒ; Προσπαθώ να καταλάβω αν το πρόβλημα σου ήταν με ταχυδρομεία/μεταφορικές ή αν έπεσες σε πωλητή προβληματικό κι από πού ήταν. Νομίζω μπορεί από οπουδήποτε κάποιος να βάλει αγγελία στο ebay της Χ χώρας αλλά το προϊόν να φέυγει από άλλη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.