Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

On 2/15/2021 at 8:58 PM, shattered said:

ερώτημα νο2

όπως και ο ultrab έχω πακέτο από aliexpress που δεν έχει εμφανιστεί (παραγγελία 11/11/2020)
έκανα dispute... και μου λένε να περιμένω
εμένα βέβαια είναι με nl post (το οποίο ποτέ δεν εμφανίστηκε στο "official" tracking του postnl και στο tracking μέσα στο aliexpress έχει να ενημερωθεί από τις 15/11)
να ελπίζω σε τίποτα καλύτερο ή τα χάσαμε τα φράγκα? (23 usd)

 

update για το δεύτερο μέρος (σε ότι αφορά το άλλο πακέτο ακόμη δεν έχει αλλάξει κάτι στο tracking, παραμένει στο γετα αθηνών)
Final resolution: Full refund  23.00 USD

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Spirosssss said:

Έχω δύο παραγγελίες από Κίνα, στη μία το τράκινγκ τελειώνει σε CN και στην άλλη σε NL. Σημαίνει οτι η δεύτερη δεν περνάει τελωνείο; (Φαίνεται σαν Ευρωπαϊκή αποστολή - Netherlands;)


Δεν έχει σχέση το tracking για το αν περνάει τελωνείο ή όχι. Αν στάλθηκε από κίνα θα μπει τελωνείο.
Όλες οι ευρωπαϊκές (μεγάλες) εταιρείες, έχουν παραρτήματα στην Κίνα (πχ NLpost, Bpost, Deutsche Post, DHL κλπ κλπ). Υπάρχει μεγάλη παρερμηνεία σε αυτό, δεν φαίνεται ότι φεύγουν από Ευρώπη, φαίνονται ότι φεύγουν από Κίνα. 

Για να μην μπει τελωνείο πρέπει να είναι DDP αποστολή, όπου τέτοιες αποστολές υποστηρίζουν όλες οι παραπάνω εταιρείες, διαφορά στο tracking όπως δεν υπάρχει.

Τα κινεζοsite τις DDP αποστολές τις αναγράφουν συνήθως ως Special line, Priority Line κλπ κλπ, ενώ οι κανονικές αποστολές λέγονται Registered Airmail ή με το όνομα της εταιρείας που στέλνονται (πχ Netherland Post).

  • Like 2
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το δεμα μου βρισκεται στα Γ.Ε.Τ.Α. αθηνας (Κ.Α.Τ.) απο τις 3 φεβρουαριου και μου γραφει: ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΟΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ.

Η παραγγελια μου εχει πληρωθει με καρτα οποτε δεν ξερω τι γινεται, ξερει καποιος να μου πει που μπορω να επικοινωνισω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος mastatina έγραψε:

(Κ.Α.Τ.)

Έσπασε κάνα χέρι; :bleh: 

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος mastatina έγραψε:

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΟΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ.

Σαν να περιμένει να πληρώσεις τελωνείο. 

Από που το πήρες και πόσο; 

@BasiliCeLew ξέρεις κάτι; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος mastatina έγραψε:

Το δεμα μου βρισκεται στα Γ.Ε.Τ.Α. αθηνας (Κ.Α.Τ.) απο τις 3 φεβρουαριου και μου γραφει: ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΟΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ.

Η παραγγελια μου εχει πληρωθει με καρτα οποτε δεν ξερω τι γινεται, ξερει καποιος να μου πει που μπορω να επικοινωνισω;

 

Στείλε email με την κίνηση της κάρτας και τα στοιχεία του δέματος στο geta@elta-geta.gr.

Επειδή έχουν περάσει αρκετές μέρες, κυνήγα το άμεσα.

Καλό θα ήταν να προσπαθήσεις να βρεις και κάποιον στο τηλέφωνο, αλλά δεν είναι πάντα εύκολο.

Δοκίμασε αυτά:  2103542122, 2103542143, 2103542144, 2103542145.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 3/21/2021 at 12:50 PM, tommybertsen said:

Έσπασε κάνα χέρι; :bleh: 

 

Σαν να περιμένει να πληρώσεις τελωνείο. 

Από που το πήρες και πόσο; 

@BasiliCeLew ξέρεις κάτι; 

Ναι πάει για τελωνείο εφόσον είναι πάνω από 22 ευρώ. Απλά στέλνεις σε email screenshot από την πληρωμή της paypal ή της τράπεζας.

 

Μόλις εκτελωνιστει θα έρθει στο κατάστημα ΕΛΤΑ της περιοχής τους με δασμούς 15€+24% εφόσον κοστίζει πάνω από 22€

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2021 at 9:19 ΜΜ, το μέλος yanni έγραψε:

Εμένα κάποια πραγματάκια από κίνα πλέον πλησιάζουν τις 100 μέρες. Ρεκόρ. Άλλα έχουν έρθει νωρίτερα.

Ήδη άρχισα και παίρνω refunds για παραγγελίες του 2020. Αναρωτιέμαι αν κάποια χάθηκαν/τα βούτηξαν με αφορμή όλο αυτό το χαμό/πετάχτηκαν/επεστράφησαν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Ήδη άρχισα και παίρνω refunds για παραγγελίες του 2020. Αναρωτιέμαι αν κάποια χάθηκαν/τα βούτηξαν με αφορμή όλο αυτό το χαμό/πετάχτηκαν/επεστράφησαν.

 

Θα έρθουν τις επόμενες μέρες.

Παραλαμβάνω καθημερινά παραγγελίες που είχα κάνει από Οκτώβριο - Νοέμβριο - Δεκέμβριο. 

Φτάνουν σχεδόν όλα. Κάνουν και πάνω από 120 μέρες. Οι απώλειες είναι λιγότερες από 1 στα 10.

  • Like 1
  • Sad 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να έρθουν. Αλλά ειδικά του Νοεμβρίου, κάπου μπλόκαραν. Τις μισές δεν τις παρέλαβα. Αντίθετα, ότι παρήγγειλα Φεβρουάριο ήρθε και ότι είχα παραγγείλει Δεκέμβριο Ιανουάριο, έστω και με καθυστέρηση, ήρθε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω και εγώ να ρωτήσω κάτι.εχω πάρει ένα δέμα από Αμερική με USPS first class package international services στην 18/2/21 έφυγε από Αμερική και έφτασε στις 28/2/21 αγγλία.την ίδια μέρα αναχώρησε από Αγγλία και από τίς 28/2/21 μέχρι καί σήμερα άγνωστο το πού είναι.να το θεωρήσουμε χαμένο;

Screenshot_20210401-151621.jpg

Έγινε επεξεργασία από Georgemi
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Georgemi said:

να το θεωρήσουμε χαμένο;


Με τον αποστολέα έχετε μιλήσει; Λογικά έχει μπει Ελλάδα αλλά αυτά που δείχνετε δεν δίνουν κάποια συγκεκριμένη πληροφορία ώστε να το αναζητήσετε εδώ. Η USPS (είναι τα αντίστοιχα ΕΛΤΑ των ΗΠΑ) πρέπει να σας καθοδηγήσει. Είτε θα πρέπει να βρουν εκείνοι τι έχει συμβεί είτε θα πρέπει να σας δώσουν κάποιον άλλον αριθμό ώστε να το αναζητήσετε εδώ εσείς (μάλλον στα ΕΛΤΑ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος άλλος αριθμός...έχω μιλήσει με αποστολέα και μου λέει λόγο τού ιού... όσο για την USPS δεν μπορείς να μιλήσεις αν δεν μένεις Αμερική δεν έχει φόρμα επικοινωνίας για άλλες χώρες..

Link to comment
Share on other sites

O αποστολέας το ζητά από USPS, όχι εσείς. Εκείνος είναι ο «πελάτης» του αμερικ. ταχυδρομείου. Το τι θα κάνετε εσείς με τον αποστολέα -αν και πότε θα το θεωρήσετε χαμένο, αν θα υπάρξει επιστροφή χρημάτων κ.ο.κ.- είναι μεταξύ σας. Ο χρόνος αναμονής από την τελευταία «γνωστή» στάση του πακέτου/γράμματος αρχίζει και γίνεται πολύς από εδώ και μπρος. Πάντως με τις καθυστερήσεις των τελευταίων μηνών δεν είναι αδιανόητος προς το παρόν, στην κρίση σας είναι πώς θέλετε να κινηθείτε.
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Georgemi έγραψε:

Παιδιά έχω και εγώ να ρωτήσω κάτι.εχω πάρει ένα δέμα από Αμερική με USPS first class package international services στην 18/2/21 έφυγε από Αμερική και έφτασε στις 28/2/21 αγγλία.την ίδια μέρα αναχώρησε από Αγγλία και από τίς 28/2/21 μέχρι καί σήμερα άγνωστο το πού είναι.να το θεωρήσουμε χαμένο;

 

Θα περάσει πρώτα από το τελωνείο του αεροδρομίου που εκεί κάνει πάνω από μήνα. Και μετά θα σου έρθει με το κανονικό ταχυδρομείο.

Επομένως θα σου έρθει περίπου σε 1,5 με 2 μήνες από όταν μπήκε Ελλάδα.

Όλα βαίνουν κανονικά με ρυθμούς Ελλάδας. :lol:

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.