Jump to content


Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

πριν 13 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

σ΄΄ημερα εμφανίστηκαν όλες οι καταγραφές; Ή στις αντίστοιχες ημερομηνίες κι από μία; Άφησαν ειδοποιητήριο ή μονάχα ονλάιν τα ανακάλυψες;

 

Διαβαααν το παραπάνω ποστ και ήρθαν. Οχι ανα ημέρα εμφανίζονταν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος salde έγραψε:


εκείνο στις 2:04 ξημερωματα ήταν όλα τα λεφτά.

Τα πιο πολλά σκαναρίσματα τα βλέπω κάτι 5παρά το πρωί αλλά και 1+ ξέρω γω. Να και ένα λίγο πιο αργά.

image.png

Λογικά σήμερα όπως έρχεται ο τύπος που μας φέρνει κάτι επιστροφές, να φέρει κι αυτό. Μπορεί να περάσει άλλος και να μην με βρει :hehe: (έχει γίνει, να λέει ότι δεν βρήκε κανέναν ενώ ήρθε από την δουλειά ξέρω γω).

 Αλλά μπορεί να μείνει στο υποκατάστημά τους για κάνα πενθήμερο :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, honda22 said:

Καλημέρα στα φιλαράκια μου στο αεροδρόμιο που να τους πάρει και να τους σηκώσει

 

Screenshot 2021-04-13 121958.jpg

 

 

 

 

 

@honda22 έχω εκεί ένα τηλέφωνο να καλέσεις. Απο κάτω τους είναι το τελωνείο να πεταχτούν μια.

Και μία που θα πάρεις τηλέφωνο φτιάξε και λίγο ένα θεματάκι που έχουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λόγω ανακατατάξεων είχε να περάσει ο ταχυδρόμος πάνω από δύο βδομάδες.

Κατέβα μου λέει με τσάντα, έχεις πολλά να πάρεις.

Βρήκα πρόχειρο ένα μεγάλο οικοδομικό κουβά.

Παρέλαβα 22 μικροδέματα από Κίνα. ?

 

 

 

 

από Κίνα.jpg

  • Like 1
  • Haha 5
  • Wow 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλες και όλους. Στις 30 Απριλίου έκανα μια αγορά (πατίνια/ρολλερς) απο Η.Π.Α.. Πλήρωσα ένα αρκετά μεγάλο ποσό (80 ευρώ) μεταφορικών, καθώς η συγκεκριμένη εταιρεία δεν υπήρχε ευρώπη. Θεώρησα ότι ήταν όλα πληρωμένα, ενώ η μοναδική πειλογή που μου έδινε ήταν μέσω FedEx. Φτάνει Ελλάδα μεσα σε μία εβδομάδα και με καλούν απο εκτελωνιστική εταιρεία, μου ζητάνε αφμ και τιμολόγιο για να μου υπολογισούν το κόστος του εκτελωνισμου. Εγώ δεν είχα ιδέα τι έπρεπε να πληρώσω, και αν έπρεπε. Του τα δίνω μία ή άλλη, μου λένε κόστος εκτελωνισμού 187 ευρώ. Παθαίνω εγκεφαλικό και ξεκινάω επικοινωνίες με FedEx Ελλάδος, FedEx ΗΠΑ και τον πωλητή μου. Αφήνω την εκτελωνιστική εταιρεία στον πάγο για λίγο, ενώ επικοινωνώ και με τελωνείο να δω αποθήκευτρα μέχρι τώρα.

Με τα πολλά με ενημερώνει ο πωλητής, ότι η παράδοση είναι DDP, μου στέλνει αποδεικτικό που το λέει. Μου λέει η FedEx Ελλάδος να ενημερώσω το εκτελωνιστικό γραφείο. Το εκτελωνιστικο γραφείο (ORBIT) μου λέει ότι πρέπει να ενημερωθεί η FedEx και ο αποστολέας για να χρεωθούν εκείνοι. Το τελωνείο μου λέει ότι δεν το αφορά η συνθήκη μεταξύ εμένα και του πωλητή, αλλά πρέπει να πληρωθεί ο εκτελωνισμός απο κάποιον. Και σας ρωτάω : Ποιος φταίει για αυτό; Ο πωλητής πρέπει να πληρώσει 190 ευρώ για ένα προϊόν που έκανε 140 ευρώ και 80 ευρώ μεταφορικά; Το γνώριζε όταν έβαζε DDP? Και αν δεν δεχθεί τι γίνεται με το πακέτο μου; Υπάρχει περίπτωση να είναι ήδη πληρωμένα και να φταίει το τελωνείο; Δεν εχω ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχεις πληρωσει με υπηρεσια DDP, απαιτεις να το λυσει συντομα και σε ευλογο διαστημα, αλλιως θα ζητησεις τα χρηματα πισω στο ακεραιο.

 

Και ναι, το τελωνειο καλα σου λεει οτι δεν τον αφορα η συμβαση πωλησης εσενα και του πωλητη. ΤΟυ ηρθε δεμα χωρις DDP και εβγαλε κουστουμι...

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλαν το invoice commercial που επάνω αναγράφεται ότι είναι DDP μεταφορά. Και ενημερωσα το τελωνείο για αυτό και είπαν ότι δεν έχουν πληρωθεί. Για αυτό ρωτάω αν υπάρχει περίπτωση να έχουν πληρωθεί και για όλα αυτά να φταίει το τελωνείο.

Έγινε επεξεργασία από tsoupa
Link to comment
Share on other sites

Τοτε η πληριοφορια "DDP πληρωμενα" εχει χαθει μεταξυ FedeX και Ελληνικου τελωνειου, εφοσον η ORBIT δεν εχει λαβει κατι αναλογο.

 

Το τελωνειο αν και καθυστερει σε ελεγχους, στο οικονομικο / Logistics κομματι ειναι καλοι.

Link to comment
Share on other sites

Άρα πιστεύεις και εσύ είναι ότι έχουν όντως πληρωθεί οι φόροι και οι δασμοί , και απλά χάθηκε ως πληροφορία; Υπάρχει κάποιο άλλο αποδεικτικό πέρα απο το invoice commercial που λεει απλά DDP; Που να αναφέρεται η πληρωμή φόρων και δασμών. Ότι έχουν καταβληθεί κανονικά; ή αρκεί το Invoice commercial; Προσπαθώ να δω που θα ασκήσω τις πιέσεις γιατί τώρα τις ασκώ παντού και όλοι μεταθέτουν ευθύνες ο ένας στον άλλον χωρίς να γνωρίζω ποιος έχει δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω τιποτε. Απλα απο τα γραφομενα σου, αυτην το συμπερασμα βγαζω.

Κακως πιεζεις παντου. Πηγαινε βημα-βημα. 

 

Ο πωλητης λεει πληρωσε και σου εδωσε χαρτι. Επομενος στην σειρα ειναι Fedex. Πιεζεις εκει και βλεπεις.

-Νομιζω- πρεπει να εχει ξεχωριστη αποδειξη οτι πληρωσε duties ο πωλητης 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε πιστεύω και εγώ. Τώρα ζήτησα κάποιο χαρτί που να αποδεικνύει ότι πλήρωσε δασμούς και φόρους όπως ισχυρίζεται. Η FedEx Ελλάδος επιμένει ότι δεν είναι αρμόδια που προφανώς δεν είναι, καθώς αναλαμβάνει απλά την μεταφορά μετά τον εκτελωνισμό, εντός Ελλάδας.

 

H Orbit πήρε απο εμένα το Invoice Commercial και επικοινωνεί πιθανόν τώρα με FedEx USA και πωλητή. Μέσα σε μια κατάσταση απόγνωσης, έχω πάρει διάφορα τηλέφωνα εκτελωνιστών και ρωτάω απλά πληροφορίες, και ως τώρα λένε ότι είναι αδύνατο κάποιος απο έξω να πληρώσει δασμούς και φόρους της Ελλάδας. Ότι ο μόνος τρόπος είναι μέσω εκτελωνισμού. Δηλαδή αφού έχει φτάσει εδώ το προιόν, είτε με Orbit, είτε με οποιονδήποτε εκτελωνιστή, είτε μόνος κάποιος, αλλά εντός της χώρας. Δηλαδή το να έχουν πληρωθεί οι φόροι απο πριν τους φαίνεται αδύνατο. Οπότε δεν ξέρω αν όχι μόνο εγώ έπεσα κορόιδο, αλλά και οι πωλητές με κάποιο τρόπο νομίζοντας ότι έχουν πληρώσει φόρους ενώ δεν έχει γίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι παραπονούνται ότι αργούν να έλθουν αυτά που παράγγειλαν ας δουν το παρακάτω...

 

Spoiler

Παραγγελία 7 Δεκ 2020

576858770_1.png.03da09c46cf89b599df8e03052bd92c8.png

 

1386073158_.thumb.png.4414bf4dc5d9d8681ef195912ff0a0e0.png

 

1332233010_3.png.f589cfe7353bf9af00a127722bdaacff.png

 

 

 

Αύριο παραλαμβάνω, 209 μέρες μετά.

Με μουλάρι θα ερχόταν πιο γρήγορα.

 

 

  • Confused 1
  • Sad 2
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.