Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

2018-03-14 10:31

Arrival at Processing Center (Country code: GR)

2018-03-12 11:46

Arrival at Destination Post (Country: GR)

2018-03-07 23:47

Despatched to overseas (Country code: GR)

 

7 ημέρες από Σιγκαπούρη. Από Σπάτα - Ασπρόπυργο πόσο; Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τη βοήθειά σας. Εδώ πάνω στα σουηδοβόρεια αποφάσισε το κράτος να παίρνει φόρο από το πρώτο λεπτό του ευρώ. ΟΚ κανένα πρόβλημα, μόνο που από 1/3 του 2018 αποφάσισε η εταιρεία που χειρίζεται το ταχυδρομείο να βάλει διοικητικό κόστος 8 ευρώ για κάθε πακέτο (ότι τόσο τους κοστίζει να εκτιμούν την αξία, να ελέγχουν και να βεβαιώνουν το φόρο!!!!!!!!

Κοινώς μικρά πακετάκια τέλος.

 

Ελλάδα σε τι φάση είμαστε ακριβώς για τέτοια μικροπράγματα από Κίνες και λοιπές κομμουνιστικές δυνάμεις; Ο φόρος δε με χαλάει καθόλου, αλλά αυτό το 8ευρο για ΚΑΘΕ πακέτο...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, schumifer said:

Παίδες τη βοήθειά σας. Εδώ πάνω στα σουηδοβόρεια αποφάσισε το κράτος να παίρνει φόρο από το πρώτο λεπτό του ευρώ. ΟΚ κανένα πρόβλημα, μόνο που από 1/3 του 2018 αποφάσισε η εταιρεία που χειρίζεται το ταχυδρομείο να βάλει διοικητικό κόστος 8 ευρώ για κάθε πακέτο (ότι τόσο τους κοστίζει να εκτιμούν την αξία, να ελέγχουν και να βεβαιώνουν το φόρο!!!!!!!!

Κοινώς μικρά πακετάκια τέλος.

 

Ελλάδα σε τι φάση είμαστε ακριβώς για τέτοια μικροπράγματα από Κίνες και λοιπές κομμουνιστικές δυνάμεις; Ο φόρος δε με χαλάει καθόλου, αλλά αυτό το 8ευρο για ΚΑΘΕ πακέτο...

Για προϊόντα αξίας κάτω των 22 ευρώ δεν πληρώνεις τίποτα ακόμα. 

Αν ένα πακέτο όμως σταλθεί ως δέμα και είναι τελωνειακός ελεύθερο πληρώνεις 3 ευρώ Τέλος παρουσίασης τελωνείου.

 

Συνήθως όμως όλα από Κίνα στέλνονται σαν επιστολικού χαρακτήρα ανεξάρτητα μεγέθους.

 

Για αξίας άνω των 22 ευρώ δες αναλυτικά της χρεώσεις εδώ:

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou_09_08_2017.pdf

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδες μια επιβεβαιωση οποιος μπορει. Θελω να παρω απο banggood 2 πραγματα συνολικης αξιας 17.24 ευρω.

δεν θυμαμαι απο ποια αποθηκη αυτην τη στιγμη. πρεπει να βαλω την μεθοδο priority direct η επειδη ειναι κατω των 22 ευρω βαζω απλο air register και τελος;

 

Ευχαριστουδια :p

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γενική ταχυδρομική, η αγαπημένη μου εταιρία.:hehe:

Βρίσκω κάτι στο σκρουτζ, πάω στη σελίδα του καταστήματος, κάνω λογαριασμό > προσθέτω στο καλάθι αυτό που θέλω >  δίνω τηλέφωνα, διευθύνσεις, mail, δείγμα DNA, όρκους αιώνιας πίστης > Τρόπος αποστολής βλέπω Γενική ταχυδρομική... :yikes:

Δεν πατάω ολοκλήρωση, κλείνω καρτέλα και παίρνω από άλλο λίγο πιο ακριβό κατάστημα που έχει ACS.

 

  • Like 3
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος honda22 έγραψε:

Γενική ταχυδρομική

 

american-bar.jpg

πριν 4 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

Γενική ταχυδρομική, η αγαπημένη μου εταιρία.:hehe:

 

 

Αυτό που με ξεπερνάει είναι πως έχει σύμβαση με τη ups για τα δέματα Ελλάδος.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τηλ στην UPS μου είπαν ότι το έχει η ακατανόμαστη. Ε λέω τον ήπιαμε πάλι. Έχει φτάσει από εχθές στα Μέγαρα σύμφωνα με τον αριθμό απόστολής που μου έδωσε η UPS.

Τηλέφωνο στην ακατανόμαστη και από ότι τον έκοψα δεν πρόκειται να το έφερνε πριν από την Δευτέρα. Πριν λίγο το παρέδωσαν σπίτι νωρίτερα από τις 5 που μου είπαν.

Θέλω να πω ότι αν δεν ασχοληθείς δεν βλέπεις προκοπή με δαυτους.

Έγινε επεξεργασία από honda22
Link to comment
Share on other sites

Γενική Ταχυδρομική Άργους, ένα από τα καλύτερα courier. Το αργότερο 9μιση το πρωί έχει έρθει το πακέτο μου άπαξ και φτάσει το Άργος.

 

Highlight : Παραγγελία παιδικών παπουτσιών από μαγαζί στο Αγρίνιο Δευτέρα 6 το απόγευμα, 7μιση έλαβα το tracking το άλλο πρωί 9 και τέταρτο είχα το πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος p55 έγραψε:

Γενική ταχυδρομική, η αγαπημένη μου εταιρία.:hehe:

Βρίσκω κάτι στο σκρουτζ, πάω στη σελίδα του καταστήματος, κάνω λογαριασμό > προσθέτω στο καλάθι αυτό που θέλω >  δίνω τηλέφωνα, διευθύνσεις, mail, δείγμα DNA, όρκους αιώνιας πίστης > Τρόπος αποστολής βλέπω Γενική ταχυδρομική... :yikes:

Δεν πατάω ολοκλήρωση, κλείνω καρτέλα και παίρνω από άλλο λίγο πιο ακριβό κατάστημα που έχει ACS.

 

Στέλνω δικόγραφο προς επίδοση στην Αθήνα και τους ενημερώνω ότι πρέπει οπωσδήποτε να παραδοθεί στον δικαστικό επιμελητή πριν τις 11, ώστε να προλάβει να κάνει την επίδοση. 

Εννοείται ότι πήγα τον φάκελο νωρίς το πρωί.

''Φυσικά'', μου απάντησαν. ''Εννοείται''. 

Ε, ο φάκελος έφθασε στις 5 το απόγευμα. Η επίδοση έγινε εμπροθέσμως, επειδή συνεργάζομαι με τον ανωτέρω επιμελητή και με εξυπηρέτησε χάριν της γνωριμίας μας.

Acs και ΕΛΤΑ κούριερ από τότε. 

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΤΑ κούριερ Καλλιθέα, αγαπημένος τρόπος επικοινωνίας, sms: 

"Έγινε προσπάθεια επικοινωνίας αλλά δεν κατέστη εφικτή, παρακαλούμε επικοινωνήστε με το 210..."

Όλη μέρα σπίτι εγώ, κανένας να μην έρχεται, αλλά έγινε προσπάθεια επικοινωνίας. Ούτε χαρτάκι ότι "πέρασε" ο κούριεερ, ούτε τίποτα.   Να σημειώσω ότι αυτό συμβαίνει συνέχεια με αυτούς. Δυστυχώς εδώ στην Αθήνα κάνουν ότι θέλουν... 

Link to comment
Share on other sites

Μία φορά που μου την έκαναν τα ΕΛΤΑ courier, το 2008 τους τράβηξα τέτοιο χέσιμο με κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ που με έπαιρνε τηλέφωνα ο περιφερειακός διευθυντής Πελοποννήσου και με παρακάλαγε να πάρω πίσω την καταγγελία.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tommybertsen said:

ΕΛΤΑ κούριερ Καλλιθέα, αγαπημένος τρόπος επικοινωνίας, sms: 

"Έγινε προσπάθεια επικοινωνίας αλλά δεν κατέστη εφικτή, παρακαλούμε επικοινωνήστε με το 210..."

Όλη μέρα σπίτι εγώ, κανένας να μην έρχεται, αλλά έγινε προσπάθεια επικοινωνίας. Ούτε χαρτάκι ότι "πέρασε" ο κούριεερ, ούτε τίποτα.   Να σημειώσω ότι αυτό συμβαίνει συνέχεια με αυτούς. Δυστυχώς εδώ στην Αθήνα κάνουν ότι θέλουν... 

 

απλά δεν πέρασαν και έστειλαν ένα sms για να κανονίσουν ραντεβού έτσι κάνουν

Link to comment
Share on other sites

Τι ραντεβού; Στα τυφλά; Δεν πέρασαν ποτέ οι συγκεκριμένοι όταν συνέβη αυτό και μόνον όταν τους πήρα ΤΡΕΙΣ (3) φορές, κατάφερα να τους "ψήσω" να περάσουν. Για κάτι που είχα πληρώσει να μου φέρουν στην πόρτα μου, έτσι; Χάρη μου έκαναν κιόλας.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.