Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Το γράφω εδώ καθώς θα το δουν περισσότερα άτομα που ίσως γνωρίζουν.

 

Θέλω να αγοράσω κάτι από Amazon.co.uk, δε γνωρίζω χώρα προέλευσης του πωλητή αλλά νομίζω Κίνα.

Το ποσό που θα μου βγάλει το Amazon είναι τελικό; Θέλω να πω ότι δεν θα πληρώσω κάτι παραπάνω απ ότι αναγράφετε για τελωνείο, ΕΛΤΑ κλπ, σωστά;

Τουλάχιστον αυτό γνώριζα αλλά θέλω να το επιβεβαιώσω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο πωλητής είναι όντως κινεζος κατά 90% θα πληρώσεις τελωνείο γιατί πολλοί πλέον τα στέλνουν από Κίνα απευθείας και όχι από κάποια αποθήκη ευρωπαϊκή.

Την πάτησε η δικιά μου πριν 3 μήνες έτσι,νόμιζε ότι αγόρασε από Αγγλία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, astrolabos said:

Σκάει δέμα από Κίνα αξίας 23 €. Μου ζητάνε παραστατικά, τα στέλνω, και σήμερα μου σκάει sms από ΕΛΤΑ που μου λέει ότι θέλει 20 € αντικαταβολή για να παραλάβω το δέμα. 

Παίρνω τηλέφωνο στο ταχυδρομείο, μου λένε "Είναι χρεώσεις τελωνείου". Παίρνω στο τελωνείο στο Ελ. Βελ. και ένας ευγενέστατος κύριος μου εξηγεί ότι πλέον τα ΕΛΤΑ δουλεύουν σαν ιδιωτική εταιρία και χρεώνουν την μεταφορά του δέματος από το τελωνείο μέχρι το κατάστημα, γύρω στα 14-15 €. Οπότε 6 € του τελωνείου και 14 € τα γαμ(*&^ του ΕΛΤΑ, πάει στο 20αρικο η χρέωση. Στο τέλος μου κάνει ο άνθρωπος "Είναι κρίμα γιατί μέχρι 22 € είναι ατελώς. Στην ουσία για ένα ευρώ σε χρέωσαν."

 Μου φαίνεται τέρμα η Κίνα για αγορές.

 

Αν γίνεται γράψε από ποιο site και με ποιο τρόπο αποστολής

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2018 at 2:05 ΜΜ, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Hi fellas, με βάση το παρακάτω, πότε να το περιμένω? Έχετε σχετική εμπειρία? 

(Αγορά 13/10, tracking μου έστειλε ο πωλητής στις 16/10 και μετά είναι το παρακάτω.)


Κατάσταση πακέτου: Καθ' οδόν
Προορισμός: Ελλάδα
Προέλευση: Γερμανία
2018-10-20 06:59 Feucht, Germany, The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.dhl.gr/en/express/tracking/shippers_reference.html )
2018-10-20 05:31 Feucht, Germany, The international shipment has been processed in the export parcel center
2018-10-19 17:21 Rüdersdorf, Germany, The international shipment has been processed in the parcel center of origin
2018-10-18 15:40 The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

 

 

Aκόμα στο ίδιο σημείο κολλημένο, λογικό ή να αρχίσω να ανησυχώ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rip_noob έγραψε:

 

Αν γίνεται γράψε από ποιο site και με ποιο τρόπο αποστολής

ebay και δωρεάν αποστολή

πριν 21 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

Aκόμα στο ίδιο σημείο κολλημένο, λογικό ή να αρχίσω να ανησυχώ?

λογικό

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rusty_Cookie said:

 

Aκόμα στο ίδιο σημείο κολλημένο, λογικό ή να αρχίσω να ανησυχώ?

 

Πάρε ένα τηλέφωνο στην DHL ελλάδος, μπορεί να βλέπουν κάτι παραπάνω

 

 

 

58 minutes ago, astrolabos said:

ebay και δωρεάν αποστολή

 

Από ebay δυστυχώς τα περισσότερα περνάνε πλέον, μεγάλοι πωλητές/καταστήματα υπολογίζουν και το τελωνείο όπως στο amazon

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Περιμένω κάτι από Κίνα - aliexpress. Πάνε σχεδόν 20 μέρες που παρήγγειλα και ακόμη είναι στην διαδικασία αποστολής. 14€ στο σύνολο (δεν τίθεται θέμα για τελωνείο φυσιολογικά). 25 ημέρες ακόμη μου δίνει ως όριο για παραλαβή και μετά μπορώ να ανοίξω dispute. 

Θα έρθει στις 25 μέρες; Έκανα το free seller's shipping method που είναι china post -ΕΛΤΑ (υποθέτω). Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Περιμένω κάτι από Κίνα - aliexpress. Πάνε σχεδόν 20 μέρες που παρήγγειλα και ακόμη είναι στην διαδικασία αποστολής. 14€ στο σύνολο (δεν τίθεται θέμα για τελωνείο φυσιολογικά). 25 ημέρες ακόμη μου δίνει ως όριο για παραλαβή και μετά μπορώ να ανοίξω dispute. 

Θα έρθει στις 25 μέρες; Έκανα το free seller's shipping method που είναι china post -ΕΛΤΑ (υποθέτω). Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία;

 

free seller method → oridnary small packet χωρίς tracking 

αν είναι το παραπάνω και όχι china registered post,

τότε δεν θα μπορείς να εντοπίσεις το πότε θα φτάσει παρά μόνο όταν το δεις στο ταχυδρομικό κουτί :crazypilot:υπομονή.

 

Αν δεν το έχει στείλει ακόμα, επικοινώνησε μαζί του να ρωτήσεις πότε/αν  θα το στείλει.

Αν δεν το έχει στείλει και στις κριτικές έχει 95-96% άνοιξε dispute.

Αν θες στείλε το link να για να δω κριτικές από το κατάστημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hmmmm... Page not found λέει. Θα ορκιζόμουν ότι πριν 4-5 μέρες άνοιγε κανονικά αλλά πρέπει να είχε limited stock (είχε αρκετό όταν πήρα εγώ). Ύποπτο μου φαίνεται πάντως.

Το link και το snapshot

Spoiler

image.png

To store φαίνεται να είναι αυτό

96.6%

Του έχω στείλει μήνυμα και περιμένω να απαντήσει.

edit

υπάρχει και αυτό που βρήκα με το τρακινγκ

Spoiler

image.png

Επίσης στο status λέει " image.png "

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος UltraB έγραψε:

Θα έρθει, υπομονή. 

Μήνα υπολόγιζε, αν και είναι random η όλη φάση. Κάποια έρχονται πιο γρήγορα, κάποια πιο αργά (ακόμα και με τον ίδιο τρόπο αποστολής).

Έκανα και edit για το tracking από την Κίνα. Μάλλον το έχει κάνει ship

Link to comment
Share on other sites

τοτε θα το ελεγξουν (αν..) θα βαλουν προχειρα μια ταινια να το κλεισουν και μια σφραγιδα και θα ...περιμενεις

σε μενα σε 2 περιπτωσειςειχαν ερθει απο κινα γρηγορα (!) και εφαγαν 1 εβδομαδα στο ελ. βενιζελ

αξιας κατω απο 20ε και φρι - απλα ειχαν βαρος γιατι ηταν μεταλλικα εξαρτηματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγόρασα υγρά για ηλεκτρονικό τσιγάρο από αμερική και μου ήρθε γράμμα με θέμα " Προσκόμιση παραστατικών " και αναφέρει τα εξής: Σας πληροφορούμε ότι κατα τη διαδικασία εκτελωνισμού του ταχυδρομικού αντικειμένου με αριθμό ταυτότητας <το shipping number μου>, στο οποίο αναγράφεσθε ως παραλήπτης, απαιτείται η προσκόμιση paypal / τιμολογίου / απόδειξη αγοράς. Παρακαλούμε για την αποστολή του παραπάνω δικαιολογητικού στην οποία θα αναγράφεται ο αριθμός ταυτοποίησης του ταχ. αντικειμένου στο Γ.Ε.Τ.Α. Αερολιμένα " Ελ. Βενιζέλος " εντός 10 ημερών από την ημερομηνία παραλαβής της παρούσας. Μπορείτε να αποστείλετε το δικαιολογητικό: Με συστημένη επιστολή στο Γ.Ε.Τ.Α. Στο FAX 210-κτλ Με email στο <διεύθυνσή τους>

για να μην το κατασχέσανε σημενει πως δεν το άνείξανε, τη να κάνω για να το εκτελωνεισω χωρίς να το ανειξουνε? δεν με πειράζει να πληρώσω και 20+- Ε 

Link to comment
Share on other sites

@dunkel_Stern Αυτό το μήνα πλήρωσα 2 φορές τελωνείο και στα 2 το δέμα δεν ανοίχτηκε. Οι συσκευασίες ήταν έτσι ώστε θα έκανε μπαμ. Ίσως αν είσαι τυχερός απλά να περάσουν τελωνείο με βάση την τιμή που τους έστειλες χωρίς έλεγχο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, BasiliCeLew said:

@dunkel_Stern Αυτό το μήνα πλήρωσα 2 φορές τελωνείο και στα 2 το δέμα δεν ανοίχτηκε. Οι συσκευασίες ήταν έτσι ώστε θα έκανε μπαμ. Ίσως αν είσαι τυχερός απλά να περάσουν τελωνείο με βάση την τιμή που τους έστειλες χωρίς έλεγχο. 

Ναι αλλά μου ζητάνε PayPal ή απόδειξη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.