Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

@dragontech, όταν τα μαζέψεις όλα θέλουμε φωτογραφία με τα μπιμπιλικια :p

Σας έχω νέα. Ενός συναδέλφου παραγγελία από κινεζοσαιτ είχε ως εξής:

2 προϊόντα που ήρθαν σε 12 ημέρες και 2 ακόμη τα οποία το 17track λέει ότι είναι στο destination airport από 23/11 :lol:

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2019 at 4:23 ΜΜ, το μέλος filthy_dwarf έγραψε:

Εφταααασεεεε . Με DHL Ελλάδας

Στο δικό μου δεν υπάρχει καμία ενημέρωση μετά της 29/1.

Μιας και βλέπω όμως ίδιο σχεδόν tracking, στο έβγαζε το δέμα στο URL που έχω υπογραμμισμένο;

IHZeTleBS8O7wOFuiqyu6w.png

Link to comment
Share on other sites

Στην προηγούμενη σελίδα του @filthy_dwarf όμως έχει ακόμα δύο ενημερώσεις όμως και μου φαίνεται κάπως παράξενο να μην έχει φτάσει ακόμα Ελλάδα δεδομένου ότι σε εκείνον αναγράφει πότε έφτασε.

 

Αυτό πάντως με το tracking μου έχει ξανασυμβεί και προσπαθούσα να σκεφτώ αν ήταν ξανά στη DHL.

Θα τους κάνω αύριο ένα τηλέφωνο αν είναι να τους ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, UltraB said:

Στην προηγούμενη σελίδα του @filthy_dwarf όμως έχει ακόμα δύο ενημερώσεις όμως και μου φαίνεται κάπως παράξενο να μην έχει φτάσει ακόμα Ελλάδα δεδομένου ότι σε εκείνον αναγράφει πότε έφτασε.

 

Αυτό πάντως με το tracking μου έχει ξανασυμβεί και προσπαθούσα να σκεφτώ αν ήταν ξανά στη DHL.

Θα τους κάνω αύριο ένα τηλέφωνο αν είναι να τους ρωτήσω.

δυστυχώς με dhl ελλάδα είναι λαχείο... δεν ξέρεις αν ενημερωθεί και αν ενημερωθεί αν θα αλλάξει τρακινγκ και ποιος θα στο φέρει ?

Link to comment
Share on other sites

Χτες το έμαθα κι εγώ που μια συνάδελφος περίμενε από DHL. Κατά την είσοδο στην Ελλάδα άλλαξε αριθμό αποστολής το δέμα. Και η ίδια το έψαχνε. Με ΕΛΤΑ ή 17track δεν έβρισκε τίποτα ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, τελικά ήρθε πριν λίγο σπίτι σε μια κούτα πιο μεγάλη από εμένα ?

Θα βάλω φώτο κάποια στιγμή αργότερα.

 

Ήμουν τυχερός καθώς ήρθε πριν το ΣΚ οπότε θεωρώ ότι θα έχω χρόνο και για την εγκατάσταση του :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωινή πίκρα... τον ήπιαμε...και μάλιστα διπλό!

 

Κωδικός Αντικειμένου: RP158719195CN
Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
26/1/2019, 10:11:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
26/1/2019, 08:04:26 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
15/1/2019, 13:00:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
14/1/2019, 09:57:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Κωδικός Αντικειμένου: RY493297939CN
Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
31/1/2019, 08:06:14 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
25/1/2019, 03:43:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
24/1/2019, 20:52:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
23/1/2019, 08:37:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
17/1/2019, 15:09:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
Έγινε επεξεργασία από panava
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πώς είναι δυνατόν να μου έρχεται από eBay (Κίνα) πραγματάκι που παρήγγειλα πριν 20 μέρες και κάποια άλλα να είναι κολλημένα τελωνείο από 20 Νοέμβρη? Από το ίδιο τελωνείο δεν περνάνε όλα? (Μιλαμε για αντικείμενα 2-5 ευρώ έκαστο).

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dimitris Pappas said:

Περιμενω τηλ. η email απο τελωνειο Η να τους παρω εγω τηλ?


αν τηλεφωνήσεις, στα ΕΛΤΑ τηλεφώνησε όχι απευθείας στο τελωνείο. Εκτός αν θέλεις να ασχοληθείς με το να κάνεις μόνος σου τον εκτελωνισμό, δε νομίζω να σε συμφέρει ακόμα κι αν γίνεται. Με τα δεδομένα που αναφέρουν εδώ διάφορα μέλη για τους χρόνους αναμονής ίσως δεν είναι παράλογο το χρονικό διάστημα από 8 του μηνός μέχρι σήμερα.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, διάβασε 1-2 σελίδες πιο πίσω. Άλλοι (μαζί κι εγώ) περιμέναμε πολύ περισσότερο από 1 μήνα. 08 Φλεβάρη δεν είναι τίποτα. 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα τους βρεις στο τηλέφωνο; :hehe: Δεν περιμένεις τίποτα από τα παραπάνω. Απλά παρακολουθείς το tracking και κάποια στιγμή θα έρθει ειδοποιητήριο 

Μόλις τώρα, το μέλος salde έγραψε:


αν τηλεφωνήσεις, στα ΕΛΤΑ τηλεφώνησε όχι απευθείας στο τελωνείο.

Για να το κάνει, πρέπει να τους βρει στο τηλέφωνο. Είναι λίγο δύσκολο να συμβεί αυτό :bleh: 

  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Dimitris Pappas έγραψε:

Καλησπερα,τι κανω?Περιμενω τηλ. η email απο τελωνειο Η να τους παρω εγω τηλ?

Βαση των οσων γνωριζω, ολα περνανε τελωνειο και το οτι σου εμφανισε αυτο το μηνυμα "ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ" δεν σημαινει απαραιτητως οτι θα σε χρεωσουν, ισως να μην ελεγξουν καν την αξια  του περιεχομενου αν εισαι τυχερος.

Να ανησυχησεις οταν εμφανισει αυτα τα μηνυματα "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ"και  "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL η ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ.".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

κάποια δέματα που περιμένω, έχουν περάσει από τελωνείο και 5 μέρες τώρα κάνουν εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο :hehe:

ο χρονος κυλαει αργα εκει ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ σαν υπηρεσία , τελειώνουν σχετικά γρήγορα τις διαδικασίες μετά την άφιξη των δεμάτων.

 

Οι εκτελωνιστές καθυστερούν , γιατί είναι λίγοι και τα δέματα πολλά.

 

Θα το επαναλάβω γιά άλλη μία φορά , ότι πρέπει να "ενοχληθεί" η ΕΕΤΤ με καταγγελίες παραπόνων , ώστε να κινηθούν τα γρανάζια του δημοσίου.

 

Είναι μονόδρομος ότι πρέπει να διαθέσουν περισσότερα άτομα για τους τελωνειακούς ελέγχους.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.