Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Update:

 

Είχα κι άλλη παραλαβή από τους καταραμένους σήμερα, άλλο δέμα.

 

Πήγα από κει λόγω αυτού και όταν παρέλαβα, ρώτησα ξανά μήπως θέλουν ΙΒΑΝ για πιο γρήγορη παράδοση χρημάτων στην άλλη παράδοση. Συγκεκριμένα μου είπε " Όχι δεν θέλουμε. Μετά από 20 ημέρες θα σας καλέσουμε". Εκείνη τη στιγμή τη συμπλήρωσε η δεύτερη υπάλληλος " ναι οι άλλες μεταφορικές ζητούν IBAN και είναι πολύ πιο γρήγορες. Σε εμάς γίνεται όπως σας λέω μετά από 20 ημέρες ". 

 

Απαντάω: Σας ευχαριστώ για την ειλικρίνεια και τις απαρχαιωμένες υπηρεσίες σε αυτή τη περίπτωση. Υπόσχομαι εγώ όπως και συγγενικά μου άτομα ή φίλοι να επιλέξουν κάποιον καλύτερο ανταγωνιστή σας μετά από έμμεση πρόταση σας με αρτιότερες, πιο αξιόπιστες και γρηγορότερες υπηρεσίες.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, UltraB said:

Αλήθεια τώρα;  Τι βλακείες είναι αυτές; Και εγώ πως θα δω τι μου έστειλαν;

Ναι γιατί κ εγώ ψάχνω πως να κάνω το σύστημα της ACS για μηνύματα στο Viber. Γιατί πολλοί δεν βάζουν email στις παραγγελίες και στο Viber μπορείς να στείλεις περισσότερη πληροφορία σε σχέση με ένα SMS, κ όποιος δεν έχει Viber μετά από 5 δοκιμές πάει κανονικό SMS. Αλλά αυτό που στέλνω δεν είναι κάτι επείγων όπως στην περίπτωση της ACS ? 

Κάνουν δοκιμές (δεν ξέρω πόσες η ACS) ανά κάποιο χρονικό διάστημα για παράδοση μηνύματος μέσω Viber, αν δεν μπορέσει ποτέ να παραδοθεί πάνε σε κανονικό SMS.
Και το bug που υπάρχει, αν κάποιος είχε στο νούμερο του Viber αλλά το έσβησε απλά μπορεί να μην πάρει ποτέ μήνυμα. 

Edit: Το ίδιο κάνει η Εθνική Τράπεζα με τους κωδικούς ασφαλείας πλέον, πηγαίνουν στο Viber( αν έχεις) κ όχι σε SMS 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας υπενθυμίσουμε λίγο πως το να γενικεύουμε τις "κατάρες" για κάθε εταιρεία, είναι λίγο άτοπο, γιατί παίζει ρόλο το υποκατάστημα, πολύ μεγάλο. Η speedex που παραδίδει στην περιοχή μου είναι απαράδεκτη. Η speedex στην Καλλιθέα ήταν κομπλέ. 

Επίσης ο μόνος που μπορεί να τους πιέσει λίγο παραπάνω, είναι η εταιρεία που παρέδωσε, όχι αυτός που θα παραλάβει.

 

  

πριν 12 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Αλήθεια τώρα;  Τι βλακείες είναι αυτές; Και εγώ πως θα δω τι μου έστειλαν;

Δεν έχεις smartphone να βάλεις viber και να βλέπεις τα μηνύματα, αυτό θες να μας πεις; Συνήθως όταν στέλνουν, είναι καθ'οδόν. Καμιά φορά έρχεται καθυστερημένα το μήνυμα και έχεις ήδη παραλάβει. 

Παρέλαβες σε 3 εργάσιμες μέρες και πάλι κλαίγεσαι. Δηλαδή λίγη κατανόηση ρε συ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Παρέλαβες σε 3 εργάσιμες μέρες και πάλι κλαίγεσαι. Δηλαδή λίγη κατανόηση ρε συ

Ότι να ναι. Μάλλον δεν μπήκες καν στο κόπο να διαβάσεις τα ποστ.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, UltraB said:

Ότι να ναι. Μάλλον δεν μπήκες καν στο κόπο να διαβάσεις τα ποστ.

άστον, του ξέφυγε αυτό που έγραψες. Έχει πέρα για πέρα δίκιο στα πρώτα όμως: α) εκείνος που θα ακούσουν καλύτερα είναι εκείνος με τον οποίον έχουν μόνιμη συνεργασία, συνήθως ο έμπορος-πωλητής (εκείνον «νιώθουν» ως πελάτη, τον παραλήπτη τον βλέπουν περισσότερο ως αγγαρεία, κάκιστα αλλά έτσι λειτουργούν)
β) αν μιλάμε για το τελικό στάδιο της διαδρομής, από το τελευταίο σημείο του μεταφορέα προς τον παραλήπτη, έχει πολύ έντονα «κατά περίπτωση» χαρακτηριστικά.

Ακόμα και τι είδους άνθρωπος είναι ο διανομέας παίζει ρόλο. Αυτή η εργασία, στο τελικό της στάδιο, θεωρείται low level (με την κακή έννοια). Επειδή είναι σχεδόν πάντα κακοπληρωμένη, επειδή έχει τρομερό turnover προσωπικού (κάποιοι το κάνουν ως πάρεργο, σχεδόν όλοι ακόμα κι εκείνοι που πάντοτε θα μείνουν στον χώρο επιδιώκουν να μεταφερθούν σε άλλες θέσεις της εταιρείας για να μην ξεποδαριάζονται) οι εταιρείες γνωρίζουν ότι δεν υπάρχουν και πολλά που μπορούν να κάνουν στο θέμα συμπεριφοράς. Και να τον απολύουν τον «προβληματικό» εργαζόμενο, οι πιθανότητες είναι ο όποιος αντικαταστάτης του τα ίδια να κάνει. Και δεν ιδρώνει το αυτάκι τους παρά μόνο σε εντελώς ακραίες καταστάσεις.
Οι παλαιοί ταχυδρόμοι (που στο μυαλό των περισσότερων είναι το μέτρο σύγκρισης) ήταν διαφορετικοί, τόσο λόγω εποχής όσο κι επειδή -στην περίπτωση της Ελλάδας- είχαν την πληρωμή κάποιων συντάξεων. Όπου έπεφτε μπαξίσι. Αυτά έχουν κοπεί σχεδόν εντελώς -δεν ξέρω μη τυχόν σε κάνα απομονωμένο χωριό μοιράζει ακόμα ο ταχυδρόμος μετρητό-, παράλληλα ακόμα και στα ΕΛΤΑ σε αυτό το στάδιο έχει πολλούς εποχικούς, όχι μόνιμους, βλέπουμε συμπεριφορές φρικαλέες κατά καιρούς. Σε μεγάλη πόλη που είναι απρόσωπο μπορεί να είναι κόλαση.

Το άλλο θέμα, που είναι κι αυτό που έθιξες, έχει δύο σκέλη: το πόσο καλά οργανωμένο είναι το σύστημα ιχνηλάτησης που έχει κάποια εταιρεία, το οποίο δεν εξαρτάται από τους «χαμηλότερους» (δεν αποφασίζει ο διανομέας ούτε η υπάλληλος γραφείου αν θα ειδοποιούν με SMS ή με σήματα καπνού). Κι ένα δεύτερο σκέλος, συνήθως γίνεται με scanner πλέον, να σκανάρει σωστά ο «χαμηλός». Αυτό το τελευταίο έχει μεγάλο περιθώριο μπαχαλου, αν ο εργαζόμενος που είναι τελικά υπεύθυνος για το σκαν και την καταχώρηση στο σύστημα είναι χύμα στο κύμα. Το αποτέλεσμα όλων αυτών είναι αυτό που είδες: ενώ είχες παραλάβει το σύστημα τα έδειχνε αλλα αντ' άλλων.

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2020 at 8:42 ΠΜ, το μέλος GriGaS έγραψε:

Γατάκια που παραπονιέστε για τις καθυστερήσεις δείτε εδώ:

 

27/11 μου αγοράζει μέλος που μένει Λονδίνο 2 Amazon fire tablet 8".

30/11 τα ρίχνει Royal Mail tracked and signed (14 λίρες)

04/12 σκανάρονται στο Πεκίνο

07/12 σκανάρονται στη Σαγκάη

 

έκτοτε αγνοούνται

 

Βάζω κινέζα φίλη από το μεταπτυχιακό να επικοινωνήσει με China Post. Το πακέτο επιστρέφει Αγγλία με καράβι και θα κάνει κανα δίμηνο να φτάσει. Δηλώνουν σοκαρισμένοι με πως έφτασε εκεί.

 

Στις 15/12 σκαναρίστηκαν ότι φεύγουν από την Κίνα. Με βάση την ενημέρωση που είχα τα περίμενα (εάν τελικά έρχονταν) κατά το Φεβρουάριο. Τελικά 31/12 σκαναρίστηκαν στο αεροδρόμιο. Από τότε τίποτα...

 

Έχει κανείς εικόνα αυτή την περίοδο πόσο καιρό κάνουν να ξεκολλήσουν από την κατάσταση "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ";

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να κάνω διαφήμιση αλλά χθες έτυχε να καλέσω την DHL Ελλάς για να ρωτήσω σχετικά με ένα δέμα το οποίο φαινόταν ότι είχε λάθος στοιχεία κι με ενημέρωνε το σύστημα να τους καλέσω ώστε να ενημερώσω σωστά τον αριθμό τηλεφώνου του παραλήπτη( τελικά ήταν λάθος υπαλλήλου κάπου στη μεταφορά όταν άλλαξε χέρια και δεν είχε καταχωρηθεί το κινητό και σταθερό τηλέφωνο σωστά ενώ στο αρχικό αυτοκόλλητο που είναι στην μια πλευρά τα γράφει όλα ).

 

Αφού συγκέντρωσα τα απαραίτητα στοιχεία όπως tracking number, αριθμό φορτωτικής ( τα 10 ψηφία ), κάλεσα στο 2109890000 και ακολούθησα τις οδηγίες που ζητήθηκαν ( όπως να πληκτρολογησω τον αριθμό αυτό για να εφόσον επέλεξα να συνδεθώ στο ανάλογο τμήμα εξυπηρέτησης ). Η αναμονή ήταν μικρότερη των 5 λεπτών, η διαδικασία εύκολη κι απλή. Συνδεομαι με εκπρόσωπο του τμήματος εξυπηρέτησης. Απαντάει μια απίστευτα ευγενική υπάλληλος, πρόθυμη και ιδιαίτερα φιλική εφόσον εξήγησα την κατάσταση, μου έδωσε το tracking number που αντιστοιχεί πλέον στην μεταφορική που συνεργάζονται στη Κέρκυρα καθώς άλλαξε χέρια το δέμα ( δεν υπάρχει δυστυχώς εδώ DHL ). Μου είπε « Το έχει αναλάβει η Speedex, να σας δώσω αρχικά το τηλέφωνο του καταστήματος και σημειώστε τον αριθμό αποστολής ». Απαντάω « Ωχ, δεν σηκώνουν ποτέ τηλέφωνα » και ενώ πήγα να τους ευχαριστήσω για τον κωδικό αποστολής και να κλείσω, μου ζήτησε αν είναι εφικτό να τους δώσω feedback για την Speedex γενικά πώς μου φαίνονται και τι εικόνα έχω από παραλαβές ή αποστολές. Τους ενημέρωσα ακριβώς για το πώς συμπεριφέρεται το τοπικό κατάστημα και για όλο το υπόλοιπο behind the scenes - το παρασκήνιο ?

Χαρακτηριστικά μου τόνισε κ ότι τους καλούν και οι ίδιοι στο σταθερό και δεν απαντούν. Στη συνέχεια της επικοινωνίας μας μου ζήτησε να της ονομάσω κάποιαν άλλη ή άλλες εναλλακτικές εταιρείες κούριερ που εγώ έχω θετικές εντυπώσεις τόσο σε επικοινωνία όσο και σε παράδοση ενός δέματος κι αν ήρθε ασφαλές αυτό χωρίς τυχόν χτυπήματα κι αυτά. Ήταν δυστυχώς 30λ πριν κλείσει η εξυπηρέτηση πελατών και δεν είχε χρόνο - ενώ φάνηκε πρόθυμη, με ζήλο και όρεξη να ακούσει τον συνομιλητή - αν υπήρχε χρόνος να συνεχίσουμε την συνομιλία περί feedback σε κούριερ στο νησί. 

 

Στο κλείσιμο μου ευχήθηκε καλή χρονιά, καλό βράδυ, και καλή κατάληξη με το θέμα μου με την speedex. 

 

Μέσα στην όλη συνομιλία, χαρακτηριστικά μου τόνισε αν είμαι ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση στη δική τους πλευρά και ότι η αναμονή δε ξεπερνά τα 2λ. Όντως είχε δίκιο σε αυτό, ευχάριστη επικοινωνία και όπως της είπα "... αν μπορούσα κάπου να βαθμολογησω την συνεργασία σας θα είμαι ειλικρινής, ήταν άριστη 10 στα 10 ... ". 

 

Δυστυχώς δεν συγκράτησα το όνομα ώστε αν υπάρχει κάπου φόρμα αξιολόγησης της εξυπηρέτησης πελατών να αφήσω μια θετική αξιολόγηση. 

 

Ειλικρινά χαίρεσαι να συνεργάζεσαι με άτομα που φαίνεται να δείχνουν ενδιαφέρον ώστε να αφήσουν θετική εικόνα στον καταναλωτή και θετική ενέργεια στην οποία επικοινωνία μαζί του.

 

 

 

πριν 5 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

 

Στις 15/12 σκαναρίστηκαν ότι φεύγουν από την Κίνα. Με βάση την ενημέρωση που είχα τα περίμενα (εάν τελικά έρχονταν) κατά το Φεβρουάριο. Τελικά 31/12 σκαναρίστηκαν στο αεροδρόμιο. Από τότε τίποτα...

 

Έχει κανείς εικόνα αυτή την περίοδο πόσο καιρό κάνουν να ξεκολλήσουν από την κατάσταση "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ";

Αθήνα μένεις; Παρατήρησα σε άλλη περίπτωση ότι αν είναι για εντός πόλης αργούν να "κουνηθούν" τα δέματα πολύ περισσότερο απ'το να κατευθυνθούν σε άλλη πόλη.

 

IMG_20210113_084928.jpg

Αν βοηθάει κάπως το παραπάνω.

 

Speedex #Update4Day3 #αντικαταβολή #20ΗΜΕΡΕΣ

 

Ξαναδοκίμασα σήμερα λοιπόν, πρωί με το που άνοιξε.

 

Μετά από 3+ ώρες προσπαθειών καταφέρνω να πιάσω γραμμή στο Τμήμα Αντικαταβολών της Speedex. Tο σήκωσε μια άλλη φαίνεται υπάλληλος, πιο ευδιάθετη αυτή τη φορά και τυπικά εξυπηρετική. Της λέω κατευθείαν « Γεια Speedex, να σας δώσω IBAN για μια αντικαταβολή που περιμένω; έχει παραλάβει από προχθές ο παραλήπτης ». Μου ζήτησε αριθμό αποστολής, ρώτησε ποια τράπεζα έχω, έδωσα ΙΒΑΝ και μου είπε ότι« μέχρι την Παρασκευή θα έχουν μπει τα χρήματα».

 

Άιντε να δούμε! Θα ενημερώσω ξανά σύντομα.

 

Τι ανοργανωσιά ρε φίλε. 

On 11/1/2021 at 12:58 ΜΜ, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά. Μια σύντομη ερώτηση γιατί από τον κακό χαμό στις μεταφορικές δεν τους εντοπίζω στο τηλέφωνο: Τα χρήματα από μια αντικαταβολή ( από παραλήπτη σε αποστολέα ) με ποιόν τρόπο παραδίδονται στη Speedex; Παρέλαβε ο παραλήπτης σήμερα. Πρέπει να περάσω από το κατάστημα να αφήσω στοιχεία iban ή περιμένω να με καλέσουν εκείνοι;

Η αρχή ^ 

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2021 at 6:42 ΜΜ, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Πήγα από κει

 

20 μέρες μου είπε. Έσκασα στα γέλια (εντός μάσκας) μπροστά και στις 2 υπαλλήλους. Λέω σοβαρά; χαχαχ ωραίο

 

- 20 μέρες 

 

Εγώ: Μήπως χρειάζεστε ΙΒΑΝ;

 

- ΟΧΙ, όχι δεν θέλουμε.

 

Μου απαντάει

 

20 μέρες από σήμερα που παρέλαβε ο παραλήπτης για μια αντικαταβολή. Στη σελίδα τους δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο ούτε πουθενά κάποια τέτοια ενημέρωση, τηλέφωνα τόσο στο τοπικό κατάστημα δεν σηκώνουν ούτε στο αντίστοιχο 2103407170 για τις αντικαταβολες. Πάντως καταγγελία στην ΕΕΤΤ ήδη έπεσε. 

 

 

 

 

Update 1

πριν 22 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Speedex Η συνέχεια

Έπιασα γραμμή στις αντικαταβολες. Μετά από 2 ώρες. Το σηκώνουν ακούω ξεκαθαρα μιλούσαν δύο " να δούμε τι θέλουν πάλι ", κουτσομπολιό, ψιλο κουβεντουλα και κάτι τέτοια - με πλήρως απαξιωτικό ύφος, μια βαριεστημενη, ενα βαριεστημενο ον ειρωνεύτηκε κατάμουτρα, ούτε καλησπέρα ούτε τίποτα. Απαντάω σαν να μην το άκουσα και ξεκίνησα να λέω τι και πως με.ευγενικο τρόπο εγώ μου έκλεισε το τηλέφωνο στα μούτρα! Και όχι δεν είπε τίποτα απλά άκουσα το κουμπακι να το κλείνει!

 

 

Θα καλώ όλη μέρα μέχρι να πετύχω το ίδιο ερπετό από κει μέσα! Αν έχει ίδια συμπεριφορά θα μάθω πώς λέγεται και θα κάνω και σε αυτήν καταγγελία. Τέτοια συμπεριφορά δεν έχω ξανασυναντήσει από υπάλληλο σε επιχείρηση. Ήρθε η ώρα να μπει κ αυτή στη θέση της!

Update 2

πριν 16 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Update:

 

Είχα κι άλλη παραλαβή από τους καταραμένους σήμερα, άλλο δέμα.

 

Πήγα από κει λόγω αυτού και όταν παρέλαβα, ρώτησα ξανά μήπως θέλουν ΙΒΑΝ για πιο γρήγορη παράδοση χρημάτων στην άλλη παράδοση. Συγκεκριμένα μου είπε " Όχι δεν θέλουμε. Μετά από 20 ημέρες θα σας καλέσουμε". Εκείνη τη στιγμή τη συμπλήρωσε η δεύτερη υπάλληλος " ναι οι άλλες μεταφορικές ζητούν IBAN και είναι πολύ πιο γρήγορες. Σε εμάς γίνεται όπως σας λέω μετά από 20 ημέρες ". 

 

Απαντάω: Σας ευχαριστώ για την ειλικρίνεια και τις απαρχαιωμένες υπηρεσίες σε αυτή τη περίπτωση. Υπόσχομαι εγώ όπως και συγγενικά μου άτομα ή φίλοι να επιλέξουν κάποιον καλύτερο ανταγωνιστή σας μετά από έμμεση πρόταση σας με αρτιότερες, πιο αξιόπιστες και γρηγορότερες υπηρεσίες.

Update 3 Part B

 

[ Μεταφορική Thriller Story ]

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

 

On 11/1/2021 at 11:47 ΠΜ, το μέλος UltraB έγραψε:

Που να μην ήταν και με αντικαταβολή δηλαδή... 

m5CnsJl.png

 

πριν 23 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Ποια η φάση με το SMS; Ούτε SMS μου ήρθε, ούτε το δέμα έχω παραλάβει.

d3o191Y.png

 

Επίσης μήπως ξέρει κανείς ποια συνεργάζεται με τους οδηγούς ταξί;

Όποια και να είναι πάντως πολλά μπράβο τους που δεν επαναπαύτηκαν στο όποτε παραδωθούν και έδωσαν και δουλειά και στους οδηγούς ταξί αυτή την δύσκολη εποχή.

 

  

πριν 22 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Αλήθεια τώρα;  Τι βλακείες είναι αυτές; Και εγώ πως θα δω τι μου έστειλαν;

 

πριν 17 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Παρέλαβα 2 παρά και ήρθε μόλις SMS που με πληροφορεί πως βρίσκεται σε δρομολόγιο και είναι προς παράδοση :hehe:

 

 

 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

άστον, του ξέφυγε αυτό που έγραψες. 

Με μαζεμένες τις παραθέσεις όλων όσων γράφηκαν, πως ακριβώς πιστεύεις ότι μου ξέφυγε κάτι ή ότι δεν διάβασα τα ποστ ; :hehe: 

Τον Αντώνη διάβασα, όχι τον Τάσο Λειβαδίτη για να διαβάσω πίσω από τις λέξεις. :p 

Το λήγω εδώ και δεν χρειάζονται περαιτέρω διευκρινήσεις, το sequence μιλά από μόνο του (εκτός και αν τελικά ΕΧΕΙ hidden messages :hehe: )

 

 

 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Έχει κανείς εικόνα αυτή την περίοδο πόσο καιρό κάνουν να ξεκολλήσουν από την κατάσταση "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ";

Ό,τι ίσχυε και πριν. Συνάδελφος παρέλαβε σε 26 μέρες (all steps included) και άλλος από τον ίδιο πωλητή aliexpress σε 55 ημέρες.

Παλιότερα περίμενα 20 μέρες και άλλη φορά ξεκόλλησε πριν καλά καλά κολλήσει. 

Εσύ είσαι μία περίπτωση μόνος σου με αυτό το πράγμα :hehe: 

Προσπαθήσε να τους τηλχχαχαχαχαα

 

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, tommybertsen said:

πως ακριβώς πιστεύεις ότι μου ξέφυγε κάτι ή ότι δεν διάβασα τα ποστ ;

για το SMS που ενώ είχε παραλάβει το έδειχνε ακόμα προς παράδοση. Αυτό κατάλαβα ότι ήταν το τελευταίο που σχολιάσατε, σε αυτό αναφέρομαι. Τα προηγούμενα εφόσον είχε λήξει η παράδοση τα θεώρησα λυμένα.
Γενικώς, διαμαρτυρόταν για την διαδικασία ενημέρωσης παρά για τους χρόνους παραλαβής.

Η οποία διαδικασία ενημέρωσης, εφόσον προσφέρεται το tracking ως υπηρεσία (δεν είναι παντού δεδομένο αυτό), δεν έχει να κάνει με φόρτο εργασίας τόσο όσο με κακό χειρισμό είτε από την οργάνωση τους (που αφορά την μεταφορική παρά τον εργαζόμενο) είτε από το πόσο τυπικός είναι ο εργαζόμενος.
Μου έχουν τύχει και τα δύο. Σε ίδια εταιρεία π.χ. ο ένας διανομέας ενημερώνει επιτόπου το σύστημα, real time, ο άλλος περιμένει να τελειώσει τις διαδρομές του και τα περνάει στο τέλος όλα μαζί.
Ανάλογα συμβαίνουν και σε προηγούμενα στάδια της διαδικασίας. Δεν τηρούν όλοι τις τυπικές διαδικασίες τους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Προσπαθήσε να τους τηλχχαχαχαχαα

 

δεν ασχολούμαι... ο αη βασίλης της έφερε άλλο δώρο και το ταμπλετ πάει για δώρο γενεθλίων. 3 μαΐου τα γενέθλιά της, θα έχω παραλάβει μέχρι τότε...

  • Like 1
  • Haha 4
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, paxman said:

Θα δοκιμάσω την τύχη μου με την εξυπηρέτηση πελατών τους αύριο.


ενήμερωσε κι εδώ αν θέλεις. Άμα το e-commerce της DHL  μοιάζει με το i-κάτι της UPS (δλδ καμιά σχέση με τις κανονικές τους υπηρεσίες) τα πιασες τα λεφτά σου. Πάντως μέχρι στιγμής δείχνει να είναι στα χέρια της DHL.

Υanni, μπορεί να είναι UK αλλά εκεί δεν έχει RAF. Luftwaffe από GBSLOX. Μην κακομελετάς για τα ΕΛΤΑ, δεν αποκλείεται να εμπλέκονται.

preview-52ad4cb1957eaac20649577c26f42e11
PARCELSAPP.COM

Sorting center GBSLOX, named SLOUGH X ETOE DEA, located in United Kingdom, and belongs to Deutsche Post, Deutsche Post AG, United Kingdom

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, salde said:

ενήμερωσε κι εδώ αν θέλεις.

Λοιπόν απάντησαν αμέσως, ο κύριος στην άλλη άκρη της γραμμής εξυπηρετικότατος.

Μου είπε ότι το πιθανότερο είναι η καταχώριση για το δέμα στην Αγγλία είναι εσφαλμένη και ότι η παράδοση δεν θα γίνει με μέσα της DHL αλλά από τα ΕΛΤΑ.

Στο δε tracking των ΕΛΤΑ το δέμα φαίνεται στη Γερμανία το οποίο σημαίνει ότι δεν έχει σκαναριστεί ακόμη, γεγονός που ενισχύει την παραπάνω θεωρία.

 

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guess what!

Σήμερα έγιναν κατάθεση τα χρήματα από την Speedex. 

 

Just like that! Ήταν τόσο δύσκολο να γίνει αυτό από τα όντα του Κερκυραϊκού υποκαταστήματος της Speedex? Μάλλον ναι γ αυτούς. 

 

Πόση τιτάνια διαφορά στην τήρηση της ποιότητας παροχής υπηρεσιών μπορεί να καταφέρει μια αδιάφορη υπάλληλος έχοντας καταστροφικές συνέπειες σε μια εταιρεία καταστρέφοντας τον κόπο όλων των υπολοίπων. Κρατάμε θετική στάση για άτομα που ενδιαφέρονται να εργαστούν και ευχόμαστε να αλλάξουν στάση οι οποιοι αρουραίοι.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε η Γενική Ταχυδρομική και άφησε ένα ωραίο χαρτάκι ειδοποίηση.

 

Όχι. Δεν πόσταρα για να γράψω αυτό.

Η ειδοποίηση είναι προς κάποια κυρία η οποία προφανώς δεν μένει στο σπίτι μου και το όνομά της, επίσης προφανώς, δεν υπάρχει στα κουδούνια.

Αλλά εντάξει, ο υπάλληλος της έβγαλε την υποχρέωση. Άφησε ειδοποιητήριο.:tomato:

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Το σπιτάκι τους...

 

Και το πακέτο έφυγε δήθεν από το ΚΤΕΠ Αθήνας... για να μου το φέρουν στην Σταμάτα... το υποκατάστημα του Αγ. Στεφάνου προφανώς είναι διακοσμητικό...

Να έβγαινε και γραμμή στο κωλοχανείο τους καλά θα ήταν...

 

Ποιός ξέρει πόσες ημέρες το είχαν να... ωριμάζει σαν παλιό καλό κρασί στο αεροδρόμιο...

 

Q9rzyw6.jpg

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.