Jump to content


Abit IP35Pro, παραδίδει σιγά σιγά ;;;;;;;


dpolal

Recommended Posts

Από την αρχή είχα κάποια περίεργα με την εν λόγο μητρική αλλά τα ξεπερνούσα...

Το μηχάνημα είναι πάνω σε KVM switch και δουλεύει παράλληλα με άλλο ή άλλα πισί (ανάλογα με την δουλειά που πέφτει).

Πριν από 1-2 εβδομάδες σταμάτησε να ανταπορκίνεται το Logitech mx1000 που είχα επάνω.

Δεν το δοκίμασα σε άλλο πισί, ήταν και σχεδόν 6 χρόνων ποντίκι, λέω παρέδωσε και το έβαλα στην άκρη.

Με το kvm είχα και δεύτερο ενσύρματο ποντίκι στην PS2 της μητρικής που δούλευε κανονικά.

Μέχρι που σταμάτησε και αυτό, άλλοτε δουλεύει, άλλοτε όχι.

Ανοίγω το πισί και άλλοτε το ποντίκι λειτουργεί, άλλοτε δεν.

Μια-δυο πάλι φορές έχασε το dvd writer, από το υλικό είδα ότι δεν δούλευε ο controller του και δεν έβλεπε το dvd.

Με reboot επανερχόταν.

Δεν είναι θέμα windows επειδή το ίδιο πρόβλημα με το ποντίκι το κάνει και στο Ubuntu.

O/C δεν έχω κάνει, το bios δουλεύει με όλα στα default.

Αρχίζει να παραδίδει η μητρική ;;;;;; :suicide2:

Καμμιά ιδέα ;;;;; :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Κλασσική περίπτωση με την Abit. RMA it!

Αγορά 1ος / 2008, νομίζω ότι εγγύση γιόκ πλέον... :(

έμενα όμως δεν είναι Abit IP35Pro.. είναι asus p5k(p35)

IDE είναι το dvd και σε μένα αλλά νομίζω ότι το δικό σου πρόβλημα είναι διαφορετικό, κοίταξες τις ρυθμίσεις του BIOS μήπως και ο ide controller είναι σεταρισμένος σε τίποτα RAID;;;

Link to comment
Share on other sites

3 χρονια εχει και 30-50ε πιστωτικο(δεν θυμαμαι ακριβως ποσο μου ειχαν πει).

Καλό αυτό, δεν το γνώριζα, θα ψάξω για την απόδειξη. (Πλαίσιο είναι :) )

Το θέμα είναι ότι μια δουλεύει και μια όχι, άρα θα είναι κομματάκι δύσκολο να το αποδείξουμε στο service και το κυριότερο με 30 -50 ευρώ πιστωτικό ΤΙ σκ@τ@ μητρική να πάρω ;;;;;:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Υποτιθεται οτι θα το δουν στο service.Εμενα ετσι με εκανε ενας

εξωτερικος seaghey.Μια τον εβλεπε μια οχι, το ειδανε και οκ RMA.

Οσο για το θεμα τι θα παρεις η θα βαλεις κατι παραπανω

για να μεινει σε 775 η θα πεις να κανεις μια αναβαθμιση σε ι5 πχ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από ένα βγάλε - ξαναβάλε των καλωδίων, απομονώνοντας το πισί από το kvm switch και κάνωντας όλη μέρα δοκιμές διαπίστωσα ότι:

- Το logitech mx1000 δουλεύει πάλι κανονικά χωρίς πρόβλημα. :suicide2:

- Η μητρική ΔΕΝ παρουσίασε κανένα απολύτως πρόβλημα εκτός από το ότι διαβάζει μόνιμα την θερμοκρασία της cpu στους 17 βαθμούς και κτυπάει ασταμάτητα συναγερμό το uguru (αυτό το κάνει εδώ και 1 χρόνο τώρα βέβαια).... :suicide2:

Το αφήνω έτσι και βλέπουμε... :whistling

Η Abit είναι η πρώτη μητρική που έχω στην κατοχή μου μετά από πολλά πολλά χρόνια με Asus.

Είχα καλή εντύπωση για την εταιρεία και ήξερα ότι έβγαζε καλά προϊόντα αλλά τελικά μάλλον δεν ήταν και τόόόσο καλά. (για αυτό και σταμάτησε κιόλας)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.