Jump to content



Edifier s730 2.1 - Τα νέα μου εργαλεία (56k Warning)


Recommended Posts

οταν τα ανοιγω ακουω ενα "κλικ" αλλα δε μπορω να εντοπισω αν ειναι απο τα ηχεια η απο την κονσολα.

Βεβαια οταν τα κλεινω , ακουγεται πιο δυνατα.

Εμένα το κάνει μόνο όταν τα ανοίγώ. Όταν λες απο την κονσόλα εννοείς το remote? 

Αλλά εσένα ακούγεται και στο άνοιγμα και στο κλείσιμο?

πολύ ενδιαφερόν :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 2/17/2013 at 4:51 PM, prikismenos said:

Περίμενα καλύτερη απόδοση στις υψηλές συχνότητες. Πίστευα ότι τα Edifier θα έναναν τι διαφορά από τα άλλα συστήματα για pc. Δυστυχώς τις υψηλές στα 14K τις "καίει" με το παραμικρό και παραμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Στις υψηλές μου θυμίζει την απόδοση που είχαν κάτι παλαιότερα ηχεία μου τα Midiland MX 5 των 100euro. Επίσης παρουσιάζει ένα μικρό gap στις μεσαίες συχνότητες με αποτέλεσμα τα μεσαία από το woofer των δορυφόρων να ακούγεται κάπως φτωχό. Η ξύλινη επένδυση των δορυφόρων μου φαίνεται οτι δεν προσφέρει στην τελική απόδοση μιας και το τουίτερ και το woofer των δορυφόρων είναι μέτριο, το μόνο που προσφέρει είναι ένα άψογο design για pc speaker και φυσικά να ανεβάζει την τιμή. Το woofer του συστήματος πιστεύω είναι πάρα πολύ καλό για την κατηγορία του και ο ενσωματωμένος amplifier επίσης αρκετά καλός στην απόδοση του μπάσου από το woofer, όμως εμφανίζει ελαφρά απογοήτευση στις υψηλές και στο "γέμισμα" των μεσαίων. Για το τελευταίο δε ξέρω αν φταίει ο amplifier ή οι δορυφόροι. Πάντως, το audio system του pc θα πρέπει οπωσδήποτε να διαθέτει κάποιο audio enhancer system ενσωματωμένο στην κάρτα ήχου ή εναλλαχτικά κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα (πχ. DFX Audio Enhancer), διαφορετικά η ακουστική εμπειρία χωρίς enhancer είναι απογοητευτική και δεν αξίζει να πάρει κάνεις ένα τέτοιο σετ ηχείων.

Θετικά: το design, ο amplifier και το woofer, το μπάσο που αποδίδει πλούσιο.

Αρνητικά: η απόδοση των δορυφόρων σχετικά φτωχή στις μεσαίες και σχετικά μικρή "αντοχή" στις υψηλές 14Κ. Επισής στα αρνητικά θα ανέφερα και την τιμή αφού αν και πιο ακριβά απο τα Logitech Z906, υπερτερούν ελάχιστα στην τελική ακουστική αμπειρία χρήστη και ίσως να μην αξίζει να διαθέσει κάποιος τα 20-40 euro παραπάνω για ένα σύστημα ηχείων pc.

Το καλύτερο μέσο αξιολόγησης είναι το ανθρώπινο αφτί. Κανένα specs paper δε μπορεί να πείσει για την ακουστική πιστότητα του συστήματος. Εμπειστευτείτε τις ανθρώπινες αισθήσεις.

ΥΓ.: Εγώ τα πέτυχα στα 320 euro τελική τιμή (Φεβρουάριο 2013) από κατάστημα. Οι τιμές που βάζουν στο skroutz είναι χωρίς τα έξοδα αποστολής και μόνο να στα στείλουν ταχυδρομικώς, ειδάλως στα καταστήματα η τιμή είναι πιο αυξημένη.

Έχω ψηθεί πολύ για τα ηχεία αυτά αλλά ο τύπος από πάνω με ξενέρωσε. Ελπίζω να φταίει η κάρτα ήχου του. Πάντα ήθελα να πάρω ενα σοβαρό σετ ηχείων αλλά όλο και το άφηνα. Παλιά χαλβάδιαζα τα Logitech Z-5500 αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα. Τα Logitech Z-906 απ'οτι ακούω δεν αξίζουν οπότε αισθίασα στα Edifier και ειδικότερα στα S730. Τώρα η τιμή των S730 είναι από 360€ έως 400+ € . Τι λέτε αξίζουν? Αντιπροσωπεία (DotMedia) δεν έχω ρωτήσει για τίμη (μιας και δεν γράφει στο site). Ελπίζω να τα χουν φθηνότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 3/12/2016 at 6:56 PM, Papariozos said:

Έχω ψηθεί πολύ για τα ηχεία αυτά αλλά ο τύπος από πάνω με ξενέρωσε. Ελπίζω να φταίει η κάρτα ήχου του. Πάντα ήθελα να πάρω ενα σοβαρό σετ ηχείων αλλά όλο και το άφηνα. Παλιά χαλβάδιαζα τα Logitech Z-5500 αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα. Τα Logitech Z-906 απ'οτι ακούω δεν αξίζουν οπότε αισθίασα στα Edifier και ειδικότερα στα S730. Τώρα η τιμή των S730 είναι από 360€ έως 400+ € . Τι λέτε αξίζουν? Αντιπροσωπεία (DotMedia) δεν έχω ρωτήσει για τίμη (μιας και δεν γράφει στο site). Ελπίζω να τα χουν φθηνότερα.

Τα S730 τα ειχα στην δουλεια  και  ήταν  τουμπανακια.Πολυ  καλα  ηχεια!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.