Jump to content



Edifier s730 2.1 - Τα νέα μου εργαλεία (56k Warning)


Recommended Posts

Τα Altec Lansing σε default settings,θα έλεγα ότι φέρνουν πιο πολύ σε Flat frequency response,σε σχέση με τα Edifier,που σε default το subwoofer παίζει κάπως δυνατά,και για να ακούσεις σωστά,πρέπει να κάνεις τις ρυθμίσεις σου στο control pod.

Από ποιοτική αναπαραγωγή,αν πούμε ότι και τα δύο είναι στην ίδια τιμή,τότε θα έλεγα ότι τα Edifier έχουν πιο δυναμικό ήχο απ'τα Altec.

Δυναμικό ήχο εννοώ ότι οι συχνότητες βγαίνουν πιο "δυναμικά" δηλαδή πιο ζωντανές.

Στο mid-range frequency response,σε instrumental τραγούδια,έχω μια αίσθηση ότι ο ήχος που βγαίνει έχει ένα βάθος,δηλαδή "πιάνει" η συχνότητα πολύ καλά.

Επίσης αν και τα δύο έχουν 10% THD,τα Altec εκεί που θα έχουν τερματίσει και θα έχει χαλάσει ο ήχος,τα Edifier έχουν πολλά σκαλιά ακόμα και θα παίζουν ακόμα σωστά.

Για τα altec δεν έχω βέβαια πλήρες άποψη όπως για τα Edifier,επειδή ελάχιστες φορές τα έχω δει να παίζουν,ενώ τα Edifier τα έχω εδώ και τα ακούω όποτε θέλω.

EDIT:First post updated!

Έγινε επεξεργασία από johnsonb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τα πήρα από Axion Technology,είναι από τα λίγα μαγαζιά που τα έχουν,και προς θεού δεν κάνω διαφήμιση,απλά καλό θα ήταν να το αναφέρω και αυτό γιατί μπορεί να τα ψάχνει κάποιος.

Τα έχει και η DotMedia (Αντιπροσωπεία της Edifier).

:p
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ίσως λίγο άσχετο αλλά ενημερώνω ότι όποιος ψάχνει reviews των άλλων σετ της σειράς,έχω κάποια links:

Edifier s530 (Translate Belorussian -> English)

Edifier s550 (Translate ότι και το προηγούμενο)

Edifier s550 Vs. Z-5500

Ένα review για ένα θέμα που πολλούς ενδιαφέρει,και πολλές μάσκες θα ρίξει.

Translate Ukranian - > English ότι δεν μεταφράζει copy paste και manual translation at google translate

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eγώ ψάχνω τα s550 και δεν μπορώ να τα βρω πουθενά.

Ακόμη ρώτησα και στο DotMedia που είναι αντιπροσωπεία της Edifier αλλά δεν τα εισάγουν λέει Eλλάδα, ούτε αυτά αλλά ούτε και τα s750. :TD:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Ακριβώς.

Πάρτε τις εδώ,δυστυχώς δεν έχω χρόνο να το ξαναφτιάξω.

[ame=http://www.megaupload.com/?d=DH4NXA7C]MEGAUPLOAD - The leading online storage and file delivery service@@AMEPARAM@@Filename:</font> <font style="font-family:arial; color:#FF6700; font-size:22px; font-weight:bold;">Edifier.zip@@AMEPARAM@@Edifier.zip[/ame]

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

sorry που ξεθαβω το θεμα...

εχω τα logitech z2300 εδω και χρονια και δεν λεω,ωραιος ο ηχος αλλα θελω κατι πιο δυνατο :D

ψαχνω δλδ μπασο οπως τα 12"+ σαμπ που βαζουν στα αμαξια και το μπασο ειναι γλυκο και με ουρα..

απο καρτα ηχου εχω την asus xonar d1 και σε ενα βαθμο το εχω καταφερει αυτο με τα z2300

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα παιδιά και συγνώμη που ξαναξεθάβω το θέμα.

Έψαχνα καιρό να αγοράσω "δυνατά" και ποιοτικά ηχεία για τον υπολογιστή, μιας και δεν ήθελα να μπλέξω με ενισχυτές κτλ. Κατέληξα σε αυτά και θα μου ερθουν αύριο :).

Έχω όμως ένα μπλέξιμο. Διαβάζοντας αυτό εδώ το θέμα, κατάλαβα πως θα είναι καλύτερο να τα συνδέσω μέσω οπτικής ίνας. Έχω μια M2N32-SLI Deluxe η οποία διαθέτει οπτική έξοδο (εδώ τα χαρακτηριστικά της και εδώ φωτό από το πίσω μέρος. Της οπτικής είναι κάτω από το κίτρινο ομοαξονικό). Με οπτικές ίνες δεν έχω ασχοληθεί, άρα δεν ξέρω και πολλά. Σκέφτηκα όμως να έχω το καλώδιο σήμερα για να είμαι έτοιμος αύριο που θα έρθουν. Πήγα λοιπόν σε ένα πολυκατάστημα εδώ κοντά, όπου με μπέρδεψαν ακόμη περισσότερο, λέγοντας μου πως υπάρχουν δύο είδη οπτικής ίνας (μεγάλο και μικρό).

Ερώτηση: ποιο θα πρέπει να πάρω για να ταιριάξουν αυτά τα ηχεία με την mobo μου; Αυτό ας πούμε κάνει; (sorry για το link σε μαγαζί, δεν κάνω διαφήμιση, προσπαθώ να καταλάβω).

Και κάτι ακόμα: έχω μια τηλεόραση Samsung UE32D5500RW η οποία διαθέτει ενσωματωμένο decoder Dolby Digital Plus. Αν την συνδέσω αναλογικά με τα ηχεία αυτά (έχοντας βάλει οπτικά τον υπολογιστή) α) θα μπορεί να γίνει αποκωδικοποίηση ήχου Dolby Digital απο bluray κτλ (μιας και τα ηχεία δεν διαθέτουν ενσωματωμένο decoder) και β) ισχύει πως μπορώ να επιλέξω μέσω switch την πηγή που θα χρησιμοποιείται κάθε φορά (pc ή tv);

Thx in advance!

:mobile1:

Έγινε επεξεργασία από DJDB
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: ποιο θα πρέπει να πάρω για να ταιριάξουν αυτά τα ηχεία με την mobo μου; Αυτό ας πούμε κάνει; (sorry για το link σε μαγαζί, δεν κάνω διαφήμιση, προσπαθώ να καταλάβω).

Και κάτι ακόμα: έχω μια τηλεόραση Samsung UE32D5500RW η οποία διαθέτει ενσωματωμένο decoder Dolby Digital Plus. Αν την συνδέσω αναλογικά με τα ηχεία αυτά (έχοντας βάλει οπτικά τον υπολογιστή) α) θα μπορεί να γίνει αποκωδικοποίηση ήχου Dolby Digital απο bluray κτλ (μιας και τα ηχεία δεν διαθέτουν ενσωματωμένο decoder) και β) ισχύει πως μπορώ να επιλέξω μέσω switch την πηγή που θα χρησιμοποιείται κάθε φορά (pc ή tv);

Thx in advance!

:mobile1:

To καλώδιο που παραθέτεις σου κάνει αλλά αν δεν χρειάζεσαι 3.7 μέτρα πάρε ένα μικρότερο και ποιό φθηνό.

Αν συνδέσεις αναλογικά τα ηχεία στην tv τότε αυτά θα πάιξουν μόνο αναλογικά τον ήχο από την tv αλλά

πες καλύτερα πόσες συσκευές έχεις για να δούμε ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να συνδεθούν τα ηχεία...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση :).

Ναι, μικρότερο σκόπευα να πάρω, απλώς ήθελα να δω αν κάνει ο συγκεκριμένος τύπος. Το μικρότερο που θα βρώ άλλωστε, μιας και μιλάμε για απόσταση εκατοστών μέχρι τον υπολογιστή.

Λοιπόν, είναι η τηλεόραση και ο υπολογιστής (και το ps3 το οποίο πάει στην τηλεόραση μέσω hdmi και χρησιμοποιώ για παιχνίδια και ταινίες. Κυρίως όμως το pc έχω για ταινίες, μέσω AllShare κτλ). Και τα δύο έχουν οπτική έξοδο (tv και pc), αλλά νομίζω πως θα είναι καλύτερο να βάλω στην οπτική τον υπολογιστή, μιας και και περισσότερο τα πήρα για μουσική. Μιας όμως και θα είναι εδώ γύρω και πολύ κοντά στην τηλεόραση, σκέφτηκα να τα συνδέσω και με αυτήν. Δηλαδή, αν βγαίνει αναλογικά ο ήχος, θα είναι πολύ χειρότερη η ποιότητα του από αυτό που μου προσφέρει ήδη η tv από το ενσωματωμένο;

ΥΓΓ-EDIT: Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι, αν η τηλεόραση παίζει κανονικά με τα ηχεία, μπορώ να την συνδέσω οπτικά και να έχω πρόσβαση από εκεί στην μουσική του υπολογιστή, με τα συν και τα πλην που έχει αυτή η περίπτωση)

Έγινε επεξεργασία από DJDB
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Περίμενα καλύτερη απόδοση στις υψηλές συχνότητες. Πίστευα ότι τα Edifier θα έναναν τι διαφορά από τα άλλα συστήματα για pc. Δυστυχώς τις υψηλές στα 14K τις "καίει" με το παραμικρό και παραμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Στις υψηλές μου θυμίζει την απόδοση που είχαν κάτι παλαιότερα ηχεία μου τα Midiland MX 5 των 100euro. Επίσης παρουσιάζει ένα μικρό gap στις μεσαίες συχνότητες με αποτέλεσμα τα μεσαία από το woofer των δορυφόρων να ακούγεται κάπως φτωχό. Η ξύλινη επένδυση των δορυφόρων μου φαίνεται οτι δεν προσφέρει στην τελική απόδοση μιας και το τουίτερ και το woofer των δορυφόρων είναι μέτριο, το μόνο που προσφέρει είναι ένα άψογο design για pc speaker και φυσικά να ανεβάζει την τιμή. Το woofer του συστήματος πιστεύω είναι πάρα πολύ καλό για την κατηγορία του και ο ενσωματωμένος amplifier επίσης αρκετά καλός στην απόδοση του μπάσου από το woofer, όμως εμφανίζει ελαφρά απογοήτευση στις υψηλές και στο "γέμισμα" των μεσαίων. Για το τελευταίο δε ξέρω αν φταίει ο amplifier ή οι δορυφόροι. Πάντως, το audio system του pc θα πρέπει οπωσδήποτε να διαθέτει κάποιο audio enhancer system ενσωματωμένο στην κάρτα ήχου ή εναλλαχτικά κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα (πχ. DFX Audio Enhancer), διαφορετικά η ακουστική εμπειρία χωρίς enhancer είναι απογοητευτική και δεν αξίζει να πάρει κάνεις ένα τέτοιο σετ ηχείων.

Θετικά: το design, ο amplifier και το woofer, το μπάσο που αποδίδει πλούσιο.

Αρνητικά: η απόδοση των δορυφόρων σχετικά φτωχή στις μεσαίες και σχετικά μικρή "αντοχή" στις υψηλές 14Κ. Επισής στα αρνητικά θα ανέφερα και την τιμή αφού αν και πιο ακριβά απο τα Logitech Z906, υπερτερούν ελάχιστα στην τελική ακουστική αμπειρία χρήστη και ίσως να μην αξίζει να διαθέσει κάποιος τα 20-40 euro παραπάνω για ένα σύστημα ηχείων pc.

Το καλύτερο μέσο αξιολόγησης είναι το ανθρώπινο αφτί. Κανένα specs paper δε μπορεί να πείσει για την ακουστική πιστότητα του συστήματος. Εμπειστευτείτε τις ανθρώπινες αισθήσεις.

ΥΓ.: Εγώ τα πέτυχα στα 320 euro τελική τιμή (Φεβρουάριο 2013) από κατάστημα. Οι τιμές που βάζουν στο skroutz είναι χωρίς τα έξοδα αποστολής και μόνο να στα στείλουν ταχυδρομικώς, ειδάλως στα καταστήματα η τιμή είναι πιο αυξημένη.

Έγινε επεξεργασία από prikismenos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 years later...

καλησπέρα σε όλους,

 

Το θέμα είναι αρκετά παλιό αλλά χτες αγόρασα αυτά τα ήχεια και ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

Όταν ανάβω τα ηχεία ακούγεται ένας σύντομος ήχος από αυτά. είναι φυσιολογικό αυτό?

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.