Jump to content



Διαφορές μεταξύ PCI καρτών Wifi


jpavly

Recommended Posts

Ώντας κάτοικος νέου σπιτιού, δεν έχω τη δυνατότητα να περάσω καλώδια. Για το λόγο αυτό θα χρειαστώ για το main rig και το HTPC από μία κάρτα PCI Wifi.

Σίγουρα ότι πληρώνεις παίρνεις, αλλά το θέμα είναι να ξέρεις και τι πληρώνεις.

Οπότε, τι παραπάνω προσφέρει μία 125MBps από μία 54, πέραν του προφανούς;

Ας γνωρίσουμε τους διαγωνιζόμενους:

1) Asus Wireless PCI Adapter 54Mbps 17,00Ε

2) Asus PCI-G31 Wireless PCI Adapter G (54Mbps) - 18,40Ε

3) Belkin F5D7000 Wireless PCI Adapter G (54Mbps) - 19,90Ε

4) Asus Wireless PCI Adapter 125Mbps - 29,90Ε

5) Belkin F5D9000 Wireless USB Adapter G (125Mbps, MIMO) - 29,90Ε

6) Asus Wireless PCI Adapter Super Speed N - 43,90Ε

Το budget είναι tight as hell, κοινώς δεν θα πάρω τίποτα που δεν αξίζει τα λεφτά του ή επειδή είναι εφετζίδικο :)

Αν υπάρχει έστω και ένα feature που αξίζει κάτι παραπάνω ΟΚ τότε, αλλιώς basic.

Επίσης, το HTPC δεν με ενδιαφέρει τόσο, όσο το main rig όπου παίζω και κανά CoD4.

Link to comment
Share on other sites

γιαννη θα σου ελεγα φιλε για Βelkin την τριτη επιλογη,εγω βεβαια εχω το μεγαλο μοντελο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος,το σηματακι του παει σφαιρα και ειναι σταθερο

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω TP-link για τις ανάγκες που έχεις. Δεν χρειάζεσαι τίποτε ακριβότερο πίστεψε με (διαθέτω πολύ καιρό ασύρματο δίκτυο με δύο διαμερίσματα σε 2 WiFi AP's, με τρία pc's με wifi και ένα wired όλα σε LAN).

Δοκιμασμένες (και από εμένα), αξιόπιστες (τσέκαρε στο site τα specs πρώτα), οικονομικές και με καλό support.

Αλλιώς από αυτά που λες, Belkin by far.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μεταξύ Belkin και Asus ήμουν. Από Eshop δεν ψωνίζω με την καμία, Πλαίσιο λεπόν κατά προτίμηξη.

Ξέρει κανείς, εκτός από τις διαφορές στις ταχύτητες αν υπάρχει άλλος λόγος ύπαρξης των πιο ακριβών καρτών;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω και τις καλύτερες των εντυπώσεων με σύνδεση card-to-card προτείνω ένα wifi router και μία μόνο κάρτα πιθανότατα στο htpc...

Από τις υπάρχουσες μάρκες προτείνω Netgear ή Level One...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μεταξύ Belkin και Asus ήμουν. Από Eshop δεν ψωνίζω με την καμία, Πλαίσιο λεπόν κατά προτίμηξη.

Ξέρει κανείς, εκτός από τις διαφορές στις ταχύτητες αν υπάρχει άλλος λόγος ύπαρξης των πιο ακριβών καρτών;

ναι.

ευαισθησια.Οσο πιο μεγαλη τοσο πιο ευκολα την βρισκεις

(την συνδεση)

Μετριεται σε db.Οσο πιο μακρια απο το 0 τοσο καλυτερα.Δηλ τοσο πιο ευκολα "Ακουει" το εισερχομενο σημα (αλλα δυστυχως ετσι δυνατοτερα ακουει και τις παρεμβολες)...Σημειο προσοχης:Η ευαισθησια διαφερει απο ταχυτητα σε ταχυτητα.

Τσιπσετ (2-3 μεγαλοεταιριες παιζουν μια απο αυτες ειναι και η atheros).Εδω πρεπει να προσεξεις γιατι τιθεται θεμα καποιες φορες με την συνεργασια των τσιπσετ μεταξυ τους

Αν θυμαμαι καλα,η διαφορα ποιοτητας /ευρω φαινεται και στο rf κομματι της καρτας...

Εξτρα τεχνολογιες επιταχυνσης/βελτιωσης της συνδεσης που υποστηριζει το τσιπσετ (Δεν θυμαμαι ακριβως αλλα στο awmn ηταν ενα τρικακι που ανεβαζε πολυ την ταχυτητα σε ασυρματες συνδεσεις)

Ισχυς εκπομπης(προσοχη,το νομιμο ειναι μεχρι 20db) και δυνατοτητα ρυθμισης ισχυος εκπομπης.Οσο δυνατοτερα εκπεμπεις,τοσο λιγοτερο σε νοιαζουν οι χιλιαδες παρεμβολες που εχεις,και πιθανως τοσο μεγαλυτερες ταχυτητες/καλυτερα πινγκς.Αλλα αν το παρακανεις χειροτερευεις την ποιοτητα της συνδεσης σου και ζοριζεις την συσκευη σου.Ετσι απο ενα σημειο κ μετα βελτιωνεις την κατασταση μειωνοντας την ισχυ εκπομπης,αν υποστηριζεται απο το τσιπσετ/οδηγο σου.

Απο εκει και περα δεν με βοηθα η μνημη μου,εχει περασει καιρος απο τοτε που ασχολιομουν με αγουμουνου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για card to card, αλλά για σύνδεση πάνω στο router μου.

Επίσης, δεν μιλάμε για έπαυλη, αλλά για 5-6 μέτρα απόσταση.

Αλλάζει κάτι τώρα σε αυτά που λέμε; Θέλω να πω, έχει σημασία υπό αυτές τις συνθήκες;

Σκέφτομαι να πάρω την Belkin F5D9000 και για τα δύο, any arguments?

@Τρέντυ και Τσάκωνας: όταν λέτε ευαισθησία τι εννοείτε; Που μπορώ να το κοιτάξω αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για card to card, αλλά για σύνδεση πάνω στο router μου.

Επίσης, δεν μιλάμε για έπαυλη, αλλά για 5-6 μέτρα απόσταση.

Αλλάζει κάτι τώρα σε αυτά που λέμε; Θέλω να πω, έχει σημασία υπό αυτές τις συνθήκες;

5-6 μέτρα απόσταση δεν θα έχεις πρόβλημα (θεωρητικά όμως).

Αν παρεμβάλεται κανένα ντουβάρι-κολώνα τίγκα στην μπετόβεργα πιθανότατα και να έχεις χαμηλό σήμα.

Για να είσαι σίγουρος βάλε ένα φορητό στα σημεία που θα μπούν τα πισί και μέτρα το σήμα που πιάνει.

Link to comment
Share on other sites

τζιπαβλη κοιτα παραδειγμα..

για mini pci καρτουλες (οι οποιες ειναι το ιδιο με τις pci ,με μονη διαφορα την επαφη,πολλες φορες μαλιστα το αντιστοιχο pci μοντελο ειναι ενα mini pci περασμενο σε ανταπτορα.)

απο την μια πλευρα η αγαπημενη (λογω τιμης προς αποδοση) του awmn CM9

http://www.solwise.co.uk/wireless-mini-pci-wistron.htm

(RX=receive TX=Transmitt)

στα 12mbps κανει τα εξης

receive sensitivity=-86dbm transmit power=18dbm

http://alfatech-me.com/cms/index.php?page=shop.product_details&category_id=11&flypage=shop.flypage&product_id=121&option=com_virtuemart&Itemid=26&vmcchk=1&Itemid=26

Απο την αλλη ο τσακ νορις των mini pci ,XR2

receive =-91dbm transmit=32dbm (φορ γκοντς σεηκ,αυτο ζεσταινει και πιτσα αμα το βαλεις να uploadαρει)

υπενθυμιζω οτι η κλιμακα των db ειναι λογαριθμικη και εστω κι 1db ειναι τεραστια διαφορα.

η 2η ειναι θηριο μπροστα στην 1η

Και τωρα το καλυτερο μερος του ποστ

Αφου θες να καλυψεις 6 μετρα δεν σε πολυενδιαφερουν αυτα που λεω.Πιθανως να σε ενδιεφεραν αν ηθελες να περιορισεις πολυ την ακτινοβολια στο σπιτι,οποτε να κατεβαζες πολυ την ισχυ εκπομπης και να χρησιμοποιουσες καρτες με υπερυψηλη ευαισθησια.

ΥΓ:ασχετο αλλα ποτε μην λειτουργειτε wifi συσκευη χωρις ναναι συνδεδεμενη η κεραια.

Link to comment
Share on other sites

βαρούμ;

νταρουμ.(ντι ντεκε κατσε χατ γκεζαγκτ).

δημιουργουνται "στασιμα" κυματα και κανουν ζημια στην καρτα (δεν ξερω γιατι και πως,ετσι το λενε στο αγουμουνου τα μεγαλα κεφαλια)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά πήρα το USB Stick TP-Link με 150MBps και κεραία με 20€ να τελειώνουμε.

Σε σχέση με το Netgear που είχα κάβα, καμία σχέση. Δεν έδωσα για κάτι παραπάνω, γιατί με μαμά router από HOL, δεν έχει και πολύ νόημα να το εμβαθύνω.

Link to comment
Share on other sites

Στο ανάλογο της l-one κατέληξα και εγώ εχτές. Έχει και την αποσπόμενη κεραία οπότε όρεξη νάχεις και κάνεις και πειράματα εν καιρώ.

Γενικά για μέσα το σπίτι καλύτερα οχι προιόντα B/G με μεγάλες ταχύτητες γιατί πολλά τα dBm Άρη. Απο την άλλη το καλύτερο είναι το N γιατί με τις πολλαπλές κεραίες κάνει καλύτερο mapping του χώρου οπότε τρώς λιγότερα dBm και έχεις καλύτερο potential στις ταχύτητες.

Μόνη μλκια οτι δεν έχει AP mode αυτό που πηρα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

@japvly: Μια χαρά είναι τα TP-link για κανονική χρήση. Φυσικά ότι πληρώσεις παίρνεις και δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις να κάνει ότι κι ένα μοντέλο της Cisco (!) αφού το κόστος είναι άλλο. Γενικά πάντως είναι καλά μηχανήματα στα λεφτά τους, τίμια που λένε.

Άσχετο: Εγώ τις προάλλες πήρα μια Abit airpace (την έψαχνα την συγκεκριμένη, ήταν και το τελευταίο κομμάτι γενικώς) για να αντικαταστήσω την linksys μου που ήταν σε pci (ήθελα pci-express) και την βρήκα στα 16 ευρώ. Παίζει άψογα με Atheros drivers. Έχει και AP mode κανονικά, μπορείς να κάνεις το pc αναμεταδότη wifi αν θες. Just fyi.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.