Jump to content



Τα γραφικά στα Games είναι πλέον σχεδόν τέλεια, τι θα θέλατε να δείτε στα επόμενα;


TheLab

Τι θα θέλατε να δείτε στα επόμενα Video Games;  

399 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply
Ο σκοπός του poll είναι ο εξής, πέραν από τη βιομηχανία των γραφικών που συνεχώς εκπλήσει (αν και συγχωρέστε με, μετά το Crysis δεν έχω εκπλαγεί ξανά), τι άλλο λείπει από τα παιχνίδια πια; Γιατί δεν πετυχένουν όλα τα παιχνίδια με γραφικάρες;

Το bold είναι η σωστή διατύπωση, κατά τη γνώμη μου. Γιατί ο ρεαλιστικός φωτισμός, αυτό που λέμε φωτορεαλισμό, θα αργήσει λίγο. Το ίδιο και για τα physics βεβαια.

Τα physics στις ταινίες εξομοιώνουν όχι κόντρα πλακέ που εκτοξεύονται αριστερά δεξιά μετά από μια έκρηξη, όπως στο crysis, αλλά ολόκληρες μάζες νερού και σωματιδίων. Δες την ταινία the day after εκεί που πλημμυρίζουν πόλεις. Όλα αυτά έγιναν σε computer με 45 λεπτά rendering για την κάθε σκηνή. Γι'αυτό λένε οι περισσότεροι ότι υπάρχει πολύς δρόμος ακόμα.

Τα γραφικά που ποστάρουν σε φόρουμς για το crysis δεν τα έχω δει ποτέ ακριβώς ίδια στο pc μου(260 GTX). Στην οθόνη μου φαίνονται όλα χάρτινα, γιατί η ανάλυση είναι μεγάλη και αποκαλύπτονται όλες οι ατέλειες.

Το team του crysis με έξυπνη χρήση shaders προσπάθησε να μιμηθεί όσο καλύτερα γινόταν το αληθινό φως. Αυτό σε συνδυασμό με τις χαμηλής ευκρίνειας φοτό στο νετ δημιουργεί εντυπωσιακά αποτελέσματα. Και πάλι όμως μιλάμε για απλούς shaders. Όχι για πλήρη λύση φωτισμού. Αυτός είναι και ο λόγος που στα screenshots υψηλής ευκρίνειας τα διάφορα υλικά(μέταλλο, πλαστικό κτλ.) έχουν χάρτινες υφές, σαν να είναι σκίτσα στο χέρι. Δεν έχεις δει ποτέ σου καρτούν τόσο καλοσχεδιασμένα και πολύπλοκα που φαίνονται από μακρια σαν αληθινά; Έτσι είναι και το crysis. Μόνο shaders και εφέ για να ξεγελούν τον κόσμο. Αντίθετα η μηχανή φωτισμού lightsprint π.χ, είναι σε άλλο επίπεδο γιατί μιμείται αντανακλάσεις του φωτός και μάλιστα χωρίς ιδιαίτερα μεγάλες απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έ όχι και τέλεια γραφικά. Κακόγουστα, βαρετά, αφύσικη κίνηση, ναι. Ούτως ή άλλως το gameplay υστερεί στις περισσότερες περιπτώσεις. Και προσωπικά θεωρώ τα γραφικά (και τη μουσική) του Braid καλύτερα από τα περισσότερα 3d games της εποχής.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τέτοια γραφικά σε Video Games;

Γιατι, απ' όσο ξέρω, αυτά είναι απλώς Demos (και ούτε καν Gaming Demos).

Αν έβλεπα τέτοια σε real time / gaming κατάσταση, δεν θα είχα και πολλά παραπάνω να περιμένω, όντως.

Αν εχω μεινει πισω (λογικότατο) πείτε μου.

ΥΓ Το δε 1ο απο τα παραπανω Link είναι 2,5 ετών και ακόμα παραμένει σε ''demo'' κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μας δεν είναι η ανάπτυξη των γραφικών όμως. Αυτά αναπτύσσονται ούτως ή άλλως γιατί εκεί δίνουν το μεγαλύτερο βάρος οι εταιρίες. Εδώ, ένας στους δύο λέει ότι τα γραφικά έχουν ακόμα πολύ δρόμο. Άλλοι λένε ότι δεν τους νοιάζει πόσο καλά είναι τα γραφικά, αρκεί να είναι καλό το παιχνίδι.

Το θέμα είναι, αν γίνουν εντελώς αληθοφανή (κακόγουστο για μένα), θα λέγεται "παιχνίδι" αυτό μετά; Μήπως χαθεί η "μαγεία" του έτσι; Προσωπικά βαρέθηκα κάθε χρόνο να βλέπω νέα γραφικά, καλύτερες πέτρες, πιο κουνιστά φύλα, πιο στρογγυλές σφαίρες κλπ. Δεν μου λένε κάτι όλα αυτά, αν θέλω να δω φυσικά γραφικά βάζω μία ταινία.

Το θέμα είναι το παιχνίδι που αναλαμβάνει να σε ψυχαγωγήσει, το κάνει; Ή απλά το μόνο που θέλετε είναι να κάθεστε στην οθόνη και να λέτε "Τι ωραία γραφικά..";

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε, συμφωνούμε (με εξαίρεση τα πλήρως αληθοφανή γραφικά που δεν νομίζω να αφαιρέσουν απο την μαγεία - το αντίθετο μάλιστα).

Παρόλο που έχω ξεκινήσει με Atari (την κονσόλα) και θυμάμαι με νοσταλγία τα πρωτόγονα γραφικά του τότε δεν θα ξεχάσω επίσης την πλακα που είχα πάθει με την αληθοφάνεια που έφεραν στα Adventure Games τα γραφικά / στήσιμο του Pandora Directive. Μιλάμε για απίστευτη αίσθηση ελευθερίας.

Εννοείται ότι το gameplay είναι το σημαντικότερο (πάντα ήταν και θα είναι).

Και εννοείται ότι το να βλέπεις κάθε χρόνο και να λες ''Τι ωραία γραφικά'' δεν φτάνει.

Αυτό που λέω απλώς είναι ότι το δεδομένο που τίθεται στο poll (ότι τα γραφικά είναι σχεδόν τέλεια), κατ΄εμέ πάντα, απλώς δεν ισχύει αλλά απέχει πολύ (έως παρα πολύ) από την πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε, συμφωνούμε (με εξαίρεση τα πλήρως αληθοφανή γραφικά που δεν νομίζω να αφαιρέσουν απο την μαγεία - το αντίθετο μάλιστα).

Παρόλο που έχω ξεκινήσει με Atari (την κονσόλα) και θυμάμαι με νοσταλγία τα πρωτόγονα γραφικά του τότε δεν θα ξεχάσω επίσης την πλακα που είχα πάθει με την αληθοφάνεια που έφεραν στα Adventure Games τα γραφικά / στήσιμο του Pandora Directive. Μιλάμε για απίστευτη αίσθηση ελευθερίας.

Εννοείται ότι το gameplay είναι το σημαντικότερο (πάντα ήταν και θα είναι).

Και εννοείται ότι το να βλέπεις κάθε χρόνο και να λες ''Τι ωραία γραφικά'' δεν φτάνει.

Αυτό που λέω απλώς είναι ότι το δεδομένο που τίθεται στο poll (ότι τα γραφικά είναι σχεδόν τέλεια), κατ΄εμέ πάντα, απλώς δεν ισχύει αλλά απέχει πολύ (έως παρα πολύ) από την πραγματικότητα.

+1000 dude!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι το παιχνίδι που αναλαμβάνει να σε ψυχαγωγήσει, το κάνει; Ή απλά το μόνο που θέλετε είναι να κάθεστε στην οθόνη και να λέτε "Τι ωραία γραφικά..";

Jpavly, τίτλοι όπως το dead space που ουσιαστικά είναι interactive ταινίες, ένα πάντρεμα video game και hollywood, θα οφεληθούν τα μέγιστα από movie level γραφικά.

Προσωπικά, το dead space, αν και το γουστάρω τρελά για την ατμόσφαιρα και το artwork-φαντασία(να τί λείπει σήμερα από πολλά games) στον σχεδιασμό του σκάφους, δεν μπορώ να πω ότι με συγκίνησε ιδιαίτερα σαν horror game και ο μοναδικός λόγος είναι τα αναληθοφανή γραφικά του.

Γίνεται survival horror χωρίς ρεαλιστικά γραφικά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λένε κάτι όλα αυτά, αν θέλω να δω φυσικά γραφικά βάζω μία ταινία.

Μονο που στην ταινια δεν παιζεις κανενα ρολο εσυ. Αλλο το ενα και αλλο το αλλο.

Δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης.

Κατα τ'αλλα και γω νομιζω οτι τα γραφικα εχουν ακομα δρομο αλλα σιγουρα και το gameplay ειναι ενας πολυ σημαντικος παραγοντας.

Χωρις αυτο το παιχνιδι χανει παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

gameplay παιδιά και κάνα νέο σενάριο.

εξαντλήσαμε

τους εξωγήινους

τα παγκοσμίων πολέμων

τα ραλάκια

τα αθλητικά και

τα fps-οειδή σύμμαχοι εναντίων τρομοκρατών

αν και το νομίζω λίγο δύσκολο να φανταστούμε καινούρια σενάρια μιας και η ζωή από όπου αντλεί κάποιος τις ιδέες για να βασίσει ένα παιχνίδι αρχίζει να μένει στάσιμη........

οπότε gameplay και ξανά gameplay.....

θέλω να δω παιχνίδι με πιο εύπλαστα όρια περιβάλλοντος (4d games) και ας μην έχει τις γραφικάρες λόγω πολυπλοκότητας,......

προσπαθούν εδώ και χρόνια απο τα 2d /2.5d και 3d να βγάλουν στα γραφικά από τη μύγα ξύγκι.

gameplay εννοώ με την ευρεία έννοια.......από νέα interfaces (πιο διαδραστικα...όπως στα pda βλέπε touch flo3d ή όπως έδειχναν να χειρίζονται τις κονσόλες υψηλής τεχνολογίας με ir motion sensor panels) αλλά και με αλλαγή του σεναρίου του παιχνιδιού με βάση τις προτιμήσεις στο gamestyle κάθε παίκτη ξεχωριστά.

το topic προσφέρεται για ώρες κουβέντας.......το θέμα είναι που σταματάνε οι ιδέες και που ξεκινά το marketing και το profit goal της κάθε εταιρίας που φτιάχνει games.

Link to comment
Share on other sites

.....Αλλα ,απο κει και περα υπηρξαν και παιχνιδια που με εντυπωσιασαν φετος.Ενα απο αυτα ειναι το ΑΙΟΝ που εχει τρομερα γραφικα για ΜΜΟ(η CryEngine εχωσε τη μυτη της παλι) και καλο gameplay και το Trine,κανενα αλλο.:dance3:

Eντυπωση μαλιστα στο ΑΙΟΝ ,μου κανε το γεγονος οτι παρολο που ειναι πανω στην CryEngine,εχοντας τα ολα στο full και με 1080p αναλυση τρεχει αψογα(110fps+).Οχι οτι τα βλεπω ολα ,οπως γινεται και με πολλους εδω που θελουν στο Crysis να χουν του κοσμου τα FPS,εκ των οποιων τα μισα και αν θα βλεπουν.

το Crysis έχει cryengine 2 το AION έχει cryengine 1 (η μηχανή που πρωτοβγήκε στο Far Cry), για την ακρίβεια cryengine 1.3 η οποίοα έχει κάποιες βελτιώσεις, δεν έχουνε καμια σχέση από performance.. η cryengine 2 είναι το λιγότερο διπλάσια πιο βαριά (και έχει σαφώς πολύ καλύτερα γραφικά από cryengine 1) και ντάξει το AION έχει καλά γραφικά για mmogrpg αλλα γενικά σαν game τα γραφικά του δεν έχουν τίποτα το ιδαίτερο.. αυτό που κάνει ωραίο το AION είναι το gameplay (είναι 1-1 copia του γνωστού επιτυχημένου WoW).

τεσπα εγώ ψήφισα gameplay.. αλλα όχι απαραίτητα πρωτότυπο πρωτότυπο.. θα μπορούσανε απλά να συνδυάσουνε/τελειοποιήσουνε τα ήδη υπάρχοντα (πχ εγώ θα ήθελα ένα 3rd person shot-em-up mmorpg game με καλά γραφικά (unreal engine 3 και πάνω πχ)).

θα προτιμούσα να μην σχολιάσω αυτό το πρώτο post.. αλλα δεν μπορώ.. τα γραφικά σχεδόν τελειοποιηθεί; από που και ως που; θα έλεγα με το ζόρι είναι στο 50% .. για να τελειοποιηθούν πρέπει να φτάσουν σε επίπεδο transformers από την ταινία πχ.. μέχρι το hardware να έχει την "δύναμη" να κάνει render τέτοιου επιπεδου γραφικών σε real time θα έχουμε γίνει παππούδες.. προφανώς δεν θα ζούμε καν. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Όσο τρομερό και φοβερό και να είναι το gameplay πχ (Oblivion) πάντα θες και τα γραφικά να το συνοδεύουν, θα έλεγα οτι είναι αλληλένδετα αυτα τα δύο.

Δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκινήσω το Oblivion και να μην του πετάξω άπειρα Mods για βελτίωση στα γραφικά, απο τα πιάτα μέχρι τα δαχτυλίδια, τις πεταλούδες στο δάσος και τα ελάφια. :inlove:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ήθελα λιγότερες απαιτήσεις. Οι προγραμματιστές έχουν αρχίσει να βαριούνται παρα μα παααααααααρα πολύ.

Οι προγραμματιστες δεν νομίζω να έχουν θέμα βαρεμαρας αλλά θέμα πίεσης χρόνου. Γιαυτο βλέπεις παιχνίδια με τόσα πολλά bugs, τόσο βαριά κτλ. Γιατί πατάνε σε γνωστά (πολλές φορές προβληματικά) μονοπάτια για να τελειώσουν τον τίτλο γρήγορα, να βγει στο κοινό κι από κει και πέρα βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα ήθελα να βγαίνουν λιγότερα παιχνίδια. Είναι προτιμότερο να πας με τους φίλους σου να βγάλεις την ενεργητικότητά σου παίζοντας μπάσκετ ή ποδόσφαιρο, από το να κάθεσαι ν' αποβλακώνεσαι με τις ώρες πίσω από μια οθόνη προσπαθώντας να σκοτώσεις το τέρας με τα 100 κεφάλια. Υπάρχουν πολλές μελέτες που δείχνουν πόσο άμεσα εξαρτημένη είναι η πολύωρη ενασχόληση στα computer games με την αύξηση της βίας στην προσωπική ζωή του ατόμου.

Επειδή όμως το marketing δεν θα συμφωνήσει ποτέ μαζί μου, θα ήμουν ικανοποιημένος και με παιχνίδια που βασίζονται σε "ποιοτικότερο" gameplay.

Link to comment
Share on other sites

όσο τέλεια και αν γίνουν τα γραφικά αν δεν υπάρχει υπόθεση τις προκοπης τζάμπα πάνε.

είδα πολλά post που λένε ότι βάλανε ένα παλιό παιχνίδι να παίξουνε όχι για τα γραφικά αλλα για την υπόθεση του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.